Jeden den

One Day

Jeden deň

Romantický / Drama

USA, 2011, 107 min

Oproti knížce to nutně klouže po povrchu, co se týče charakterového prokreslení postav (introvertní idealistická romantička/extrovertní hajzlík-sukničkář) a člověk se za ně tolik nebije hlavou do zdi za to, jaké třeba v knize dělají oba boty. V tomto duchu šla dál Linklaterova trilogie Before, která funguje na podobném konceptu a vztahu mezi protagonisty (akorát, že Richard to směřoval do opačného vyústění), kteří jsou mnohem barvitěji vykresleni - neurotička/snílek. Ale jo, je to pěkná romantika na slzičku v oku :)(18.6.2014)

Naprosto úžasný film.. Možná jeho okamžité oblíbenosti ihned po prvním shlédnutí napomohlo mé momentální citové rozpoložení, ale to je věc vedlejší.. Prostě mě to dostalo. Čekala jsem nudu, klišé a ohranost, zatímco jsem se dočkala něčeho více.. Je těžké najít jedinou chybu a i když by se určitě nějaká našla, já ji ani hledat nechci. Prostředí evropských metropolí se ukázalo jako velké plus, Anne to pokaždé sluší a Jim je také v každém roce neskutečně sexy. Navíc krásně a pravdivě ztvárněné, jak se za rok může mnohé změnit, ale stará láska nerezaví. Až zatlačím slzy, zopakuji zhlédnutí, na které se už teď nemůžu dočkat!(24.11.2011)

Awww... Emma (Hathaway) a Dexter (Sturgess) jsou pár k nakousnutí, mezi kterými to jiskří a panuje zvláštní pouto. Je zkrátka jasné, že by jim to spolu klapalo. O to víc mě v první polovině filmu štvalo, že se Dexter chová jako naprosté sobecké hovado (co chlastá, šňupe kokain a obskočí každou roztouženou blondýnku - chudák, zkrátka "golden boy" z anglické lepší společnosti), které prostě nevidí, že (postupně stále lépe vypadající) Emma je zkrátka partie k pohledání - hezká, vtipná, chytrá a hlavně bláznivě zamilovaná. Je hrozně vidět, že původní knihu i scénář napsal chlap. Emma je zkrátka až moc "svatá", zkrátka taková klasická trofej pro mužného hrdinu. Ano, ano, já vím, že je samostatná a má své vlastní vztahy, ale ona zkrátka celou dobu chce Dextera a (spoler!) ve chvíli, kdy je rozvedený a konečně by ji chtěl taky, Emma odkopne svého pohledného francouzkého přítele, který umí hrát na piáno, a běží za Dexterem... Popojedem. Moc se mi líbilo, jak film pokrývá skoro dvacet let života hrdinů a Emma a Dexter se postupně mění spolu s módou a technologií. Dočkáme se několika skvělých a dojemných (a perfektně zahraných) scén a hrdinům opravdu začneme fandit. A pak přijde kopanec v podobě posledních patnácti minut, který je vlastně obyčejným emocionálním vydíráním. Škoda, do té doby s námi film hraje fér... Celkový dojem mi těch několik prosmrkaných kapesníčků nezkazilo a Jeden den rozhodně doporučuju milovníkům romantiky. 85 %(3.2.2014)

• Chrustyn

Inteligentní ale nepříliš nápaditá a plytce natočená romance o tom, že z velkého přátelství, vždy vzejde velká láska, pokud to tak osud zamýšlí. Herci se snaží ale dokázal bych si představit desítky jiných představitelů, kteří by mi do rolí seděli více a scénář ani režie, toho také moc nenabídnou. Docela škoda.(25.2.2012)

Tak,čakal som oveľa slabší film a to hlavne kvôli Anne Hathaway,ktorú väčšinou znesiem iba v malých dávkach.Opak je ale pravdou.Toto je prvý film,v ktorom ma presvedčila,že z nej raz bude fakt slušná charakterová herečka.A to ani nehovorím o pánovi Sturgessovi,ktorý sa už pár krát predviedol nadštandardným výkonom(Štvanec IRA a hlavne Across the Universe) a v tomto filme to iba znovu dokazuje.Sturgess je neuveriteľný sympaťák a verím že iba čaká na svoju životnú úlohu,ktorou sa zapíše do povedomia širšej diváckej obce a verím,že to bude aj napriek jeho mladému veku už čoskoro.Ale späť k filmu: Jediný,kto si tu neodviedol svoju prácu takpovediac dokonale,je režisérka(podobne ako v jej predošlej Škole života).Nie že by mi vadila jej réžia-je tu pár fakt nádherne natočených scén a prácu s hercami tiež zvládla dokonale(Sturgess a Hathaway sú tak zohratí,že vzájomná chémia až bije do očí a to v každej jednej scéne-či už sú,alebo niesú spolu,či už sa hádajú,alebo nie a hlavne scény stretnutia sa po dlhšej dobe,sú jedným z najsilnejších okamihov filmu a ich vzájomné objatie je vážne krásne a dojemne natočené).Aj napriek tomu nie je Schefrigovej réžia dokonalá.Niektoré scény sú trošku neprehľadné a my-čo sme nečítali predlohu,máme občas menší problém sa v nich zorientovať.Podobný problém je aj v ročnom odstupe medzi stretnutiami hlavných postáv: atmosféra je síce vykreslená výborne a hudba a móda,ktorá sa počas rokov mení,je jednou z hlavných devíz filmu,problém je ale v tom,že občas nejde úplne pochopiť jednanie,alebo citové rozpoloženie postáv.Myslím,že film by ešte takých dvadsať minút navyše zniesol a Lone Schefrig mohla ešte pridať pár pasáží z knihy,ktoré by túto čiastočnú nezrozumiteľnosť vyriešili.Úplne najsilnejšou stránkou tohoto filmu a hlavným dôvodom toho,prečo je Jeden deň výborný (a zároveň dôvodom toho,prečo sú jeho slabšie miesta zenedbateľné) je jeho posledná zhruba pol hodinka.SPOILER:Nečakaná tragédia a po nej maličký záblesk nádeje(výborne natočené-najlepšia scéna,ktorú som od Schefrigovej videl) a potom opäť návrat do reality,Sturgessove utrpenie,síce maličká,ale predsa len katarzia,v podobe dlho odkladaného rozhovoru s Hathawayovej bývalým priateľom(niečo ako záver filmu "Begginers") a krásny smutný záver, robia z Jedného dňa naozaj skvelý film.Dávam nakoniec-po dlhšom uvážení-štyri hviezdičky,ale záver a hlavný predstavitelia naozaj občas siahali až na vrchol(6.4.2012)