Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

gutshoter

Bezesporu zajímavé téma a koukatelné. Avšak já jsem se nedokázal ubránit pocitu, který na mě doléhal v podobu celého filmu, a to pocitu nezáživnosti. Přišlo mi to celé takové kostrbaté, možná až křečovité. Navzdory těmto pocitům musím zdůraznit, že ženské herecké výkony byly opravdu výborné. Jak už Emma Stone, tak třeba i, byť přehloupatá, tak neškodně přehodná Jessica Chastain zahrála více než přesvědčivě. Já osobně dám v dramatech na emoce a zde jsem nějaké pociťoval až v úplném závěru, který byl mimochodem skutečně zdařilý. Škoda, uvažoval jsem o čtyřech hvězdách, ale to něco mi v tom brání. Každopádně film svou kvalitu má. ()

sedm.1

Velice silný filmový zážitek. A přitom k tomu nebylo zapotřebí nic jiného, než sice jednoduchý, přesto ovšem úchvatný, funkčně dojemný, trochu i humorem odlehčený, především ale uvěřitelnými emocemi napěchovaný příběh, kde se lze setkat se všemi tvářemi lidské povahy, charakterů, niter a pocitů. Zápletka není nijak zbytečně komplikovaná, o to více je pak ale úderná, naléhavější a upřímnější. Všechno výše jmenované by ovšem nebylo na tak vysoké úrovni, a tak nevídaně působivé, nebýt naprosto skvostných a strhujících hereckých výkonů všech, a to musím zdůraznit, skutečně všech, přítomných dam, žen a slečen. Vypíchnout musím tedy alespoň jména jako Viola Davis a Octavia Spencer jako služebné a Jessica Chastain jako společensky odstrčená panička, které jsou doslova fantastické, opravdu hodně mně překvapila i Emma Stone, která na mě doposud působila spíše jen jako sympatická tvářička mezi stovkami jinými, po hvězdné kariéře toužícími talenty, ovšem nyní se můj názor na ní hodně změnil, ale přeci jen nade všemi těmito úžasnými výkony vyčníval přeci jen ještě jeden o pořádný kus výše, a to strhující Bryce Dallas Howard. Ta se tu totiž představila jako ztělesnění toho nejděsivějšího lidského zla, z jejího výkonu mi běhal mráz po zádech, tak děsivou, uhrančivou a bezcharakterní postavu jsem už roky neviděl, Bryce byla prostě famózní a pro mě osobně se tímto posunula do té absolutně nejvyšší herecké ligy. Černobílý svět je zkrátka dvě a půl hodiny trvající dechberoucí sonda do těch nejtemnějších, zároveň ale i nejvlídnějších lidských duší, která je o to výraznější, že zde autoři prakticky vůbec netlačili na pilu a přesto mě emocionálně zcela nekompromisně, ale hlavně úžasně působivě vyždímali :-)! ()

Lenka_J

The Help, film natočený podle knižní předlohy, která je neuvěřitelně čtivá. A podobné je to i s jejím filmovým zpracováním, i když má film přes dvě hodiny, utíká neuvěřitelně rychle. A to i proto, že ačkoli je téma rasismu složité a těžké, Tate Taylor jej podává s neskutečnou lehkostí, která však ani v nejmenším neubírá vážnosti tématu. Příběh je sám o sobě velice zajímavý, výborně zpracovaný už v knize, ale herecké osazenstvo, z velké části hlavně ženského pohlaví, mu dodává ještě více, jak emocí, tak vtipu. Ať už je to Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer nebo pro mě osobně jedna z nejlepších postav Celia Foote v podání skvělé Jessicy Chastain a pozadu nezůstávají ani ostatní především herečky. Pro mě nejoblíbenější film ze všech, ke kterému se hrozně ráda vracím a jehož příběh mě pokaždé zasáhne a téma mě při každém shlédnutí nutí k zamyšlení. ()

Zemi11

Biased mind, bad mind. Autoři si navíc krásně pohráli i mou předpojatostí, kvůli které jsem zprvu odsoudil povahu kozaté blondýnky. Mýlil jsem se. ()

widla

První jsem viděla film, zamilovala si ho. Poté koupila knížku v angličtině, která mě uchvátila ještě víc. Film po přečtení už není tak úžasný, ale ten příběh je pořád úchvatný! Odvaha se vzepřít a zárověň strach z toho co taková odvaha může způsobit. Všechno se mísí a i když v knize to na vás působí víc, cítíte to i z filmu. Vtipný a smutný a poutavý - vše dohromady. ()

Mistickzz

Ku koncu roka vychádzajú skvelé filmové tituly a ešte sa máme načo tešiť. The help samozrejme patrí k nim. Keď som si púšťal tento snímok, absolútne som nevedel čo ma čaká, ale táto dráma o priepastných rozdieloch medzi bielymi, bohatými snobmi a čiernymi, odsudzovanými hospodinami mi ukázala svoju silnú vnútornú hodnotu. Nejde síce o úplne dokonalý snímok, ale 5* si to u mňa zaslúži a to najmä vďaka skvelým hereckým výkonom na čele s Emmou Stone, úžasnej hudbe,kamere a silnému príbehu. 86% ()

DavidS.

Začátek 60.let...Degenerace ženství v americké domácnosti a rasová segregace Jihu...Silné téma, které ale The Help zpracovává převážně vlídným a dojímavým způsobem týdeníku Vlasta...Viola Davis autentická, Jessica Chastain zajímavá jako celý tento rok, ale pro Emmu Stone to nebyl ten správný part...Ženy bez rozdílu si ovšem mohou jednu hvězdu dovyšívat... ()

Ragdoll

Co vás zasáhne především, je překvapivě silný příběh, který je pevně podložen úžasným hereckým orchestrem, kde jsou všechny postavy originálně napsané a po chvíli i pro film jakožto celek naprosto nezbytné, s mistrovským dirigentem v podobě neuvěřitelné Bryce Dallas Howard. Drama, které po celé dvě a půl hodiny nenudí, dokáže i rozesmát a má, sic trochu předvídatelný, hřejivý konec: tomu říkám skvost světové kinematografie. A způsob, jakým se povedla zachytit tehdejší doba a svět diskriminovaných, ale i odporné smetánky, je, jako jeden z mnoha aspektů filmu, hodný Oscara. SPOILER:. Scéna, ve které čte Hilly již vytisknutou knihu a narazí na pasáž, jak snědla Minniyno hovno, tak její následný hysterický záchvat rulezzZZZ!!. 95%. ()

-Dawe-

Celkem neobvykle natočený snímek o rasismu. Avšak velice zaujímavý. Ze začátku jsem hádal jestli hlavní postava vůbec byla Emma Stone. V tomto snímku vypadá poněkud jinak než normálně, ale spíš to bude tím, že neměla tolik makeupu. S klidným srdcem můžu říct, že je to její nejlepší film. ()

Wicky

Výborné herecké výkony: Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer a Jessica Chastain. Po vypravěčské stránce to funguje taktéž výborně. Zajímavý nápad a zajímavý děj. Pro někoho možná nuda k pochcání, ale pro mě je to dosti dobrý koláč k posrání!...80% ()

Nemik96

I přes to že realita doby o které film pojednáva musela být mnohem krutější, zapůsobil na mě tenhle film velmi intenzivně.Parádní herecké výkony, výborna hudba a konec, u kterého se vyplati mít po ruce papírové kapesníky, nebo alespoň roli toaleťáku. Uděluji 5***** a herečkám budu držet palce u předávání cen oscaru, za své výkony by si je zasloužily. ()

Seti

Zjednodušující černobílé ztvárnění daleko komplexnější a nečernobílé situace (docela mě překvapilo, jak český název vystihuje podstatu filmu a to především tu formální). Musím však Taylorovi přiznat, že jeho tlačba na city funguje dobře, k čemuž přispívá mimo jiné i skvělé herecké obsazení. Pokud bude v The Help člověk hledat výstižné dobové sociální drama, tak asi příliš nadšen nebude. Při hledání laskavého a příjemného melodramatu, které nabízí archetypální postavy, klasickou srukturu a větší než malé množství emocí, je Help jasná volba. ()

Madluska

Černobílý svět je sice černobílý (tzn. o kontrastu bělochů a černochů, dobra a zla), ale zároveň tuhle škatulku překračuje využitím dalších "barev" (tzn. témat). Znamenitě vykresluje třeba složité vztahy ve společnosti dam (zde rozuměj: ve snobské slepičárně) a nechybí v něm ani humor (pamětihodný inzerát v novinách či rande hlavní hrdinky). Proč tedy nenapálím plnou dávku? Asi proto, že je film pojednávající o násilí v jižní části USA tak příliš uhlazený, milý, nekonfliktní. S tím souvisí další malé mínus: nenajdete zde jediného "špatného" černocha a mně tahle lehká manipulace divákem vadí... Jinak se mi ale The Help líbilo - a moc! P.S.: Dva (tři) lidi bych chtěla obzvlášť pochválit: skvělou malou Mae Mobley (hrály ji Emma a Eleanor Henry) a Thomase Newmana. Jak to ten chlap dělá, že se neopakuje?! ()

Jaccobos

Opravdu dobrý film, který ukazuje, že lidskost není většinou v tom, co očekává společnost okolo. Slečna Skeeter se postavila ostatním a zavinila si odsouzení. Není to však to jediné co si zavinila - kromě odsouzení od amorálních "kamarádek", které jsou ovládány (do absurdních důsledků dovedenými) předsudky, získala přátelství žen, které se zabývají opravdovým mateřstvím pro mladé dívky a chlapce. V té překvapivě nedávné době se mění dějiny amerických dětí, které přestávají být citově zaostalé a jejich biologičtí rodiče se mohou stát i opravdovými rodiči. Nakonec Skeeter sklidila zásluhy za mnoho, jak už to u odvážných, pravdou motivovaných činů bývá. ()

charlie_ando

Barevný film o světě černých žen (hospodyně a chůvy) a jejich bílých paniček. Skvělé natočené poutavé drama, kde scény, které člověku vloudily úsměv na tvář obratem střídaly mrazivé pasáže u kterých člověk přemýšlel, že v Jacksonu ve státě Mississippi občanská válka neskočila a vlajka konfederace hrdě vlaje dál (současná zástava je dost výmluvná...). Netradiční film natočený podle knihy vzpomínek bíle ženy Kathryn Stockett, která se rozhodla přispět svou troškou do toho našeho velkého nespravedlivého světa. Příběhy o americkém rasismu byly většinou vyprávěny pohledy velkých mužů, bojovníku. Režisér Tate Taylor naservíroval na stříbrném podnosu nám divákům neokoukaný každodenní boj s předsudky černých žen, které se snaží žít své životy. ()

Billie777

Opravdu nádherný, chvílemi i dojemný film. Drama s laskavými úsměvnými scénami a výbornými hereckými výkony. Emma Stone je talent, o kterém ještě hodně uslyšíme a Viola Davis s Octavií Spencer byli přímo skvělé. Líbila se mi i Bryce Dalla Howard a Jessica Chaistain, tu mám v poslední době moc ráda, tady byla opravdu rozkošná. Celá ta barevná atmosféra 50. let byla dokonalá, parádní kostýmy a hlavně měl film neuvěřitelný spád, i přes dlouhou stopáž jsem se ani minutku nenudila, film mě zaujal od první chvíle. Opravdu hrozně moc milé a příjemné pokoukání. ()

adam9

U filmů, co mi tzv. vyrazí dech, většinou začínám slovem WOW. Takže: WOW! Abych se přiznal, nebýt Emmy Stone, dost možná bych si film asi nepustil, ale dobře, že jsem udělal opak. Herecké výkony naprosto špičkové, příběh very touchable a u pár scén jsem měl opravdu až husí kůži z toho, jak se kdysi k lidem černé pleti chovalo. U jedné scény mi dokonce ukápla slza, zkrátka a dobře je to fantastické drama, které si plně zaslouží velké ovace. ()

Malakal

Jak si civilizovaní Američani s božím slovem na jazyku představují rovnost před bohem. Naštěstí je to minulost. I když, kdo ví...? ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů