Kazatel Kalašnikov

Philip Messina

Kostýmy:

Frank L. Fleming
  • Niktorius

Ve filmu je mnohokrát zmíněno, že zlí hoši pocházejí z jakési "Armády Božího odporu" (LRA), ale jíž není řečeno, co je tento spolek zač. Jde o původem ugandskou teroristickou organizaci, která prostřednictvím páchání nejrůznějších zvěrstev usiluje o ... zřízení teokratického státu založeného na biblickém Desateru. Její vůdce Joseph Kony se přitom považuje (a je svými následníky považován) za jakého "mluvčího" Boha samotného. Proto mě zarazilo, že film, který se takhle točí kolem víry, ideologii LRA jen párkrát nesměle naťukne (je zmíněn samotný Kony, někdo řekne něco jako "považují se za křesťany, ale jsou to ďáblové") a nesnaží se pídit po otázkách, jakou roli může náboženská víra hrát v různých bojích "za správnou věc" a jestli se náhodou Childers, s původně ušlechtilými záměry, postupně nezačíná Konymu tak trochu podobat (i to je ve filmu jen naťuknuto - jedinou replikou - a pak zase rychle opuštěno). _________________Ve scénách, kdy hlavní hrdina rozohněně káže o tom, že za Boha a jeho vůli je třeba aktivně a fyzicky bojovat, jsem byl na pochybách, zda-li je opravdu skutečným věřícím , anebo náboženství jen využívá jako mobilizační nástroj k naplnění vlastních vizí, o jejichž bohulibosti odmítá pochybovat. Kdyby se film zabýval právě těmito motivy, byl by daleko zajímavější. Takhle je to jen klišé o srdnatém Jižanovi, kterému Bůh položil na bedra úkol spasit nebohé "černoušky", kteří jsou zobrazováni výhradně v paternalistických koloniálních stereotypech.(21.1.2012)

• Slartibarkfast

Tedy čekal jsem ledacos, ale kriminálníka a feťáka, který se obrátí na víru a odcestuje do Afriky, aby tam pomáhal černouškům s AK-47 v ruce, to tedy zhodně ne. Možná by to bylo i koukatelné, ale snoubí se tam příliš mně odpudivých témat. Přehnaná víra, magoři, patriotismus a amerikanismus. Na tomto příkladě jasně vidíte, jak se amíci serou kam mohou. Cizí kultura, cizí země, cizí problémy a stejně je musí stůj co stůj řešit. Velmi mě to zklamalo a film mi nedal tentokrát vůbec nic. Jen jeden skutečný příběh o maniakovi, který bere všechno v extremním měřítku. 40%(29.5.2012)

O Konym jsem věděl už delší dobu, když se minulý rok rozjela velká kampaň proti němu, aby lidé na celém světě byli informováni o tom, co se v Africe děje. Následně na to vznikl film, který čeští distributoři pojmenovali trošku debilně - Kazatel Kalašnikov. Pro mě nepochopitelné, když je o člověkovi, který vlastně proti násilí důrazně bojuje...i když opět násilím. Každopádně na film jsem se neuvěřitelně těšil už několik měsíců a upřímně můžu říct, že během filmu jsem byl šíleně zklamanej. Gerard Butler by zase tak špatná volba nebyla, horší bylo samotné vyprávění. Vždyť jeho postava, Sam Childers, se ve filmu měla nějak vyvíjet od zlého k dobrému. Ve filmu to pak vypadá následovně. Zlý Sam odchází z vězení a je zlý. Pak provede pár zlých věcí a je neuvěřitelně zlý. Fetuje, zabíjí a je stále zlý. Jeho rodina začne věřit v boha a on se jim směje do ksichtu. Pak udělá mega průser a pochopí během půl minuty, že to co dělal, je špatné a najednou už sedí v kostele. Zde to tvůrci podle mě neuvěřitelně posrali. Já chtěl vidět najaký vývoj postavy a ne, že prostě zničehonic skočí z charakteru A do charakteru B a nikdo mi vlastně neukáže tu změnu. A to nebylo poprvé. Takovéhle šoky si film připravil hned několikrát a celkově mu důraz na city nebyl blízký, ba naopak. V takovém filmu je to hrozně škoda, protože o čem jiném, než o citech takový film je. Nicméně nemůžu říct, že by film byl úplný propad. Byly v něm scény, které za pozornost stály a neměly chybu. Jenže to nic nemění na tom, že film jako celek mě hned od začátku zklamal. Pak se to s ním totiž táhlo až do konce, než se objevily titulky a tam ten pravý Sam Childers. V tu chvíli jsem si uvědomil, že ten opravdový Sam je mi daleko sympatičtější, než celý film o něm. A to ani nemluvím o náboženské propagandě, která se tímhle filmem táhne. Ale tak budiž. Upírat mu ji nebudu. Američani to ve své zemi mají s církví trošku jinak. Haleluja.(23.4.2012)

Já na takový filmy slyším. Radši tady vůbec nebudu číst některý názory nebo bych se zase poblil. V každým případě se mě v souvilosti se zeměmi třetího světa "líbí" jak se říká "svět by s tím měl něco dělat ". A kdo je jako svět ?? Co to je za pitomou alibistickou větu ? Svět to jsem já, to si ty, každej máme nějakou možnost něco dělat, nějak aktivničit, ale většinou to jako v mém případě končí naklepáním nějakýho textu do klávesnice, kde jakože jsem obeznámen se všema těma prasárnama co se dějí v Sudánu a v mnoha dalších zemí a jdu si načít lahváče. Jasně jsou tady mezi náma frajeři jako květula, charlosina, phillipa, který v rámci svých možností nekecaj, ale snaží se reálně pomoct, ale většina z nás polituje, odsoudí a pak jde hledat na net novej typ mobilního telefonu s tím, jak je ten život těžkej, protože když si koupí mobil už nezbude na tablet. Takže mě je úplně u prdele jestli ten film nebyl eňoňuňo, protože stačí když slyším "přinutili mě zabít vlastní mámu" a je jasno, víc takovejch filmů a víc takovejch vět, protože ne každýho na týhle plantě bolí fakt, že nemá novej typ mobilu. A že to přece všichni víme ? No a co pak dál ? Nic, je nám to vlastně u prdele. Gerard u mě tady tím filmem stoupnul hodně vysoko v ceně.(3.5.2013)

Rozpočet: 30 000 000 $ Otvárací Víkend: 45 130 $ (v 93 Kinách) Tržby USA: 538 690 $ Tržby SR: 15 962 $ Tržby ČR: 26 507 $ Tržby Celosvetovo: 1 104 633 $Slušný začiatok a rozbeh filmu,presvedčivo podané dôvody na pomoc a zároveň aj tzv.pomstu a boj proti IRL.No absolútne ma minula myšlienka boha a scény z kostola mi liezli na nervy .Nie preto že som ateista,nemám nič proti podobným myšlienkam a scénam vo filmoch.Lenže Foster to servíroval takým nelogickým a odpudivým spôsobom,že som sa s tým nemohol nijako stotožniť a tolerovať to ako súčasť potrebnú pre film.Keď dôjde na akciu,tak je to surové a uveriťeľné a nájde sa tu aj pár hnusných záberov a tých detí vám je dosť lúto.No ako celok to je iba čistý priemer,z malou myšlienkou navyše.(17.6.2012)

• - Manželka Sama Childresna dodnes vede kostel, který společně vybudovali v Pensylvanii a i přes dálku, která je dělí, žijí oba ve šťastném manželství. (Pulos)

• - Snímek je inspirován skutečným příběhem Sama Childrese, který byl zakladatelem humanitní organizace „Angels of East Africa“. (Terva)

• - Hudbu k filmu nahrál Slovenský symfonický orchestr. (=woody=)