Kazatel Kalašnikov

Scénografie:

Philip Messina

Kostýmy:

Frank L. Fleming

Nejprve byl drsňák a smažka, který seděl, zatímco doma na něj čekala manželka striptérka, pak byl drsňák, který za pár okamžiků objevil Boha, nakonec byl drsňák, který se rval za zubožené súdánské děti. Marc Forster léta platí za režisérského chameleona, úspěšně střídá žánry a styly, hlavně mi udělal nesmírnou radost svou ponurou prvotinou Plesem příšer. Jeho předposlední příspěvek se bohužel pohybuje v dost mělkých emocích a velkohubém kázání v kostele. Top Gun svého času platil za náborovou propagandu, která byla za oceánem po promítání v kinech nadmíru úspěšná, tenhle Kazatel s hromovým hlasem zase může podpořit verbování do církve. Tak či onak, výsledek je sporný. Hlavní postava bere své rodině veškeré úspory, aby zachránil stovky sirotků v zemi plné bezpráví, kromě zednické lžíce bere do ruky i bazuku, tu a tam někoho odkrouhne, postaví další lajnu cihel, aby vzápětí sejmul další skupinku „těch zlých“, vrátil se do Států, vzal další peníze a prodal prosperující firmu, aby dítka mohla výskat radostí nad novými houpačkami. Nevěřil jsem. Pateticky podaná látka, která je nesmírně zdlouhavá, má řadu zvláštních a nechtěně úsměvných momentů (dospívající dcera v posteli požádá taťkova smažkoidního kamaráda o pusu na dobrou noc) a předkládá téma, které rozhodně má co říct, jenže už tu mnohokrát bylo zpracované mnohem mnohem lépe!!(1.10.2013)

Problém Kazatele je, že si neuměl udržet svojí kvalitu během celého promítání. Parádních a silných scén je zde spousta, ale bohužel zbytečných a nic neřikájicích scén taky a tím pádem kvalita snímku jde dolů. Gerard Butler v roli kazatele nebyl vůbec špatný a jeho výkon byl překvapivý, protože ho jako herce moc neuznávám.(21.6.2012)

• UncleG

Existujou životní příběhy, nad kterejma člověk jenom užasle kroutí hlavou. Ale v momentě, kdy někdo chce takovej příběh zfilmovat, zjistí, že to najednou nejde. A z úžasný látky vznikle takovej nějakej podivně neuchopitelnej slepenec. V první půlce prožijeme uspěchanej a neuvěřitelnej přerod z vypatlanýho grázla na uvědomělého křesťana... A druhá půlka kulometnýho kazatele se bohužel zredukovala na nesouvislou změť časovejch a prostorovejch skoků, v nichž se dokola děje pořád úplně to samý. Myslím, že tenhle film by mohl sloužit jako odstrašující příklad na filmovejch školách - aby se budoucím režižérům demonstrovalo, jak nemá vypadat dramatická stavba.(3.5.2015)

Letošní Blind Side, jehož hodnocení se samozřejmě odvíjí jen a pouze podle toho, jak moc jste odolní proti křesťanským citově vyděračským a lehce manipulativním pohádkám. Já dávám 60%, protože Gerard Butler je mnohem víc cool misionář než Sandra Bullock (v tašce nemá jen bibli, ale i samopal) a tahne film hodně nahoru. Jen ty výkřiky typu "I will build a church!" prosím přístě vypustit.(3.1.2012)

• Driss

Srdce rvoucí téma, u kterého vám několikrát prolítne hlavou: "To už jsem někde viděl!". Kdo by si film, jenž znova omílá náboženství a společnost, neoblíbil? Možná ateisti, kteří už jsou unaveni z laciného brnkání na city. To je i můj případ. Poté, co "Kazatel" nalezne Boha, vymění fet za drogy a ve jménu Pána Ježíše podnikne výletní štaci do antituristického střediska Sudánu. Začne pomáhat nebohým obětem války a po chvíli je brán jako misionářský spasitele. Pro záchranu dětí obětuje všechny své peníze, volný čas a lásku. Staví pro ně hřiště, školku a začne zabíjet zabijáky (zde bych chtěl podotknout, že je pouze nakousnuta nevyužitá polemika: "Kdo je vlastně v právu?!"). Navíc je divákovi možná až moc cpáno do chřátu, ať si oblíbí napraveného Američana mávajícího s biblí. Ve filmu se proto vyskytuje spousta pláčechtivých momentů, které naturaličnost a realnost filmu odsouvají do pozadí. Celý snímek by byl poloviční bez Butlera, přesto víc než 4/10 nemohu dát.(2.4.2012)

• - Hudbu k filmu nahrál Slovenský symfonický orchestr. (=woody=)

• - Snímek je inspirován skutečným příběhem Sama Childrese, který byl zakladatelem humanitní organizace „Angels of East Africa“. (Terva)

• - Sam Childres dodnes aktivně bojuje v Súdanu proti povstalcům. (Pulos)