Kazatel Kalašnikov

Kazateľ Kalašnikov

Machine Gun Preacher

Akční / Krimi / Životopisný

USA, 2011, 124 min

Rozpočet: 30 000 000 $ Otvárací Víkend: 45 130 $ (v 93 Kinách) Tržby USA: 538 690 $ Tržby SR: 15 962 $ Tržby ČR: 26 507 $ Tržby Celosvetovo: 1 104 633 $Slušný začiatok a rozbeh filmu,presvedčivo podané dôvody na pomoc a zároveň aj tzv.pomstu a boj proti IRL.No absolútne ma minula myšlienka boha a scény z kostola mi liezli na nervy .Nie preto že som ateista,nemám nič proti podobným myšlienkam a scénam vo filmoch.Lenže Foster to servíroval takým nelogickým a odpudivým spôsobom,že som sa s tým nemohol nijako stotožniť a tolerovať to ako súčasť potrebnú pre film.Keď dôjde na akciu,tak je to surové a uveriťeľné a nájde sa tu aj pár hnusných záberov a tých detí vám je dosť lúto.No ako celok to je iba čistý priemer,z malou myšlienkou navyše.(17.6.2012)

Tento film bol z jedných, ktoré som si chcel tento rok pozrieť pretože sa G. Butler mal po dlhšej dobe ukázať v akcii. V titulkách o tomto filme je na prvom mieste uvádzaný ako akčný film, tu by som to poradie určite vymenil a na prvé miesto dal životopisný, pretože spôsob a prevedenie smerovalo do životopisného žánru a náznak akcie, len zapadal do tohto životného odkazu. Každopádne odhalenie skutočnosti, ktoré naozaj vykonal istý " biely kazateľ " sú niekedy až ťažko uveriteľné, no napriek tomu si tieto životné činy moju pozornosť udržali. Tvorcovia divákovi neponúkli nič extra skôr sa držali nižšie pri zemi v klasickom opísaní udalosti s niekedy až nedôstojným pridaním momentov ako keď v africkej krajine, ktorá je zmietaná chudobou si hlavný hrdina Sam dáva coca colu s vojenským dobrovoľníkom. Najväčšou a dosť viditeľnou slabinou bol aj neprimeraný časový sklz, keď podľa výzoru a veku Samovej dcéry som mal pocit, že sa to všetko udialo za obdobie aspoň piatich rokov, zatiaľ čo Sam a jeho manželka vôbec nezostarli, takže konečné hodnotenie vidím na 60%.(27.10.2012)

• xxmartinxx

Neuvěřitelně otravný film. Buď jsem usínal, nebo zadržoval smích. Emocionálně to na mě zapůsobilo asi jako reklama na jogurt. Uprostřed občanské války přijde do polní nemocnice žena s ustřelenou dolní čelistí, očividně potřebuje pomoct, a doktor se jí zeptá "paní, co se vám to stalo s obličejem?"... To byste nevymysleli ani jako parodii... Jestli bylo Quantum of Solace nešťastná souhra náhod (a ne Forsterova chyba), tak tohle je předzvěst apokalypsy.(3.1.2012)

• Lacike

Mne tie nabozenske kecy prilis nevadili. Proste boli motivaciou hlavneho hrdinu, ktora ho po cely cas hnala. Problem vidim v tom, ze sa jedna o zivotopis a tak sa tvorcovia snazili prilis velky usek hlavneho hrdinu natrepat do filmu, takze vo vysledku je film prilis skratkovitý a ziadna zasadna scena nie je prepracovana tak, aby na divaka skutocne zapôsobila po emocionalnej stranke. Butlerova postava niekolkokrat prejde zmenou a aj ked je ta zmena logicky vysvetlena, tak je tak nahla, ze som mu to ani raz neveril. Vysledok je prilis naivny a polopatisticky film o vaznej teme. Najvtipnejsie boli sceny v ktorych hlavny hrdina kosi zlych clenov armady jak Rambo. Pokial vam nevadia neustale nabozenske kecy, tak raz sa to da v pohode pozriet. 5/10.(16.3.2015)

Gerard Butler jako statečné srdce v Ugandě a Súdánu. Osvícený bohem zachraňujíc zmrzačené, zneužívané, týrané a nemocné děti vrhá se do východní Afriky na svou životní pouť. Opět si lze tyto hořké události jen stěží živě představit, ale atmosféra, kterou zachytil Marc Foster, dává hodně tušit. 67%(3.3.2012)

• - Natáčanie prebiehalo v amerických mestách Detroit a Melvindale, a taktiež v Juhoafrickej republike. (MikaelSVK)

• - První volbou pro roli Lyn byla Vera Farmiga, nabídku ale odmítla kvůli těhotenství. (oje)

• - Sam Childres dodnes aktivně bojuje v Súdanu proti povstalcům. (Pulos)