Kazatel Kalašnikov

Scénografie:

Philip Messina

Kostýmy:

Frank L. Fleming

Pěkný filmek podle skutečné události. Příběh je o napraveném kriminálníkovi Samovi, kterého přivede víra na cestu dobra a založí si stavební firmu. Jednou přijde do kostela na návštěvu pastor kážící v africe, a prosí o pomoc s výstavbou poničené vesničky.. Sam se rozhodne podívat se do Afriky a po práci se rozhodne podívat se hlouběji do země a je svědkem toho, jak dokáží být místní vzbouřenci krutí. V bojích zmítané zemi postaví sirotčinec a bojuje proti armádě vzbouřenců, která vypaluje vesnice a verbuje malé děti, kterým dává zbraně a posílá je do boje. Gerard Butlel je v hlavní roli hodně přeavědčivý a za mě dostává film 70%. :)(27.3.2012)

Tvorca majstrovského Plesu príšer sa dal na vieru v Boha a prišiel o rozum. Ale srdce mu zostalo - jeho film mi pripomenul Stoneov World Trade Center - prosto, pateticky podaná látka o utrpení nevinných a o tom, že si musíme pomáhať. Naivná prvoplánovka pre priemerných Američanov, nachádzajúcich útočisko v Biblii. Scény kázania o Bohovi, ktorých je tu viac než v dokumente o Pápežovi, ateistický divák nestrávi a devalvujú mu zážitok z filmu. Keď po nich kazateľ Butler preberá do rúk brokovnicu, síce zdvíha zábavnosť filmu, ale zdramatizovanie už nepôsobí presvedčivo. Tretiu hviezdičku dávam za pestrý a exotický soundtrack, ktorý som mal dopredu napočúvaný, takže mi spríjemnil sledovanie; a za to "veľké srdce" pre africké decká. Byť väčším cynikom, ani by som na ňu nepomyslel.(4.1.2012)

Musel som to v sebe nechať 3 dni dozrieť, aby som bol schopný hodnotiť. Problém je, že to nie je film o násilníckom feťákovi, z ktorého sa stal kresťan a spasiteľ malých černoškov. Toto film vyrieši v prvej polhodine, ktorá je pre diváka kritická, pretože obsahuje príliš rýchle prechody "zločinec - fanatik" bez dostatočného emocionálneho a psychologického zdôvodnenia. Lenže film je v skutočnosti o tom, ako sa z kresťanského spasiteľa stal militantný fanatik. Druhá hodina filmu, v ktorej hrdinom znovu začne lomcovať temnota, je perfektná. Prerod je znázornený bezchybne a Butler podáva životný výkon. Na konci, ktorý má veeeľmi ďaleko k hollywoodskej adorácii kresťanských a rodinných hodnôt, zostáva veľmi nejednoznačný pocit. Kto to považuje za prvoplánové a patetické (zdravím, Pomo ;-)), tak ho to muselo minúť skutočne veľkým oblúkom.(25.4.2012)

Kazatel Kalašnikov postrádá přirozenost s jakou se například v Krvavém diamantu povedlo vystihnout krutou realitu současné Afriky. Začátek je až komický, dějové zvraty typu kriminálník Butler vyjde z basy, rozhodne se být knězem, odjede do Afriky a začne zachraňovat děti ... WTF? Ale já netušil, že to je film natočený dle skutečného osudu Sama Childerse. Nezbývá než ho obdivovat, něco si z něj vzít. To byl asi důvod proč Gerard Butler přijal roli ve snímku, který sice po filmařské stránce působí poněkud lacině a snaha ukázat všechny útrapy občanské války v Súdánu (dětští vojáci, miny atd..) najednou působí občas křečovitě, ale má v sobě onen vzkaz a poselství, nad kterým bychom neměli zavírat oči. 3* jsou pokud hodnotím kvalitu filmu a trochu přidám za dobrosrdečnost, kvalita charakteru Sama Childerse se ohodnotit hvězdami nedá a díky tvůrcům, že natočili film, který nemá oskarové, nýbrž lidské ambice.(18.3.2012)

• Slartibarkfast

Tedy čekal jsem ledacos, ale kriminálníka a feťáka, který se obrátí na víru a odcestuje do Afriky, aby tam pomáhal černouškům s AK-47 v ruce, to tedy zhodně ne. Možná by to bylo i koukatelné, ale snoubí se tam příliš mně odpudivých témat. Přehnaná víra, magoři, patriotismus a amerikanismus. Na tomto příkladě jasně vidíte, jak se amíci serou kam mohou. Cizí kultura, cizí země, cizí problémy a stejně je musí stůj co stůj řešit. Velmi mě to zklamalo a film mi nedal tentokrát vůbec nic. Jen jeden skutečný příběh o maniakovi, který bere všechno v extremním měřítku. 40%(29.5.2012)

• - Natáčanie prebiehalo v amerických mestách Detroit a Melvindale, a taktiež v Juhoafrickej republike. (MikaelSVK)

• - Snímek je inspirován skutečným příběhem Sama Childrese, který byl zakladatelem humanitní organizace „Angels of East Africa“. (Terva)

• - Fotografie, ktoré ukazuje Sam (Gerard Butler) bankárovi vo chvíli, keď sa snaží získať úver, sú skutočnými fotografiami zhotovenými Samom Childersom v Sudáne. Vidieť ich tiež počas záverečných titulkov. (MikaelSVK)