Lov lososů v Jemenu

• Velká Británie Salmon Fishing in the Yemen (více)

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného... (oficiální text distributora)

Alementina

takova mila anglicka romanticka komedie, drama to urcite neni... obcas se clovek proste tak mile usmiva, kdyz se diva na platno, jen si nejak pak reziser neumel vybrat, jestli toci romantiku a nebo se pokusi o ironicky britsky humor trefujici se apriori do britu . bohuzel ta filozofie pana šejka a vlastne cela jeho postava, jejížž jmeno se clovek musi naucit, mi prisla az prilis ..."kycovita" na muj vkus. ()

Tirion

Úžasná a typicky Hallströmovská pohádka pro dospělé. Zajímavý námět, který se stočí asi trochu jiným směrem, než byste očekávali, přesto ale do těch míst, kde se vám to bude líbit. Hallström je totiž úžasný vypravěč a přestože si poslední dobou občas vybral slabší a méně ambiciozní projekty, tak jeho schopnost upoutat je stále dokonalá. Když ho v tom podpoří krásné prostředí Skotska i Jemenu (v reálu Maroka) a výborně hrající duo E. Blunt a E. McGregor, tak z toho vyjde špičkový film. ()

ABLABLABLA

Co se týče romantických filmů, tento se určitě zařadil k těm lepším alias méně blbějším. A dokonce tu je i příběh a nějaký děj s pár zápletkami a odbočkami. Co víc si přát. K tomu příjemní herci, vtipný nápad aneb proč uprostřed pouště nechovat lososy (omlouvám se předem pokud některé pojmy nebudu používat správně, ale nejsem rybář, takže nevím, jestli se lososi vlastně dají chovat, nebo jak se tomu říká, když cestují proti proudu). Pár úsměvných scének, tam také bylo - jako water...for you?....no for fish....and than water.... yes for fish....no for me - ale komedií bych to nenazvala. ()

vorheese

Lovestory, šejkova vize, atentátnící a paralela s životním cyklem lososa...aneb spousta svěžích nápádů, které moc nejdou dohromady. ()

René.girl

Lepší průměr - příjemný film jako stvořený pro uplakané nedělní odpoledne. Emily Blunt okouzlující jako vždy a Ewan McGregor taky neurazí, nemůžu si, ale odpustit poznámku, že má film dost nudných momentů, které kazí celkový dojem. 68% ()

italka63

Moc milý film se skvělým Ewanem McGregorem, na který jsem byla velmi zvědavá a v žádnem případě mě nezklamal svým dějem, inteligentním humorem, hezkýma očima jednoho Araba a větou - čas ani příliv nezastavíš-. A jak říká rejzanek -já vím su hrozná citlivka, ale asi už jinačí nebudu :-) ()

Remedy

Upřímně, kdyby v hlavní roli nebyla vždy chladně krásná Emily Blunt a v kolonce režie nebyl Lasse Hallström, asi bych o jemenské lososy vůbec nezavadil. Je holou skutečností, že Hallström už dávno není tím, čím býval a že své nejlepší kousky má už jistojistě za sebou (vsadil bych se o svůj byt, že minimálně do své smrti už nikdy nenatočí nic lepšího než Gilberta Grapea). Tady ale zcela výjimečně zabodoval a dal vzniknout příjemnému příběhu, který ve výsledku docela dobře zafunguje i jako relativně vkusná romanťárna. Nevím, jestli bylo záměrem tvůrců ukázat, že existují kromě zfanatizovaných Arabů i ti hodní, kteří mají ambice stavět jezera na výlov lososů uprostřed pouště, nicméně je fakt, že postava šejka je vlastně i docela sympatická (v tom filmu samozřejmě, v reálu…). Zčásti taková neobratná politická satira, trochu filosofie o hledání sebe sama a trochu taky pokus o agitku, že existují i ti hodní arabáši. Bez politiky to jako mírně romantické drama funguje ale nejlépe. ()

slunicko2

Kýčoidní komedie 1)  nabízí dynamickou první půlhodinku, plnou překvapení se spoustou zdrženlivého  anglického humoru. Pak se ale tempo zpomalí._____ 2)  40letý Skot Ewan McGregor (expert přes lososy) na svůj věk vypadá, ale i tak mu  to sluší. Totéž lze říci i o 38letém Egypťanovi Amru Wakedovi (šejk)._____ 3)  Spoiler. Mix žánrů ve mě zanechal rozpačitý dojem. Zpočátku má film naběhnuto na trefnou společenskou satiru: ti prachatí Arabové nevědí roupama, co by. Lososi v  Jemenu! A britská vláda to podporuje!_____ Pak se ukáže, že investor - arabský šejk - ví moc dobře, co dělá a čeho chce dosáhnout. Ze satiry je rázem lehce dramatický  příběh o práci pro (arabskou) vlast._____ A nakonec se vše přemění na love story z  červené knihovny. To mě podrž. ()

CrownThomas

Už samotný název filmu mě velice sváděl ho shlédnou.....A jak mile jsem viděl herecké obsazaní a režii, nic mi v tom nemohlo zabránit...:)) Velice příjemný a oddychový snímek u kterého jsem si odpočinul a vyloženě myslel na děj filmu a na závěrečnou pointu...:)) 90% ()

salalala

Tohle přesně Hallström umí. Je natolik zkušený, že ví, jak dlouho zabírat skákající rybku, prosvítající slunce atd., aby se to nestalo kýčem. Navíc dokáže včas přijít s nějakým režijním nápadem (tu rozdělí plátno na několik částí, tu zvolí neobvyklý záběr) a divák si vlastně nepřipadá ochuzen. První polovina nasadí neskutečné tempo a servíruje několik suprových a vtipných hlášek, které jsou tak suché, až se od nich práší a je vyloženě potěšení se na film dívat. Škoda, že druhá trošku zvolní a řeší trošku zbytečný politický podtext, který si mohli tvůrci úplně odpustit a začne hrát na malinko vážnější roli. Určitě to není nikterak rušivé, ale bohužel to zpomaluje tempo a ubírá množství vtipu. Hallström si pohlídal i herce a všichni do jednoho jsou vynikající - jak úžasný McGregor, kterému jsem věřil úplně vše, tak krásná Blunt, pro kterou mám tak nějak slabost a zejména Scott Thomas, která si roli nehorázně a nepokrytě užívá, což je vidět v každé její scéně. Nejméně záživný je tak na filmu bohužel nešťastný název, který evokuje spíš IMAX dokument než vyvedenou romanci. 70% ()

runner85

od toho filmu som dosť čakal a nesklamal som sa, len málokedy mám pocit že film mal zároveň pekný a aj smutný koniec ... ale inak 100% ()

togaf

Milý film se skvělým obsazením a originálním nápadem. Bohužel nic víc. Všechny dějové kličky jsou ploché a ani Emily Blunt, kterou mám moc ráda, nehraje se svou obvyklou lehkostí. Ewan je sice skvělý, ale sám celý film nad průměr nepozvedá. ()

Derek

jediny aspekt vycnivajuci z priemeru je ewan mcgregor a jeho vykon v ktorom je vtipny, ironicky a sympaticky zaroven. skoda ze scenar je nic moc, navyse plny zbytocnych pod-zapletok (teroristi, manzelska kriza atd)... ()

Lucjen

Pozerám na tie mená...Hallstrom, Ewan McGregor, Emily Blunt, Kristin Scott Thomas...a niekde medzi týmito hviezdami, s ich úžasnými hereckými výkonmi, som po hodine aj niečo stratila pointu. Film má veľa zaujímavých, schopných línií. Lov lososov na neobvyklom mieste, trochu bláznivý, vcelku príjemný šejk (no nehovorím, že nie gýčový), pôvabná asistentka s priateľom v Afganistáne, vypočítavá politička a predovšetkým doktor, so svojimi rodinnými problémami. Ani jednému však nie je venovaná dostatočná pozornosť, všetko sa mieša cez seba. McGregorovej línie mi je obzvlášť ľúto. Romantika príjemná, nenápadná. Medzi ním a Blunt to krásne iskrí, zachraňujú celý film, spolu s nádherným prostredím. ()

dom156

Zajímavá podívaná na vývoj vztahu na pozadí nesmyslného projektu. Jak se ukáže víra je důležitá a pomůže v lecčem. Musím uznat, že kdyby zamnou s tímto nápadem někdo přišel, pošlu do v nejlepším případě do háje. Jinak vadila mi a to velmi mnoho nesmírná rozvleklost filmu, také nechápu proč je u žánru napsané komedie ani jednou jsem se nezasmál, možná tak ironicky a drama, to je snad největší vtip celého filmu, maximálně jednu polo dramatickou scénu jsem viděl, a to ještě byla tak prapodivně vyřešena. Resumé zní, myšlenka dobrá, herci fajn, ale provedení bídné. Dávám neutrální palec. ()

Dont

Velmi osvěžující romantická komedie s kvalitním obsazením. Za první polovinu bych neváhal jít na plný počet, protože hlášky Ewana McGregora byly trefné a velmi vkusné a výstupy prostořeké Kristin Scott Thomas mě taky bavily. Druhá polovina výrazně ubrala na humoru a naopak hodně přitlačila na romantice, což přineslo řadu klišé a kýče, a to se podepsalo i na hodnocení filmu. Jsou to tedy nakonec „jen“ čtyři hvězdičky, především za výborný scénář v první polovině filmu a herecké výkony mých oblíbených britských herců (Ewan McGregor a Kristin Scott Thomas), plus nový objev Emily Blunt, jejíž projev se mi hodně zamlouval a chemie mezí ní a Ewanem podle mě fungovala. ()

TominoLa

Čekal jsem více. Na drama málo dramatické ani romantika nestojí za moc. Až na pár hezkých obrázků asi nic proč to vidět. Hallström je režisér, kterého mám rád a tak je to spíše velké zklamání. ()

*Elfík*

Řekla bych, že tento Lov je jednoznačně jediným romantickým filmem, kde po sobě hlavní protagonisté nelezou a nestrkají si jazyk do pusy. Jak mi tedy vysvětlíte, pane McGregore a slečno Blunt, že Vám oběma to spolu neuvěřitelně sekne a že bych Vám věřila Vaši zamilovanost i to, že umíte lovit. Lososy. V Jemenu. ()

08.12.2012

07.07.2012