agassi68

Aj napriek úcte k zosnulému L.Smoljakovi ma tento zrejme záverečný diel nenadchol. Skrátka latka bola nasadená príliš vysoko.. ()

Akana

I když vím, že Ladislav Smoljak záměrně směřoval seminář k větší serióznosti, musím přiznat, že právě to je zdrojem mého mírného (ale opravdu jen mírného) zklamání. Chybí mi nějaké ty mimopřednáškové prvky. Vzájemné popichování cimrmanologů, anekdotické vstupy technického personálu, zdánlivé scénické zádrhele, to všechno bylo vždycky milým kořením seminářů. V Českém nebi se prostě střídají přednášející a některé texty (dezerce, rukopisy) jsou skoro "normálními" historickými exkurzy. Asi to tak mělo být. Samotná hra už je z tohoto pohledu podstatně lepší a zábavnější a je důstojnou tečkou za tvorbou českého velikána i propagátorů jeho díla. Ještě bych se zastal trochu přehlížené role praotce Čecha, jehož repliky mi vůbec nepřišly přebytečné, mezi ty vznešené křesťanské duše vnáší v pravou chvíli vždycky trochu té reality ("...a co jich pošlo cestou...") ()

Ezis

Jako komedie je to na tři hvězdičky, jako vtipný průřez českými dějinami na pět, a to jenom proto, že víc hvězdiček není. Díla jako České nebe strašně potřebujeme. Jestli se na něj budou dívat moje děti, tak budou českou historii a literaturu zvládat levou zadní a ještě je to bude bavit :-) Kromě toho jsem ho potřebovala já, protože už nějakou dobu žiju v cizině a tahle hra pro mě byla jako čerstvý český chléb. Když se praotec Čech pustil do české literatury, padala jsem smíchy pod stůl, a to ještě nebylo nic proti Mistru Janu Husovi. "Ale ne že by se mi Zikmund omluvil! Jenom se na mě šklebí a chrastí sirkama." "Pane Bože, copak na to nemáme nějaké nehořlavé úsloví?!" ()

Heroine

Přiznám se zcela nepokrytě, že jsem jako obvykle čekala velké zklamání. To se ale nedostavilo, a jedinou věcí která mi snad bránila v naprostém užívání si cimmermanovského inteligentního humoru, byl ten fakt, že jsem většinu vtipů a narážek na poprvé nepochopila. Což samozřejmě není vina autorů, proto taky neubírám na hodnocení. Ale naštěstí jsem měla poblíž inteligentnějšího tvora než jsem já, který mi vše pečlivě vysvětloval. Takže takhle: je to vtipné, ale je to pro chytré. ()

Rikky007

Tímto kouskem pánové z ŽDJC určitě důstojně doplnili repertoár svých her a tak nějak se i rozloučili s jednou z duší divadla Smoljakem. Přeci jen bych ale čekal trochu větší náboj, protože příběh byl načrtnutý skvěle. Jediná výraznější postava byl, kromě Komenského, mistr Jan Hus. Nejen díky skvělým bonmotům, hlavně zásluhou J. Weigela. Osobně bych tam třeba Borovského vůbec nedával. Ten mi zas tolik zajímavý nepřijde, co se týče možností zparodování a to se taky potvrdilo ve hře. ()

RedDuck

Spokojenost. Bylo to dobře nacvičené a až na 1-2 levnější slovní hříčky na odpovídající úrovni. Ten námět byl však tak dobře zvolen že z něho podle mě šlo vytřískat ještě trochu víc...no a cvičení se zpěvem mě nikdy nebralo. I tak celkově zábava vysoké jakosti. ()

Marykus

Já prostě nevím co říct abych to nezkazil! Nejlepší humor na světě! Kam se hrabě mr.bean atd tohle prostě neomrzi! Koukám na to pořád! Poslouchám to! A chodím na to i do divadla! Považuju se za cimanobiliebra ()

rekkky

Zábavné divadelní podání toho, jak by mohlo vypadat nebe s vybranými postavami českých dějin, přičemž už jen vybrání těch správných osobností do nebeské komise je bezchybné. Ztvárněno s neobvyklým a přece geniálním humorem. Skvělý scénář je odehraný takovým způsobem, že v jednom okamžiku lze sledovat dějinné výklady, nadhled nad všemi těmi důležitými událostmi a zároveň specifický cimrmanovský humor. Z toho všeho vychází naprosto ojedinělý mix a v podstatě tak podtrhuje výjimečnost tohoto divadla. Perfektní představení a náramná komediální zábava. ()

Faila

Jiné jejich kousky mám raději, ale žádný nemám vyloženě nerada a ani České nebe mě nijak nezklamalo. Významné české postavy mě bavily, vtípky mi přišly sice trochu "jednodušší", ale zasmála jsem se u nich a potěšila se i typickým specifickým hereckým provedením. ()

Folky

Slušná přednáška a dobrá hra. Jsem rád, že tato hra vznikla, protože i když je Cimrmanovský vrchol jinde, je to mnohem lepší rozloučení s jednou z nejlepších věcí, kterou nabízí česká kultura, než podprůměrná Afrika. ()

Ivo

Bedřích Podmáslí, Stanislav Krychle Neumann ...děkuji, to už ne, moji milí Cimrmani, to je laciný trapný humor a škoda že jste neskončili Záskokem ... Proti majstrštýkům Dobytí Severního polu, Dlouhý. Široký atd. je to už jen slabý odvar ... Jak se říká - v nejlepším se má skončit ... Ale chápu že penízky jsou penízky ... ()

mi-ib

"Zase z Radeckého deníku jsme se dozvěděli, že mu na otázku, co je ve vojenském umění nejdůležitější, odpověděl Alexander Vasilijevič stručně... Přesila!" Je super, že nejde jen o nějaký slabý odvar Cimrmanovského humoru, což jsem tak trochu skepticky očekával, nýbrž naopak se nebojím přiřadit tento Cimrmanův kšaft mezi nejlepší jeho hry. Více než důstojné zakončení celé té Cimrmanovy ságy, která zkrátka jako všechno se nemůže vzepřít času a bohužel se asi nalézá ve svém velmi pozdním podzimu svého života. Ale dokud bude na světě poslední nosič s Cimrmanovými díly, jeho práce a především humor v hlavách lidí nezemře! Díky všem členům Divadla Járy Cimrmana, že nás bavili, baví a ještě dlouho budou bavit. ()

ZackSawyer

Mysteriozní, poučné, zábavné a jako vždy fabulující, plné narážek a dá se říct, že víc než kdy jindy je to spíš pro inteligentnější publikum... A v čem vyniká ten Cimrman? No prej ve všem... a kdo to říkal? No on :-D P.S.: Drobná nevýhoda, často se tam zjevují vtipy a slovní obraty použité dříve... P.S2: Symbolika pokračuje, Ladislav Smoljak jakoby usedl do toho nebe a jen se teď díval na ten kšaft... P.S3: Výborný záznam na bonusovém DVD ze hry Záskok ()

maar

Poslední hra Cimrmanů, už od mala je sleduji, poslouchám neustále dokola, byl kolikrát na živém představení...proto nemůžu jinak a zatlačuju slzu, když vidím, že po smrti Smoljaka končí tato éra pomalu, ale jistě... ()

Stíba

Skvělá hra, která jakoby symbolicky předurčila další sled událostí a směr členů divadla, tedy právě do Českého nebe... ()

Gixian

Pár geniálních hlodů, několik hodin výplně kolem, a bohužel i několik vyloženě trapných chvil. Dalo se skouknout, ale nic co bych potřeboval vidět znovu. ()

Gabretta

Jára Cimrman je na zasloužené cestě do nebe, o tom není pochyb. V Českém nebi se - tak jak je u DJC zvykem - snoubí česká historie, lehká dávka mystifikace a krásný český humor. Nejedná se o nejlepší představení, ale jde o důstojnou rozlučku. Hra uvedená v České televizi k uctění památky cimrmanovce Jana Kašpara († 11.6. 2013) s sebou chtě nechtě nese trochu toho smutku. Včera jsem měla možnost vidět představení Českého nebe naživo a neubránila jsem se dojetí. Na jevišti stálo vedle několika mladších tváří i pár stařečků, hlavních tváří DJC, kteří na mě pravidelně promlouvají z audionahrávek her. Člověk si najednou tváří v tvář jasně uvědomí běh života. Nikdo bohužel nemládne. Ale pokud by šlo zařídit, aby bylo pár vylovených jedinců na planetě Zemi nesmrtelných, přála bych to všem členům Divadla Járy Cirmmana (i těm již zesnulým)! Bez Járy Cimrmana a všech, kteří pečují o jeho odkaz, by byl ten svět strašně chudý. :-) ()

Don Carlos

Po nevýrazné a nudné Švestce je České nebe důstojným a dojemným zakončením Cimrmanovy kariéry (při poslední větě "Tatínek Tomáš Garyk Masařík" nezůstalo oko suché). ()

P. J. D.

Kdo by neznal Divadlo Járy Cimrmana, skoro jako kdyby neznal u nás divadlo žádné. Tohle už stará česká klasika, kterou musí mít snad každý rád. Tvůrci Svěrák a Smoljak si tu střílí prakticky ze všeho inteligentním způsobem a vtáhnou tak diváka do děje dříve, než by stačil mrknout. Ač se jednotlivé díly liší kvalitou, vždycky je dobrá podívaná, co stojí za to. ()

AloeB

Když Čech začal mluvit o Maryše, kterou napsala žena, tragédii o bratrech Mrštících, už jsem vřískal smíchy, jen aby mne dorazilo to že jeden zavraždil druhého, načež se ozval sv. Václav s tím že toto bratři dělají. Po dlouhé době jsem si poslechl Radetzky march a měl sto chutí zařvat Radecký, marš! České nebe je nejambicióznější crossover ever a jedna z nejlepších géniových her. ()