Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

baribal

Na jednu stranu skvělá parodie na politické dění v jižní americe, ale na druhou stranu moc velká fraška a satira. Chybí mi zde ten klasický Woody z konverzačních komedií. Nechápu proč v dokumentu o Woody Allenovi říkají "hodnotitelé" že jejich nejoblíbenější film, nebo jeden z nejoblíbenějších, jsou právě Banány. ()

Pan Filuta

8/10 Výborná komedie Woodyho Allena. Rané dílo, která předznamenalo jeho pozdější tvorbu. Satirické dílo s prvky velice inteligentního humoru. Přičemž se vysmívá vzbouřeneckým hnutím, banánovým republikám, kde jsou státní puče na denním pořádku a vůbec politice obecně. Asi tento humor nesedne každému, ale já jsem se náramně bavil. A mimochodem Woody Allen jako Fielding Mellish je opravdu výbornej. ()

kareen

FIELDING: Kdy se budu moci vrátit do New Yorku? JIHOAMERIČTÍ POVSTALCI: Až vyhrajeme revoluci. FIELDNG: A kdy to bude? POVSTALCI: Za půl roku. FIELDING: Ale já mám pronajaté auto! POVSTALCI: Máte šanci zemřít za svobodu. FIELDING: Svobodu miluju, na druhou stranu, když je člověk mrtvý, poznamená to jeho sexuální život. ()

kobejn

Banáni už patří k Allenovým vyzrálým a vrcholným komediím, ač jsou teprve jeho druhým počinem. Neuvěřitelné množství velmi vtipných gagů zde je pozoruhodné. In fact, Banáni jsou (o něco) lepší než jeho debut. ()

GodComplex

Drevak si ocividne vyplytval veskery humor v debutu a na Banany uz mu zustaly jen zbytky. Je to na tom vazne znat a celkovou zoufalost jen podtrhuje naprosto katastrofalni soundtrack. Hudba sice nikdy neni silna stranka Woodyho filmu (dalsi zasadni duvod proc je to spatny reziser), ale zde to skutecne prekracuje urcite hranice unosnosti. Bozsky Sly v metru je sice epicka zalezitost, ale jinak to krome par svetlejsich momentu nema co nabidnout. "She says I'm not leader enough for her. Who was she looking for... Hitler? " 3/10 ()

MikO_NR_1909

Jeden skvelý fórik je nahradený jedným trápnym a takto to plynie celých 80 minút. Čo je veľká škoda, pretože vyobrazenie atmosféry politickej satiry je delikátne. ()

Pierre

Před časem jsem s velkým nadšením zhlédl debut Woodyho Allena Seber prachy a zmiz. Musel jsem sklonit hlavu před těmi všechny ty nápady, tou  obrovskou hravostí  apod. Uplynou dva měsíce, já zhlédnu chronologicky druhý Woodyho autorský film a výjde z toho skoro stejná darda? No, wau. I když se Banáni rozhodně občas rozhodně nevyhnou trapnějšímu momentu a zatímco u Seber a prachy mi přišlo, že jde o kousek, co by mohli ocenit i ti, co Woodyho jinak nemusí, tak zde už byly vidět jeho charakteristické znany, možná i manýry. Ale i tak se nedá svítit..Woody zase na začátku kariéry představuje unikátní ohňostroj všeho možného i nemožného. Po grotestní úvod s komediálně laděnými milostnými scénámi, po satiru na politiku a válčení v následujícím dění, do toho všeho s mnoha dalšími odbočkami a samostatnými nápadami (reklama na cigarety Nový zákon, wow), hláškami, neustále přítomnou sebeparodíí, uvolněnou atmosférou a i v takové na první pohled ,,pouhé série skečů´´ zakomponovanými motivy a myšlenkami, které jsou až nadčasové a jako by předběhly svou dobu. A to všechno je prostě zábava.  Pořád si snažím k Woodymu uchovávat rezervovaný vztah a nutno podotknout, že i tady už se občas nevyhne svým sklonům k perverznosti. Ale já se rád bavím a  takovýto gejzír praštěné nálady  je mi sympatický a nějak na mě působí svěže.  No a hlavně je Woody  naprosto neodolatelnej   jako herec. Takže nechť žijí banáni!!!!!! ()

numi

Víceméně jde o sérii gagů naskládaných za sebe, které jsou pouze zasazeny do prostředí diktátorského režimu. Kdepak satira. Woody Allen je ve svých začátcích naprosto kouzelný před kamerou, ale za kamerou už mu to tak moc nejde. Sem tam se člověk ale dobře pobaví. Například když Woody objednává jídlo pro rebely... Jde o takovou milou blbůstku na všední odpoledne. Nic převratného či nadčasového. [září 2005] ()

gogos

Banáni jsou lehce rozporuplným filmem. Po výtečném začátku následuje půlhodinka romantiky, která jaksi do tohoto snímku nezapadá. I když se v ní sem tam objeví povedená hříčka a hlavně rozchodová rozmluva je plná skvělých obratů, celkově mě tato pasáž nenadchla. Ovšem od půlky filmu, kdy se Mellish dostane do jižní Ameriky je to jeden velkej povedenej cirkus... Zajímavý je i Sly v metru a vynikající reklama na cigára. Celkově jsou Banáni další velice zdařilou komedií Woodyho Allena. ()

blackrain

Woody Allen je kapitola sama pro sebe. Někdo by už měl konečně natočit film o něm. Věřím, že by to bylo více než zajímavé pokoukáníčko. Allen tady z úst vypouští jednu hlášku za druhou, ale mě se více líbily ty scény, kde nemluvil. Ty totiž působily jako staré grotesky. Nicméně tenhle film je obrovská taškařice. Sly se tu objeví jen na pár chvil, ale za to dělá pěkný bugr v metru. ()

decouble

Patřičně absurdní jako většina Allenovy rané tvorby a z ní také zřejmě nejvíce groteskní (alespoň co se týče ryzích prvků grotesky). Zároveň také o trochu méně vtipnější než ostatní Allenovy starší filmy, které jsem měl možnost vidět. 7/10. ()

Aleee89

Ehm. Filmový klub ČT a co nevidím? Další Woody. To prostě musím vidět. Tenhle film mě ale trošku zklamal. Viděla jsem od tohoto Pána režiséra tak dvacítku filmů, proto si myslím, že už můžu dostatečně srovnávat a porovnávat jeho filmy mezi sebou. Woody Allen umí točit skvělé komedie a parodie, kterým nic nechybí, mají vtip, šmrnc a geniální dialogy plus jeho typická témata, ale u Banánů to postrádám. Ne všechno, ale film mě docela nudil a nezaujal. Ani mi nepřišel nijak vtipný. Prostě průměr, Woody se zde spíše seknul než vytáhnul. Má lepší filmy. ()

fmash

Těžko si vybrat, proti čemu jsou Allenovi satiričtí Banáni vlastně namířeni. Dělají si legraci ze všeho, co Allena napadne, i když obecně rýpání do pokrytectví je asi hlavním motivem (vyjma mediální masáže). Takže tyhle úvahy hážu za hlavu a beru to jako bláznivou komedii s podtextem snad ani ne politickým, protože i z hledání politického podtextu si film utahuje. Najde se dost slušných džouků, ale před lety jsem byl (asi pochopitelně) nadšenější. Váhám mezi trojkou a čtyřkou. Asi tak 3½. Ale jsem fakt na vážkách. ()

Joe321

Pro mě příjemné překvapení. Mixuje se tu vše možné a já se docela často zasmál. Nějaké scény hned jako první, ze San Marca v bufetu, porotce pijící brčkem z akvárka nebo skvělá poslední postelová, jsou nezapomenutelné. Sice mi občas nějaký gag přišel trošku trapný, ale těch dobrých je ve výsledku víc. Film taky paroduje tehdejší dění ve světě a vůbec americké reálie a navíc skvěle odsýpá. -"When I was younger, I used to sleep with an electric blanket and I was constantly electrocuting myself." ()

Martin741

Sympaticky film, ktory drzi pohromade vdaka sympatickej rezii pana Allena. Ked vidim jak mnohi muslitelia tuna nadhodnocuju dementalne picoidy menom 3 Tchory, Forresta  Žumpa a Žlutohnedou Míli /pardon zelenou Mili/ a filmy  ako Billy Elliott 2000 kde chlapec tancuje balet ... tak mam sto chuti dat tomuto 6 a keby sa dalo, tak kludne i 7 hviezd. 89 % ()

selviskhed

(Fielding:)-"Mám rád východní filozofie... Je to tak metafyzické a obšírné... Nezáživně učené." (Nancy:)-"Ano" Pro mě první film, který Allen natáčí jako hotový režisér a hotový scénarista (hotový herec byl vždy). Mám pocit, že mezi Seber prachy a zmiz a komedií Banání je ještě zřetelný kvalitativní rozdíl. B se už zkrátka mohou směle poměřovat s pozdějšími Allenovými počiny, kdežto SPaZ ještě ne. Postava Nancy je určitě jedna z nejNEsympatičtějších postav co se kdy ve filmu objevili a de facto zosobňuje vše co nemám rád. Z dialogů mezi Nancy a Fieldingem z prvního setkání člověku doslova vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Podobně šílené řeči vede snad jen Juan Antonio z VChB když hovoří o smyslu umění a pak ten mladý divadelník z AH. Už jen proto, jaké prasárny je Allen ochotný nacpat do úst svým postavám ho člověk musí milovat. A Nancy je pro mě určitě jednou z nejvýraznějších charakterů, které kdy napsal. Velmi mě potěšil výstup italského hřebce Slye, nevěděl jsem o jeho obsazení dopředu. ()

ad

"Byl jste v Dánsku?" "Jo, byl jsem ve Vatikánu." "Ale ten je v Římě." "Pro velký úspěch ho postavili i v Dánsku." ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN