Lidská stonožka 2

(festivalový název)
  • Nizozemsko The Human Centipede II (Full Sequence) (více)
Nizozemsko / Velká Británie / USA, 2011, 88 min

SOLOM.

V roce 2009 natočil holandský režisér Six svůj vůbec první film, který český divák může znát pod neoficiálním názvem Lidská stonožka. Jeho prvotina získala několik zajímavých ocenění, ale v několika státech si vysloužila opovržení a velkou kritiku. I tak si získal řadu fanoušků, kteří jeho snímek považují za geniální zvrhlost. Najde se však i dost takových, jenž ho zavrhují. Já patřím do první skupiny a tohohle chlapíka svým způsobem prostě „miluji“. Proto jsem byl nevýslovně potěšen, když byla letos konečně natočeno další pokračování. A byl jsem zklamán? To v žádném případě! Six má vážně neuvěřitelný instinkt při výběru herce/hlavní postavy. Dieter Laser byl svou visáží skutečně „odpudivý“ a Harvey za ním rozhodně nezaostává v ničem. Tenhle tlustý chlapík vypadá, že by ani mouše neublížil, ale svou roli zvládl naprosto geniálně až mi z něho sem tam lezl mráz po zádech. Zatímco jednička se drží ještě jakžtakž v rámci přijatelnosti a i přes bizardní ztvárnění – propojení tří lidských článků – snažila se totiž zabodovat především po psychické stránce, tak jeho pokračovatel tvrdě zaútočil na divákův žaludek a to v enormním rozsahu. Rovnou můžete zapomenout na nějakou propracovanou zápletku a sbližování se s jednotlivými postavami, které přece mají nějakou minulost! Předchozí díl se totiž snažil divákům vcítit do trápení všech tří postav a krok za krokem nás provést celým procesem jejich propojení. Zde se prvního kroku nedočkáme vůbec a toho druhého jen z části. Pokud se vám však zdála jednička nechutná a za rámcem snesitelnosti, tak zde vám doporučuji si připravit rovnou kýbl na blití (pro slabší jedince). Výhodou je, že se tady moc nemluví, takže ani k tomu nepotřebujete moc titulky. Pohodlně se tedy usaďte a nechce se unášet směsicí násilí, krve, nechutností a lidských výkalů…Human Centipede II určitě nebude patřit mezi kousky, které bych si pouštěl se svou přítelkyní pro zpříjemnění sobotního večera. Nicméně musím uznat jako fanda této série, že v mých očích dvojka svému předchůdci rozhodně ostudu neudělala a v něčem jej i předčila. Určitě tedy co se nechutnosti týká. Oba filmy mě okouzlili zcela něčím jiným a jak už to tak vypadá, tak je budu mít rád naprosto stejně. ()

Genero

Tome Sixi, to už si snad děláš prdel! Ve volném pokračování se bludný Holanďan rozhodl nahradit atmosféru brutalitou, originalitu debilitou a místo fundované lékařské kapacity učinil hlavním hrdinou obtloustlého retardu vykazujícího silné prvky skřetovství Martina. Ten je vlastně jedním z mála kladů a je mi opravdovou záhadou, ve kterém obludáriu napříč Evropou tohoto pána autor oslovil. Jinak děs běs. Když nikdo jiný Tomovi jeho minulý počin nepochválí, musí to udělat sám a tak Martin tiše masturbuje ve své kukani na parkovišti nad první Stonožkou, pořádá s kvérem a páčidlem v ruce náborové akce pro nové adepty a staví tentokrát čtyřicetinožku jako poctu svému vrcholu v topce na CSFD. V díle si ale počíná značně diletantsky a když je to špatně sešité, tak se to samozřejmě roztrhne, to ví každá domácí hospodyňka. Toť v kostce celý příběh. Z Delvity zrovna stáhli všechny kečupy kvůli mykotoxinům, Tom byl tedy nucen použít hořčici a nasnímat celé dílo černobíle, aby nebohý divák nepoznal, že krev není tak docela rudá a hovna tak docela hnědá. Tomu se pak říká umělecký záměr a Tom teď sedí na obláčku s pocitem, že natočil svůj Schindlerův seznam. Pche! Jsem zvědav, jestli alespoň pro třetí pokračování Tom získá za mrzká eura pětadvacet hvězd vlámské pornobranže, aby konečně sestavil onu v názvu proklamovanou stonožku a mohl celou ságu uzavřít. Nebo se na to, Tome, raději vyser a natoč něco o motýlech. ()

ricci.s

Jejda, toto už nemôžem nazvať inak ako totálny orgazmus. Jeden z najlepších a najintenzívnejších hororových zážitkov, aký som vôbec tento rok mal (a možno nie len tento rok). V záverečnej tretine som si vlastne ani neuvedomoval, že je to čiernobiele. Už dlho som sa na niečo netešil tak "brutálne" a "nechutne", ako sa teším na trojku :) ()

Dadel

Epic fail. Výchozí nápad, že druhý díl bude o úchylovi, kterého k činu inspiruje shlédnutí první Stonožky na DVD, byl slibný, protože "tamto byl film, tohle je realita", což slibovalo o řád vyšší působivost. Výsledek je ovšem přesně opačný. Tom Six nápad zazdil snahou o "umělecké" zpracování a o nějaké realitě nemůže být ani řeči - film je černobílý, s blikajícími světly ("hra světla a stínu" - checked) a s nepřetržitým ambientním hučením místo hudby, které začne být už po 10 minutách pěkně otravné. Dále, v jedničce byl démonický doktor, což bylo zábavné. Tady je karikatura úchyla - tlustý plešatý brýlatý skrček, který vůbec nemluví a tváří se, jako by to byl on, koho přišili k něčí prdeli. A to není zábavné. A v neposlední řadě - v jedničce byly tři oběti, se kterými jsme se předem seznámili, vybudovali si k nim nějaký vztah, soucítili s nimi, fandili jim při pokusech o útěk apod. Tady jich je deset (tedy ne 12, klamavá reklama, ha!), a s většinou z nich se seznámíme až ve chvíli, kdy je skrček uloví. A pak už nedělají nic jiného, než že leží, kde je položil, a poslušně čekají, až se vrátí a něco jim provede. Tím nejlepším na filmu jsou nakonec jeho plakáty. Zkrátka, doufám, že The Human Centipede III - More Full Sequence už následovat nebude. ()

cunesk8

Nechutnost nejvyššího kalibru. První díl byl oproti tomuto slabý odvar. ČB ráz tomu dává atmošku, prvních 40 min. pomalý nástup, a zničeho nic se rozjede peklo, které ne a ne skončit. Nechápu, kde nabraly takové herce (Martin byl malý satan). Doporučuju u toho jíst v první časti, v druhé by mohl vzniknout i nějaký ten koláč na podlaze. :D 85% ()

• S rozhovoru s Dr. Philipem Coakleyem, jenž se specializuje, kromě dalších věcí, na gastroenterologii a dýchací ústrojí vyplívá, že je Lidská stonožka z lékařského hlediska 100% přesná, ale ve skutečnosti by tenhle výtvor neměl dlouhého trvání. V podstatě ta základní procedura – propojeni z pusy k análu – má hodně problémů. Za předpokladu, že je to vzduchotěsný prostor, její přirozený instinkt by byl spolknout cokoli, co se jí dostane do pusy, ale kdyby ti někdo vykonal potřebu do pusy, začneš zvracet. Ty zvratky by neměly kam jít a je pravděpodobné, že bys nějaké vdechl. V tu chvíli by ses udusil nebo rychle zemřel na zánět plic. Taky předpokládám, že dýchali nosem. A když brečíš, zablokuje ti to nos, takže nemůžeš dýchat. Kdybys měl anál přišitý k puse, určitě bys brečel. Ani při nachlazení nemůžeš často pořádně dýchat nosem. [Zdroj: vice.com] (pornogrind)
  • Podle doktora Phillipa Coakleye samotný herec Laurence R. Harvey vypadá divně. Centrální obezita, vypoulené oči, ten tvar obličeje... vypadá, že má nějakou chorobu. Exoftalmus, vypoulené oči, je dost častý u některých nemocí. Měsíční tvář, malý vzrůst... možná má Cushingův syndrom. [Zdroj: vice.com] (pornogrind)
  • Blu-ray vydání trilogie Lidská stonožka z roku 2015 obsahuje barevnou verzi 88minutového sestřihu tohoto dílu. (LUKICKK)