Epizody(22)

Sotoba je poklidná vesnice s třinácti sty obyvateli. Sem se během jedné horké letní noci přistěhuje nová rodina. Místní lékař Tošio Ozaki nemůžu najít příčinu záhadných úmrtí, která se v Sotobě rozrostou. Řádí tu neznámá epidemie? Nacuno se přistěhoval do vesnice z velkoměsta a všichni jsou pro něj burani. Jeho obdivovatelka zemře, ale on si ani tak nemůže oddychnout, protože má stále pocit, že ho někdo sleduje. Nemohla se přeci vrátit z říše mrtvých, myslí si. Nakonec se rozhodne, že záhadu vyřeší! Místní kněz Muroi Seišin se také začne zajímat o úmrtí. O něj se naopak zajímá dcera z nově přistěhované rodiny. (Zíza)

Subjektiv

Pozor, změna, přinášíme vám seriál s upírskou tématikou, leč nebude to tak úplně horor, ale spíše thriler. Zajímavé, že v dnešní době film o upírech automaticky evokuje hororový žánr. I Wiki říká, že se to často plete: "Horor úzce souvisí s thrillerem - za thriller je někdy považován horor, který neužívá v příběhu nadpřirozené prvky, jindy se za thriller považuje příběh, který narozdíl od hororu nemá vyvolat strach, ale napětí." Oba žánry se, pravda, v Shiki prolínají společně i "moralistním" a psychologickým dramatem, troufám si však říci, že thriller - napětí - má navrch, a to jak z hlediska stopáže, tak kvality. Pro mě je to jedině dobře, neboť napětí se mě při sledování filmů zmocňuje mnohem snáze než strach. Shiki je taková společenská hra - jedna strana hraje lidi, co vědí nebo chtějí vědět, druhá hraje upíry. Upíři mají svůj cíl, lidé mají svůj cíl a oba ty cíle jsou v naprosté kolizi. Hry mají svá pravidla. Upíři musí pít krev, nemohou na sluníčko, na svatá místečka, ale umí hypnotizovat a jsou na tom fyzicky dobře. Lidé jsou prostě lidé. Obě strany volí strategie pro dosažení svých cílů, drží v ruce své triumfy pro zvlášní příležitosti, taktizují, blufují... To je jedna rovina Shiki, nejlepší rovina... Ve hře taháte figurkami podle pravidel, nic víc, a těžko v tom vidět nějakou vadu. Nepřemýšlíte o tom, zda to střelce bolelo, když musel z šachovnice, nesoudíte věž za to, že nepomstila jezdce a necítíte radost pěšce, když v poslední řadě povýšil na dámu. Od seriálových protagonistů a antagonistů čekáte, že jim budete trochu rozumět, a když ne, tak i v tom neporozumění najdete něco známého a když ani to, tak v přemýšlení o onom neporozumění najdete nějaké sdělení a kdyby ani to, tak si aspoň neřeknete: "To zase někdo chtěl ukázat něco hlubokého a moudrého tak, aby to spolkl i teenager složený jen z hormonů." Většina postav se chová poměrně normálně, ale jsou tu věci, nad kterými zůstává rozum stát - SPOILER: doktor hystericky řve při smrti prvního pacienta, ale pak bez mrknutí kuchá vlastní ženu, i chytří vesničané vědí, že se děje něco moc divného, ale nechtějí se podívat na nic, co by mohlo vnést do záhady světlo, noví upíři se až příliš snadno obrací k nové "ideologii"... Úplně nejhorší je kněz, který pro výčitky svědomí z vlastního selhání zadělává na masakr a ještě se tváří, že on je ten nejmoudřejší. Kdyby on. Ten seriál se tak tváří. KONEC SPOILERU. Závěrečné moralizování o právu na život, ukázka vesničanů jako vraždících stvůr atd. Jak kdyby emař převypravoval program Humanistické aliance. Což je divné: podle touhy diváka lze Shiki totiž číst nejenom jako výzvu k vegetariánství, ale i k zastavení imigrace, než to dojde tak daleko, že ty přistěhovalce prostě budeme muset pozabíjet. A vůbec se nějak nebere v potaz, že vesničané chtějí prostě přežít. Kde je ohrožen život, je to s tím morálním odsuzováním složité. Přitom nemohu tvrdit, že by morální otázky do seriálu nepatřily - děj k nim přímo vybízí. BTW: Upíři sami potřebují, aby jejich stavy byly regulovány a když je někdo nekuchne nebo nevyhladoví, budou se furt množit. Jen jejich občasným vybitím lze přivést tento absurdní ekosystém ke stabilitě. :) Raději s hodnocením nakonec zůstanu u toho prostého thrilleru, ať si Shiki ty *** zaslouží, zpočátku i lepší. () (méně) (více)

Jeoffrey

Tak tohle jsem si neskutečně užil. Sice to má pomalejší začátek a chvilku trvá, než se to pořádně rozjede, ale ta atmosféra, která se podaří autorům vytvořit je prostě úžasná. Navíc ta hudba co příběh provází, z toho člověka místy mrazí... Jistě příběh má pár děr a člověk se nad jednáním některých postav (a někdy i celé vesnice) občas zamýšlí, ale na mě osobně to nepůsobilo nakonec příliš nelogicky, nebo jsem si to spíš omlouval tím, že lidé ve vypjatých situacích dělají prostě divné věci... Navíc nám Shiki přináší i spoustu opravdu zajímavých otázek a je vidět, že se autoři snaží vnést do zdejšího příběhu i dávku té psychologie a musím říct, že podle mých měřítek se jim to poměrně daří, vždyť byly i chvíle a nebylo jich málo, kdy jsem s Shiki neměl problém soucítit a jejich postoj nebylo těžké pochopit. Jako poslední ohromné pozitivum bych přidal charaktery, které byly poměrně hodně slušně propracované a skoro každý měl svojí uvěřitelnou osobnost, což je v dnešní době generických a plochých postav prostě úžasné. Navíc jsem viděl neskutečně roztomilou Sunako, kterou si prostě nešlo neoblíbit a tak i ta poslední část mé osobnosti, říkejme jí třeba "lolicon", si přišla na své. Za mě tedy spokojenost na všech frontách... 9,5/10 ()

strougy

Překvapivě kvalitní anime s upírskou tématikou, která vyniká hlavně povedeným zpracováním postupného převládání počtu Shiki (zdejší název pro upíry) nad normálním obyvatelstvem a reakcemi na tento proces. Krásně je zde ilustrovaná současná absolutní víra ve vědu a racionalitu a moment, kdy je obyvatelstvo vesnice poprvé konfrontováno s viníky série zdejších úmrtí, se řadí k vrcholům celé série. Potěšila mě i morální nejednoznačnost činů jednotlivých postav a v posledku i obou "nepřátelských" stran a mnohdy až sadistické zacházení s postavami, zabraňující jednoduchému odhadnutí přeživších. Jako třešnička na dort pak působí zajímavě stylizovaná animace a povedený hudební doprovod. Lepší 4*. ()

Carol Pifková

Tak zatiaľ mám za sebou prvý diel a dáko moc nadšená nie som. Postavy sú mi strašne nesympatické, ale tak to dáko prekusnem, pretože som strašne zvedavá na Kirishiki Sunako. Síce na vzhľad postáv si akosi stále neviem zvyknúť, ale konečne sa to začína pekne rozvíjať a je to zaujímavejšie. Samozrejme Kirishiki Sunako nesklamala a zatiaľ je to pre mňa najsympatickejšia postava. I keď upírsku tématiku moc nemusím a zatiaľ som to pozerala len tak a seriál vo mne emócie nezanechával, asi od takej sedemnástej epizódy ma to konečne nadchlo. Konečne to má dáke riadnejšie stupňovanie deja. Ešte ma čakajú posledné tri epizódy takže som zvedavá hlavne na koniec, pretože pri Shiki si moc netrúfam tipovať akoby to mohlo dopadnúť. Tak konečne som sa dostala na koniec a hodnotím 4* Prvá polovica bola pre mňa slabá ale tá druhá naozaj stála za to. EDIT: Po zhliadnutí špeciálnych dvoch epizód, ktoré boli plné krvi a druhá bola riadne psycho zvyšujem hodnotenie na slabších 5*. Soundtrack k seriálu za milión hviezdičiek! ()

SonGokussj

Ze začátku nadchnutí, poté stupňování a od poloviny jen horší a horší, až do posledního dílu, který byl opět trochu kvalitnější. Subjektiv to krásně popsal. Hodnotím 55% ()

Starletka

Psychologický horor, zaměřující se především na davovou mentalitu. Nic míň, nic víc. Žádné levné lekačky tady nenajdete, ale zato opravdu hutnou, stupňující se atmosféru, doplněnou dokonalým soundtrackem. Nenechte se odradit velkým počtem postav, postupně se v nich začnete orientovat, neboť každá je propracovaná, každá má své sny a obavy, každá chce přežít. Animace je netradiční, tím pádem i originální. Za mě obrovský palec nahoru. 9/10 a doporučuji i oba speciály ()

Sokka_

Smrt Megumi považuju za jednu z nejlepších ze všech anime, škoda, že tam nebyla častěji. První a poslední díly byly fakt nejlepší. První opening byl skvělej, druhej horší a endingy jsem ani neposlouchal, zato soundtrack byl tak dobrej, že bych ho porovnal i s Narutem! A rozhodně nebudu souhlasit s ostatními, když píšou, že Shiki neni horor. ()

Hees

Kvalitné anime plné zaujímavých scén atď, lenže mne to nejako nestačilo, aby som bol spokojný. Upírov zbožňujú ženy (kto vie prečo) a preto takéto podobné anime pozerajú. Ja nie som ničím ovplyvnený a je mi to jedno či tam je upír, anjel či káčer Donald. Nemám rád keď niekde je príliš veľa postáv a potom tie hlavné a dôležité postavy nedostávajú dostatok priestoru. Shiki má u mňa plusové body, že aj keď je postáv veľa dajú sa od seba ľahko rozoznať. Ja potrebujem na vytvorenie vzťahu k nejakej postave viac času. V Shiki som si nevytvoril k skoro žiadnej postave vzťah a to je pre mňa chyba. Pripomeniem aj to, že je to dosť krvilačné a brutálne anime čiže stotožnenie sa s postavami by pomohlo (aby sme sa o ne báli). Pôsobilo to tak ako keby žiadny hlavný charakter (postava) nie je a všetky sú vedľajšie. Stále som videl obrázky toto je tento človek a toto tento a bolo mi to jedno. Dokonca mi bolo jedno keď niekto umrel, kedže som k tým postavám nemal žiadny vzťah. Spomeniem jednu výnimku a to Ritsuko Kunihiro sestričku, ktorej sa mi páčili zelené vlasy, bola to milá postava. Čo je tiež zaujímavé tak sa dozvieme len veľmi okrajovo prečo konajú ako konajú dve dôležité postavy a to doktor Toshio Ozaki a Seishin Muroi. Tieto dve postavy sú veľmi zaujímavé, ale pre nedostatok času im venovanému v podstate nič nevieme (len okrajovo). Doktorove konanie je ako tak vysvetlené, ale to čo robil mladší kňaz si neviem vysvetliť. Megumi som si myslel na začiatku, že je hlavná postava a nakoniec tam ani nemusela byť. Niektoré postavy občas konajú nelogicky. Nechcem tomu veľmi "nakladať" lebo vo svojej podstate až na tieto neduhy, je to pozeratelné a som bavil. Shiki je anime, v ktorom proti sebe stoja dva znepriatelené tábory. Jeden tábor je korisť - človek a druhý je lovec - upír. Tieto dva tábory sa ku koncu dokonca vymenia. Sú načrtnuté aj morálne otázky je ale škoda, že zostalo len u hrubého načrtnutia. Prítomné sú aj prvky taktiky, jeden aj druhý tábor mierne taktizuje. Podarilo sa aj načrtnutie stádovitého chovania sa ľudí (chovania sa ako stádo beee ovečky atď). Ľudia si bežne zatvárajú oči, aby sa nemuseli báť problémov okolo nich. Prípadne krátkozraké chovanie ľudí keď sa chovajú tak, aby sa čo najmenej stresovali. Kedže Shiki obsahovalo nadmerné množstvo ľudí mali sme možnosť vidieť rôznorodé chovanie individuálnych osôb. Je to v podstate zápas o prežitie s chvíľkami čo majú potešiť aj rozmýšľajúceho diváka. Prvý opening sa mi páčil, hlavne jeho prvých pár sekúnd. (Hodnotenie 3,5). /// Hodnotenie dvoch špeciálov označených ako 20,5 a 21,5 do anime pasujú. No je v nich obrovský rozdiel v kvalite, 20,5 je v podstate must see (musíte vidieť), ktorý treba pozrieť za každú cenu, lebo v podstate by mohol byť najlepším dielom celého Shiki (aj keď má konkurenciu). So špecíalu 20,5 je cítiť najväčšie emócie, hystériu a zápas o prežitie. Naopak 21,5 je divne koncepčne spravený a nepáčil sa mi vôbec (príbehovo) a bol pre mňa zbytočný. 21,5 je rekapitulačný diel (podľa mňa) a to je pred koncom série asi zbytočné. Aby sme sa pochopili je to nový diel s novým príbehom a ten je vymyslený tak, aby sme si zopakovali niektoré minulé situácie. () (méně) (více)

Prometheus69

Po tom všem zůstává jediná otázka? Kdo jsou vlastně pak ty zrůdy? Děj+Soundtrack... jasných 100% Shiki/Nemrtví... dal jsem si dost práci se toho dopátrat. Nakonec jsem musel oprášit pár knih... docela záhul řekl bych. :) Soundtrack jsem si musel nakonec taky sám poskládat... Hmm... Ten zájem o tuhle černou perlu světa anime je opravdu značný. B) Všichni nejspíš ujíždějí na pokémonech... jasně. O to větší škoda že už se bohužel případného pokračování... vzhledem k otevřenému konci nejspíš už nikdy nedočkáme. Ale kdo ví, třeba se někdo v budoucnu pokusí o prequel. =) ()

Torako.chan

Když člověk zakáže mozku moc přemýšlet je to supr anime s chytlavým příběhem. Trochu drámo, trochu bububu atd. Animace je ale podivná, což je pro mě vždycky problém. Hlavně ty extrémní účesy. Co to jako bylo? Jak už se tu zmiňuje Subjektiv "jsou tu věci, nad kterými zůstává rozum stát". Doktor kuchající svou ženu mi tam zrovna nepasuje, pač v této fázi už mi přijde, že mu z toho jeblo. Ale ty kopce mrtvol mi nešli do hlavy...prý malá vesnice... Spíš velkoměsto podle počtu mrtvých. Divný. Ale jak říkám, stačí na to prostě nemyslet. Smrt Megumi zařazuji mezi top uspokojive smrti v anime a to obě, protože ta borka mi lezla tak na nervy jak už dlouho nikdo v anime ne - nebránila jsem se spontánním výkřikům "Už umři!" A co ty vlasy??? Ve finále se na to dívat byla opravdu zábava. Horší 4* ()

D.Snake

Velmi mě to překvapilo. Ze začátku se mi to hnusilo. Kromě hudby mi snad na tom nepřišlo nic zajímavého, nic se nedělo, character design je děsný. Vlastně ani nevim, proč jsem se na to koukal dál. Od takového 8. -10. dílu to ale chytlo obrátky a docela mě to i zaujalo. Navíc upírská tématika byla podána tak trochu jinak než obvykle a ke konci se seriál valil úplně jiným směrem, než byste čekali. No a jak se to na začtku rozjíždělo tak pomalu, ke konci to nezpomalovalo. Dokonce se jim podařilo mě v pár scénách znechutit a to mi věřte, todle se mi jen tak nestává. :) Mínusů ale zbylo dost. Jak už jsem říkal, tempo bylo strašně nevyvážené, některé věci (nechci prozrazovat děj) byly těžko uvěřitelné, až stupidně podané, objevil sem pár děr v plotě a příliš velký počet postav dostal příliš málo prostoru - dokážu si představit, že manga/novela je na tom kvalitativně někde úplně jinde a docela lituju, že jsem dal přednost anime. 7/10 ()

biasim1

Moment, kdy jsem si uvědomil, že mám se Šiki problém byl ve chvíli, kdy jsem až někdy v poslední čtvrtině začal pozorovat, že série obsahuje děj. Do té doby jsem sledoval stále dokola se opakující vraždění obyvatelů vesnice, ve které je série zasazena. Vraždy mají na svědomí upíři, kteří z vás vysají krev, zhypnotizují a po vaší smrti doufají, že se dostanete na jejich stranu. Tak to běží asi 16 epizod, kdy každou chvíli uvidíte nějakou rodinu, které někdo umře, následně umře někdo další a ten první se vrátí pro zbytek. A tak dále, a tak dále, a tak dále, stále dokola. Nějaká hororová atmosféra, o kterou se tvůrci zjevně snažili tu prakticky neexistuje a často jsem měl pocit, že si pouze někdo vyhledal seznam možností klišé scén z hororů a nějak je nakombinoval, aniž by kdykoliv nějaký horor viděl. Tím vším nás provázejí postavy, na které jsem několik hodin po dokončení naprosto zapomněl. Nikdo tu není moc výrazný a pokud ano, tak jen svojí hloupostí (doplnění: zapomněl jsem na vlkodlaka Tacumiho. Ten mi přišel jako jediná postava, která mě v sérii opravdu bavila, jen nevím, zda se nejedná pouze o zásluhu skvělého dabéra). To ale není nic zvláštního. Všichni obyvatelé zdejší vesnice se chovají tak neuvěřitelně hloupě a... prostě neuvěřitelně. Jejich celkové chování v určitých situacích často nedává smysl a opravdu nevím o tom, že by ve skutečnosti někdo reagoval tak naprosto klidně poté, co umírá "většina" vesnice. Jediná část, kterou jsem si opravdu užil byl samotný lov upírů v posledních epizodách. Byla z toho najednou hrozně fajn oddechovka, která se ani nebrala moc vážně a kdybych mohl, rád si pustím jen tento finální úsek, jelikož stejně o moc děje nepřijdu a odejdu možná i s pocitem, že to bylo celkem fajn. Nakonec musím dát jen 4/10. ()

Terezinka198

Na upíry nevěřím, nemám je ráda, jsou nezajímaví - ne však v tomto případě. Shiki bylo skutečně zajímavé anime, které jsem shlédla během pár dnů. Opravdu zajímavý zážitek. ()

Janko666

Výborné upíří anime s temnou drákulovskou atmosférou a žádná akčí slátanina. Jedná se o excelentně vypointované střetnutí něčeho naprosto neznámeho a neuvěřitelného s moderní, racionální společností, která odmítá uvěřit. Až když jim nic jiného nezbývá a jsou naprosto přesvědčeni a odhodlani překazit upírům jejich plán, vznese se do vzduchu otázka: Jsme opravdu lepší než tyhle "zrůdy" a kdo má a kdo nemá právo zabíjet? Pro mně, nejlepší nové anime roku 2010. ()

DaeGurth

Pomalu se vykreslující tíživá atmosféra, která stále houstne, až se dá krájet a dospělé postavy (nečekejte ufňukánky plačící nad myšlenkou, že by měli někoho zabít, ani praštěné extroverty) a pro mě skvělá hudba. V odloučené vesnici žije jen omezené množství lidí a všichni se znají, časem jsem je také znal všechny (víte jak to myslím:) ). Pět hvězd, bez jediného zaváhání a jediného mínusu. ()

Five By Five

Tá rodinka sa prisťahuje tuším už v prvej časti, ale akurát na to, že tam ľudia začali akosi "záhadne" umierať na anémiu... omg ... sa tam na začiatku prakticky nič nedeje... ) Žiadne postavy, čo by ste si mohli obľúbiť a keď som už konečne vo štvrtej časti uvidel - predpokladám, že tých, čo majú byť upírmi - tak som sa až zľakol - lenže toho, ako otrasne sú nakreslení... Ďalej som už nemohol, takže ani nehodnotím - netuším o čo tam neskôr mohlo ísť... Príšerne pomalý seriál... ()

Haide

Tak tohle je ohromně zajímavé! Má to upíry a úplně pitomé to taky není, což je dneska prakticky zázrak. Musím říct, že nemít varování dopředu, asi bych to po první díle zabalila, ale vydržela jsem a vyplatilo se. Děj se postupně rozvíjí od hloupoučké jednostranné lásky až po opravdu, především po morální stránce, komplikovaný příběh. Co mě ale doopravdy nejvíce zaujalo a proč hodnotím tak vysoko, je postupně odkrývaný pohled více stran. Ze začátku, vidíme téměř úplně vše pouze z pohledu lidské strany. Ale čím se ve vesnici objevuje více shiki (upírů), tím více se díváme na situaci i z jejich pohledu. Takže najednou ti, co ze začátku vypadali, že jsou doopravdy zlí... No po morální stránce velmi zajímavý a hlavně si myslím bohužel dosti reálný seriál. Pro přežití udělá většina všechno. Upíři zabíjí lidi, aby přežili, lidé zabíjí upíry, aby je nezabíjeli, ale nevadí jim, že v davovém šílenství po cestě "sejmou" i několik lidí, kteří nesouhlasí s jejich radikálním řešením a zároveň každý z nich by pravděpodobně raději byl tím "monstrem", které zabíjejí, jen aby nezemřel. V celé vesnici se najde jen doopravdy pár (téměř doslova) lidí, kteří raději zemřou než aby se stali něčím, co musí zabíjet jiné, což je proti jejich morálnímu přesvědčení. Jinak seriál jako takový má spoustu chyb, nijak moc vystavěné a rozvedené postavy a ani kresba a animace moc nezaujmou. Ale už jen za to, že nejde o další pitomou romanci, si Shiki zaslouží bod navíc. ()

JohnyTrava

No mám z toho také zmiešané pocity. Shiki sa hrá na upírsky horror, čo mu ide, ale keby zostal len u jedného. Sprvu tu máme úžasnú prvú časť na báze záhady ale po cca 12 dieloch sa nám poňatie mení (spolu so skvelým OP) a musí sa prebíjať cestou hlúposti ba až nezáživnosti ku nadupanému koncu. A v tom rozdelení je ten problém, bo ono tá trojica dokopy zapadá možno na papiery ale na obrazovke už nie (predstavte si jeden arc higurashi natiahnutý z 4 dielov na 24). V prípade Another som to prekusol tam bol ten prechod pre mňa plynulý, ale tu nie. Ďalšou chybou na kráse je zbytočné množstvo postáv, ktoré často vyšli na prázdno, ba liezli aj na nervy. A v neposlednej rade je to vypustenie niektorých prvkov (napr beatbox v kombinácií s pohľadom boli peckové zábery). No teraz k lepšiemu. Napriek zlepeniu, dej dokázal dobre zaujať a hnal dopredu. To sa týka aj tých pár rozobratých postáv ala fallen monk a doctor. Doprovod tiež poteší, aj keď časom akosi čosi vymizne alebo sa ohrá. Záver sa mi tiež ľúbil a nebyť naštartovaný úvodom na inú vlnu bol by snáď ešte lepšiu (nie, krv ma stále neomrzela :D). Kresba bola tiež celkom v pohode. O upíroch sú možno aj lepšie anime ale tak suma sumarum, niečo medzi 7,5-8. ()

Shredder

Pri mnohych anime mam problem s tym ako ich ohodnotit, kedze su neuveritelne nevyvazene. Striedanie vsedneho so zableskami unikatnych momentov, nie je nic neobvykle. Ako milovnik fantasy, ktory naopak nikdy prilis neholdoval sci-fi, som si Shiki uzil, kedze sa neodohrava v buducnosti ani velkomeste, ale odlahlej horskej dedine, ktora je najskor metaforicky a neskor aj doslovne obklopena len smrtou. Samotny pribeh ma iste hororove momenty, ale vacsnou skor pripomina temny detektivny thriller, obohateny o filozoficke a psychologicke prvky. Slabou stranku serialu, je podla mna dej ako taky, kde 70% serialu sa doktor snazi prijst na povod epidieme, zatial co divak od prveho dielu vie, ze mame docinenie s upirmi, v tomto pripade nazyvanymi shiki (Corpse Demon). Rozohra sa tak trochu aj partia sachu, vsak nic brilantne ako v Death Note neocakavajte. Velkym plusom je atmosfera, ktora nie je ani tak strasidelna ako skor stiesnujuca, kedze hrdinovia prehravaju na plnej ciare a jedna postava za druhou odchadza ma vecny odpocinok. Samotny zaver je spracovany kvalitne, predovsetkym smrt Megumi bola spracovana drasticky a v celkovom kontexte s motivmi pribehu ma az zastriaslo pri jej sledovani. Serial ako taky je vsak priemerny, no pre mna ako fanusika hororu, ducharin, zahad etc., bol pleasure a nie ani prilis guilty. ()