Paříž, červenec 1942: desetiletá Sarah je spolu se svými rodiči o půlnoci zadržena francouzskou policií, která obchází dům od domu a zatýká židovské rodiny. V zoufalé touze zachránit svého bratra jej zamyká do šatní skříně - jejich tajné skrýše - a slibuje mu, že se pro něj vrátí, jakmile budou osvobozeni. O 67 let později se příběh Sarah proplétá s příběhem Julie Jarmond, americké novinářky vyšetřující dávný zátah s názvem Vel´d´Hiv. Novinářka objevuje sebe samu a odhaluje strašné tajemství srdcervoucího příběhu o židovské rodině, jež byla vytlačena ze svého domova – místa, které je i jí nyní domovem. Jakmile začne vnímat, žít a dýchat stejně jako Sarah - nejstarší dcera židovské rodiny, její svět se otočí vzhůru nohama. Dokáže někdo odstranit stín minulosti? (oficiální text distributora)

dormouse

Silný příběh, jako většina filmů s Kristin Scott Thomasovou. O tom, jak minulost ovlivňuje naše životy, i když to nemusí být zrovna naše minulost. Pátrání po židovské rodině, která kdysi bydlela v Juliině bytě vede k tomu, že i samotná Julie mění své názory a životní hodnoty. Jinak otřesná zpráva o tom, jak samotní Francouzi organizovali protižidovskou akci na velodromu Vel´d´Hiv. ()

filipvrbik

Moc zajímavý film, sice jich je o válce jako hub po dešti, ale přesto je každý jedinečný...A každý potvrzuje, jak byla válka hrozná - škoda poslední půhodiny, která byla nudná, mohlo to být i za pět...70% ()

janabel

To bylo silný. Poutavě natočený, silný příběh o jednom malém děvčátku. Ta skvělá dětská herečka mě dokázala vtáhnout do toho jejího smutnýho života tak, že jsem měla pocit, že tu hroznou dobu opravdu prožila. A já to prožila s ní. Ještě, že tam byly ty dvě linie, ta ze současnosti mi totiž pomáhala na chvíli vydechnout od těch zvěrstev co se kdysi děla. ()

mira007

Velmi podobný film jako Odsun, který je obohacený prolínáním dvou časových rovin současnost a rok 1942 a paralelní pátrání s dějem tehdejšího odsunu židů respektive jedné konkrétní rodiny, po jejímž osudu pátrá Kristin Scot Thomasová ze současnosti. Celkem působivý film. ()

ursinko

Ostať mlčky sedieť v tme obývačky, ticho sa zamyslieť sa nad svojim životom a nad tým ako nám je dobre, ako milujem svoju rodinu.... Máloktorému filmu sa toto podarí... ()

Vesecký

Rozhodoval jsem se mezi pětkou a čtyřkou, ale ten americký závěr se sblížením mezi Sářiným synem a novinářkou mi nesedl, třebaže jsem byl rád, že snad i v knize Sára umírá a nepočkala, až ji ta Jarmondka najde. Příběh je jinak velmi silný, zvlášť ten úvodní příběh z roku 1942, který vyznívá skutečně drasticky. Pak jsem as deset minut silně klímal, to už se rozbíhal vlastní příběh Julie Jarmondové a její pozdní těhotenství. To už ten švih nemělo, ale jinak film můžu doporučit. ()

Derny

Lze povyprávět dva srdceryvné příběhy z různých časových období prolnuté do jednoho s hlubokými významy. Opět nelze vše vypovědět a je třeba nechat na sebe film působit. Krom silné lidské roviny se během celého příběhu objevuje idea, že aby bylo možno se s minulostí vyrovnat, je třeba ji nejprve znát. Stejně tak to platí o pravdě. Jak je ukázáno psychická obranyschopnost volí pohodlnou nevědomost. Nicméně úleva přichází až s poznáním a vyrovnáním se s často i těžkou pravdou. A důvody proč? Neuchopitelné, podle mě je ale vždy lepší vědět více než méně. ()

agassi68

Sarah ako malá bola príliš premúdrelá a prelínanie mi tam akosi prekážalo. Inak slušne urobené s trapným koncom.. ()

Soul

Muj pohled je zrejme zkresleny nedavnym shlednutim snimku Odsun, a tak mi Sarin klic pripominal spise televizni formu na stejne tema. Film postrada silne momenty, respektive je divakovi predklada v nikterak srdceryvne tonine. Suma sumarum film o vaznem tematu, ktery ale rychle vysumi do ztracena. ()

Blaogranas

Na tenhle film jsem si počkal opravdu dlouho a očekával jsem kvalitni historickou sondu "židovské otázky" francouzskýma očima. Bohužel musím říct, že novodobá linka ve své druhé polovině převládá nad "tím zajímavým" a (i s přispěním českého dabingu) připomínala mi spíše příběh z dílny Rosamunde Pilcherové. Proto jsem stěží udržel hodnocení na 3*. Můžu tedy spíše doporučit mnohem povedenější snímek o této tématice, a sice La Rafle. ()

VerenaLord

Docela zajímavě natočený i ztvárněný film o tolik nelidském činu. Trochu mimo je vlastně celý příběh Julie, její rozpory s manželem, těhotenství v relativně pozdním věku i touha vrátit se do Ameriky. Lehce mimo je i scéna, kdy svou dceru pojmenuje Sarah, jako byla ona malá Židovka, ach jak poetické... Herecky to nebylo tak hrozné, příběh by chtěl lehce vyškrtat a poupravit, ale jinak to byl vcelku dost nadprůměrný snímek. ()

Lucas87

Klíč k minulosti stejně jako Odsun se věnuje temné stránce francouzských dějin, tj. internace židů během druhé světové války, ale není to souvislý děj roku 1942, je dle mého názoru dobře udělaný pohled ze současnosti do minulosti. Docela mě ten záhadný příběh Sáry nadchnul, zejména její návštěva invazních pláži. Natáčeno nejspíš na stejném veledromu jako Odsun, je zvláštní, že na jeho místě stojí ministerstvo vnitra, spíš by tam měla stát jiná organizace. ()

onlavu

Ze začátku jsem si myslel, že opět sleduju vynikající film La rafle, který jsem viděl v nedávné době. Člověk by řekl, že byly někdy téměř stejné (záběry z města při odsunu, pobyt ve velodromu a pak následně v táboře, dokonce i některé scény mi připadaly velmi podobné. Nabízí se otázka, zda někdo od někoho neopisoval:) ), naštěstí tomu tak nebylo. Tento navíc zmapoval nešťastný osud jedné z obětí odsunu a zajímavým způsobem zakomponoval do děje aktuální situaci hlavní postavy. Dobré pokoukání, více takových kvalitních filmů. Francouzi se opět předvedli. ()

Chosef76

Na film jsem narazil náhodou a měl jen vyplnit jeden z mých mnoha dlouhých večerů......Po jeho shlédnutí jsem ještě dlouze tiše seděl a přemýšlel. Vždycky, když se přiblížím k problematice 2. světové války a vyhlazování Židů, cítím jak stále, i po tolika letech, je toto téma citlivé...živé. Kolik lidských příběhů a utrpení se tu skrývá a kolik jich už nikdo neuslyší.... Kristin Scott Thomas byla pro roli velmi dobře vybrána...její novinářské zapalení pro odhalení minulosti Sáry a propojení do svého osobního příběhu o rozhodnutí ponechat si vymodlené dítě je věrohodné a dechberoucí. Nádherný film. ()

MELODY

Z červencových událostí v Paříži roku 1942 slušného člověka zamrazí. A film je velmi zajímavý a dobrý. Což nemění nic na tom, že autor popisky na žaketce by měl dostat pěkných pár na budku: přejmenovat hlavní hrdinku dávného příběhu ze Sáry (Sarah) na Satan je dokladem trestuhodné ignorance. ()

markotter

Popis válečných událostí by v pohodě stačil na zajímavý film. Bohužel současný příběh vyprávěný na střídačku s tím historickým je o hodně slabší a i když K.S.T. hraje jako vždy velmi dobře, nedokáže zakrýt svým výkonem chabou motivaci hlavní hrdinky k tomu, proč se vlastně za tím vším pídí. A to je hlavně chyba scénáristy, příp. režiséra. ()