Nepřítel pod ochranou

• Nizozemsko

Safe House

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Jihoafrická republika, 2012, 115 min

Žádný úkryt není pro hledaného špiona dost bezpečný. Denzel Washington vs. Ryan Reynolds. Ostřílený špion proti nezkušenému tajnému agentovi. Těžko říct, kdo z těch dvou má navrch. Jedno je ale jisté. Hledaný zločinec Tobin Frost je nyní horké zboží pro CIA, zvláště když má materiál usvědčující agentské špičky z korupce. Vítejte ve filmu plném akce a napětí. A s tou zápornou rolí Denzela Washingtona bych to zase neviděl až tak jednoznačně. Klady: zajímavý námět s prvky hi-tech thrilleru, originální a nepříliš předvídatelný vztah mezi oběma hlavními postavami, menší zvraty v polovině příběhu, perfektně odvedené a dobře načasované akční scény nepostrádající napětí, zajímavé herecké obsazení, mučení formou ručníku přes obličej a na něj nalévané vody, dynamická kamera připomínající styl zesnulého Tonyho Scotta, neokoukané lokace JAR, do role agentky zajímavě obsazená Vera Farmiga, umírněný střih v akčních sekvencích, závěrečný záběr filmu. Zápory: obtížná identifikace diváka s hlavními postavami, respektive není komu fandit, postava Denzela Washingtona nemá slabiny, jméno Tobin Frost, výčet služebních aktivit Tobina Frosta během jeho života budící smích, nudné sekvence z centrály CIA, postupné vytrácení se originality z příběhu, absence nějaké vrcholné scény, průměrné finále, film se bere příliš vážně. Mé hodnocení: 70%(4.2.2013)

Slušá jízda, pěkně mi film ubíhal, a pořád se něco dělo (a hlavní hrdinové to mohli dokonce i zvládnout.) né jako v "Bourneovu ultimátu" a nebo "Mision Imposibble I,II,III,IV".... Tak to asi vypadá, že se mi začínají líbit povedená "běčka" oproti nadupaným a nesmyslným "áčkům" ve kterých by hlavní hrdinové měli mít spíše pláštěnku a na prsou veliké "S". Za mě 78%(21.8.2012)

Množstvo ľudí to prirovnáva k Bournovi a prevedeniu ktoré použil Greengrass, avšak nikto si nemôže privlastniť určitú techniku spracovania filmu.Denzel Washington super tajný agent so zaujímavím menom, parťák Reynolds v pohode, aj keď tohto herca neobľubujem teraz mi pripadal v pohode nie ako v iných tupých filmov v ktorých hral.Scenár vraj tuctový mne stačil a nová lokalita tiež potešila.(21.7.2012)

Tak nebyl to špatnej film, ale čekal jsem trochu víc. Akčních scén je tu dost, nějaká ta naháněčka autem, prvky mysteriozního žánru, nevím co mam dál o tom mluvit. Chybou bylo, že žádná scéna nebyla tolik nápaditá, takže diváka moc neoslní a dokáže na ní zapomenout. Další chybou filmu je rychlý střih, otřesená kamera, to se mi moc nelíbilo. D.Washington hraje dost dobře, i R.Reynolds. Nějaký příběh se tu najde, ale na jedno shlédnutí to stačí. Takže to vidím tak na 54% = ***(26.9.2012)

Je třeba vzít v potaz, že se tento projekt octl v rukou nepříliš zkušeného režiséra, na jehož práci je vidět jistá snaha a ne jen honba za komerčním úspěchem. Tématicky se možná jedná o tuctové klišé, kterých vznikly tisícovky, na druhou stranu však Safe House oplývá energickou a srozumitelnou akcí, na které je postaveno nepolevující tempo. Zkvalitňujícím prvkem je "překvapivě" přesvědčivé charisma D. Washingtona, kterému jde Reynolds jako zelenáč atraktivně do noty. Je tu bohužel jistá předvídatelnost, která filmu trochu ubírá na kvalitě, ale můj subjektivní první dojem je více, než kladný. 75%(26.2.2013)

• - Z důvodů zvýšených obav o vlastní bezpečnost se film nenatáčel v Riu De Janeiru, jak filmařský štáb původně zamýšlel, ale v Kapském městě. (Conspi)

• - V 36. minutě při pohledu do centrály CIA pronese Whitford (Sam Shepard) v českém dabingu větu "Musíme Westona a Frosta dostat z Jižní Ameriky." Film se však odehrává v Jižní Africe. (Adrai)

• - Ve filmu můžeme v přímé blízkosti fotbalového stadionu Kapského města vidět vlakovou stanici, která tam ve skutečnosti vůbec není. (Conspi)