Nepřítel pod ochranou

Safe House

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Jihoafrická republika, 2012, 115 min

• Terva

CITÁT - Tohle není vyjednávání......... Opět jeden z té, v poslední době tak oblíbené, řady špionážních filmů. Moc mě to nebavilo. Rozklepaná kamera, nevěrohodné honičky, divný děj, monotonní hudba, prostě dle mého ztráta času. Celkem nic nového pod filmovým nebem. V tom filmu nehraje žádná výrazná postava a utíkání, střílení a utíkání a střílení je tudíž i celkem nudné. Opět nám je připomenuto (pokolikátéjiž?) že svět je plný špiónů a agentů a nepřátel agentů a nepřátel nepřátel a nepřátel špiónů a ......... Kdyby to rozpustili, nic by se vlastně nestalo. POZOR SPOILER - Hlavní hrdina, který celý finální souboj ležel a skučel na posteli a posléze i na zemi, klidně po souboji odchází po svých, jako by se nic nestalo. KONEC SPOILERU.(8.7.2012)

Táto ďalšia Washingtonovka respektíve Reynoldsovka ma opäť bavila, ale mohla dopadnúť aj lepšie. Herecky dobre obsadené, akcie sú pekne natočené a je ich tu dosť, no taký Contraband s Wahlbergom ma bavil viac. A dôvod je príbeh, nie že by bol zlý, ale ma skratka nezaujal, tak ako by mal a nestačili na to ani dobrý herci, pretože chémia medzi nimi mi tiež nefungovala tak ako by mala. Nie je to zlý film, akcie majú tempo, nechýba im napätie a dej tiež nie je tupý, ale moc ma to na prvý krát nevzalo. 65% - 3*(30.6.2012)

(Bacha, někde jsou tu spoilery a nehodlám je extra označovat) ~ Čekal jsem to rozhodně horší. Akce odsýpá, Denzelovi i "Green Lantern" Ryanovi jsem role věřil, honičky, přestřelky... je to sice kvapné, ale účinné. Dokonce i příběh, nijak objevný a dopředu odhadnutelný, včetně "šokujícího" rozuzlení, je tu kladem. Jede z A do B a nejsou kladeny žádné extra nároky na přemýšlení, Potud skvělý akční film na odreagování a konzumaci. ~ A co že je tedy špatně? Šablona. Zase nějaký scénárista použil ukázkovou šablonu z příručky "Akční thriller v deseti krocích" - MUSÍ tu být romantická linka s milou, MUSÍ tu být závěrečné profláknutí a "upload", MUSÍ tu být shledání. O jak moc by byl film výborným konkurentem v zapomnění upadajícího Bourna a oživeného Ethana, kdyby si Ryan nechal soubory, poučil se od Denzela, a využil je, co by operativní důstojník. Stjně tak kdyby si nadřízený nad Ryanem držel dohled, protože TO ví. Kdyby Ryan milou jen sledoval a případně ji raději nechal jít, než se s ní znovu setkával (sice to není řečeno, ale...) a mohlo se tak nějak někam rozvíjet pokračování, přičemž se mohla rozehrát složitější špionážní hra, když by v tom najednou lítalo mnohem víc tajným složek různých států. Ryanovi by tohle slušelo mnohem víc, než zelená škraboška. A jak moc tedy bolí, že konec to takhle celé zabil a žádné navazování na otevřený konec s drtivě velkou pravděpodobností nebude. ~ Od Déja Vu po dlouhé době konečně zas koukatelný Denzel(20.2.2012)

„Ľudia v dnešnej dobe nechcú pravdu. Majú z nej nočné mory.“ 50%. Solídna, veľmi nenáročná akčná jednohubka, ktorá nie je ani príliš akčná, ani príliš trilerová, je dosť predvídateľná (od začiatku som tušil, kto je zradcom) a WTF (tím grázlov za pár desiatok sekúnd v safe house brutálne zlikviduje mnohopočetný, špičkovo vyzbrojený a vycvičený tím CIA, ale jeden týpek im odoláva celý film). O buddy movie ide len čisto technicky (= film má dve protichodné osobnosti, musiace spolupracovať, ale Denzel Washington i Ryan Reynolds sa každý hrajú na vlastnom piesočku a snažia sa ukradnúť si priestor pre seba a o nejakú veľkú chémiu medzi nimi nejde, navyše namakanému Reynoldsovi rolu neúspešného agenta, pripomínajúceho skôr kancelársku krysu, neuveríte). Vlastne mi pripadalo dosť čudné, že niekto kalibru Denzela Washingtona sa ako hlavná hviezda a zároveň producent upísal takémuto (pod?)priemernému filmu. O samotný „safe house“ bohužiaľ veľmi nejde, čo je škoda, pretože téma „bezpečnostných domov“ by si koledovala o niečo lepšie. Čo tu stálo takmer 90 miliónov je mi záhadou. Denzelov honorár?(12.8.2017)

Tohle je Překvápko.. Tenhle film vyloženě škemrá o Pátou hvězdu, kterou nedostane!.. Dávám silnou Čtyři!! Super Akce.. Konečně Normální Kamera, Vychutnával jsem si veškeré Záběry.. a nedýchal jsem.. Denzela mám Rád.. Dokonce mě překvapil, že se umí stále skvěle Prát.. A Reynolds, který hraje spíše v romanických komedíích.. Svou Roli zahrál Dobře a vůbec mi nevadil.. Super Akční Film Roku 2012!!(3.7.2012)

• - Ve filmu můžeme v přímé blízkosti fotbalového stadionu Kapského města vidět vlakovou stanici, která tam ve skutečnosti vůbec není. (Conspi)

• - V 36. minutě při pohledu do centrály CIA pronese Whitford (Sam Shepard) v českém dabingu větu "Musíme Westona a Frosta dostat z Jižní Ameriky." Film se však odehrává v Jižní Africe. (Adrai)

• - Z důvodů zvýšených obav o vlastní bezpečnost se film nenatáčel v Riu De Janeiru, jak filmařský štáb původně zamýšlel, ale v Kapském městě. (Conspi)