Nepřítel pod ochranou

Safe House

Nepriateľ pod ochranou

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Jihoafrická republika, 2012, 115 min

Je třeba vzít v potaz, že se tento projekt octl v rukou nepříliš zkušeného režiséra, na jehož práci je vidět jistá snaha a ne jen honba za komerčním úspěchem. Tématicky se možná jedná o tuctové klišé, kterých vznikly tisícovky, na druhou stranu však Safe House oplývá energickou a srozumitelnou akcí, na které je postaveno nepolevující tempo. Zkvalitňujícím prvkem je "překvapivě" přesvědčivé charisma D. Washingtona, kterému jde Reynolds jako zelenáč atraktivně do noty. Je tu bohužel jistá předvídatelnost, která filmu trochu ubírá na kvalitě, ale můj subjektivní první dojem je více, než kladný. 75%(26.2.2013)

Žádný úkryt není pro hledaného špiona dost bezpečný. Denzel Washington vs. Ryan Reynolds. Ostřílený špion proti nezkušenému tajnému agentovi. Těžko říct, kdo z těch dvou má navrch. Jedno je ale jisté. Hledaný zločinec Tobin Frost je nyní horké zboží pro CIA, zvláště když má materiál usvědčující agentské špičky z korupce. Vítejte ve filmu plném akce a napětí. A s tou zápornou rolí Denzela Washingtona bych to zase neviděl až tak jednoznačně. Klady: zajímavý námět s prvky hi-tech thrilleru, originální a nepříliš předvídatelný vztah mezi oběma hlavními postavami, menší zvraty v polovině příběhu, perfektně odvedené a dobře načasované akční scény nepostrádající napětí, zajímavé herecké obsazení, mučení formou ručníku přes obličej a na něj nalévané vody, dynamická kamera připomínající styl zesnulého Tonyho Scotta, neokoukané lokace JAR, do role agentky zajímavě obsazená Vera Farmiga, umírněný střih v akčních sekvencích, závěrečný záběr filmu. Zápory: obtížná identifikace diváka s hlavními postavami, respektive není komu fandit, postava Denzela Washingtona nemá slabiny, jméno Tobin Frost, výčet služebních aktivit Tobina Frosta během jeho života budící smích, nudné sekvence z centrály CIA, postupné vytrácení se originality z příběhu, absence nějaké vrcholné scény, průměrné finále, film se bere příliš vážně. Mé hodnocení: 70%(4.2.2013)

Daniel Espinosa má zřejmě nakoukaných hodně podobných záležitostí a moc rád by se přiblížil/vyrovnal svým vzorům, ejhle, nestalo se. Na režijní židli jakoby vystřídal akčního klasika Tonyho Scotta a ve finále je to docela nuda zabalená v nepřístupném obalu odložená roky někde v horním zaprášeném regálu. Jakoby někdo z osekaného akčního bijáku vzal to, co se už nevešlo, přidal další desítky průhledných a nikterak vzrušivých minut, jasně rozdané role, roztřesenou kameru i vybuchující auta. Všechno je to pohříchu uzívané a nezajímavé. Výsledek působí dojmem, že na tvůrce tlačil čas nebo jednoduše fakt, že se někde něco zaseklo (nápady, shořel scénář, zemřel producent :-)) a nikdo nevěděl, jak z toho ven. A nakonec přeci jenom přijde konec, díky kterému se divákovi vlastně trochu uleví. Stejně tak hercům. Reynolds se snaží (tak za 2-), Washington recykluje už pár let sám sebe (tady je to s odřenýma ušima za 3). Škoda!! Safe House tak vážně vypadá jako natáčený podle příručky, žádná přidaná hodnota, žádný kávovar, ve kterém by svoje nejlepší kousky (Nepřítel státu, Poslední skaut) připravoval už zmíněný Tony Scott!!(29.6.2012)

Skvělý snímek, po jehož shlédnutí můžu potvrdit, že Denzel Washington je opravdu "drsnej týpek". Jako vždy byl skvělý a hrál svojí roli na 100%! Hodně mě překvapil a potěšil Ryan Reynolds, jelikož bych do něj nikdy neřekla, že se bude hodit do takové role a že se do ní tak vžije. Výborný děj, myšlenka, příběh, atmosféra a akce! Podle mě se tohle děje i v reálném životě, i CIA může být zkorumpovaná, takže snímek, který je dle mého názoru aktuální.(18.4.2012)

• Terva

CITÁT - Tohle není vyjednávání......... Opět jeden z té, v poslední době tak oblíbené, řady špionážních filmů. Moc mě to nebavilo. Rozklepaná kamera, nevěrohodné honičky, divný děj, monotonní hudba, prostě dle mého ztráta času. Celkem nic nového pod filmovým nebem. V tom filmu nehraje žádná výrazná postava a utíkání, střílení a utíkání a střílení je tudíž i celkem nudné. Opět nám je připomenuto (pokolikátéjiž?) že svět je plný špiónů a agentů a nepřátel agentů a nepřátel nepřátel a nepřátel špiónů a ......... Kdyby to rozpustili, nic by se vlastně nestalo. POZOR SPOILER - Hlavní hrdina, který celý finální souboj ležel a skučel na posteli a posléze i na zemi, klidně po souboji odchází po svých, jako by se nic nestalo. KONEC SPOILERU.(8.7.2012)

• - Ve filmu můžeme v přímé blízkosti fotbalového stadionu Kapského města vidět vlakovou stanici, která tam ve skutečnosti vůbec není. (Conspi)

• - Z důvodů zvýšených obav o vlastní bezpečnost se film nenatáčel v Riu De Janeiru, jak filmařský štáb původně zamýšlel, ale v Kapském městě. (Conspi)

• - V okamžiku, kdy se dvojice velících agentů CIA přesunuje letadlem z do Kapského města, je ve vzduchu zabrán stroj francouzské společnosti Dassault Aviation Falcon 900. Ovšem v době příletu je na přistávací ploše zabrán stroj společnosti Gulfstream. [Zdroj: gulfstream.com] (Conspi)