Nepřítel pod ochranou

Nepriateľ pod ochranou

Safe House

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Jihoafrická republika, 2012, 115 min

,,Zabíjím jen profíky'' ... Denzela mám moc rád a měl jsem ho rád dávno před tím než než byla účast Afroameričnů povinná v každém filmu ba dokonce v každé reklamě. Teď už mně to mírně prudí a jemu to krapet ubírá na atraktivitě. Tady mi výborně jako ,,zajatec'' sednul a to i přes to, že námět filmu není nijak originální. Uniklý seznam agentů a zkorumpovaní agenti bojící se vyzrazení, to už tu bylo mnohokrát. Banální zápletku špionážních thrillerů lehce ozvláštnilo prostředi Kapského města i např. honička po střechách příbytků jednoho ze slumů... Bylo to akční, dobře zahrané a skončilo to zajímavě. A protože mně to bavilo, dávám za 4 padělané doklady totožnosti. * * * *(3.4.2019)

Je dobré na to nahlížet jako v podstatě na režijní prvotinu Daniela Espinosi, téměř neznámého režiséra - alespoň pro tuto chvíli. Zároveň je Safe House film, který už podle scénáře nemá žádné vyšší ambice. Ale v rámci středního proudu zabodoval více než solidně. Není to naštěstí jen tupý akčňák, ačkoliv tématicky k němu lehce směřuje. Vše zachraňují výteční herci (Reynolds, Washington) a dravá, kynetická akce ala Jason Bourne. Espinosa určitě žánru ostudu neudělal a docela bych se nebál mu svěřit větší rozpočet, zajímavější téma, trochu ho srovnat do latě a nechat jej čarovat. Ten člověk ví jak má vypadat akce a rychlé tempo.(7.7.2012)

Tak nebyl to špatnej film, ale čekal jsem trochu víc. Akčních scén je tu dost, nějaká ta naháněčka autem, prvky mysteriozního žánru, nevím co mam dál o tom mluvit. Chybou bylo, že žádná scéna nebyla tolik nápaditá, takže diváka moc neoslní a dokáže na ní zapomenout. Další chybou filmu je rychlý střih, otřesená kamera, to se mi moc nelíbilo. D.Washington hraje dost dobře, i R.Reynolds. Nějaký příběh se tu najde, ale na jedno shlédnutí to stačí. Takže to vidím tak na 54% = ***(26.9.2012)

Táto ďalšia Washingtonovka respektíve Reynoldsovka ma opäť bavila, ale mohla dopadnúť aj lepšie. Herecky dobre obsadené, akcie sú pekne natočené a je ich tu dosť, no taký Contraband s Wahlbergom ma bavil viac. A dôvod je príbeh, nie že by bol zlý, ale ma skratka nezaujal, tak ako by mal a nestačili na to ani dobrý herci, pretože chémia medzi nimi mi tiež nefungovala tak ako by mala. Nie je to zlý film, akcie majú tempo, nechýba im napätie a dej tiež nie je tupý, ale moc ma to na prvý krát nevzalo. 65% - 3*(30.6.2012)

Denzel Washington opäť nesklamal. Po výborných The Book of Eli a Unstoppable je Safe House ďalšou vydarenou žánrovkou. A parádne akčnou. Čakal som viac thriller či drámu preto ma akčná stránka príjemne prekvapila. Pre fanúšikov Bournovej trilógie zatiaľ najlepšia voľba. I keď námet nie je ničím originálny, slušná réžia to spoľahlivo vynahradzuje.(28.5.2012)

• - Ve scéně, kdy je Tobin Frost (Denzel Washington) v domě padělatele dokladů, jsou nahoře a pijí víno. On své vypije ale při výstřelu následný záběr ukáže pohár plný. (Sufferer)

• - Konzulát Spojených států amerických se rovněž nenachází v centru Kapského města, jak můžeme vidět ve filmu, nýbrž v jeho předměstské části zvané Tokai, vzdálené okolo 27 kilometrů. (Conspi)

• - Ve filmu můžeme v přímé blízkosti fotbalového stadionu Kapského města vidět vlakovou stanici, která tam ve skutečnosti vůbec není. (Conspi)