Batman Rok jedna

• USA Batman: Year One

Když Gotham City zoufale potřebuje hrdiny, dva muži se ujmou spravedlnosti... ovšem na opačných stranách. Bruce Wayne se po letech v zahraničí vrací domů a stává se bojovníkem proti zločinu, zároveň se do Gothamu stěhuje stejně čestný policista, poručík James Gordon, aby zjistil, že zde bují všudypřítomná korupce. Když se Bruce stane maskovaným mstitelem Batmanem, město exploduje! Kolem se stahují jeho nová nemesis Catwoman, gangsteři i Gordon! Nenechte si ujít tento strhující originální animovaný film DC Universe, který vznikl podle průkopnického příběhu Franka Millera a jemuž své hlasy propůjčili trojnásobný vítěz Emmy ® Bryan Cranston, Ben McKenzie, Katee Sackhoff, Eliza Dushku a Alex Rocco. Užijte si odvážnou a dynamickou vizi prvního roku Temného rytíře a začátku jeho trvalého přátelství s Jimem Gordonem. (oficiální text distributora)

Fanucci

Super - příběh samozřejmě fanoušky Batmana nepřekvapí. Ale zpracování potěší! Obzvlášť lidi jako mne, kteří vyrůstali na animovaných Batmanech. ()

Axis

Millerova adaptace začátků netopířího geroje. Pokud se člověk přenese přes zvláštní animaci, tak dostane hodně dobrou detektivku a takový úvod v kostce co a jak s Batsem. Líbí se mi jak se to celé obejde bez superhrdinského patosu, zmutovaných nebo šílených nepřátel a konečně je i Gordon za tvďáka. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že se spíš jedná o nafouklejší pilot k seriálu než o plnohodnotný film. ()

JasonCZ

Myslel sem si ze od DC je nejlepsi comics Batman: Under the Red Hood, ale hodne sem se zmylil, zatim nejnovejsi Batman: Year One je rozhodne nejlepsi ze vsech! ()

DrBuznička

Škoda tak krátké stopáže. Vtipné je, že předpoklad divákovi obeznámenosti s waynovou minulostí vede ke zkratkovitosti a nevyjasněnosti jeho motivace, čímž z Batmana činí nikoli hrdinu s jasným a šlechetným cílem ale mnohem více sebevražedného psychopata s iracionální až směšnou touhou trestat veškeré bezpráví. Hlavní postavou se tak stává Gordon s plně vykresleným charakterem a pohledem skrze který je Gotham mnohem bezvýchodnějším místem. Předlohu jsem zatím nečetl, ale animák funguje výborně až na možná zbytečné odchylky a narážky k vedlejším postavám (catwoman, dent, joker), které mají diváka připravit na animované pokračování (jestli se pokračování nechystá tak je to už úplná blbost a zbytečné pomrkávání po fanoušcích). ()

WoWoW

Nejsem si jist, ale nevzpomínám si, že bych někdy řekl, že byl nějaký film krátký a že mohl mít klidně o dvacet minut víc. Animák Batman Rok jedna určitě jo. Připadal jsem si jako když si sednu na vlak a koukám z okna. Všechno je v pohodě, hezky se na to kouká, animace ze staré školy a všechno je ok. Jenže vlak jede šíleně rychle a já si to prostě nějak neužívám. A najednou slyším konečná vystupovat, ale sakra já chtěl jet ještě dál. No nic. A ještě jedna věc, trochu mi přišlo, že hlavní hrdina tohohle filmu nebyl Batman, ale poručík James Gordon, ale třeba se to zdálo jen mně. ()

bukowski83

Další z celé řady Batmanovek a animovaných komixáků, ale musím řícz, že po shlédnutí Batman under the RedHood, jsem čekal o něco větší a příjemnější zážitek. Ne že by to bylo něčím tak špatný, prostě jsem byl asi moc namlsanej. Příběh je tradičně perfektní, animace stojí taky za to, jen to zpracování malinko pokulhává, ale jinak paráda. ()

DruidKarel

1137. hodnocený film: Už to tu bylo několikrát. Ta snaha oživit filmovou sérii, která dospěla ke svému konci a tak natočit snímek, který by byl svým dějem před již těmi stávajícími. Někdy se to podaří, ale někdy je to úplně mimo mísu. Tohle bylo sice fajn, ale žádný převrat nenastal. Máme tu muže, který bojuje s korupcí u policie a jemu, jeho ženě a dceři zachrání Batman život. Strašně zlouhavý animák, který však ale ukáže spoustu násilí a akce, takže to není rozhodně snímek určení hlavně pro děti. I přes mou kritiku, si tento snímek zaslouží 3* a víc z toho skutečně nyvakouzlím. 3* ()

Gaaron

Spíše rozpohybovaný komiks než film, což způsobuje podivné a nevyrovnané tempo vyprávění, atmosféra je ovšem výborná. ()

bartias

Epizodické tempo, které je perfektní pro skvělou komiksovou předlohu, se úplně nehodí pro film, Jinak je animovaný Batman Rok jedna dobrým příkladem věrné adaptace. Drží se původního příběhu prošpikovaného narážkami pro zasvěcené a geniálně podchytil všechno, co z Batmana dělá Temného rytíře. 9/10 ()

Liznic

Millerův komiks jsem bohužel ještě nečetl, takže nemohu soudit jak přesná je to adaptace. Film funguje jako výborný prequel k celému Batmanovu universu, tento fakt je jak klad (původ vedlejších postav - zejména příběh Gordona), tak zápor. Film totiž příliš negraduje. Pořád má ale velmi příjemnou atmosféru, více než dobrý příběh a zajímavé postavy. ()

filmmovier

Je to úplně stejné jako komiks, to znamená nedokonalé. Zkopírované téměř slovo od slova, obrázek od obrázku a hrozně, strašně moc zkratkovité a hrozně rychle ukončené. Děje se tam toho docela dost, ale nevýhoda je, že je prostě všechno hned ukončeno. Kdyby byl komiks lepší (dejme tomu minimálně o dvě čísla), prospělo by to nejen jemu a filmu, hlavně ale příběhu. Film ale za to nemůže, že Franku Millerovi se to tentokrát spíš nepovedlo... Jinak ale nechci být kritický - líbil se mi jak komiks, tak film, má to parádní atmosféru a úplně nejlepší je, že se Batman drží spíše v pozadí a hlavní postavou je tady Jim Gordon, což rozhodně není na škodu, protože Batmanovo zrození stejně každý zná. Jinak tempo i délka je tam akorát a z komiksu nic nechybí, takže za mě spokojenost ale na těch pět hvězd to prostě nevytáhne vůbec nic. 80%. ()

MikeZ

"Ladies. Gentlemen. You've eaten well. You've eaten Gotham's wealth. Its spirit. But your feast is nearly over. From this moment on - none of you are safe." Doslovná adaptace legendárního komiksu Franka Millera (který pomáhal změnit Batmana do podoby, v jaké ho známe dnes), pod dohledem borců z animátorského oddělení DC, nemohla dopadnout jinak než naprosto brilantně. Skvělá animace (dokonce se povedlo zachytit Mazzucchelliho původní kresbu), hlasové obsazení (tím je myšlen hlavně Cranston, který je úplně dokonalý... McKenzie naopak celkem slabý) . A hlavně ta atmosféra! ()

hroubek

Kdo se trochu v komiksech vyzná ví kdo je Frank Miller a taky ví, že jeho neslavnější díla jsou noirové příběhy či detektivky.A to je zrovna případ Roku jedna, který jsem bohužel nečetl.Většinu lidí podle názvu napadne, že je to příběh o Batmanovi ale budou se mílit tohle je totiž příběh o Jimu Gordonovi o tom jak se snaží udělat pořádek ve městě kde vládne korupce.A je to čisti jen můj názor ale bez Batmana by to fungovalo lépe a nejlépe kdyby byl Batman vyjádřen jako přízrak.Animace mohla být trochu lepší nic méně krásně dodává detektivní atmosféru.Po dlouhé době další pecka DC Comics. ()

Slider

Neustále skákanie v čase síce v komiksovej predlohe funguje, vo filmovej adaptácii je však nesmierne rušivé a neumožňuje vcítiť sa do žiadnej z postáv (čo je dosť problém, keďže má divák pochopiť ich konanie a motívy). Rok jedna pôsobí skôr len ako pár pozliepaných scén alebo ako hodinový trailer. Dve-tri efektné scény to ani náhodou nezachraňujú. Neisto pridávam jednu hviezdu za to, že Millerovu predlohu mám veľmi rád a Batman je frajer (aj keď v tomto prevedení zas až taký frajer nie je). Pre kresleného netopiera je stále jasnou voľbou o päťsto percent lepší Batman: Under the Red Hood. ()

Danny F.

Kouzlo animáku, napětí akčního filmu a ke všemu perfektní, temný příběh. Pánové z DC Comics se vytáhli. Hodně povedené dílo. Jen škoda že to v nejlepším končí a nerozjede se to naplno. 90% ()

VanTom

Dvěma voiceovery (do Gothamu se navrátivšího miliardáře Waynea a přeloženého detektiva Gordona) vyprávěný začátek - rok jedna - historie netopýřího mstitele. "Psychologicky" temnému a deziluzornímu originu ale nesluší nadlidsky komiksová akce a na topornou animaci si člověk musí chvilku zvykat. ()

Dreadd

Spíš než film o Batmanovi to připomíná klasickou americkou detektivku. Připomíná ji svým zpracováním, Jim Gordon zde dostává mnohem větší prostor než Netopýří muž, který se sice potýká s nelehkými začátky, ale povětšinou mimo záběr. Děj je hodně rozdělený, probírají se jenom některé jednotlivé dny a tohle pojetí se nemusí každému zamlouvat. Kažopádně atmosféra je vykreslená skvéle, podpořená výběrem hlasů a tento počin by mohl klidně sloužit jako základ pro dlouhou sérii animovaných batmanovských filmů. ()

Mr.KarlAdler

Taková animovaná nolanovka, ale v některých věcech jednoduše nedotažená. Oproti o rok staršímu počinu Batman vs. Red Hood je toho až moc dějově (ten navíc vynikal pro mě na podobný film neuvěřitelně dobrým scénářem) a na druhou stranu se málo zaobírá realistickým podáním scén. Zrovna tak animace mi přišla lehce slabší, míň detailní, míň akční a třeba Selena se svoji muskulaturou připomínala spíš Caster Semeneyaovou. To, že je v mnoha ohledech horší než Red Hood, ovšem neznamená, že nejde o dobrou práci a že jsem se nebavil. Dokonce mám díky časovému zařazení příběhu dost silnou chuť pustit si oba temné rytíře. ()