„Jmenuji se Simon. Mám Aspergerův syndrom. Mám rád vesmír, věci ve tvaru kruhu a svého bratra Sama, který se o mě stará. Nemám rád city, ostatní lidi, změny a komedie s Hughem Grantem.“ Osmnáctiletý Simon trpí poruchou osobnosti a každý den je pro něj velmi náročný. Díky trpělivé péči svého bratra Sama a pevně nastavenému režimu je Simon schopen fungovat. Stav věcí naruší rozchod Sama s jeho přítelkyní. Její odchod z domácnosti dopadne nepříznivě na oba bratry. Když Sam propadne depresi, Simonův život se změní v nesnesitelný chaos. Rozhodne se proto vzít situaci do vlastních rukou. Aby znovu nastolil ztracený řád, musí najít bratrovi novou, dokonalou dívku.

Ve Švédsku umějí točit neotřelé hořko-sladké komedie z každodenního života a Simonův vesmír je toho dalším důkazem. Film byl kladně přijat jak domácí kritikou, tak diváky a s nemalým úspěchem se promítal i na zahraničních festivalech. Postavu Simona ztvárnil Bill Skarsgård, syn slavného otce Stellana Skarsgårda. (MFF Cinema Mundi)

laik_60

jeden z filmov kde tematicky by mal zapadnúť k filmom o autistoch, resp. s témou Aspergerovho syndrómu. Tu však tento fakt bol až druhoradý. Vytváral podklad pre jednoduchú nenáročnú švédsku komédiu, kde brat s Aspergerom sa snaží pomôcť staršiemu bratovi, pritom sa to akosi zvrtlo a objavuje nový - nepoznaný vzťah . ()

SniperG1

Příjemná švédská komedie! Mě jako divákovi přišel Aspergerův syndrom docela vtipný, ale po čase bych asi určitě změnil názor!! A starat se o takové lidi 24 hodin denně musí být pěkný záhul! No filmové zpracování bylo povedené-kluci ze severu se zase ukázali a herci rozhodně neklamali, ale škoda té závěrečné romance!! šššššš přepínám... 75% ()

andrii

„Vše musí padnout tak, jako střevíček Popelce.“ Drobečky radosti, smutku i vtipu v Simonově vesmíru pocitů, dokonale nastavených, nedokonale sehraných v lidském mikrosvětu. ()

tatanapope

Moc pěkný příběh dvou bratrů, z nichž jeden trpí Aspergerovým syndromem. Je velmi chytrý, ale příliš dobře nechápe, základní lidské city a nesnese doteky. Příběh je plný naprosté přirozenosti od vtipů, až po lásku, ať už bratrskou nebo přátelskou a člověka film tak nějak po celou dobu nutí se usmívat. Viděno v rámci Zahraniční výzva 2016 / Švédsko ()

DivX

Toto komediální drama mi moc nedalo, Bohužel jsem se ani nezasmál ani neukápl slzu. Švédský humor je asi jiný než na který jsem zvyklý. 40% ()

Jizni Tlapa

Jednoduše hezké! Utkané z procítěně nevšedních pohledů. Úplně jednoduché a přitom láskou komplikovaně kompromitující. Simon je "rainmanovsky" vyprávějící podivín, který proto,aby žil svůj obyčejný standard, neváhá vkročit do světa obyčejných neobyčejů....děla to přitom úplně prostě,aby ve výsledku učinil z tohoto snímku dechberoucí zážitek... ()

noriaki

Nádherný poetický film, který má sice s realitou pramálo společného, ale o to je krásnější. Režisér pojal život člověka s Aspergerovým syndromem jako takovou "Améli z Montmartru naruby". Zatímco Amélie viděla skrytou krásu obyčejného života a šířila toto poznání mezi ostatními, Simon zve vybrané do svého nitra a dává jim objevit kouzlo všedního dne očima nezkaženého člověka. Obsazení hlavních postav se opravdu povedlo. Oba předvedli výborný výkon a spolu s osobitým režisérským stylem dělají drtivou většinu výsledného dojmu. Ten trochu kazí uspěchaný scénář a předvídatelnost hlavní dějové linie. Top 10 za rok 2010. ()

rockwoman

"Miluju vesmír. Nejsou tu žádné problémy, nedorozumění ani chaos. Protože vesmír nezná city." ...Najít sakra jinou holku pro bráchu co nenadává, nehádá se, myje nádobí a úspěšně projde seznamovacím testem. Jedna taková příjemná pohodka ze Švédska. ()

LuciusWlk

Téma, které se zdálo být zajímavé, mi ve své podstatě i přes pár úsměvných okamžiků přišlo až příliš patetické. Nechci tímto nějak shazovat postižení Aspergerovým syndromem, ale tady to na mě absolutně nezapůsobilo! ()

matolas

Švédsky hravé a originálne, s poriadne zjednodušenou charakteristikou postáv, ale o to zábavnejšou a príjemnejšou. Vynikajúci počin. ()

kolemjdouc

dobře udělaný film.Digitální znázornění toho,co se děje v hlavě postiženého aspergerem ,byl famózní nápad.Jinak vše se vymyká klasice jak se poprat s takovým tématem. ()

Kuzzie

Když někoho máme rádi, nebo možná dokonce musíme mít rádi, protože ten druhý nemá nikoho jiného než nás. A naše životní volby jsou neustále ovlivňovány jím. Když si i partnera musíme vybírat ne podle našeho úsudku, ale podle úsudku toho, za koho máme (bohužel) zodpovědnost. Přitom svého partnera milujeme. Jenže láska nemá přednost před nutností starat se... Není to zrovna můj případ, to ale neznamená, že mě to neuvěřitelně nedojalo. A možná to nakonec nebylo tak jednoznačné. Ta holka byla sobecká. Nejde přeci dávat ultimáta. Nemůžete opustit potřebné. Ti silnější se musí přizpůsobit, ti slabší to totiž nedokážou, ani nemůžou. A přitom vím, že bych se na jejím místě zachovala stejně. Tak, jak se mi to hnusí. Ten film ani náhodou nebyl o ní. Spíš o dvou skvělých bratrech, kteří dělali, co bylo v jejich silách. Vnímala jsem to, že to je o nich. Okouzlili mě. Ale v mysli mi stejně nejvíc zůstala ta sobecká ex. Nechci být jako ona a taky už nikdy nebudu.Tečka a za tečkou ještě..2..tečky. ()

DannyBoy80

Obecně to špatné nebylo, ovšem od seveřanů jsem přecejen čekal trochu více. Když srovnám aspergera Sagy z Mostu, tak tento je takový divný. Každopádně je to spíše milá komedie, kde asperger nehraje až takovou roli. Řekněme je to více komedie západního střihu než severská. ()

haHAna

Velice milý film který mi zanechal úsměv na tváři ještě celý večer. A jedno ponaučení: "Lásku a omáčku nesmíte uspěchat." ()

Jaroslaf

Celkem sympatický snímek shazuje především Cecilia Forss jako naprosto tuctová blondýna, které NAPROSTO NELZE UVĚŘIT vztahový vývoj k jedné z hlavních postav. Hodně mi to celé připomínalo výpravou spíš nějakou telenovelu. Ale třeba to takto u švédů chodí. Bill Skarsgård jako autista výborný, ale jako hrůzostrašný klaun už o dost méně. ()

husokachna

Nebudu hodnotit uchopení Aspergerova syndromu. Tomu hovno rozumím, tak nebudu dělat, že jo. Nicméně mi přišlo, že tvůrci ho využívají, jak se jim zamane, chvilku pro vytváření humoru, chvilku pro drásající drama, většinou však jak se jim to zrovna hodí. Přijde mi jako podraz na diváka, že hlavní hrdina "autista" Simon, který na sebe v jednu chvíli nenechá sáhnout člověka, kterého zná delší dobu, v druhé chvíli "paří" s bandou holek, které vůbec nezná. A takto bych mohl pokračovat, co by mi komentář stačil. Hned v podstatě první scéna, kdy otec autisty strká do díry v barelu peníze, čímž ho chce přemluvit, aby vylezl ven, mi naznačila, že se asi se Simonovým vesmírem minu. Nehledě na to, že to není moc vtipné, ale hlavně to nemá absolutně reálný základ (člověk, co žije 18 let s autistou mu strká prachy, aby ho k něčemu přemluvil - ha ha). A to mi u filmu, který si chvílema hraje na autistickou rádoby Amélii a v další chvíli se pokouší vystihnout reálné problémy života s autistou, vadilo docela dost. Jediný, co to pro mě zachraňovalo byl Bill (cha) v hlavní roli a nádherná neuvěřitelně sympatická hlavní kráska. Díky ní a celkově sympatickému hlavnímu trojlístku bych hodnotil průměrně. Pak se ale podívám na to hodnocení tady a vzpomenu si na to, jak se film pokoušel vytvořit humor (klauni v policejním autě, ach jo....nebo "mentálové" v prospěšných pracích") a i přes to, že mě to úplně neurazilo musím napsat, že pod líbivým sympatickým rádoby pozitivním povrchem je to nekonzistentní nevtipná a nefungující sračka. Dva hodně slabý Raymani za herce a délku. ()