„Jmenuji se Simon. Mám Aspergerův syndrom. Mám rád vesmír, věci ve tvaru kruhu a svého bratra Sama, který se o mě stará. Nemám rád city, ostatní lidi, změny a komedie s Hughem Grantem.“ Osmnáctiletý Simon trpí poruchou osobnosti a každý den je pro něj velmi náročný. Díky trpělivé péči svého bratra Sama a pevně nastavenému režimu je Simon schopen fungovat. Stav věcí naruší rozchod Sama s jeho přítelkyní. Její odchod z domácnosti dopadne nepříznivě na oba bratry. Když Sam propadne depresi, Simonův život se změní v nesnesitelný chaos. Rozhodne se proto vzít situaci do vlastních rukou. Aby znovu nastolil ztracený řád, musí najít bratrovi novou, dokonalou dívku.

Ve Švédsku umějí točit neotřelé hořko-sladké komedie z každodenního života a Simonův vesmír je toho dalším důkazem. Film byl kladně přijat jak domácí kritikou, tak diváky a s nemalým úspěchem se promítal i na zahraničních festivalech. Postavu Simona ztvárnil Bill Skarsgård, syn slavného otce Stellana Skarsgårda. (MFF Cinema Mundi)

Lamiczka

Musím pochválit tvůrce, nápad postiženého chlapce, sehnat pro svého milovaného bratra novou přítelkyni, je protkán celou řadou veselých, bláznivých a bizardních nápadů, jak celou akci provést. Výsledek rve srdce každého diváka, musí! Mladý Bill Skarsgard je výborný, hraje mu to na jedničku a hudba skvěle doplňuje celý perfektně sladěný orchestr pánů filmařů. ()

ivishka

Simon a svět, který má uzavřený ve své hlavě. Všechno musí být přesně na čas a v jisté podobě - prostě nesnese změny. I takový člověk má právo na život v naší společnosti. Svým způsobem umí i cítit, ale dává to najevo jiným způsobem. Krásný příběh neobyčejného kluka v tomhle obyčejném světě. Film byl skvěle zpracován, že jsem se od něj nedokázala odpoutat. ()

Sandiego

Trochu moc barevný a stylizovaný pohled na Aspergerův syndrom, který je zde využit k zajímavé zápletce, ale právě jenom "využit". Jen další sonda do světa "nenormálního" hrdiny, kvůli němuž musí být nenormální i veškeré okolí. V tomto stylu vznikla už řada filmů, rozhodně hlubších a autnetičtějších. Tohle byla jen příjemná optimistická hříčka, které vše překresluje pastelovýma barvama. ()

kaylin

Bill Skarsgård, rozhodně zdědil talent po svém otci a je na něm vidět, že se nebojí žádné role. A to je moc dobře, protože je bez problémů zvládá. "Simonův vesmír" je jeho koncertem, ale celkově je to snímek, který je skvěle pojatý, příjemný a velmi zábavný, a to i přesto, že to v normálním životě prostě sranda být nemůže. ()

rt12

Překrásná filmová záležitost. S nadhledem o krutosti Aspergerova syndromu. Není ani tak krutý k jeho nositeli, jako spíše k lidem kolem něj. ()

slunicko2

Neuvěřitelně příjemně natočený osvětový snímek o Aspergerově syndromu. 1) Zajímalo by mě, jak moc a jak přesně vystihuje film povahu zobrazované dysfunkce. 2) Hezký 20letý Bill Skarsgard (Simon s aspergem) a neméně hezký 27letý Martin Wallstrom (Simonův bratr Sam) umocňují příjemné pocity ze sledování...alespoň u mě. 3) Výstižný koment: Bluntman****. ()

fmash

Romantický pop ve švédském podání. Inteligentní a pohledný. Snad jenom kdyby ten lehce nesympatický autista nebyl takový roztomilý plyšáček, co zvládne každou situaci a má skvělé organizační schopnosti. Jinak velice sympatické postavy, na které se dobře dívá. Jen kdyby každý popík vypadal takhle (zejména ten pitvorný český). 3½. ()

Miseet

Po dlouhé době komedie na úrovni, která mě bavila a měla hlavu a patu. A to, že její původ je na severu, můj pozitivní dojem ještě více utvrdilo. Začátek filmu mě moc nezaujal, ale to se brzy otočilo, a po chvilce jsem už byla zcela pohlcena do děje. Billovi ta role chlapce s AS opravdu sedla a zahrál to skvěle a přesvědčivě. Jediné co bych možná vytkla je to, že celý příběh je postaven na Aspergerově syndromu, který byl zde využit jako hlavní aspekt sloužící k pobavení. Každopádně doporučuji. ()

easaque

lehká komedie s romantickými i dramatickými prvky. Zpracování je moderní s animačními prvky v obraze, jako bylo například v Sherlockovi, čímž děj zpestřuje. I příběh naznačuje, že je spíš určen pro teenagery, tak moc náročný není a přišel mi trochu povrchní. Ale na jedno podívání slušné a tři hvězdičky si jakž takž zaslouží. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Caminzind

Něco mezi Mrazíkem a japonskou reklamou na Giga Pudding. Taková ta roztomilá, infantilně bezbranná, leč vyumělkovaná komediálně romantická hříčka. A Cecilia Forss je dobrá kunda. 60% ()

Hennes

Možná více lítosti než humoru. To ve mně zůstává po shlédnutí tohoto filmu. Oni pacienti s Aspergerovým syndromem to nemají vůbec jednoduché. Po filmařské stránce se snímek, ale docela povedl. ()

kaposlav odpad!

To sa málokedy vidí, že niekto natiera bielu stenu bielou farbou, ktorá je evidentne natretá. Stačilo mi ani nie 10 minút, aby som zistil, že je to pí*ovina o retardoch pre retardov. ()

Aelita

Rain Man, Lužin, Shaldon Cooper a Simon a jiní autisti, ke kterým patří i lidé s Aspergerovým syndromem, jsou zábavní (občas) jenom ve filmech a seriálech. V realitě je život s nimi spíše nudou nebo utrpením - mám na mysli těžší formy autismu. Bylo by zajímavé zjistit, zda procento autistů v populaci stoupá v porovnání s minulými stoletími nebo jsme svědky jen zdánlivého nárůstu hlavně v důsledku definice a diagnostiky těchto forem fungování lidského mozku (záměrně se vyhýbám označení "porucha"). Každopádně bylo by naivní se domnívat, že současný svět a moderní civilizace nemají žádný vliv na lidské geny. Vždyť i genetika již dnes potvrzuje, že genotyp + prostředí = fenotyp. Krátce řečeno, tito lidé v lidské společnosti jsou a dokonce si získávají u filmových diváků nejen pozornost, ale i jistou popularitu. ___ Simonův vesmír je příjemný, spíše teenagerovský film, který moc nenadchne, ale ani moc nezklame. ()

Lanark

Taková romantická komedie o tom, že jedinej způsob jak řešit problémy ostatních je vyřešit si nejdřív ty svoje. A místy fakt vtipné. Beru Oko naslepo na milost :) ()

C0r0ner

Ta pátá hvězdička je za parádní režijní vychytávky, které se v moc filmech nevidí. Jinak to ale i tak byla parádní komedie o jednom magorovi, který díky své poruše znamená příležitost pro haldy skvělých fórů. Když se k tomu navíc přidaly i nečekané emoce, tak už nebylo pochyb o tom, jak budu Simonův vesmír hodnotit. 90% ()

pakobylka

----- "Čas nejsou peníze. Čas je čas - a peníze jsou peníze." ----- Se Simonem mám trochu problém. Dokáže takřka v mžiku zahodit zažité zvyky, rituály - a dokonce i přesný časový harmonogram, jenom aby bylo zase po jeho ... aby ze mě mohl vyždímat plný kýbl emocí. Jenomže má smůlu ten milý hoch. Možná jsem trochu jako on: Ráda si udržuju odstup - a dávám si dobrý pozor, koho a za jakých okolností si pustím k tělu ... Simon u mě prostě momentálně nemá šanci ... 2,5* ()

filmharmony

...téma Aspargerův syndrom... ...málo uvěřitelné, Bill a Simon si nepozuměli... celý film je postaven trochu nudně a pokus o originalitu selhal... ...mám ráda kruhy, ale tady se kroužilo okolo horké kaše... ()