Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

Muf911

Zajiímavý dokument o Sennovi a o formuli 1. Možná ne zcela nestranný, občas mi chyběly detaily o některých událostech a pohled z opačné strany, ale i tak hodnotím folm velmi pozitivně. Atraktivní i pro ty, kterým závody F1 nic neříkají. ()

benda02

Těžko k tomuto filmu něco říci, pořád jsem si říkal, co to vlastně hodnotím, co vlastně k tomu napsat, že tomu dám o hvězdičku méně, protože Prost se zachoval hloupě, že Senna zdělal chybu, ale to bych zapoměl, že jde o film, že ty záběry nebyly hrané, že ten nádech tomu snímku dávájí pouze ty komentáře, slet snímků, hudba a to vše bylo uchvatné. ()

SuzukiZ

Monako 1984, Portugalsko 1985, Japonsko 1989, Brazílie 1991.. Ano, Ayrton Senna je jednou z nejvetsich a nejrychlejsich hvezd formuloveho nebe. Záběry ze samotných závodů doplňují nejen komentáře od jeho týmových spolupracovníků, ale i novinářů. Cely film na cloveka zapusobi pomalu, i kdyby nechtel. Nic umele vyvolaneho a o to je to cennejsi. Naprosto perfektni! ()

sidovina

Oproti "Ayrton Senna: Závodění mám v krvi" je tento počin totálně jiná liga. Těžko říct, jestli tento dokument nazvat brutálním, nebo nádherným, ale každopádně je to něco, co musí každý fanoušek motorismu vidět...Ayrtonova sympatická tvář, dělá posledních pár minut takřka nesnesitelnými. ()

cirkulace

Senna. Nejemociálnější film z oblasti motorsportu. Jaká byl Ayrton Senna hvězda, bůh a šílenec v jednom. Svět Formule 1 mě fascinuje v podstatě už od mala. Sice jsem bohužel ještě nebyl naživu, když byl Senna na vrcholu své kariéry, ale tím víc na mě působí jako neuvěřitelná legenda, ke které vlastně i tak nějak patří, že se nakonec ve formuli zabil. Film poukazuje na věčné soupeření Senny s Prostem, který mi navíc nikdy nebyl sympatický. A tím víc mi mrzí, že jsem v té době nežil, protože tenkrát se ještě závodilo pro nadšení, pro tu pravou podstatu závodění a nejsem si jistý, jestli je to tak i v dnešním světě F1. Je to škoda, a proto u mě celé tohle Sennovo období ve formuli 1 zůstane jako to nejlepší, co kdy bylo. A něco mi říká, že nebudu sám, pro kterého bude Ayrton Senna navždy v srdci jako závodník číslo jedna. ()

Alfonso198

Ano, vím, že bylo natočeno již několik milionů dokumentů na téma Senna. Ano, vím, že na tomhle dokumentu nejsou aplikovány nejnovější výsledky studií jak natočit nejvíc nejskvělejší dokument ever. Ano, vím, že se zde nedozvím nic zcela nového ze života Ayrtonova, což je pravděpodobně způsobeno tím, že je mrtev, nic nového již jaksi nevymyslí a neprožije a historii taktéž zcela jistě nepřepíše. A ano, vím, že kdyby se použilo dalších 8 hodin archivních materiálů, byla by zaručena vyšší výpovědní hodnota. Ale i přesto si myslím, že je "Senna" jedním z nejlepších, ne-li dokonce nejlepším dokumentem, který jsem o jakémkoli sportovci napříč disciplínami viděl. Že se příliš tlačí na emocionální a citovou stránku věci? U tak velkých osobností si to nedokážu představit jinak. Je to dokument v neposlední řadě o lidství, elementárním chování jednotlivce a o morálce. Jinými slovy témata, která chcete podtrhnout, zdůraznit a upozornit na ně. Stejné jako použít vykřičník... Nejsem přecitlivělým jedincem, ale měl jsem slzy na krajíčku. Už jen proto, že Formule 1 už bohužel asi nikdy nebude tam kde byla za Sennovy éry. Sorry, nešlo nereagovat na hodnocení **... ()

lumpcz

V první půli pro mě ničím vyjímečný dokumentární film s dobrou faktografickou výstižností, který se v druhé polovině zvrhává ve velice emotivně silnou záležitost jasně říkající, že svět F1 přišel v r. 1994 o největší legendu tohoto sportu. Hodnocení:9/10 ()

Anaheim

Nádherný a přesto tak smutný dokument o jednom z nejlepších jezdců formule 1 všech dob. Jedno obrovský plus u mě získal i Asif Kapadia, když se ve snímku nesnažil za každou cenu z diváka ždímat slzy. Čekal jsem že se dokument bude půl hodiny točit okolo smrti Ayrtona a pohledem na to, jak to vypadalo, když se to všichni dozvědeli, jenže se drtivou většinou točí kolem jeho života, závodění a vztahem z Alainem Prostem a po osudné bouračce vlastně už záhy vidíme jeho pohřeb. R.I.P Ayrtone nikdy na tebe nezapomenu. ()

El_Shafo

Jako zarytý fanoušek F1 asi nesplňuji základní kritérium, jež cílová skupina tohoto filmu musí mít. Před zhlédnutím filmu není na škodu o formuli 1 něco vědět a mít rád prostředí závodů. Nesmíte se ale opovážit čekat snímek o závodech, v němž se dozvíte něco nového, těšit se na záznamy strhujících bitev kolo na kolo (na obranu tvůrců nutno říct, že jich je plný internet a každý je může kdykoliv vidět a nemusí jít do kina) nebo rozebírání jedinečné práce Ayrtona s autem. Stopáž je z nepříjemně velké části vyplněna brečením a blábolením o Sennovi jako o nejlepším pilotovi všech dob a skvělém člověku. Proč je ale zastřeno, jak ho musel Nigel Mansell jít proplesknout, aby si nehrál na poloboha, jemuž je za volantem vše dovoleno? Protože hlavní role mainstreamového trháku taková nemá být. Najdeme zde vše pro zamilování si Senny jako romantického hrdiny. Je mladý, geniální, skromný, milující, utiskovaný, je jediným idolem krizemi zmítané rozvojové země a jako každý správný klaďas zemře mladý. Nechybí zde úděsný záporák v osobě Alaina Prosta, z něhož si tvůrci (stejně jako z Ayrtona pouze to pozitivní) vzali jen to negativní: malá francouzská žába, která politickými podvody podráží Sennovi nohy. Je ale snad v pořádku, že Senna pro triumf neváhal riskovat své i soupeřovo zdraví a bez rozmyšlění to do něj napral? Jsou lidé, kteří dnes říkají Lewisi Hamiltonovi Bezmozek, jak by se ale pak mělo říkat Sennovi? To ve filmu nezazní. Ayrton byl bezpochyby geniální pilot s jedinečným nadáním analyzovat situaci, předvídat, sžít se s autem a dokonale mu rozumět, ale dokumentární film by měl uvádět celou pravdu a nic než pravdu. To tento snímek nesplňuje. A to, že jinak má film skvělý střih, zvuk, režii atd., nemůže odstranit znechucení z komerce. Ničím jiným totiž asi film není. Zajímalo by mě, jak by se na snímek díval sám Senna. Bojím se, že film nebyl dělán na památku génia Senny a pro fanoušky F1, ale pro komerční úspěch, takže zase jenom pro chechtáky. No ale pro jiné to je jistě úchvatný film s jednou výraznou objektivní předností: určitě opět o něco zpopularizoval F1. ()

Desmi

Viděl jsem tento dokument s českým dabingem a neshledal jsem na něm vůbec nic, za co bych mu mohl strhnout body. Byl jednoduše lehký, beznátlakový, osobitý, držel se faktů a byl výborně seskládaný. Tohle se chlapcům povedlo, emotivní závěr ze mě slzu také dostal, byť jednu, takže já mám jasno.. 100% ()

StinkingPooh

Skvělý dokument o formuli 1 resp. o jednom z nejlepších závodníků všech dob! Krásně je vidět, jakou cestu efjedničky za tu dobu ušly. Ať už třeba co se týká bezpečnosti -ty betonové zídky podél tratí, reklamy - už žádné cigarety, ale samozřejmě i techniky. Co se týká bezpečnosti jezdců, tak je to určitě krok správným směrem. Akorát to napětí a předjížděcí manévry, ty byly v té době určitě lepší, krásně se na to koukalo. Bylo super se podívat i do zákulisí a vidět, že F1 se často rozhoduje i jinde než na závodišti. Vadilo mi akorát trochu, že to byl takový pomníček Ayrtona a jeho rivalita s Prostem (jakkoliv Alain nebyl můj oblíbenec) nebyla zobrazena zcela objektivně. ()

Al Gajda

F1 jsem nikdy neměl rád, a to tento dokument nezmění. Ale Senna byl bůh, byl čestný a jeho schopnost se porvat o vítězství za každou cenu byla úžasná. Je to hrdina hodný následování. ()

Vengeance6

Formule 1 jsem nikdy nesledoval, ale nemohu než nesouhlasit, že je to skvělý film o velké legendě závodního světa. Dle mého názoru, perfektně zdokumentovaný průřez kariérou, nahlédnutí do politiky F1, vztahy mezi závodníky..Po shlédnutí jsem se začal o Ayrtona zajímat. Přečetl jsem nesčtetně článků, části knih a mnoho jiného. Sledoval jsem i velké ceny, kterých se účastnil, nevěřil jsem svým očím. Byl to skvělý člověk i závodník a nemohu jinak než konstatovat, že Senna is the no.1 ()

tchempi

To není dokument, to je plnohodnotný film. Film s příběhem, hlavním hrdinou, padouchy, intrikány... Nezáleží, jestli máte rádi motorsport a formulky, Senna vás prostě dostane. P.S. Tragický květnový závod v Imole jsem v roce 1994 sledoval v přímém přenosu. A dnes, i po tolika letech jsem znovu uronil slzu. Ayrtone, odpočívej v pokoji. ()

bonovox

Fantastický dokument zo sveta F1. Senna bol aj je pre mňa najlepší pretekár Formule 1 a tento dokument mu krásne vzdáva hold, ktorý si táto legenda jednoznačne zaslúži. Záver je neskutočne emotívny a aj keď viete, že všetko skončí tragicky, tak Vás to dostane. ()

Sublit

Úprimne čakal som film a už po prvých 5 minútach som pochopil, že pozerám dokument čož pred spaním do postele ma vôbec nelákalo ale povedal som si, že keď už som to pustil tak to dopozerám. A spravil som dobre. Pretože dokument sám o sebe nemá čoby povedal tam sa nikto nevybúri ani s kamerou, strihom či hudbou ale proste život hlavného predstaviteľa si vás proste získa. Osud je totižto dosť ironický. Česť pamiatke Ayrtona Sennu. ()

laurence

U dokumentu těžko vytvoříte větší napětí než ve hraném filmu. Ale nikdo nevytvoří působivější scénář než život sám. ()