Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

sheffy

Jeden z nejemocionálnějších zážitků, které jsem kdy u filmu zažil. Scénář, kamera, zvuk Vás vtáhnou do děje takovým způsobem, že to snad ani není možné. Fanoušci těchto sportů si opravdu přijdou na své. Určitě stojí za to shlédnout v kině, pro mě to byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Jednoznačně jeden z nejlepších filmů co jsem za poslední dobu viděl. ()

Gregor_Samsa

Senna vs. Prost, pamatuju si to tak z konce osmdesátek a začátku let devadesátých. Pak jsem to přestal sledovat, na střední už mě formule moc nebraly, a Imolu jsem vlastně jen zpovzdálí vstřebal z novin, bez větších emocí. V osmdesátkách byl můj favorit Alain Prost: byl přístupnější, lidštější, měl šarm, intelekt. Ayrton Senna vypadal... jako sobec, dravec, ten, kdo nebere ohledy. Jsem rád za tenhle dokument, který mi pomohl vrátit se v čase a znovu prožívat velké ceny Japonska. Je to ohromný příběh a tenhle dokument mi vrátil Sennu na piedestal; jen ten smutný konec tam neměl být, neměl... [90%; 2016-03-13 Home Sweet Home] ()

paradoxman

Formule 1 mě zastihla až vdobě největší slávy Michaela Schumachera a proto jsem absolutně nečekal, že mě dokument o Sennovi tak vezme... obrovské emoce na obou stranách spektra. Děkuji a chápu Brazilčany... on byl vyjímečný. ()

kantyna2

Dokument o legendě. Doporučuji zhlédnout nejen divákům, které zajímá motorsport, ale ti by ho měli znát nazpaměť. Jediné co mě mrzí, že šlo pouze o dobu, kdy byl v F1. Chápu, že je to na jeho kariéře zřejmě nejpoutavější část, ale ani jeho cesta za vytouženým cílem není od věci. 90% ()

pinx

Výborný dokument o legendě formule 1, který ukazuje jaký byl Senna závodník i člověk a zároveň dá nahlédnout do zákulisí tehdejšího světa F1. 5* s přehledem... ()

lopja

Velmi dobre spracovany dokument. Zivot pise najkrajsie pribehy ale tento vsak skoncil smutne. Urcite odporucam pozriet kto to nevidel. Skoda ze som to nezazil nazivo ale asi by ma to par krat riadne nahnevalo ako peniaze politika kazia sport. ()

FunTomCZ

Fantastickej dokument, neuvěřitelný záběry a cca 2 hodiny zvláštního pocitu... Člověk totiž ví, co nakonec přijde... a nic s tim neudělá... ()

Zdenecek

Super dokument pro milovníky F1. Ayrton Senna byl jeden z nejlepších závodníků. Příjemně prožité necelé 3 hodinky při jeho sledování. ()

rodneycz

Jako velký fanda F1 jsem si tohle nemohl nechat ujít. Výborný dokumentární snímek, který by měl zhlédnout každý fanoušek formule či jiného automobilového sportu. ()

ohinek

Pro lidi neznalé F1 a jejich poměrů možná zajímavý dokument, pro ty ostatní přinejmenším rozporuplná záležitost. Dokument se zaměřuje především na Sennuv vztah a rivalitu se svým týmovým kolegou Alainem Prostem, to bohužel nejdůležitější v jeho životě a co by k dokumentu mělo patřit, tedy smrt a její příčiny jsou mírně odsunuty do pozadí. Film si prostě vytvořil nosný dějový oblouk: Senna génius hodný, Prost zlý. Dopady jeho havárie na F1 jako takovou, které pociťujeme při závodění dodnes, jsou zhrnuty ve dvou větách v závěrečných titulkách. Jediné čím se ale dokument může chlubit jsou unikátní výpovědi pamětníků jako tehdejší komentátoři, Ron Dennis (tehdejší šéf McLarenu) nebo Alain Prost (Sennuv stájový kolega). Problémem však je, že to jsou lidé, kteří mají k Sennovi bezmezný obdiv a špatného i když pravdivého o něm neřeknou ani slovo. Vyjímka je Alain Prost, u něho však podle jeho vlastních slov jeho komentáře značně prostříhali a interpretovali jinak než on sám zamýšlel. Nějaká objektivnost tady prostě neexistuje. Zkrátka Senna, jakkoli to byl dobrý jezdec, je bůh, je bezchybný je dokonalý, je jediný správný, a to vše proto že je mrtvý. Nikdo tam neřekne ani slovo o tom, že Senna se v prostorech F1 choval jako napůl šílenec a náboženský maniak (čehož si pozorný divák všimne tak jako tak), nikdo neřekne nic o jeho unfair manýrech na trati během kvalifikací, nikdo neřekne, že když Prost údajně úmyslně do Senny narazil, tak rok na to udělal Senna to samé, a ještě mnohem více okatě a nebezpečně, div že to s Prostem přežili, a tak dál a tak dál. Na takového Schumachera, který je možná i lepší než byl Senna se snáší kritika pořád. Senna by zkrátka na trati i mimo ni grázlík stejně jako všichni ostatní úspěšní piloti. Jestli se chcete utvrdit ve své bezmezné víře v Sennu jako závodníka, tak je to něco pro vás. Ti kteří vědí, jak to bylo doopravdy, ba co víc, ti kteří Sennu neměli rádi budou vzteky skřípat zuby. O objektivnosti filmu vypovídá už samotná obálka, kde stojí: neznal strach, hranice, sobě rovného. ani jedna oblast není pravdivá. Své hranice Senna znal velmi dobře, jenom je často překračoval a riskoval tak život svůj i ostatních. Že neznal strach je popření samotné lidské podstaty a osobně vím o několika jiných pilotech, kteří dokázali Sennu porážet, tj. jsou mu rovní, ať už jde o Alaina Prosta, Nigella Mansella nebo Michaela Schumachera. Taky bych upozornil, abyste se nikdo nenechali mást recenzemi, které říkají že si u filmu určitě pobrečíte. Ten, kdo nemá se Sennovou smrtí nic společného k tomu nemá sebemenší důvod, žádné chytlavé scény v dokumentu nejsou. Poslední naději na ukápnutou slzu bere naprosto nevhodně zvolená hudba při závěrečných titulkách. Není přece nic těžkého udělat dojemný závěr, stačí přece jenom umět natáčet filmy a najmout někoho jako Hans Zimmer, že ano pane Howarde. Tohle zkrátka není žádná sláva, pokud chcete vidět kvalitní dokument o F1, podívejte se na Rivaly. to je sice film, přesto má ale vetší vypovídající dokumentární hodnotu než tahle zainteresovaná pohádka. 28.3. 2014 - možná víte co se nedávno stalo Michaelu Schumacherovi, ten sice není mrtvý a ani se mu to nestalo při závodech, přesto je však pryč, očekávám tedy dokument s podobným rozpočtem. Výpovědi Lucy Di Montezemola, Jeana Todta, F. Alonsa, K. Raikkonena nebo D. Couldharda, to by byla paráda.... () (méně) (více)

batacek

Co k tomu říct. F1 je spíše politika a Senna jim to trochu narušoval. Nádherný dokument nejen pro fanoušky F1. SE jsem si opravdu užil. ()

joohan

Atmosféra toho dokumentu mě dostala - atmosféra tvořená lidmi se zákulisí závodů, sirovými vozy, naprostá BEZPROSTŘEDNOST vztahů, jednání, OSOBNOSTÍ, bez politicky módně uhlazené prvoplánovosti dnešní doby, bez sestavených oficiálních vyjádření týmů, tam se to peklo „tady a teď“, žilo se pro daný okamžik – vyhrát závod, na plný gule, ale saturovaná atmosféra by se přitom dala pytlíkovat, žádné distingované dusno ala konec světa co vidíme a hlavně cítíme u závodění, sportu a vůbec  dnes, kdy přitom hrozí hovno s makem a ne smrt za každou zatáčkou. Takovéto drama žádný scénarista nenapíše, žádný režisér neupeče a nezahraje žádný herec. Senna byl unikátní a silná sensitivní persóna, duch této doby bych řekl, ultimátní prototyp sportovce a hlavně správnej chlap. V dokumentu bylo nádherně vidět jak odpojení čistě mechanické, naturální vazby člověk – (ná)stroj a přechod na člověk – elektronika – mechanický stroj vytvořilo bariéru, která Sennu zabila. Nemyslím že jsem typ „starý dobrý časy“ ale tady na mě dýchl takový pocit melancholie jaký ani Lars neumí. Jo, opráším úzký botasky a zajdu zas na motokáry. ()

Welsiot

Senna zemřel v den mých 6. narozenin, schodou okolností se jedná i o nejstarší věc, co si ze sledování F1 vybavuji - osudné Tamburello. Je hodně jednoduché kritizovat, ale i přesto si neodpustím tvrzení, že na rychlost, kterou piloti létali po trati (320km/h) byly ochranné prvky zanedbávány a nejsmutnější na celé věci je, že aby FIA ochránila jezdce, musel zemřít poslední OPRAVDOVÝ závodník a šampion .... nestatačilo, že den před tím umřel Ratzenberger. Nechci říct, že byl nejlepší v historii, bylo před a po něm několik jezdců, kteří .... ale co to kecám, KRÁL je jeden 1, čest jeho památce. ()

Chlo0opek

Původně jsem myslel, že na se na tento film jen tak jedním okem podívám a pustím jej dál k vodě. Ale překvapivě dobře udělán dokument mi to nedovolil. Opět jsem si trochu zaplnil ve vědomostech o této oblasti sportu. ()

weris

Tenhle film mě naprosto uchvátil, ikdyž se jedná "pouze" o dokument..O tomto legendárním jezdci sem před shlédnutím moc neveděla..O formule se moc nezajímám..Trošku mě děsila délka filmu(viděla sem tu delší verzi),ale po shlédnutí sem se snad týden nehla od internetu a hledala vše možné i nemožné o jeho krátkém životě..Jeho lidskost mě dojímala, jeho umění na dráze bylo fascinující a jeho osobní i závodní souboje s Prostem........nemám slov..prostě mě dostal..škoda jen toho tragického konce :( ()

pavont

V podstate dokonaly dokument o jednej legende, skoda ze ako dlhorocny fanusik F1 som sa az tolko nedozvedel. Mozno som mal skuknut dlhsiu verziu. Kazdopadne pre podobne postihnutych povinnost. ()

Grifindoor

Hodně silnej, emotivní dokument, mapující 10 let Mistrovo počínání v F1. Jediné, co bych vytkl je pomálu technických informací a nějaké ty eye candy momenty pro nás benzínové nadšence. Aneb jak říkal můj otec, "chlap, kterýmu nevoní benzín a řev motorů, tomu nevoní ani ženský". ()