Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

npZHALYkz

No musím říct, že se mi zamlžily oči od slz. V době Vettelů, Hamitonů a dalších robotů skvělá pocta opravdovému pilotovi. Navíc jsem se docela vzdělal... ()

yarda1

Nehodnotím zpracování dokumentu, které má své mouchy a mohlo a mělo by být uděláno mnohem líp. Příběh legendy Senna, tak trochu pohledem vypočítavého Prosta je ale šílený a smutný. Opravdu dojemné a bohužel pravdivé. ()

schindler

Výtečně natočený dokument, který se nebojí ukázat pravý svět F1 i ze zákulisí. V závěru, kdy je kamera umístěna na voze a blíží se onen okamžik, doslova tuhne krev v žilách. A ještě jedna věc, mám takovou zásadu, když mě během nějakého filmu ukápne nějaká ta slza, dávám automaticky plný počet. Takže nemohu jinak. ()

Vig

Skvělé skvělé skvělé. Výborně zpracovaná ta lepší, hezčí a rychlejší stránka Ayrtona. ()

Quick222

To je tak,když si člověk zavzpomíná na dobu, kdy v těch vrčících bestiích,jak formulím říká má známá, jezdily skuteční šampioni...o tom, jaké to je se prát s nepřízní osudu a o tom, jak kruté rány dokáže rozdávat život. Skvělý dokument... ()

Morseus

Nejlepší dokument který sem kdy viděl. Mistrovské dílo které ani nepotřebuje komentář. Senna nebyl jen obyčejný závodník F1 byl to charakter od kterého by jsme se měli učit. Dokument diváka naprosto pohltí a všechno co se stane Sennovi jako by se stalo i vám. Nejsem žádný máslo který brečí u každý prkotiny ale todle, posledních dvacet minut filmu, to mi vyrazilo dech. ()

montel

Film přináší příběh legendární brazilského jezdce a závodníka Ayrtona Senny. Popisuje jeho jezdecké počátky, přes neshody s týmovým kolegou a soupeřem Alainem Prostem, až po tragickou nehodu, která otřásla širokou veřejností...Byla doba, kdy jsem Formuli 1 sledoval pravidelně, už kvůli jezdcům jako Schumacher, Montoya nebo Hakkinnen. O Sennovi jsem toho ale příliš nevěděl a tak sem sáhl po tomto snímku. Musím říct, že závody byli tenkrát o dost dramatičtější a zajímavější a Senna tohle vše ještě posunul na další level. Opravdu dobrý a zajímavý dokument. 70% ()

Mr.Hackels

Moc hezký dokument. Škoda, že Formule 1 už není tak záživná jako bývala. A to jsem časy Ayrtona ani nezažil. Jen z těch pár soubojů co jsem viděl z archivu to musel být nářez. ()

pitbull96

Tento film mne opravdu zaujal. Senna byl úžasný závodník, který za své několika násobné vítězství zaplatil tím nejdražším... Skvělý snímek! ()

Mauricius7

Není pochyb o tom že Ayrton Senna byl jedním z nejlepších jezdců F1 vůbec a tenhle dokument také patří k tomu nejlepšímu co se dokumentů týče. Dokument nám ukazuje i stinnou stránku F1, když se do sportu začíná míchat politika. I když víte, jak to všechno skončí, konec je emocionálně strašně silný. Nemůžu jinak než za 5* (samozřejmě viděna delší verze) P.S. Je skvělé sledovat postupně se vyvíjející rivalitu dua: Senna - Prost. ()

byk_1

Tleskám tvůrcům tohoto filmu, či dokumentu o fenomenálním jezdci F1. Strhující podívaná od začátku až do konce, autentické záběry a komentáře, dokonale sestřihané a navazující na sebe. ()

dyjaska

Uhrančivý dokument o sebezničující lidské posedlosti. A může vás to potkat, aniž byste byli zrovna pilotem F1. V tom je jeho největší síla. ()

Mangus

Pre mňa plnohodnotný dokument o kariére Ayrtona Sennu, o ktorom som predtým veľa nevedel (bohužiaľ), a napriek dĺžke ma dokument udržal v kresle za plného vedomia, postupne stupňujúc napätie a predznačujúc záver, ktorý sa nevyhnutne blíži a privádza človeka k slzám. A som dosť uchvátený a plný emócií ešte dlho po zhliadnutí, ale nejdem to teraz pateticky prenášať do svojho komentára. Potrebné vidieť. 10/10 ()

Kivis

Nadstandartní dokument, kde je zřejmě i díky velkému časovému odstupu opravdu požehnaně záběrů ze špinavého zákulisí nejsledovanějších motoristických závodů na světě. Pro mě zároveň hořkosladký důkaz toho, co už dlouho tvrdím - že pamětníci, kteří teď vykládají, jak je v současné době ve sportu všechno jen o penězích, zatímco dřív to bylo vše o dovednostech, mají spíš krátkou paměť. Sport je o penězích od chvíle, kdy začala jeho profesionalizace, takže u většiny tradičních sportovních odvětví už je to pěkných pár desítek let. Snad jen s tím rozdílem, že zatímco v západních zemích byl o penězích nepřetržitě, u nás a v dalších socialistických zemích byl za dob komunismu hlavně o politice. Formuli 1 už asi deset let nesleduji (od doby, kdy skončil tým Jordan), ale sport jako takový, přestože je o penězích, miluji. A stejně jsem si užíval i tento dokument. K úplné spokojenosti chyběly jen nějaké aktuálnější hlasy tehdejších účastníků. Škoda, že tvůrci nenašli odvahu (či prostředky?), aby se na tehdejší události nyní zeptali například Prosta nebo Ecclestona. Dokument by tak mohl nabídnout ještě více emocí či přesah do současnosti, tak jako se to povedlo třeba Hororu v Manille, který pro mě i nadále zůstává nejlepší ukázkou dokonalého sportovního dokumentu. Sportovní dodatek: V době Sennovy smrtelné nehody mi bylo sedm let a právě od té chvíle jsem začal pravidelně sledovat F1. Bylo pro mě tedy zajímavé i zjištění, že nejen Michael Schumacher získal jeden ze svých titulů nesportovním a srabským manévrem (kdy to napálil do svého konkurenta v boji o titul Damona Hilla). ()

PaulBarva

SPOILER! Nejemočnější dokument o nejmilovanější postavě brazilského národa. Když kráčí Ayrton, muž s čistou duší a správným srdcem, do světa Formule 1, kde má hlavní slovo politika a peníze, lze očekávat těžkosti, kterými se musí Ayrton prokousávat. Sám z toho byl v šoku, že tu zdaleka nejde o férové závodění na které byl zvyklý v motokárách. Důkazem mu byl Prost, který rozhodně nebyl správný chlap, ale spíše chladný člověk politických praktik. První závod kde Ayrton všem dokázal svou vyjímečnost byla VC Monaca 1984. V dešti neporazitelný Ayrton, dával "mazánkovi" šéfa F1, na nejkratším a nejkrásnějším okruhu mistrovství, přes tři sekundy na kolo v monopostu, který patřil k těm podprůměrným !!! Prostovi stačilo zvednout ruku a rázem byl závod předčasně ukončen a mistr politických praktik zvítězil mocí jež byla nesportovní a negentlemanská. Jenže Ayrtonovi ani tímto neférovým a podpásovým způsobem nemohli vzít radost. Pro mě nejkrásnější závod v historii Formule 1. Tento vyjímečný dokument ale není jen o jednom závodě. Zaobírá se Ayrtonovým životem ve Formuli. Všímá si jeho lidských vlastností a jedinečného talentu. Vysvětluje krásu a podstatu špičky motosportu. A na závěr Vám naservíruje největší pohřeb sportovce v historii lidstva. Konec dokumentu bych popsal citací ze hry Záskok od Járy Cimrmana: "Jedno oko nezůstalo suché" :-) Doporučuji delší verzi :-) ()