Mortal Instruments: Město z kostí

The Mortal Instruments: City of Bones

Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Mysteriózní / Romantický / Horor

USA / Německo / Kanada, 2013, 124 min

• Slartibarkfast

Mladá a jemně tupá (není blondýna) Clary si jednoho dne začne čmárat po stěnách rohatou piču a to samozřejmě znepokojí její matku. Tato jí samozřejmě tají děsivé tajemství, které se jí už už snaží vyklopit, když tu náhle po krátké potyčce se dvěma svalnatými hromotluky vyžahne skleničku Domestosu a upadne do kómatu. Když se dcera vrací domů, nalézá zde jen spoušť a děsivou obludu, před kterou jí zachrání spanilý blonďatý ohyzd, kterého potkala tuhle dole v baru.. od této chvíle už je jen hůř.. jak pro herce, tak pro diváka. Dál už snad raději nebudu vyzrazovat, že je tento film naprosto stupidní, míří naprosto přesně na cílové publikum mladistvých děvčat s provlhlými kalhotkami a bez zkušeností s menstruačním cyklem, a jelikož už nám Robík Patyzónů malinko vyšuměl, je tohle nový hit v našich kinech. Opět tu však nalezneme vše co frčí. Démony, upíry, vlkodlaky, milostný trojúhelník, incest, nesmyslné souboje popírající fyzikální zákony, neforemné strohé herce s tupými pohledy a mnoho dalšího. Výborná je i hudba, kterou herci místy přeřvávají a skloubením s vyzváněním ajfounu je téměř dotažena do dokonalosti. Zkrátka a jednoduše, pár nezletilých lidí si zase přijde na své a zbytek bude jen kroutit hlavou nad otázkou, kdy že to ty filmaře přestane bavit a do kina už se normální divák nebude muset bát. Vyhozené peníze, ztráta času.. ale chvílemi jsem se i zasmál, když jeden z diváků v zadní řadě vtipně komentoval děj. Snad i za toho dávám tu jednu hvězdu. 20%(29.9.2013)

Juhů, Tvajlajtoidní mega sračka, která má aspoň sympatičtější hlavní hrdinku a jejího bojfrenda, kterej je ještě víc vyleptanej než Patyzon a z mojí strany by si zasloužil tu držku vylepšit nějakou fyzickou operací, třeba sérií háků a direktů. K tomu maj všichni ještě vyjebanější účesy než Tvajlajti, a dokonce se i občas jako Tvajlajti svlíkaj. Předlohu jsem nečet, ale našel jsem si na wikipedii, že je to prej jako poměrně úspěšná urban fantasy. A právě to, že příběh je ukrytej ve stínech velkoměsta, podle mě dělá City of Bones zajímavější než Tvajlajt, byť je to jinak stejně ukrutná sračka bez nápadu jako uhekaná nuda támhle někde z Kanady, nebo kde se Twilight vlastně odehrával. No ale Lily Colins je prostě Lilly Collins a byť teda vůbec nechápu zákonitosti světa, v němž se příběh odehrává, a za vlasy přitažený mi přijdou ty kecy okolo ukrytýho chrámu, teleportu a incestoidní lásky, stejně se podívám příští rok na druhej díl a s největší pravděpodobností na něj půjdu i do kina. Páč na Lily na velkým plátně stojí za to koukat.(5.12.2013)

K tomu snad řeknu jen jediné, že takovýto konec asi málokdo čekal. Spoiler. Teď nemyslím to, že "dobro zvítězí", ale že ti dva budou vlastní sourozenci, kteří mají stejné oba rodiče:D To byl slušný gól. Konec Spoleru. Jinak je to nenáročná fantasy, která vám zpříjemní lecjaký večer, ale víc od toho prostě neočekávejte. Jinak nemůžu si pomoct, ale každý herec ve vedlejší roli jako např. Jonathan R. Meyer, R. Sheehan či Kevin Zegers byl stokrát přitažlivější než Jamie C. Bower, který hrál toho hlavního hrdinu.(29.10.2013)

Na to, pre akú divácku obec je tento film poskytnutý, ide v mnohých momentoch o dosť razantnú drsňárnu, plnú tvrdých akčných scén, slizkých démonov a strašidelných čarodejníc. Lenže stále sa nedá prehliadnuť, že ide len o ďalší pokus nadviazať na komerčný úspech jednej nemenovanej tínedžerskej ságy, ktorá pred 6 rokmi rozpútala bitku medzi štúdiami, pri ktorej sa hlavúni chytia každej, čo i len minimálne komerčne úspešnej knižky pre mladých. Komerčne to síce v tomto prípade nedopadlo najlepšie, ako film je to však obstojná temná fantasy, so síce infantilnými dialógmi a mišmaš príbehom, ale zato vydareným vizuálom.(7.10.2014)

• Crawler-D

Proč se ten film jmenuje Město z kostí, když dotyčná lokace nehraje ve filmu žádnou roli a nahlédneme do ní na nějakých pět minut? Musí se však nechat, že je snímek aspoň namačkaný nějakým dějem a ne jen vatou, Škoda že všichni adaptátoři fantasy sérii tlačí na civilní rovinu, která zabíjí jakékoli naděje na vizuálně stylizovaný snímek. Mortal Instruments, Percy Jackson atd, jako vejce vejci, kde se nadpřirozené věci ocitají v našem světě s čnící nepřirozeností. Přitom ono Město z kostí i pojetí Institutu nese znaky zajímavé výpravné práce.(4.9.2013)

• - Když byl Kevin Zegers poprvé obsazen do jedné z hlavních rolí, tvůrci se i navzdory protestujícím fanouškům knih snažili utajit jeho identitu. (Fevas)

• - Autorka knižní série The Mortal Instruments Cassandra Clare byla na internetu nejednou obviněna z plagiátorství. Údajně kopíruje svět Harryho Pottera. (Thery)

• - V scéne, kde Jace (Jamie Campbell Bower) sedí pri klavíri s Clary (Lily Collins), je po jeho ľavej ruke vidieť obrazovku. Obraz je čiernobiely, no je tam zobrazená postava slávneho klaviristu 20. storočia, Glenna Goulda, ktorý hral takmer len Bachovu tvorbu. Gould sa vyznačoval neortodoxnými metódami hrania. Napríklad, sedel na veľmi nízkej stoličke a tiež si počas hrania spieval, pretože vravel, že klavír nevydáva taký zvuk, ako by on chcel. (Ranewen)