Mortal Instruments: Město z kostí

The Mortal Instruments: City of Bones

Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Mysteriózní / Romantický / Horor

USA / Německo / Kanada, 2013, 124 min

• Morien

Hahaha, Aidan bude hrát s umělými špičáky v puse navěky, chudáček. Ale teď seriózně: Poté, co mě minule velice příjemně překvapily Nádherné bytosti, jsem si řekla (knižní předlohu neznaje), že když už někdo do tohohle filmu obsadil čtyři moje krasavcózní oblíbence (Jonathan, Aidan, Jamie, Kevin - skutečně nebývalá koncentrace, nad tím je potřeba se pozastavit), měla bych mu dát taky šanci, ale bohužel, překvapení se neopakovalo. Ve filmu se nachází několik opravdu podivných replik, zpravidla pronášených Jamiem, mají takový ten flirtovací nádech a v kontextu filmu jsou dle mého velmi nepatřičné. Vnitřním vzkazem je, že dokud člověk nemá tetování a sukni pod zadek, nemůže vykročit do světa dospělých. Vnější zápletkou je dilema mezi dvěma krasavci, ne nepodobný twilightovému zoufalství, ale zde snad o trochu více snesitelný, i když každý z oněch dvou je i zde jistou část filmu od pasu nahoru nahatý. Nejvíc cool část, Tiší bratři a to opravdické Město z kostí, se ve filmu objevuje asi tři minuty, a bad ass mnichové mají dohromady jedinou repliku, což docela zamrzí. Hned jsem si sama pro sebe začala v hlavě osnovat příběh mladého citlivého hocha, který zjistí, že rozumí věcem víc a líp než ostatní a vydá se na cestu, na které skončí v podzemí v sutaně s telepatickými schopnostmi a sešitou pusou a vysává energii z dávno mrtvých bojovníků, a hned jsem se víc bavila. Bohužel to, co mi film doopravdy nabídl, už mě tolik nezabavilo. Nějaké dospění hlavní hrdinky se nekoná, nevím, jestli je to mdlou herečkou nebo špatným scénářem, ale její postava je od začátku do konce víceméně stejná a "cesta", kterou ve filmu urazila, tudíž nemá žádný význam. Místo toho se soustředí na to, s kým má vlastně chodit. A to při vší úctě nemůžu odpustit nikdy. Zde nacházím ten hlavní kámen úrazu - okolnosti můžou být za jistých podmínek pitomé (třeba hotel plný stovek upírů, ze kterého naše nepočetná skupinka hrdinů unikne bez jakýkoliv zranění), ale pokud ani jádro příběhu není opravdové, tak je film odsouzen k zániku. Jo a ještě jsem zapomněla na dvě věci: Příšerně mě iritovalo, že v průběhu filmu tvůrci používali píseň s unylým ženským zpěvem - velmi to vyrušuje při ponoření do předkládaného univerza. A ta druhá věc mě potěšila: Bylo velmi osvěžující užívat si film, ve kterém ani jedna z hlavních postav nemluví s americkým přízvukem.(22.12.2014)

Další z velké řady teen fantasy o dívce, která zjistí, že je výjimečná a do toho se stihne zaplést do milostného trojúhelníku, ale tenhle film byl pro mě alespoň trochu snesitelný na rozdíl třeba od nedávného Hostitele, proto ty tři hvězdy, i když s odřenýma ušima. Hrozně předvídatelný film a po většinu času i dost nudný, taková závěrečná pasáž byla pro mě doslova nekonečná. Nechápu, jak může dívka, které právě zmizela matka, zjistila, že musí bojovat s démony, řešit nějaké kluky. Hned u několika scén jsem se chtěla někam propadnout (vtipy o sundávání trička), scéna ve skleníku se jistě bude ucházet o cenu za nejtrapnější filmový moment roku. Překvapivě ale v akčních pasážích film v rámci možností fungoval a z kina jsem odcházela bez úhony. Herecké obsazení asi nemá cenu komentovat, asi nikdo nemůže říct, že by bylo vyloženě špatné, ale ani dobré, záleží na tom, jestli si postavy dokážou získat vaše sympatie, já už si třeba teď nepamatuji jména postav.(13.9.2013)

• kaylin

Musím říct, že zhruba první hodina mě celkem bavila a navnadila na to, co se bude dít. Jenže pak se najednou něco zvrtlo, jako kdyby se snímku chopil jiné režisér, a příběh se stal neskutečně předvídatelným, postavy jednaly hloupě a nelogicky, neřešilo se zde několik důležitých věcí, což sice naznačuje pokračování, které nás očividně i přes nepříliš velké tržby čeká. Nějak se ale ani moc netěším, protože minimálně filmově je to přeplácané zvěrstvo, které by se dalo definovat jako "Harry Potter potkal napodobovatele Gaimana a společně se shodli na tom, že "Twilight" a "Star Wars" jsou děsně cool".(1.12.2013)

• 666teen

Podivný kříženec Pottera a té ságy od Majerky. Mokří už vědí. Až si zase někdy doma začnete z nedostatku jiné zábavy malovat kosočtverce, nezoufejte. Máte dvě možnosti. Buď se z vás vyklube zabiják démonů a vysvobodí vás odpudivý blondýn, nebo jste podvědomý fanoušek Sester a ožere vás Fanánek. Nevím, co je lepší.(1.3.2014)

• -bad-mad-wolf-

Film, který vypadá, jako by ho od základu vymyslela i natočila skupina sedmnáctiletých metalistů/gotiků/čehokoliv podobného - oops. Někdy v sedmnácti by se mi patrně i dost líbil, pokud bych si barvil vlasy na černo a nosil pentagram na krku. Nepochybuju o tom, že jiné ambice Mortální Instrumenty ani neměly - svoji cílovku patrně uspokojí a nás ostatní neurazí (pokud přimhouříme všechny oči nad občasným znásilňováním zdravé logiky). Plusem zůstává, že je zde přítomno docela dost zábavy chtěné i nechtěné - na každý pád si ovšem nemyslím, že bych někdy toužil po opakovaném vidění.(6.9.2016)

• Godfrey Gao

• - Stéla Jace (Jamie Campbell Bower) obsahovala silně zářící LED diodu, díky které bylo natáčení s tímto předmětem problémové. Po pár minutách v rukách Jamieho byla velmi horká. (Kitiara15)

• - Jamie Campbell Bower spolupracoval s kostymérkou filmu Gershou Phillipsovou a požádal, aby jeho kostým měl kapuci. Ta na jeho přání tedy k jeho bundě kapuci přišila a všechny to nadchlo. S kapucí byl ale problém při některých scénách, hlavně bojových, nicméně přesto na kostýmu Jace (Jamie Campbell Bower) zůstala. (Kitiara15)

• - Původně měl film natáčet Scott Charles Stewart, ale pět měsíců před natáčením odstoupil, aby se mohl věnovat vlastním projektům. (Fevas)