Mortal Instruments: Město z kostí

The Mortal Instruments: City of Bones

Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Mysteriózní / Romantický / Horor

USA / Německo / Kanada, 2013, 124 min

• Morien

Hahaha, Aidan bude hrát s umělými špičáky v puse navěky, chudáček. Ale teď seriózně: Poté, co mě minule velice příjemně překvapily Nádherné bytosti, jsem si řekla (knižní předlohu neznaje), že když už někdo do tohohle filmu obsadil čtyři moje krasavcózní oblíbence (Jonathan, Aidan, Jamie, Kevin - skutečně nebývalá koncentrace, nad tím je potřeba se pozastavit), měla bych mu dát taky šanci, ale bohužel, překvapení se neopakovalo. Ve filmu se nachází několik opravdu podivných replik, zpravidla pronášených Jamiem, mají takový ten flirtovací nádech a v kontextu filmu jsou dle mého velmi nepatřičné. Vnitřním vzkazem je, že dokud člověk nemá tetování a sukni pod zadek, nemůže vykročit do světa dospělých. Vnější zápletkou je dilema mezi dvěma krasavci, ne nepodobný twilightovému zoufalství, ale zde snad o trochu více snesitelný, i když každý z oněch dvou je i zde jistou část filmu od pasu nahoru nahatý. Nejvíc cool část, Tiší bratři a to opravdické Město z kostí, se ve filmu objevuje asi tři minuty, a bad ass mnichové mají dohromady jedinou repliku, což docela zamrzí. Hned jsem si sama pro sebe začala v hlavě osnovat příběh mladého citlivého hocha, který zjistí, že rozumí věcem víc a líp než ostatní a vydá se na cestu, na které skončí v podzemí v sutaně s telepatickými schopnostmi a sešitou pusou a vysává energii z dávno mrtvých bojovníků, a hned jsem se víc bavila. Bohužel to, co mi film doopravdy nabídl, už mě tolik nezabavilo. Nějaké dospění hlavní hrdinky se nekoná, nevím, jestli je to mdlou herečkou nebo špatným scénářem, ale její postava je od začátku do konce víceméně stejná a "cesta", kterou ve filmu urazila, tudíž nemá žádný význam. Místo toho se soustředí na to, s kým má vlastně chodit. A to při vší úctě nemůžu odpustit nikdy. Zde nacházím ten hlavní kámen úrazu - okolnosti můžou být za jistých podmínek pitomé (třeba hotel plný stovek upírů, ze kterého naše nepočetná skupinka hrdinů unikne bez jakýkoliv zranění), ale pokud ani jádro příběhu není opravdové, tak je film odsouzen k zániku. Jo a ještě jsem zapomněla na dvě věci: Příšerně mě iritovalo, že v průběhu filmu tvůrci používali píseň s unylým ženským zpěvem - velmi to vyrušuje při ponoření do předkládaného univerza. A ta druhá věc mě potěšila: Bylo velmi osvěžující užívat si film, ve kterém ani jedna z hlavních postav nemluví s americkým přízvukem.(22.12.2014)

Další z velké řady teen fantasy o dívce, která zjistí, že je výjimečná a do toho se stihne zaplést do milostného trojúhelníku, ale tenhle film byl pro mě alespoň trochu snesitelný na rozdíl třeba od nedávného Hostitele, proto ty tři hvězdy, i když s odřenýma ušima. Hrozně předvídatelný film a po většinu času i dost nudný, taková závěrečná pasáž byla pro mě doslova nekonečná. Nechápu, jak může dívka, které právě zmizela matka, zjistila, že musí bojovat s démony, řešit nějaké kluky. Hned u několika scén jsem se chtěla někam propadnout (vtipy o sundávání trička), scéna ve skleníku se jistě bude ucházet o cenu za nejtrapnější filmový moment roku. Překvapivě ale v akčních pasážích film v rámci možností fungoval a z kina jsem odcházela bez úhony. Herecké obsazení asi nemá cenu komentovat, asi nikdo nemůže říct, že by bylo vyloženě špatné, ale ani dobré, záleží na tom, jestli si postavy dokážou získat vaše sympatie, já už si třeba teď nepamatuji jména postav.(13.9.2013)

• KoRniky

Někdo tu v komentáří zmínil megaobočí... no a fakt že jo. Ona by si mohla z fleku zahrát ve Fridě. Celou dobu mě to iritovalo a uvažovala jsem převážně nad tím, jak by jí 2 minuty osamotě s pinzetou mohly změnit život a mě ulehčit sledování. Věřím, že je to ideální film pro patnáctileté holky, ale já už jsem z toho vyrostla. Přislo mě to jako matlanice Twilight, Underworld, trocha Harryho Pottera a trocha Avatara, bohužel nic originálního. Možná opět lepší přečíst knížku a nechat to všechno na své vlastní fantazii...(24.10.2013)

• FFilipCZ

Prvně bych rád upozornil na nepochopitelné množství žánrů, do kterých je tento film zařazen. To už je samo o sobě výstrahou, že tvůrci nejspíš ani pořádně nevěděli co stvoří/stvořili, tak to jednoduše posadili do všech žánrů, aby si nikdo nemohl stěžovat, že toho druhého je tam více. Podle mě dost zbytečná slátanina Harryho Pottera, Tvajlajtu a podobných fantasy snímků. Šíleně otravní herci (až na Roberta Sheehana), kterým nevěřím ani nos mezi očima (natož jejich herecké výkony), a díky kterým se jakákoliv scéna ve filmu stává nudnou a nekonečně zdlouhavou.(12.12.2013)

• asinus

Totálně nepřehledná mrdkofónie. Atmosféra nula bodů, akční scény tu de facto nejsou, souboje xmíchu. Nebýt pokusů o nadhled a pohledné Lily Collins, nedalo by se na to koukat vůbec. Ale především, snad nikdy mě v kinosále nic neiritovalo tolik, jako totálně zmatlané podání tohohle příběhu, pokud to kdy nějaký příběh mělo mít.. (počítám i bandu arabskejch dětí, který prokřičely a protancovaly před plátnem celý X-Men:First Class). Fakt na to nekoukejte.(4.9.2013)

• - Hned první den natáčení se maskéři dopustili chyby, která neodpovídala knize. Postava Jace Waylanda (Jamie Campbell-Bower) na sobě měla namalovanou runu nebojácnosti, ta však až do konce druhého dílu série neexistovala. Po upozornění autorky ji poté digitálně odstranili. (Fevas)

• - Roli Aleca Lightwooda nejdříve získal Kevin Zegers, ale ukázalo se, že se jeho rozvrh a natáčení navzájem vylučují, a proto přenechal roli Alecovi Markovi II. Pak se rozvrh natáčení ještě jednou změnil, avšak změna nehrála do karet Alecu Markovi II., naopak Kevinu Zegersi ano, proto se k filmu vrátil. (Fevas)

• - O jednu z rolí se ucházel Chris Riggi. (Fevas)