Mortal Instruments: Město z kostí

• Nizozemsko

Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Mysteriózní / Romantický / Horor

USA / Německo / Kanada, 2013, 124 min

• JohnCZ

Na tenhle film jsem se poměrně těšil, zejména kvůli Lily Collins. Potěšilo mě minimum trapné romantiky a naopak důraz na fantasy linku a akci. Problém je v tom, že to na mě působilo nehorázně přeplácaně a logika si vzala dovolenou. Dokážu si představit, že v předloze jsou mnohé věci vysvětleny a smysl (asi i) dávají, ale co se týče filmu, tak jsem měl pocit, že se dívám, jak pejsek s kočičkou vaří dort - upíři, vlkodlaci, stínoví lovci, čarodějové, vrány vřeštící stejně, jako "polní škůdci" v Gothic 2 a já nevím co všechno. Nemůžu říct, že bych se nudil, ale často jsem se poškleboval nad tím, jak jsou určité věci přitažené za vlasy. Akční pasáže jsou ale solidní, stejně tak vizuální efekty.(23.11.2013)

Je celkem jasné, že cílová skupina Mortal Instruments byla tatáž, jako u Twajlajtu. Alespoň ta knižní. Ta filmová sice byla také nasládlá jak cukrkandl, ale kupodivu docela koukatelná se solidní atmosférou, hrajícími herci a několika fajn momenty. Puberťačky si rozhodně přijdou na své a my, co jsme čas od času nuceni podobné věci vytrpět, se nebudeme tak úplně nudit. 50%(15.11.2013)

Minimálně musím říct, že se mi to v žánru fantasy líbilo více, než trapné Nádherné bytosti, které jsem taktéž viděla nedávno. A Lily Collins hraje překvapivě slušně, což jsem nevěděla, protože jsem s ní doteď neměla "tu čest" :) Navíc se mi líbilo, že mezi dvěma hlavními postavami skutečně fungovala chemie. Bohužel, chemii zabilo odhalení (spoiler), že jsou sourozenci. To mě dost naštvalo. A navíc celá druhá polovina filmu byla pro někoho, kdo není seznámený s knižní předlohou, jako jsem já, hodně zmatená a nezáživná. Není to nic, co mi do budoucna utkví v paměti, ale jako oddechovka to nebylo nejhorší. ~(3,2)~(27.9.2015)

• -bad-mad-wolf-

Film, který vypadá, jako by ho od základu vymyslela i natočila skupina sedmnáctiletých metalistů/gotiků/čehokoliv podobného - oops. Někdy v sedmnácti by se mi patrně i dost líbil, pokud bych si barvil vlasy na černo a nosil pentagram na krku. Nepochybuju o tom, že jiné ambice Mortální Instrumenty ani neměly - svoji cílovku patrně uspokojí a nás ostatní neurazí (pokud přimhouříme všechny oči nad občasným znásilňováním zdravé logiky). Plusem zůstává, že je zde přítomno docela dost zábavy chtěné i nechtěné - na každý pád si ovšem nemyslím, že bych někdy toužil po opakovaném vidění.(6.9.2016)

Knížku jsem četla a hrozně se mi líbila, takže jsem rozhodně byla zvědavá na film, i když jsem se trochu bála co od toho čekat, protože casting postav se mi vůbec nelíbil. Ale navíc jsem vyhrála lístky na předpremiéru, tak jsem byla celá natěšená. A ono to bylo nakonec moc dobrý. Bylo tam pár odchylek od knížky, který mě trochu rozčilovali, ale rozhodně mě nerozčilovali tolik, jako lidi v sále, které ten film nezajímal a očividně nevěděli o co šlo a šli tam jen proto, že to bylo zadarmo. Nechápu, když mě film nezajímá tak na něj nelezu ani kdyby mi zaplatili :) Ukázalo se však že Jamie je ten perfektní Jace a Collins mi se svým obočím zase tolik nevadila. Za mě to je rozhodně (a taky díky knize) za plný počet, + navíc měl ten film plno skvělých hlášek. 5*(29.8.2013)

• Godfrey Gao

• - V scéne, kde Jace (Jamie Campbell Bower) sedí pri klavíri s Clary (Lily Collins), je po jeho ľavej ruke vidieť obrazovku. Obraz je čiernobiely, no je tam zobrazená postava slávneho klaviristu 20. storočia, Glenna Goulda, ktorý hral takmer len Bachovu tvorbu. Gould sa vyznačoval neortodoxnými metódami hrania. Napríklad, sedel na veľmi nízkej stoličke a tiež si počas hrania spieval, pretože vravel, že klavír nevydáva taký zvuk, ako by on chcel. (Ranewen)

• - Ve scéně, kdy Simon (Robert Sheehan) a Isabelle (Jemima West) přiběhnou do dómu a Isabel říká, že je potřeba zatáhnout za páku, aby se dóm zavřel,  je páka ve spodní poloze, přestože ji Hodge (Jared Harris) při posledním zatáhnutí nechal v poloze opačné. (bugfoot)

• - Autorka knižní série The Mortal Instruments Cassandra Clare byla na internetu nejednou obviněna z plagiátorství. Údajně kopíruje svět Harryho Pottera. (Thery)