Futurologický kongres

• Izrael Kennes ha'atidanim (více)

Herečka Robin Wright hraje sebe samu: filmovou hvězdu za zenitem, které s přibývajícími vráskami ubývá rolí. Na stole leží možná poslední velká nabídka. Filmové studio chce naskenovat její tělo, pohyby i emoce, a koupit si tak virtuální herečku, která už nezestárne ani o den. Strach z konce kariéry, příslib věčného mládí ve světě filmu a štědrá finanční kompenzace nakonec Robin přimějí souhlasit. Po dvaceti letech se vydává jednat o prodloužení smlouvy na futurologický kongres. Ocitá se ve světě zcela transformovaném a fantazijním, v animované zóně, kde každý může být, kým chce. Vizuálně omračující zpracování povídky kultovního autora sci-fi Stanisława Lema (Solaris) je osobitou reflexí společnosti, která vzývá kult mládí a opájí se průmyslově vyráběnými iluzemi. Režisér Ari Folman (Valčík s Bašírem) originálním způsobem kombinuje herecké výkony (Harvey Keitel, Paul Giamatti) s animovanými pasážemi, přičemž zápletku ponechává otevřenou různým interpretacím. Navrch přidává divákům bonus: množství na první pohled skrytých detailů a hříček, které vyniknou až při opakovaném zhlédnutí filmu. (oficiální text distributora)

Fajolo

Tento film je hlavne o rozprávaní príbehu a popri tom sa niečo dozvieme o jednej z našich možných budúcností. Dokonca by som si tipol, že budúcnosť podľa tohto filmu je pravdepodobnejšia, ako budúcnosť podľa iných vydumaných sci-fi filmov. ()

Ajsin

Po vizuální stránce jeden z nejzajímavějších filmů, které jsem kdy viděl. Po stránce dějové je to látka, kterou ještě nějakou dobu budu vstřebávat, ale už teď mohu s jistotou říct, že film se dokázal divákovi dostat pod kůži, zaujal, dojal (alespoň mne) a určitě zaujal. 48Th KVIFF Malý Sál ()

numan

Folman mě jen utvrdil v tom, že některé knihy jsou prostě nezfilmovatelné, obzvlášť vrcholná díla science fiction. Futurologický kongres dopadl sice mnohem líp, než Snídaně šampionů s Brucem Willisem, ale kromě několika replik a scén toho s původním Lemovým příběhem moc společného nemá. Snad jen pesimistickou vizi budoucnosti, ve které permanentně zdrogovaní lidé žijí ve svých halucinacích. Ve filmu už se ale nedozvíte, že se ti lidé do alternativního halucinantního světa milosrdně neodpaří, ale v realitě s nepřítomnými úsměvy na tvářích chcípají v bordelu a mrazivém pekle umírající planety, zfetovaní jako veverky. Z kosmického světoběžníka Ijona Tichého se stala stárnoucí herečka, ukotvená ke svému těžce nemocnému synovi a z rozvojové země, zmítané terorismem a občanskou válkou, jakýsi Animákov, vymalovaný jakoby od hipíků pod vlivem LSD ječivými pastelovými barvami. Ale přesto, že z původní Lemovy geniální povídky nezbylo skoro nic, je film díky Folmanovi celkem příjemnou melancholickou podívanou, při které cíťa i zaslzí. Ovšem není to Lem, ale Folman. Bohužel.... ()

Methew

Tento film bol pre mňa samotnou drogou, dvojhodinový trip. Užíval som si ho pocitmi, úplne som sa bol v ňom, geniálne niečo. Koniec trocha sklamal. ()

Mukade

no žiadna veľká sláva. Keby animovaná časť bola urobená na spôsob Final Fantasy: The Spirits Within, čiže CGI fotorealistická animácia, tak by to bolo ďaleko viac "realistickejšie" a prijateľnejšie. Takto to je proste len kreslený film s akýmsi filozofickým odkazom, ktorý sa mi ale nezdá nijako zvlášť veľký, skôr sa len tak tvári, závažne, ale pôsobí nedomyslene. Detailnejšie to rozviedol Marigold ()

Kamil111

Jistěže to mohlo být lepší, ale má očekávání to výrazně předčilo. Fakt je, že animace mohla být propracovanější a děj dopracovanější, ale i tak jde jak obsahově, tak formálně o velmi nadprůměrný snímek. Nápady starého dobrého Lema posloužily druhé polovině, ale ta první za ní nijak nezaostává. Možná ještě vadí ten příliš viditelný šev mezi oběma polovinami. P.S. Zajímavou hříčkou s podobnou výchozí ideou (digitalizace herců) je S1m0ne Andrewa Niccola. ()

(fun)tomas

Prazvláštny film. Po určitej dobe si už nespomeniete na to, o čom to bolo, no tá forma je jednoducho úžasná. Robin Wright hrá samú seba - herečku, ktorá má už najlepšie roky za sebou a necháva svoju postavu, výrazy, mimiku, gestá, pocity a všetky emócie zoskenovať. Znamená to pre ňu, že si už osobne nikdy nezahrá v žiadnom filme. Avšak jej digitálne ja bude môcť “hrať” vo filmoch prakticky donekonečna v zachovalej zakonzervovanej podobe. V tejto pre niektorých ľudí utopistickej a pre iných dystopistickej spoločnosti sa po niekoľkých rokoch Robin zúčastní futurologického kongresu. Kongres sa nachádza vo fantazijnom a snovom mieste, kde ľudia môžu prísť len v animovanej podobe. Preto sledujeme náhly prechod z hraného filmu na animovaný a na záver opäť hraný film. Okrem zaujímavej myšlienky a spomínanej formy filmu by som najviac vyzdvihol úžasný herecký výkon Robin Wright a podmanivú hudbu. Už teraz viem, že Kongres si musím pozrieť opäť. ()

Jurcekk

Úvodná hraná časť mala výbornú atmosféru. A potom to šlo do prdele. Neprinútil som sa prepozerať sa tou nenápaditou animáciou s nudnými dialógmi. Robin stále kočka. Inak maník čistý Clive Owen. ()

JimWalker007

Novátorskej snímke uškodil rozorvaný nejednoznačný príbeh a podobne duševne rozhodená hlavná hrdinka. Dve hodiny o úniku do sveta fantázie pred krutou realitou staroby a životných strát bolo priveľa. Najlepší bol monológ Harvey Keitela. ()

rakosabasta

Tak jo, jestli má člověk z filmu odcházet v depresi a zmaten, tak tenhle film funguje. Zpočátku vše vypadá realisticky, řeší se hodně aktuální témata dnešní doby - alespoň evropsko-americké civilizace - (ne)stárnutí, potomci, vlastní myšlení vs. korporace atp. Náhle se ale vše zlomí a dostáváme se téměř do světa králíka Rogera. Tento skok je pro mě ale naprosto neopodstatněný a působí naprosto účelově, jakoby zadání autorů znělo: "Hele mám tu šikovné animátory a zrovna nemají do čeho píchnout, pojďme natočit film." Přesto oceňuji celkem zajímavý scénář a Robin Wright. Předlohu bohužel neznám, takže z tohoto pohledu nemohu soudit. ()

Vlkopec

Opravdu originální film, který by mohl být mimořádný, kdyby animovaný svět byl animovaný na úrovni dnešních animačních možností (což by ale asi znamenalo, že by musel být natočený o několik let později a musel by mít násobný rozpočet). Také by bylo potřeba zacelit některé mezírky ve scénáři. I takhle ale rozhodně film stojí za shlédnutí. ()

Holly_Molly

Tak tohle byl fakt haluz ty khokhos! Tam se toho dělo tolik, že jsem to absolutně nestíhal a druhý shlídnutí je v podstatě nutnost pro kompletní pochopení děje, kde nikdy nevíš jestli to co Robin prožívá je realita nebo sen...Je to intelektuální i děsivý zároveň, celkový zpracování (především!) druhý půlky neskutečně hravý a ve finále celý až na hraně posta-apo. S takovou drogou jaká je ve filmu bych si zahrávat fakt nechtěl. Bomba film! <3 ()

Dunric

Jedním slovem skvělé, i když asi ne lehce stravitelné a pro někoho až sžíravě pravdivé. S tak obtížnou látkou se vypořádal Folman po svém a s neuvěřitelnou grácií. Režijně ukočírovat hlavně tu psychedelickou část a vyhýbat se při tom klišé určitě nebylo snadné. Už si ani nevzpomínám kdy naposledy jsem odcházel z kina a nemohl odpoutat mysl od neustálého přemítání právě viděného. Tolik rozehraných motivů a tak precizně poskládaných, to mi vyrazilo dech. Dojemné, inteligentní, konzistentní a bohužel i aktuální a depresivně bezvýchodné. ()

thoreau

Nevědel jsem, do čeho jdu. Cestou z kina jsem rozrážel řady chemických otroků mezi Repre a Příkopy - a že jich tam je. Mělo to vše - plán, nespoutanou fantazii, dojetí i přesah. Chápu, že hipster nad něčím takovým ohrne nos, ale já mohu tak okoralého jedince jedině politovat. ()

wewule44 odpad!

Tento film mi přijde naprosto zbytečný. Hlavní hrdinka se po letech, co souhlasila, že bude "nahrána", jede zúčastnit futurologického kongresu. Tam jsou napadeni nějakými protestanty a ona upadá do komatu. Oni ji tedy zmrazí a probudí se ani nevíme po kolika letech. Hledá svého syna a dceru. Když dceru najde ani se s ní nejde setkat. Poté se vrací do reality. Vážně divné je, jak tam všichni postávají v bídě a nemocech. Otázka je: Kam zmizeli ti lidé kteří jsou pod vlivem "drog" které je přenesou do animovaného světa? Proč lidé, kteří zůstali v realitě žijí v takové chudobě? Copak kdyby ze světa zmizelo tolik lidí, byla by chudoba? Nebo se to celé odehrávalo pouze v hlavách lidí, kteří tam tak postávali? Konec filmu byl jaksi nepřínosný. Setkala se tedy opět se synem. Byl tohle záměr? Mělo to být to "finále" nebo smysl celého filmu, tedy "srdceryvné" shledání? Pro mě naprostý odpad! ()

in flames

Ako veľký fanúšik Lema a všetkého čo spravil som na spracovanie tohto diela vyslovene tešil. Od začiatku mi bol ojasné, že niečo také ako otrocký prepis knihy ani nie je možné a bol som nadšený, celé poňatie hlavnej postavy, úvod zdanlivo ani nesúvisiaci s dejom knihy, a emotívnosť tlačiaca mi slzy do očí po celý čas, technické spracovanie viac ako nápadité a nikdy nie "smiešne" ako by sa dalo čakť, a herecké výkony hodné takéhoto silného príbehu, tématicky aj spracovaním ide však o dosť špecifický film, pre veľmi úzky okruh fanúšikov intelektuálnych filmov. Pre mňa Kult ! ()

Bertramm

Provedení se mi líbilo. Animace byla dost ulítlá, ale bylo fajn rozeznávat různé postavy a odkazy v kresleném světě. Příběh už ale tak trochu kolísá. Skvělej nápad na začátku o konzervování herců byl taky fajn a já se těšil na to, jak se realita protne s tou kreslenou. Jenomže přišel střih, kterej se posunul do budoucna mílovým skokem a přišla K. Dickovská halucinace. To mě pak taky potěšilo i když s první třetinou filmu to nějak moc nesouviselo. Trailer na super "triple r" film mě přišla jako až příliš vydupaná satira na hollywood. No a odtud už to bylo jen náznak a špatný podání. Spousta nedotažených věcí. Občas mi to připadalo jako by tvůrci chtěli diváka nalákat a pak ho zákeřně zklamat úplně jiným "twistem", než aby se podobali šablonám a raději se vydávají do terénu, po kterém neumí chodit. ()