Teena Brandonová, děvče z malého městečka, utíká po krádeži auta před spravedlností. Při té příležitosti si změní jméno na Brandon Teena a spolu s tím kompletně změní svou osobnost. Teena má totiž už dlouho pocit, že se narodila ve špatném těle. V obrovských zmatcích, které provázejí její přeměnu se seznamuje s dívkou jménem Lana, která fatálně vstoupí do jejího života. Po krátké romantické známosti se Lena doví celou pravdu - policie totiž zatkne "Brandona" a uvězní ho v ženském oddělení. Vyjevit těžkou pravdu milované osobě je pro Teenu nadlidský úkol, ale ukáže se že pravda její vztah s Lanou neohrozí. Bohužel do situace zasáhne Lanina rodina - která vyrovná účty za "zrazenou Lanu" po svém... Film vznikl na základě skutečných událostí a neskutečně věrohodný herecký výkon vynesl představitelce hlavní role Oscara v roce kdy Cenám Akademie dominovala Americká Krása. (oficiální text distributora)

TomBar

Jeden z mojich najobľúbenejších snímkov. Film sa na nič nehrá, prináša jednoduché reprodukovanie smutného a skutočného príbehu. Neprikresľuje a pritom nenudí. Hilary Swank predviedla vysokú školu herectva a skvele jej sekundovala aj Chloe Sevigny. Motívy neistoty ľudskej sexuality, izolovanosti a "lokálkretenizmu" USA-ckeho malomesta sú presvedčivo podporené hereckými výkonmi a nešpekulujúcou réžiou Kimberly Peirce. Atmosféra diela je naliehavá, očakávajúca a nezvratná. Dôkaz, že aj jednoduchý film môže byť skvelý. ()

Procker

Tak tohle by se dalo označit jedním slovem - hustý. Film, který zachycuje krizi sexuální identity jedné dívky, která se cítí být klukem. Tento snímek se snaží danou problematiku přiblížit a ukázat nám, jak těžké to pro člověka musí být. Do první poloviny filmu jsem si ale říkal, vždyť to zas tak nic skvělýho není, ale od té druhé poloviny je to teda nálož na city a na psychiku. Nepamatuju se, že bych kdy po skončení filmu nehnutě seděl celou dobu a tupě zíral na běžící titulky. Kluci nepláčou je přesně ten typ filmu, který vás citově zdeptá a ještě notnou chvíli o něm budete přemýšlet. Hilary Swank v převleku za kluka k nepoznání, předvádějíc výborný výkon (skutečně zasloužený Oscar) a Chloe Sevigny ukazuje, že ani ona se vedle Hilary herecky neztratí. K tomu navíc výborná režie a smutný příběh..Nevím jistě, jestli je tento film vhodný pro všechny diváky, ale co jistě vím je, že přes všechnu chválu, co jsem o filmu řekl, si Boys Don´t Cry dlouho nepustím(tak silný to byl pro mě zážitek). Za první polovinu 3* a druhou 5*, takže celkově 4*/ 85% ()

H4N1CK4

Tak nějak jsem tušila, že to asi neskončí happy-endem, a přesto mě konec úplně zdrtil. Hilary Swank byla fantastická! ()

fifi.m

Myslím si, že snesu velké úchylárny. Ale tohle bylo trochu moc. Hilary Swank je hezká ženská. Ale jako chlap – škaredý, slizký! Námět byl fajn, herecké výkony asi taky. Ale to vše bylo zastíněno tím, že to bylo jednoduše nechutné. Navíc to na mě celé působilo ponuře a „špinavě“. Kontroverzní? To ne, spíš bizarní! ()

Petrus1

Nevím, po kolikáté sem tento film už viděla, ale je to naprostá nádhera. Nenechám si ho ujít nikdy a teď sem se na něj vydržela dívat i když už se blížila třetí hodina ráno. Byl to první film s Hilary, který sem viděla a naprosto mne okouzlila. Tomu říkám herecký koncert. Nemám slov. ()

jiri.twist

Desítku dávám za herecký výkon Hillary, opravdu stále skvělý velmi silný film, nakonec poruchou sexuální identity trpí i muži, vše ostatní už zde bylo napsáno … 101099 ()

rexino

Film sa prvé 2/3 snaží vykresliť veľmi surovo až naturalisticky viac prostredie ako charaktery, čo mi popravde bránilo vžiť sa do príbehu a hlavnej postavy. Z celého filmu šiel taký nepríjemný pocit. Aj keď kamera je vcelku zaujímavá a Hilary Swank zaujme od prvej minúty, človek vlastne nevie, o čo filmu ide. Brandon je vykreslený (aspoň pre mňa) pomerne nesympaticky, čo môže byť paradoxne plus - režisérka sa nesnaží o lacný kalkul na city. Lenže potom príde posledná odzbrojujúca tretina, ktorá je ale že naozaj veľmi veľmi nepríjemná na pozeranie. Toľko koncentrovaného hnusu človek tak často nevidí. U mňa zvíťazila scéna na policajnej stanici (hnus, keď človek číta, že to bola tá reálna časť skutočného príbehu), ktorá podľa mňa Hilary vyhrala oscara. Aj napriek tomu, že film ma ako celok úplne nezaujal, vďaka záverečnej časti sa mi vryl naozaj hlboko do pamäte. Raz to aspoň treba vidieť. ()

JB2203 odpad!

Tak tohle opravdu nemusím. Zřejmě nechápu umělecky vyjímečné filmy, jejichž jediným cílem je diváka dojmout a zdrtit jakýmsi hlubokomyslným poselstvím o zrůdnosti a pokřivenosti lidského nitra. Obzvláště odpudivá mi pak přijdou ona díla, v nichž se za podobným účelem postupně trápí a nakonec i bez milosti utrápí nějaká nebohá životem zkoušená bytost, nejčastěji žena (Lars von Trier). Ono je to totiž veskrze banální a laciné. Ono totiž úplně stačí zfilmovat takovýto silný námět a divák pak hodiny a hodiny přemýšlí nad tím, co že se to za bestii skrývá v jeho nitru. V případě filmu "Kluci nepláčou" je vše bolestné a tíživé ještě umocněno skutečností, že byl scénář inspirován (podtrhuji: inspirován) reálnými událostmi. No nevím. Možná je chyba kdesi ve mně, ale já jsem tvůrcům a potažmo jejich postavám nevěřil po celé dvě hodiny - značně odpudivého teátru - ani zbla. Celé mi to přišlo jako vykonstruovaná agitka na téma nepřekonatelného antagonismu mezi čistou ženskou duší a zvířecím primitivismem neslitovného muže. Přitom právě to nejdůležitější, o co mělo ve filmu jít, tedy krize sexuální identity, zde bylo jaksi navíc. Zbytečné. Neboť projekce do mužského těla ještě více zdůraznila hrdinčinu křehkost a bezbrannost. - Tedy paradoxně její dívčí podstatu. Dokonce ani výborná Hilary Swank nezachránila svým hereckým projevem plochou konstrukci prvoplánovitého díla. Skutečnost, že všechny ženské postavy filmu byly jednoznačně kladné a všechny mužské naopak jednoznačně záporné, hovoří, myslím, za vše. (Zřejmě si to paní režisérka potřebovala s muži svým uměleckým opusem nějak vyřídit.) A závěrem? Snad jen tolik, že podle mého názoru žádné opravdové dojetí nepramení z bídy a pokřivenosti lidského nitra ale naopak z lásky a z oběti sebe sama druhým. Leč ztvárnění něčeho takového si dozajista žádá mnohem vytříbenější filmový jazyk. ("Co žere Gilberta Grapea", například.) ()

Mattezs

Velmi dobrý snímek, ale pokud mám srovnávat s filmy s obdobnou tématikou, tak u mě jednoznačně vítězí Vojákova dívka... ()

zelda...

Tak tohle byl film, který mě docela dostal. I když celou dobu plyne v docela veselém a bezstarostném duchu, konec rozhodně veselý není. Dívka snažící se ze sebe udělat chlapce a evidentně se jí to daří, i co se milostného života týče. Stačí pár chytrých triků a všechno je v pohodě, ovšem do té doby než se to dozví někteří pitomci, kteří se ji pak snaží znásilnit. Snad jedinou pozitivní věcí na konci je, že jeho nebo teď už spíš její přítelkyně zůstává s ní, přestože ví jak se věci mají. Bohužel ne všechny filmy mají šťastný konec.... ()

Radek.SCH

Předsudky. Byly tu vždycky a budou tu pořád. Ten film na tom nic nezmění. Ale je opravdu krásné sledovat, jak z lidí naprostá nechuť (skoro až zhnusení) dělají odporná monstra. A jak jim to okolí téměř schvaluje. ()

Andronikos

Znovu som to dopozeral a znovu som otrasený. Film, ktorý má pohlcuje od prvej do poslednej minúty, keď mám pocit, že som v koži jednotlivých postáv, že pri ďalších postavách fyzicky stojím a plne chápem, ako sa musia cítiť - a keď opätovne zisťujem v prípade niektorých z nich, že sa mi to nepodarilo a že im nerozumiem. Po poslednom zábere na mysli zostáva len ťaživé "prečo?". Jednoducho psychologická dráma par excellence, pri ktorej do úzadia ustupuje aj pôsobivý portrét istých segmentov americkej spoločnosti, nad ktorým by som jasal v prípade iného filmu. Titul, ktorý nám na svetlo božie vyniesol poklad menom Hilary, ale v ktorom excelujú aj P. Sarsgaard (John), Ch. Sevigny (Lana) či inak málo obsadzovaná A. Goranson (Candace). ()

gogoroxy

Nerada píšu chvalozpěvy na filmy, které jich mají až dost. Nerada bych tu omílala do kola jak byla Hilary Swank neuvěřitelná ve své osudové a nejlepší roli, ale je tomu tak. Všechny sadistické, nechutné scény mě znova a znova uchvacovali a všichni herci byli tak přirozeně odporní ve svém odporném městečku a tím si mě film naprosto získal. ()

BOURQUE

Veľkolepé, dramatické a obsahujúce mnoho otázok, na ktoré sa len ťažko hľadajú odpovede. Natočený podľa skutočných udalostí. Vo filmu si jednoznačne užíva svoju postavu Hillary Swank, ktorá podala svoj životný výkon (Oscar jednoznačne v dobrých rukách) . Len ťažko sa hľadajú výrazy a slova na také nadprirodzené herecké výkony. Téma (základná otázka) filmu je aj dneska aktuálna. Jedno by som ale odporúčal milému divákovi, predtým, ako sa ne tento veľmi silný príbeh podíva: aby sa trošinku duševne pripravil na to, čo bude vidieť. Osobné hodnotenie: 90% (*****) ()

Faila

Fakt, že Hilary vypadala jako 12letý protivně ošklivý chlapec, pominu. Zvláště proto, že Peter Sarsgaard s dlouhými kudrnatými vlasy mi to celkem vykompenzoval. Ale nudný život venkovských buranů mi ještě nikdy nepřišel tak nesnesitelně nudný. A jejich primitivnost tak nesnesitelně o pár facek si říkající. Jak se v první půlce nedělo téměř nic, tak se toho v druhé odehrálo až příliš. ()

Hapretor

Krátce napsáno: dvě třetiny nuda, pak poslední třetina + závěr hrůza. Jako dějově(ne provedením). Že lidi dokážou být tak vypatlaní. Chce se mi blejt. ()

Chloe Moretz krví zbrocená

Chloe Moretz krví zbrocená

31.03.2012

Dětská hvězdička, která vlastně v dětských filmech nikdy moc nehrála, nám rychle dospívá. V upoutávkách na Temné stíny jí Johnny Depp doporučuje, aby „ta rodidla nenechala více zahálet“. S dospíváním… (více)

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech