Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Neveselý film z neveselého prostředí o lidech, kteří vedou neveselé životy. Hodně drsný, ale psychologicky poněkud plytký. Hilary Swank hraje kluka, který je holkou tak přesvědčivě, že mě ani jednou nenapadlo, že je holkou. Je to tedy kluk, jenže ten kluk nemá žádnou osobnost – Oscar byl (zcela právem) udělen za fyzickou proměnu. Brandonovi/Teeně stejně jako ostatním postavám chybí vnitřní hloubka. Jako film, který usiluje analyzovat danou problematiku do nejmenších detailů, zachycuje navíc příliš krátké životní období – to nejvyhrocenější. Chlapec uvězněný v dívčím těle, zamilovaný a odhodlaný odpoutat se od země, přidat se k lajně vpřed, za lepšími zítřky uhánějících světel – to je dojemný, silný a působivý příběh. Moc dobře zrežírovaný (ta kamera!), krutý a přesto nabízející naději jako nejrozumnější alternativu pro naše/vaše zkurvené životy. A neměl bych zapomenout na Chlöe Sevigny, přirozeně hrající na nic si nehrající Lanu. 85% Zajímavé komentáře: Faidra, darwin, Cimr(23.1.2008)

Snad první film, kde se holka vydává za kluka a věřil bych jí to. Hilary je ještě přesvědčivější než – shodou okolností – Chloë Sevigny v Hit & Miss. Škoda, že to zašlo tak daleko. Bohužel až na konci jsem pochipil, že šlo o příběh podle skutečnosti. Každopádně bezmoc a omezování slabších mě ve filmu velice sere. Nic příjemnýho na pokoukání. Tenhle kousek mě utvrdil v tom, že vyšinutý a ostatním nebezpečný lidi by měli být někde zavřený, stejně tak jako o nutnosti pravidla třikrát a dost. A taky v tom, že Sarsgaard vypadal odjakživa jako úchyl se skelným pohledem, kterýmu bych se obloukem vyhnul. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 2 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4(23.12.2012)

Boys Don't Cry vo mne vyvolalo ten druh pocitov, vďaka ktorým milujem-e filmy. Mám na mysli onen dlhosiahly pohľad čelom k obrazovke behom priebehu záverečných titulkov a ťažké popadnutie dychu. Nadmieru realistické a kvalitne zahrané predstavenie. K plnému hodnoteniu chýbalo už len vystrihnutie zopár nepotrebných scén. No, teda, tých scén bolo síce viac než zopár, ale keď vezmem v potaz celkový účinok dejstva na krehké srdce diváka (hlavne to moje), odpúšťam čo sa len dá! Odpúšťam dosť, ale bohužiaľ nie všetko.(23.2.2011)

Vadila mi jedna jediná věc. Nedokázala jsem se vůbec vcítit do hlavní postavy. O Brandonovi víme zhruba to, že si z strká ponožky do slipů a hraje ho Hilary Swank (ano, je fenomenální). Prostě žádná sonda do nitra, proč tomu tak je, jak se cejtí, jak se jeho charakter postupně vyvíjel od dětství apod. A to mi přijde jako dost velká chyba, protože podle mě přesně o tomhle ten film měl bejt. Přijde mi ale, jako by se víc soustředil na reakci okolí na Brandonův stav, než na Brandona samotnýho. No třeba to takhle původně bylo zamýšlený, ale to jsme už viděli stokrát někde jinde, ať už je to reakce na lesbu nebo místního blázna. Je to ale opravdu jediná chyba, jinak je to natočený poutavě, s výbornou hudbou a skvělou Chloë Sevigny. To se mu ani nedivím, že se do ní zamiloval.(31.10.2011)

Dalo by se říct, že Boys Don't Cry je něco jako milník, když přijde na dramata založena na skutečných událostech, takže to se musí vzít v potaz. Bohužel, tenhle film nezestárnul dobře a dneska diváka, který už pár podobných filmů viděl, nic nepřekvapí a překvapivě i v některých místech nudí. Což film, který se snaží něco říct o takhle složitém tématu, by neměl. Nicméně Hilary Swank si toho Oscara opravdu zasloužila. 60 %.(21.2.2015)

• - Brandon Teena je pohřben na památečním Lincolnově hřbitově v Lincolnu, v Nebrasce. Na náhrobku má napsáno "Teena Brandon - dcera, sestra a oddaná přítelkyně". (MFJD)

• - Brandon se do armády zapsal krátce po svých 18. narozeninách a doufal, že bude sloužit v operaci s názvem Pouštní štít. Nicméně ho nevzali, jelikož nebyl schopen papírově dokázat, že je muž. (MFJD)

• - JoAnn Brandon, matka Teene Brandon, vyjádřila veřejně nesouhlas s médii, že byla její dcera chlapec a žádala, aby přestali její dítě oslovovat jako ten Brandon. Poté, co Hilary Swank převzala Oscara, veřejně vyjádřila obdiv k Teene Brandon, avšak v mužském rodě, jako posmrtnou památku. "To mě změnilo," uvedla JoAnn Brandon. "Neměla by stát a děkovat mému dítěti. Jsem znuděná z těch, kteří oceňují to, o čem nic neví." (MFJD)