Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Neveselý film z neveselého prostředí o lidech, kteří vedou neveselé životy. Hodně drsný, ale psychologicky poněkud plytký. Hilary Swank hraje kluka, který je holkou tak přesvědčivě, že mě ani jednou nenapadlo, že je holkou. Je to tedy kluk, jenže ten kluk nemá žádnou osobnost – Oscar byl (zcela právem) udělen za fyzickou proměnu. Brandonovi/Teeně stejně jako ostatním postavám chybí vnitřní hloubka. Jako film, který usiluje analyzovat danou problematiku do nejmenších detailů, zachycuje navíc příliš krátké životní období – to nejvyhrocenější. Chlapec uvězněný v dívčím těle, zamilovaný a odhodlaný odpoutat se od země, přidat se k lajně vpřed, za lepšími zítřky uhánějících světel – to je dojemný, silný a působivý příběh. Moc dobře zrežírovaný (ta kamera!), krutý a přesto nabízející naději jako nejrozumnější alternativu pro naše/vaše zkurvené životy. A neměl bych zapomenout na Chlöe Sevigny, přirozeně hrající na nic si nehrající Lanu. 85% Zajímavé komentáře: Faidra, darwin, Cimr(23.1.2008)

Ze začátku pohodově působící road movie postupně přechází k drsnému dramatu, až dospěje k brutálnímu konci. Hilary Swank jako mladík Brandon je prostě k nepoznání. Co ji však identifikuje spolehlivě, je její úžasný herecký talent. Kamera, která si efektivně pohrává se světlem, ať už umělým nebo přirozeným, přesně sedící hudba a Brandonovo mladické nadšení ze světa vytvořilo skvělou, někdy až pohodovou, atmosféru, která je nakonec převálcována krutou realitou. Je pravda, že psychologická hloubka není kdovíjaká a už jsem viděl filmy, které mě citově dostaly víc, ale výše zmíněné znaky dělají z tohoto filmu tak silný zážitek, že přehnaný naturalismus už snad ani není potřeba.(26.4.2008)

Hilary Swank je úžasná, silně mi svým hereckým výkonem připomíná Christinu Ricci ve Zrůdě, a vůbec celá ta partička, v niž se odehrává tohle v podstatě komorní drama, je skorem dokonalá. Kromě ústředního motivu je film i pěknou studií malé "sociální" skupiny lůzrů kdesi na venkově a vypjatého neo-konzervativismu její chlapské části, ani v současné Americe ještě zdaleka nevyšeptalého (tahle země je moc velká, takže se tam všeobjímající tolerance, tak typická pro lidmi narvanou západní Evropu, jež by se bez ní neobešla, šíří v odlehlejších oblastech mooooc pomalu). Do TOP žebříčků to film není, ale na 5 hvězd má.(23.10.2008)

Dalo by se říct, že Boys Don't Cry je něco jako milník, když přijde na dramata založena na skutečných událostech, takže to se musí vzít v potaz. Bohužel, tenhle film nezestárnul dobře a dneska diváka, který už pár podobných filmů viděl, nic nepřekvapí a překvapivě i v některých místech nudí. Což film, který se snaží něco říct o takhle složitém tématu, by neměl. Nicméně Hilary Swank si toho Oscara opravdu zasloužila. 60 %.(21.2.2015)

Neskutečně sugestivní a syrová filmařina, která diváka po celou dobu nenechá ani vydechnout, aby ho ve finále zarazila do sedačky. Hilary Swank předvádí mistrovský výkon, ke kterému jí pomáhá nejen skvěle napsaný charakter, ale i podstatná fyzická proměna, včetně mužského sestřihu. Je až neskutečné, s jakou otevřeností se zde řeší sexualita/vztahy. Oscar je ve správných rukou a věřím, že se akademie nemusela rozmýšlet ani chviličku.(8.5.2006)

• - Časopis Premiere film zařadil mezi 25 nejnebezpečnějších filmů. (Aknah)

• - Dne 19. prosince 1993 byl Brandon zatčen za ujíždění policistům a předložení falešných průkazů. Lana za něj zaplatila kauci. Brandon byl v ženské věznici a svůj pobyt Laně vysvětlil tak, že je hermafrodit (což ale nebyla pravda) a brzy podstoupí operativní změnu pohlaví. Lana mu odpověděla "Mě je jedno, jestli si opice nebo opičák, já tě miluju takového, jaký jsi. A ty jsi dokonalý." (MFJD)

• - Režisérka Kimberly Peirce tři roky hledala představitelku hlavní role. Odmítla stovky hereček. Pak přišla Swank, která režisérce řekla, že jí je také 21 a pochází z Nebrasky stejně jako Teena. Byla to lež, na kterou Hilary řekla, že to je právě to, co dělá Brandona tím čím je. (Kulmon)