Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Na existenciálne drama chladné a plytké, na výpoveď krízy sexuálnej identity príliž povrchné a zmetené. A práve fibrilácia medzi týmito smermi (podtrhovaná otravnou ľahkomyselnosťou hl. postavy prakticky v celej prvej polovici) a nerozhodnosť režisérnky spôsobila, že sa tento mačkopes vo výseldku dokolečka naháňa za vlastným chvostom. Ani také žolíky ako tabuozovaná téma, tvorčia nezávislosť (finále), či podľa skutočnej události nezaručili výslednú konzistentnosť snímky. Som zmetený hlavne vďaka H.Swank, ktorá exceluje každým framom a vyťahuje výsledný dojem do nadpriemeru, ale jej výkon je žiaľ všetko čo po filme ostane. Pritom to nemala byt one-(wo)man show. Škoda. 70%(14.5.2007)

Boys Don't Cry bola doteraz pre mňa pesnička od mojej naj kapely. Odteraz to bude už aj skvelá Hilary, jej premena a výkon boli bez debaty hodné oscara. Film mal naozaj silný záver a skvelú druhú polovicu, prvá stála a padala na výkone Hilary, pretože to bolo len o poflakovaní sa s divnou partičkou ľudí. Chválim ešte Chloë, Kimberly a muziku. No a radšej toto, ako tú verziu z filmu - https://www.youtube.com/watch?v=9GkVhgIeGJQ .. Project 52 Films by Women (1.4.2016)

Dokonalá práce! Hilary Swank po právu získala Oscara za hlavní herecký výkon, protože role Brandona (respektive Teeny) se zhostila úplně odzbrojujícím způsobem. Emocemi nabitý snímek pak prohlubuje jeho / její vztah s Lanou (Chloë Sevigny). Spolu totiž tvoří pár, mezi kterým to opravdu jiskří. Navíc se mi hrozně pod kůži dostala píseň "Bluest eyes in Texas", kterou Lana s kamarádkami zpívají na karaoke.(1.5.2011)

I když je Hilary Swank ve své roli naprosto skvělá/ý a konec překvapivě brutální, nemůžu nevidět prázdnotu první půle vyprávění. Mám pocit, že jsem viděl dobrou stovku velice příbuzných amerických filmů, kde se chodí po mejdanech, při kterých se jakoby něco děje, ale ve skutečnosti příběh nikam nesměřuje. Situace se vyhrotí až v samém závěru.(24.7.2007)

V závěru silný snímek, která jinak po dvě hodiny je naplněn spíše několika zajímavými momenty a vatou mezi nimi. Problematiku "ženy, která si hraje na muže" byla využita poměrně silně, ale téma samotné možná není natolik silné, aby drama bylo opravdu působivé v každém momentu. Krom několika silných scén a konce snímku prostě není nic, co by si divák zapamatoval navždy a to je to jediné, na čem záleží u podobně laděných snímků. Přes mou ně zrovna oblíbenost Hilary Swank, musím uznat, že předvedla co mohla a její "chlapec/žena" je spojením jejího zvláštního kouzla a neuvěřitelné snahy. Správně udělený oscar hned z počátku její kariéry může způsobit problémy v její budoucnosti, ale naštěstí se dokázala Hilary Swank dostat z oscarové a umělecké škatulky a dokonce se už proměnila několikrát v krásnou ženu. Příště trochu více syrovosti a působivosti a půjde o výjimečné dílo.(21.6.2008)

• - Režisérka Kimberly Peirce se o osudu Teeny Brandon dozvěděla z časopisu Village Voice v roce 1994, když studovala na Columbia University. (casyy)

• - Diane Keaton zvažovala režii a Drew Barrymore měla hrát hlavní roli. (Aknah)

• - Brandon spolu se sestrou navštěvovali Marianskou základní školu a poté i Střední školu Piuse X., kde si ho pamatují jako společensky nevhodného. Ve druhém ročníku Brandon odmítá křesťanství z důvodu, že papež Pius X. opovrhuje homosexuály. (MFJD)