Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Hilary Swank je opravdu neskutečná a já jsem po celou dobu nemohl uvěřit, že herečka s tak silným osobním kouzlem dokázala tak věrohodně ztvárnit kluka. Ale jak excelují ona a Chloe Sevigny před kamerou, tak Kimberley Peirce za ní poněkud tápe. Příběh má sice silnou myšlenku a jeho nepříjemná atmosféra se bez problémů zadere hluboko pod kůži, ale ty dvě hodiny se přesto strašlivě táhnou a většina postav je vykreslena takovým způsobem, že si k nim divák jen těžko vytváří nějaký kladný vztah. Já jsem měl po skončení takový rozpačitý pocit, že to celé bylo opravdu jen o Hilary Swank s jejím krátkým sestřihem, kteří si společně rázně kráčely pro zaslouženého Oscara, a že zbytek snímku se mi už teď ztrácí v nejasném mlžném oparu. Pro mě tak 3* a 1/2..(11.11.2012)

Dnes už kultovní psychologické drama o sexuální totožnosti trvá dvě hodiny. Z toho je zajímavých tak posledních dvacet, které stejně vůbec neutíkají. Sugestivní song na konci i závěr sám nutí, aby se zvedlo hodnocení nahoru, což jak vidno spousta lidí udělala, protože to celé předtím je jeden velkej balast, kterej diváka připravuje na onu závěrečnou dekádu emocí. __ Ve filmu není ani jedna postava, se kterou by se dalo sympatizovat a ani nikdo pohledný, jen vyfetovaný, opilý a zašmudlaný trosky. Pravá Amerika :-)(17.1.2009)

• MM_Ramone

"Chlapci neplačú" je americký film, ktorý má diváka presvedčiť o tom aké to je ťažké a náročné, keď niekto trpí krízou sexuálnej identity. Vypočítavá snaha urobiť z chorých, hnusných úchylákov súcitu hodných hrdinov, ktorí to majú v živote nesmierne ťažké. Hilary Swanková tu vizerá ako karikatúra Matta Damona a za to dostala sošku Oscara. Choďte s tým do piče a strčte si do riti aj všetky tie Oscary, Zlaté Glóbusy a ďalšie LGBT ceny, ktoré boli tomuto chorému filmu udelené. Vôbec ma neprekvapuje, že režisérkou tejto zvrátenosti je lesbická rajda Kimberly Peirceová. **(4.10.2017)

Na existenciálne drama chladné a plytké, na výpoveď krízy sexuálnej identity príliž povrchné a zmetené. A práve fibrilácia medzi týmito smermi (podtrhovaná otravnou ľahkomyselnosťou hl. postavy prakticky v celej prvej polovici) a nerozhodnosť režisérnky spôsobila, že sa tento mačkopes vo výseldku dokolečka naháňa za vlastným chvostom. Ani také žolíky ako tabuozovaná téma, tvorčia nezávislosť (finále), či podľa skutočnej události nezaručili výslednú konzistentnosť snímky. Som zmetený hlavne vďaka H.Swank, ktorá exceluje každým framom a vyťahuje výsledný dojem do nadpriemeru, ale jej výkon je žiaľ všetko čo po filme ostane. Pritom to nemala byt one-(wo)man show. Škoda. 70%(14.5.2007)

Nemám tyhle nezávislé filmy z nezávislého prostředí o nezávislých lidech příliš v lásce. Závěrečná půlhodinka je síla, ale tak nějak mám problém ocenit tu otravnou věčnost, která mu předchází. Většinu filmu jsem byl zaujat jen tím, jak je možné, že postavy Hilary Swankové věří, že je chlapec. Nehraje to špatně, ale ... seriously?(8.6.2011)

• - Smrt Bradona Teena a Matthewa Sheparda vedla ke zvýšení sankcí pro motivované trestné činy ve Spojených státech amerických. (MFJD)

• - Kimberly Peirce pracovala na scénáři téměř pět let. (casyy)

• - JoAnn Brandon, matka Teene Brandon, vyjádřila veřejně nesouhlas s médii, že byla její dcera chlapec a žádala, aby přestali její dítě oslovovat jako ten Brandon. Poté, co Hilary Swank převzala Oscara, veřejně vyjádřila obdiv k Teene Brandon, avšak v mužském rodě, jako posmrtnou památku. "To mě změnilo," uvedla JoAnn Brandon. "Neměla by stát a děkovat mému dítěti. Jsem znuděná z těch, kteří oceňují to, o čem nic neví." (MFJD)