Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Neveselý film z neveselého prostředí o lidech, kteří vedou neveselé životy. Hodně drsný, ale psychologicky poněkud plytký. Hilary Swank hraje kluka, který je holkou tak přesvědčivě, že mě ani jednou nenapadlo, že je holkou. Je to tedy kluk, jenže ten kluk nemá žádnou osobnost – Oscar byl (zcela právem) udělen za fyzickou proměnu. Brandonovi/Teeně stejně jako ostatním postavám chybí vnitřní hloubka. Jako film, který usiluje analyzovat danou problematiku do nejmenších detailů, zachycuje navíc příliš krátké životní období – to nejvyhrocenější. Chlapec uvězněný v dívčím těle, zamilovaný a odhodlaný odpoutat se od země, přidat se k lajně vpřed, za lepšími zítřky uhánějících světel – to je dojemný, silný a působivý příběh. Moc dobře zrežírovaný (ta kamera!), krutý a přesto nabízející naději jako nejrozumnější alternativu pro naše/vaše zkurvené životy. A neměl bych zapomenout na Chlöe Sevigny, přirozeně hrající na nic si nehrající Lanu. 85% Zajímavé komentáře: Faidra, darwin, Cimr(23.1.2008)

Bez diskuse jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy měl možnost zhlédnout. Film mne naprosto odzbrojil a než jsem se stačil rozkoukat, tak už byl v půlce, tak rychle ten čas s tímto filmem utíkal. A vlastně jsem během sledování filmu zkontroloval čas pouze dvakrát, což je u mne velmi výjimečné. Už to značí, že film mne dokázal doslova přikovat do křesla a neopustit ho. Hilary Swank zahrála postavu natolik mistrně a uvěřitelně, že jsem měl pocit, že sleduji opravdový příběh. Herecké výkony byly prostě grandiózní, k tomu snad není více co dodat. A co mne doslova šokovalo, když na konci filmu bylo uvedeno, že film byl natočen podle skutečné události, o tom jsem po celou dobu sledování filmu neměl ani zdání a úplně mne to dostalo. Je sice smutné, že tu vychvaluji a vynáším až do nebes, vlastně že tu my všichni vychvalujeme film, který by nevzniknul, nebýt krveprolití a smutného konce jakési Teeny a Candance. Mnohem raději bych si tento film odpustil výměnou za život těchto žen, ale bohužel stalo se, a naštěstí je to natočeno a hlavně zahráno kvalitně a já nemohu jinak, než dát maximální hodnocení, protože tohle je jeden z těch mála filmů, které vám ulpí ve vaší hlavě až do smrti. Ale ať chci nebo ne, nemohu se vyhnout srovnání s jiným filmem, který byl také podle skutečné události, také o transsexualitě a homosexualitě a také hlavní postava skončila v krvi, když ji kdosi umlátil ve spánku baseballovou pálkou. Sice se jednalo jen o TV film, ale také stejně úchvatný a stejně zdrcující. Někteří z vás možná znají název filmu, ale raději ho zde napíšu. Jedná se o film Vojákova dívka a kdysi nám ho nabídla v rámci Filmového klubu ČT2. Pokud vás tedy tento film dostal, zkuste i ten druhý a uvidíte, že si jsou v lecčems podobné...(24.7.2007)

Obdivuhodný herecký výkon Hilary Swank! Od holky z Nového Karate Kida bych nic podobného nečekal. Podobné uznání zaslouží i Chloë Sevigny, která jí je rovnocennou partnerkou. Režisérka byla zjevně dobře připravená a téma ji evidentně zajímalo. Vždyť o tom o čtyři roky dříve natočila stejnojmenný krátký film. Díky jim všem nevzniklo nic prvoplánově bulvárního, ale silné a věrohodné drama chlapce v dívčím těle.(19.9.2007)

Niečo medzi klasickou nezávislou tvorbou a televíznym "príbehom zo života". Sú filmy, ktoré sa už v scenári priznávajú k tomu, že budú stáť a padať na výkone hlavnej predstaviteľky. Boys dont cry na výkone Hilary Swank našťastie pevne stojí. Uznanie si ale zaslúžia aj Chloe Sevigny a predovšetkým Peter Sarsgard, ktorý je hereckým chameleónom, pretože je uveriteľný ako hajzlík v tomto filme, tak ako sympaťák v niektorých ostatných.(19.10.2012)

Hillary Swank ve své životní roli, co jiného na to více říct... Nemohu a nedokážu tak jako drtivá většina populace pochopit pocity, co prožívá lidská bytost zakletá v cizím v těle navíc jiného pohlaví. Neobyčejné drama a neobyčejný příběh... I když Hillary dokázala přesvědčit po tomto snímku svým hereckým uměním několikrát včetně Million Dollar Baby, Boys Don´t cry je doposud nepřekonán. Tak to cítím a vnímám. Nic víc a nic míň... Sakra to je pocta jak hrom(2.11.2005)

• - Vzhledem ke skutečnosti, že byla u Brandona zahájena pouze hormonální léčba (operativní kroky už nestihl), byl několika médii nazýván lesbičkou. Nicméně Brandona Teena prohlašoval, že se k operacím brzy uchýlí. (MFJD)

• - Časopis Premiere film zařadil mezi 25 nejnebezpečnějších filmů. (Aknah)

• - Kimberly Peirce pracovala na scénáři téměř pět let. (casyy)