Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Lámem si hlavu ako mohla taká kočka ako je Hilary zahrať takého chalana ako je Brandon... To chce veľkú sebadôveru sa vžiť do takejto úlohy,keďže po projekcii som mal problém vstať zo stoličky a vypnúť to. Za skoro dve hodiny sa tam toho udeje pomerne dosť a výkon Hilary pokladám asi za najlepší v histórii udeľovania sošiek for leading role,nie je veľa takých performances,ktoré človeku vyrazia dych,a tento,myslím,že je jeden z nich.Pochvalu si zaslúži aj Chloe za odvážne scény,ktorá nie je síce v hereckej lige,ale výkon zostáva tým zapamätania hodným. Režisérka si servítku pred ústa nedáva,a tým má snímok status veľmi nebezpečného filmového počinu,ktorý odporúčam na vlastné zváženie.Proste takmer som mal nervy v kýbli.Excelentné,ale nebezpečné.(26.12.2013)

Hilary Swank je opravdu neskutečná a já jsem po celou dobu nemohl uvěřit, že herečka s tak silným osobním kouzlem dokázala tak věrohodně ztvárnit kluka. Ale jak excelují ona a Chloe Sevigny před kamerou, tak Kimberley Peirce za ní poněkud tápe. Příběh má sice silnou myšlenku a jeho nepříjemná atmosféra se bez problémů zadere hluboko pod kůži, ale ty dvě hodiny se přesto strašlivě táhnou a většina postav je vykreslena takovým způsobem, že si k nim divák jen těžko vytváří nějaký kladný vztah. Já jsem měl po skončení takový rozpačitý pocit, že to celé bylo opravdu jen o Hilary Swank s jejím krátkým sestřihem, kteří si společně rázně kráčely pro zaslouženého Oscara, a že zbytek snímku se mi už teď ztrácí v nejasném mlžném oparu. Pro mě tak 3* a 1/2..(11.11.2012)

Vychvaľovať herecký výkon H. Swank to je ako nosiť drevo do lesa. Bez nej by určite nebol film tam kde je, ten rok bol oscar rozhodne v správnych rukách. Oceňujem aj celkovú drsnotu a naturálnu atmosféru, do ktorej bol snímok zabalený ako aj ostatných hercov. Na druhú stranu ale možno to chcelo lepšie si pohrať s psychológiou hlavnej hrdinky, zážitok z filmu by sa ešte viac prehĺbil. Ale aj tak, vynikajúce, výborné... 80/100 Project 52 Films by Women.(26.4.2016)

Nič pre homofobikov :) Myslím, že Hilary Swank je bravúrna herečka a v kombinácii s Chloë Sevigny, ktorá je tak presvedčivá, že snáď ani nevynakladá najmenšie úsilie, aby postavu stvárnila autenticky, pretože tou rolou priam žije, vytvorili niečo tak krásne, a zároveň hlboké a surové! Niečo čo sa rozhodne často natočiť nepodarí. Prežívala som každú sekundu filmu, akoby som sa udalostí v ňom osobne účastnila. Vážne a doslova-každú. Rozdrtil moju dušu na prach.(19.10.2013)

Teena Brandon (Brandon Teena) prožívá krizi sexuální identity uprostřed americké white trash komunity. Poněkud přehodnocený indie s Ocarem, za co? Uznávám faktickou hodnotu skutečných událostí, kterými je BOYS DONT CRY inspirován, nicméně první půlku jsem pronudil - druhá už je o něco rozjetější, ale mě nenadchla. Nenadchl mě ani výkon Hilary Swank. Chladné. Kruté. Měl jsem se ten večer radši koukat na Dálnici do pekla ...(24.1.2008)

• - Brandon spolu se sestrou navštěvovali Marianskou základní školu a poté i Střední školu Piuse X., kde si ho pamatují jako společensky nevhodného. Ve druhém ročníku Brandon odmítá křesťanství z důvodu, že papež Pius X. opovrhuje homosexuály. (MFJD)

• - Vzhledem ke skutečnosti, že byla u Brandona zahájena pouze hormonální léčba (operativní kroky už nestihl), byl několika médii nazýván lesbičkou. Nicméně Brandona Teena prohlašoval, že se k operacím brzy uchýlí. (MFJD)

• - Brandon Teena je pohřben na památečním Lincolnově hřbitově v Lincolnu, v Nebrasce. Na náhrobku má napsáno "Teena Brandon - dcera, sestra a oddaná přítelkyně". (MFJD)