Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Nič pre homofobikov :) Myslím, že Hilary Swank je bravúrna herečka a v kombinácii s Chloë Sevigny, ktorá je tak presvedčivá, že snáď ani nevynakladá najmenšie úsilie, aby postavu stvárnila autenticky, pretože tou rolou priam žije, vytvorili niečo tak krásne, a zároveň hlboké a surové! Niečo čo sa rozhodne často natočiť nepodarí. Prežívala som každú sekundu filmu, akoby som sa udalostí v ňom osobne účastnila. Vážne a doslova-každú. Rozdrtil moju dušu na prach.(19.10.2013)

Syrová filmařina se zcela suverénní Hilary Swank – pro role obětavou herečkou, která jinak (bohužel) nedostává tak silné role, ale když už (Million Dollar Baby), tak je to zpravidla vynikající zážitek. V jednom dni jsem si nicméně obě dramata po letech s chutí pustil a nelitoval. Případ, kdy se mladíček, toho času fyzicky žena, stal hlavním aktérem tragické události, zaujal debutantku Kimberly Peirce, která po letech pečlivého sbírání detailů natočila milostné drama o poruše pohlavní identity. Hlavní postava sice není žádné neviňátko, křečovitě se snaží přiblížit mužským, nicméně ve skutečnosti touží po pozornosti, pochopení, objetí. Tahle nebezpečná hra se ovšem brzy začne hroutit. Tvůrci se nesnaží šokovat za každou cenu, prostě se dotýkají opovrhované menšiny otevřeně a po svém a dělají to zejména díky hercům velmi solidně.(8.1.2012)

Snad první film, kde se holka vydává za kluka a věřil bych jí to. Hilary je ještě přesvědčivější než – shodou okolností – Chloë Sevigny v Hit & Miss. Škoda, že to zašlo tak daleko. Bohužel až na konci jsem pochipil, že šlo o příběh podle skutečnosti. Každopádně bezmoc a omezování slabších mě ve filmu velice sere. Nic příjemnýho na pokoukání. Tenhle kousek mě utvrdil v tom, že vyšinutý a ostatním nebezpečný lidi by měli být někde zavřený, stejně tak jako o nutnosti pravidla třikrát a dost. A taky v tom, že Sarsgaard vypadal odjakživa jako úchyl se skelným pohledem, kterýmu bych se obloukem vyhnul. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 2 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4(23.12.2012)

Herecký koncert Hilary Swank a také opomíjené Chloe Sevigny. Drsný, emocionálně silný snímek, ale neoslovil mě tak jak jsem si představoval. Určitě zasloužený Oscar pro moji oblíbenkyni Hilary. Ale filmu prostě něco chybí a úplný závěr mi přišel trochu moc líbivý, až falešný (klasické filmové "true story"), takže "jen" 80%(24.1.2008)

Takéto filmy, ktoré obsahujú podobné a iné tabuizované tematiky sa ani nečudujem, že stretávajú s úspechmi. A keď k tomu prispeje svojim talentom aj neskutočná Hilary, niet pochýb o uznaní. Perfektný film z drsnej americkej reality, kde konečne Amíci ukazujú svoju pravú tvár a nesnažia sa o perfekcionizovanie. 85%.(8.10.2006)

• - Matka Teeny Brandon JoAnn Brandon prohlásila, že její dcera ve skutečnosti nebyla transsexuál a necítila být se mužem. Teena si prý svou identitu pěstovala jako obranu před muži, protože ji jako dítě opakovaně zneužíval její strýc. (casyy)

• - Nissen obvinil Lottera z vraždy a výměnou za snížení trestu Nissen přiznal, že se podílel na znásilnění a následném zabití Brandona Teeny. Nissen proti Lotterovi svědčil a byl odsouzen na doživotí. Lotter stále svou vinu popíral. Porota ho přes to shledala vinným a byl odsouzen k trestu smrti. Lotter i Nissen se odvolali a jejich případ se dostal k přezkoumání. V září 2007 Nissen odvolal svědectví proti Lotterovi a řekl, že to on vystřelil a Lotter se na zavraždění Brandona vůbec nepodílel. Roku 2009 se Lotterovo odvolání s pomocí nového Nissenova svědectví dostalo s pomocí novinových reklam až k Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že oba byli zapojeni do vraždy a identita střelce je zcela irelevantní. V srpnu 2011 8. americký obvodní soud zamítnul žádost Johna Lottera o odvolání. (MFJD)

• - Brandon byl ve skutečném životě zasnoubený s Ginou Bartu, po odhalení Brandonovy identity však Gina zásnuby zrušila, což bylo hlavním důvodem Brandonova odjezdu do Falls City v Nebrasce. (Anne88)