Až vyjde měsíc

Moonrise Kingdom

Až vyjde mesiac

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2012, 90 min

No je to v podstate uchylarna a kravina s jednoduchym pribehem, ale zaroven taky vizualne nadhernej, originalni a hravej film. Ackoliv tu neni zadnej uzasnej pribeh, dokaze to zaujmout a film docela svizne odsejpa. Herci jsou do jednoho skvely, i kdyz banda skautu je precejen drobet nevyrazna. Takze po Darjeeling dalsi Andersonuv film, kterej me mile prekvapil. Lepsi 4*.(28.9.2012)

• tron

Od Wesa Andersona jednoznačne milujem Život pod vodou. Dokonca by sa bez problémov dalo povedať, že je to jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Spolu s Votrelcom :-) Takže sa snáď dá povedať, že Wesovu filmovú poetiku mám rád. Ale toto mi proste nesedelo. Neviem, či už som sa jeho osobitého štýlu prejedol alebo čo, ale proste palec dole. Ledva som to dopozeral.(14.1.2017)

Když se dokodrcal do kin nový Anderson ještě ke všemu se svým dvorním hercem Billem Murrayem a viděl na plakátě Brucíka v kratkejch kalhotách s bílejma ponožkama, měl jsem radost jak kráva z předjaří. Jenže jak už to tak bývá, velká očekávání kolikrát filmu nejvíc podřezavaj nohy. Film je sice opět tak krásně jinej a a má mnoho vtipů zaležených na pouhým jednom zábvěru kamery, což na Wesovi prostě miluju, ale neubránil jsem se pocitu chvilkové nudy což se mě u předešlých Wesových filmů nikdy nestalo. Možná je to tím, že khaki skauti nejsou takovým světem ve světě jaký Wes k vyprávění svých příběhů potřebuje, možná je to proto, že žádná dospělá postava, která určitě lépe chápe Wesův absurdno styl neměla tolik prostoru, nevím. Vím jen, že ač jsem byl opět svědkem vynikající fantazije se smyslem pro humor, hravostí a neuvěřitelnou originalitou, chyběla mně k tomu poleva, která to všechno spojí a dochutí.(19.7.2012)

Wes Anderson (opět) demonstruje svůj um pro přezvláštní komedie. V rámci své tvorby neinovuje, avšak navenek originální stále je, kombinuje precizní filmařinu protkanou promyšlenými detaily s odlehčeným a nenáročným dějem, který je "sofistikovaně jednoduchý". Moonrise kingdom je snímek schopný zaujmout jak dětské, tak dospělé obecenstvo, představuje dětské prostřední, dětskou lásku a dá se říct, že pracuje i "dětskou logikou", avšak v pozadí je citelný pocit nostalgie a melancholie, který uspokojí i intelektuálně laděné pamětníky. Přístup k postavám je vskutku zajímavý, děti se chovají jako dospělí a dospělí naopak působí infantilně do té míry, aby se s nimi srovnali na stejnou úroveň. Výsledek paradoxně není guláš pejska a kočičky, ale hladce do sebe zapadá... Jen osobně tím nejsem až tak unešen. 7/10(24.9.2012)

Je nějaká šance zachytit čistější a opravdovější romantiku než v dětské lásce? Po dvouch slabších kouskách se Wes vrací alespoň v první polovině k tomu co mu jde nejlépe. Bohužel i přes krátkou stopáž působí filmová druhá polovina po skvělé první dosti nepovedeně. Dětský casting se povedl, Bruce Willis zase jednou hraje se zaujetím a nechybí nezbytný Bill Murray. 70%(4.10.2012)

• - Čepice, kterou nosí během filmu vypravěč příběhu, je stejná jako čepice Billa Murrayho ve filmu Život pod vodou (2004). (Itar)

• - Ve scéně, kdy se dva malí hrdinové - uprchlíci - povídají na skále s květinami ve vlasech, mezi záběry květina za uchem neustále mění svou pozici. (Girlofheaven)

• - Ve scénách v zálivu zazní tři části skladby "Karneval zvířat" od francouzského skladatele Camille Saint-Saënse v pořadí "Voliéra", "Klavíristé" a "Kukačka v hlubokém lese", ačkoliv originální pořadí těchto částí ve skladbě je "Kukačka v hlubokém lese", "Voliéra" a "Klavíristé". (Cranham)