USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

krauset

Unikavé mistrovské (Mistrovo) dílo. Tím mistrem je pochopitelně PTA, jenž natočil nejlepší drama nultých let (Až na krev) i desátých let (Mistr). Kontrapunkt přemýšlivého Hoffmana a spontánního Phoenixe dává vyniknout oběma, a takto silný dvojitý mužský výkon tu patrně nebyl od Branda s Pacinem v Kmotrovi, jako dvojtakt možná nikdy. Až při opakovaném zhlédnutí se naplno projeví, jak nedbale, a přitom rigorózně je snímek komponovaný. ()

KOZEL84

Natěšenost a zvědvost s čím PTAčko příjde,mě přešla v polovině,kdy vyložil všechny karty a já už jen čekal,at' je konečně konec (protože už ani není nic s čím by mohl přijít a taky nepříjde-a co tam zas honíte složitého tupouni?!).At' si tihle pošahanci ořou s volama,pěstují vlastní mrkvičku,šukají bratříčky a sestřičky a tetičky a...honí si do kříže,čekají na Aštara,prodávají svoje pošahané žvásty,které nemají cenu použitého hajzlpapíru,je mi to šumabuřt.Hlavně at' s tím jdou někam do piče!Ocenit bych pak mohl jedině happyend v podobě hromadné sebevraždy.Natočené je to výborně,ale i přes oblíbeného PSH a Lewisovsky zažraného Phoenixe to šlo totálně mimo mě a spíš po mě PTAčko rovnou pálil slepýma (s příběhem).Z žádného důvodu netřeba vidět ně(i)kdy znova,nic mi to nedalo,nezaujalo,nedotklo se,nejspíš si to ani nebudu pamatovat a tak za dvě hvězdy,které sou mi taky jedno.Třísknout dveřma at' si pošahanci jdou probouzet jiné pošahance,které tak konečně bude mít někdo rád a dají jim nějaký nesmysl života.Nedivím se akademii.Diskuze vést je k hovnu.Hotovo dvacet.PS:a zas tomu jako nemusíte pálit 4nebo5 že to dělal PTA.Každý se může splést. ()

Vlče

Na Mistra jsem se těšil určitě víc než rok a ve výsledku mě bohužel zklamal. Anderson je výjimečný režisér, který v posledních letech nemá téměř konkurenci a každý jeho film je zvláštní, originální a nutí k znovushlédnutí (nejlépe několikrát). Mistr se v tomhle vůbec neodlišuje, ale poprvé na rozdíl od svých předchůdců působí trochu strojeně. Film je točený podobně působivě jako There Will Be Blood (dlouhé záběry, působivá hudba Johnnyho Greenwooda, úžasné herectví...), ale po několika minutách je jasné, že některé scény zdaleka nedosahují takového efektu. Naopak je film chvílemi nudný a to i pro otrlého diváka artových filmů. Tady je nutno zmínit, že toho kdo od filmu očekává pouze zábavu může Master zabít. Bez legrace. Herci jsou výborní, Hoffman solidní a přesvědčivý, ale Phoenix předvádí něco, co se vidí jen jednou za několik let. Soundtrack je brilantní a skvěle doplňuje rozvleklou a opět magickou kameru a některé scény jsou parádně bizarní (např. když Freddie rozkope záchod). I přes všechny výtky je Mistr bezesporu jeden z nejlepších filmů roku 2012. ()

Martyr

Darmo tam bude Jarda kruzit 3 hodiny okolo branky ked vysledok je ten, ze je unaveny jak prasa, gol nedal a divaci umreli od nudy.. ()

kowalski

Uf. Ten Joaquin Phoenix byl neuvěřitelněj. Chvilkama mi připadalo, že vůbec nehrál ale byl ta postava. Nevzpomínám si kdy jsem viděl takový herecký výkon. Ovšem ten scénář ten tomu filmu na rozdíl od režie, kamery a havně hereckých výkonů nejvíce škodí. ()

barteca

Všichni hrají jak o život, ale koukat přes dvě hodiny na skupinu psychopatů a borderline people, jak si vzájemně opakovaně ubližují v dobré víře, že si pomáhají, je náročné. ()

warrenur

Napriek tomu ze majster i ucen hraju prakticky dokonalo a aj prostredie, kostymi, vobec technicka stranka filmu je bezchybna, dej a dialogy, nakoniec i samotny zaver takmer dva a pol hodiny trvajuceho filmu ma nenadchli a casto nudili a vycerpavali. Prakticky sa s totoznujem s nazorom uzivatela J*A*S*M. Este ze som to v kinach nestihol, bol by som sklamany. ()

flash56

Najlepší film 2012. nech to NAJLEPŠÍ znamená už čokoľvek. Anderson to proste vie a ako bolo niekoľkokrát spomínané on je Mistr! fok you, everybody. po 3 pozretí: spolu s TWBB najlepšie filmy, ktoré som doposiaľ videl! Geniálne! ()

Tred2

Pomalu už začínám být alergický na podobné pseudo-intelektuálně/artistické snímky. Dlouhé bezvýznamné záběry, rádoby chytré proslovy, mentálně "nabušený" děj. To se šoupne bandě herců, kteří se snaží jako vzteklí (Phoenix byl skvělý, až to bylo podežrelé) prokázat genialitu toho všeho. Ve skutečnosti je to jen bouda pro hledače smyslu života(životů?). Pokud se řadíte mezi lidi jenž vystupují ve filmu, tak ještě před shlédnutím můžete klidně naprat plný počet a pak jen obdivovat tenhle velkolepý psychologický trip. Myšlenky, děj, závěr - všechno strašné. Vizuálně koukatelné, herci dobří. 140min stopáže na takovýto matlas by mělo být nelegální. PS.: Tohle je jeden z těch případů kdy verbalův komentář není jen vtipné vyjádření jeho názoru, ale naprosto výstižná kritika. ()

Viperine

Manipulace, fanatismus, psychopatologie, narcismus, naivita, bolavá duše, naděje, soucit, zklamání… ve stravitelném, místy trochu přitaženém balení. Žádný trhák, ale celkem to funguje. ()

spoonman

První půlku filmu máte pocit, že se díváte na něco výjimečného, druhou půlku filmu vám dojde, že ne a nevíte, na co se to vlastně koukáte a proč. ()

heihatchi

Zajímavý film, je tak zajímavý, až jsem ho nepochopil. Jediné co mě a jak koukám tak i další opravdu nadchlo, bylo mistrovské herectví JPího. Škoda, že byl film příliš nejednoznačný, takhle ho ocení jen malá "zpracovaná" skupina lidí. ()

tomashrabek

Asi som na to príliš malý "inťouš". Takže v skratke: príliš dlhé, príliš nudné, príliš divné, kozy hnusné a málo výbuchov. ()

zahadum

Ťažké a komplikované ... sotva uchopiteľné .... ale herecký prejav a atmosféra je neuveriteľná ! Joaquin je proste PÁN HEREC !!! ()

Fifer

Je to opravdu divný film ( tak jako Inherent Vice). Jsem rád, že i takové filmy vznikají. Některé scény jsou fascinující, už jen kvůli těm dvěma hereckým polobohům. Jsem ale rád, že jsem na to nešel do kina a mohl se na to dívat po částech, protože je to náročné, místy i nudné. Ale je to film, jakých je opravdu málo. Souboj dvou myslí, boj s peklem, sám se sebou. ()

Brousitch

"Když píšete, neustále se dostáváte mezi dva póly, kdy na jedné straně může být ten první z padesáti návrhů scénáře tím nejlepším, nebo se můžete snažit donekonečna uspokojovat ten svůj hlad, kdy pořád hledáte, jak věci fungují, a scénář padesátkrát vylepšovat. Vždy to ale stejně končí tím, že přijdu na natáčení, všechno to zahodím a doufám, že se to ostatní dobře naučili a vědí, co mají dělat." - Paul Thomas Anderson ()

holistix

Celkem dost pozdě a bez adekvátní záminky se začne učení a hlavně postava Mistra zpochybňovat. A dílčí sekvence pozbývají adekvátní pointy vzhledem k tomu, jak napínavě jsou vystavěny. Vytvářejí zklamání. Je to víceznačně znázorněné, ve smyslu chaotického vypravěče. Jednak se to větví, jednak dílčí motivy soupeří o dominanci. Epizody nejsou dramaticky provázané. Člověku tak utkví jednotlivé obrazy, ale celek je jaksi rozpačitý. Dvojznačnost pohledu na sektu se vlastně ani na jedné straně neobhájí. Přičemž mi tu nejde o definitivní soud. Takže závěr se spíš stane, než že by byl dramaticky nutný. Postavy jako takové jsou velice zajímavé a skvěle zahrané. Phoenix je vychrtlý, shrbený a uvěřitelný maniak s jizvou. Hoffman je absolutně úchvatný. Co do náznaků mi tam chybělo víc sexuálních motivů, vzhledem k vyprávění přes postavu protagonisty a časté obrazy „jeho očima“. Nějak to postupně začalo chcípat, aniž by to došlo k vrcholu. ()

Eluin

Zvláštní film. Skvělí herci, zajímavá kamera, ale na druhou stranu i nezajímavá hudba (od Greenwooda jsem čekal více) a zejména slabý příběh. Z tématu vzniku scientologie (či co to mělo být) šlo vytěžit asi více... ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)