USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

GOREGASM

P.T. Anderson nechal nejen mě čekat dalších pět let (pětiletky už prosím nebrat), aby stvrdil svůj status výjimečného tvůrce, od jehož tvorby očekávám vždy velice náročný, na druhou stranu zatraceně výživný materiál. Jak by se mohlo na první pohled zdát, Master rozhodně nestojí a nepadá s výkony Joaquina (sebedestrukčně sugestivní) a Phillipa Seymoura (tradičně plnokrevně charismatický), ale na neprůstřelném uměleckém know how, které Paulu Thomasovi může celý svět závidět. Anderson obohacuje svůj režijní styl s každým snímkem, nestagnuje jako řada jeho souběžníků, a přestože vypráví velmi komorní drama, vypráví jej ve velkolepém stylu. Nejlepší režie, kamera + hlavní a vedlejší mužská role za rok 2012. 100% ()

agassi68

Phoenix mi výkonom pripomenul č.1 v tejto oblasti - Seana Penna. Za to zaslúžene klobúk dolu. Tiež režisér sa snažil priniesť niečo nové, čo samo o sebe je výkon hodný pozitívneho ohodnotenia. A to je tak zhruba všetko. Skoro dve a pol hodinu sledovať alkoholika prenasledovaného vlastnými démonmi ako si hľadá východisko u "majstra" sekty je veľa aj na evanjelického agnostika :) ()

Adm.Nelson

Nie že by sa mi na to pozeralo zle, práve naopak. Ale vôbec netuším, čo chcel týmto filmom Anderson povedať. Pripomenulo mi to Malickov Strom života (tiež dlho pripravovaný), ktorý chcel povedať veľa, ale všetko skrýval do metafor a inotajov, a obyčajný divák bol za niekoho, komu ten film akoby nepatril. Toto mi príde dosť podobné, Anderson natočil to, čo natočiť chcel, ale akoby to natočil iba pre seba. Film by mal mať v prvom rade nejakú zrozumiteľnú výpoveď, ktorú divák dokáže odhaliť, ale tu som dosť bezradný pri vysvetlení toho, o čom to vlastne bolo, a nemám chuť sa v tom hrabať ďalej - a už vôbec nie pozrieť si to znovu. Škoda, pretože zrežírované je to skutočne vynikajúco, a to, čo predvádza Phoenix, doslova vyráža dych. 4/10 ()

Rokle

Dva geniální herci, každý záběr vypiplaný do nejmenšího detailu. Přesto mě to uspává k smrti a mám dojem, že koukám pět hodin :( ()

Ben Nevis

Nemyslím si, že bych film nepochopila, ale nelíbil se mi. Phoenix hraje trosku, kterou vyplivla válečná mašinérie a starejte se teď o sebe, hošánci. Hoffman zase hraje mesiáše, který rád zachraňuje lidi a miluje býti středem pozornosti. Jakmile se ti dva setkají, Mistr má Vánoce a může se vrhnout do záchrany. Jenže žádná z postav se za celou obří délku filmu nikam neposune, nedojde k žádné katarzi. Dívat se na Romy v Chánově, získám alespoň pocit marnosti, ale film mi přinesl jedinou emoci - nudu. Kdyby tam alespoň naznačili ty válečné hrůzy, které údajně hrdinu poznamenaly, ale ve flashbacích vidíme akorát pohodičku, tabáček a domácí alkohol. Body jsou za herecké výkony, hlavně Joaquin Phoenix dokázal zahrát svoji postavu tak, aby vypadala dostatečně citově odtažitě. ()

owwidius

Zaujimavy filmik, ktory mozno ked clovek vidi v tom spravnom (nihilistickom) naladeni, tak mu moze nieco dat. Alebo potom este tym ludom, co hladaju skryty artovy vyznam uplne vsade. Dejova linia je totiz len velmi slaba a cele je to len o akomsi hladani seba sameho. Herci su rozhodne skveli a aj film je zrucne natoceny, ale je podobne pomaly, ako aj ostatne kusky od PTA a to mne nejak nesedi. Tuto som ku koncu uz na to kukal, ze WTF. Moc ukricane, moc vysinute. Dufal som ze to sektarstvo dako viac rozvinu ale nic. Inak uplne do bodky suhlasim s tym co napisal J*A*S*M, lepsie by som to nenapisal. [#52/2013] ()

Rockerman

Vím, že Anderson netočí jednoduché filmy, ale tento je na mě už moc. Oceňuji skvělé výkony herců, hlavně Phoenix hraje svého válkou traumatizovaného alkoholika výborně, přesto pro mne je to příběh nezajímavý a tudíž mé hodnocení z toho vychází. 2 a půl hvězdy, ani o chlup víc. ()

Gumby

Hoffman cajk, Phoenix cajk, Amy taktéž. Jen PT Anderson jim to všem kazí. Ne, nerozumim mu. Neni z toho nakonec ani zřejmý, kdo z nich čtyř je vlastně ten největší magor ()

yvona

Nedoporučuji nikomu, kdo nemá zdání o existenci scientologie a životě L. Rona Hubbarda. Rozhodně však není žádnou oslavou tohoto manipulátora. ()

Folky

Je to úchvatně natočené, dokonale zahrané, ale zároveň strašně prázdné. V celé té dokonalosti jsem prostě nenašel žádný smysl. ()

actor-SP

Príbeh o Freddiem Quellovi a jeho ceste za hľadaním zmyslu života v povojnovom svete je tohtoročným americkým filmovým „topom“ a jeho ignorácia na Oscaroch v kategórii najlepší film, je nie nepochopiteľným, ale neospravedlniteľným faktom. Film P. T . Andersona nás vťahuje do sveta , ktorý si žiada vysvetlenie, možno duševné vykúpenie a práve Joaquin Phoenix v roli už spomínaného človeka snažiaceho sa prekonať svoje povojnové traumy alkoholom či sexom, sa stáva príznačným typom človeka, ktorého sa ujme charizmatický Lancaster Dodd (Philip Seymour Hoffman). Ten sa ho pokúša svojimi naivnými metódami zduchovniť, zdokonaliť jeho sebaovládanie a dať mu v spoločnosti miesto, ktoré tak márne hľadá. Aj napriek tomu, že jeho nasledovníci Freddiem opovrhujú, pre Lancastera je inšpiráciou a zároveň človekom, ku ktorému ho viaže silné puto. Očividne sa jedná o naturalistickú drámu plnú kritického pohľadu na spoločnosť, jej chovanie, jej podstatu. Aj preto sa možno Anderson rozhodol vynechať vo filme uzavretú dramatickú štruktúru s vrcholiacu záverom plným ideí a optimizmu, ktoré nahrádza príslušná bezvýchodiskovosť a pesimizmus. Ale taká je často realita. 90% ()

maaan

Kamera výborná, režie výborná, hudba výborná, herecké výkony výborné. Viděl jsem tam paralelu s Rain Manem nebo Forrestem Gumpem - ty filmy ale byly hodně dobře oceněné. Pak jsem na to přisel, proč žádné Oskary Mistr nevyhrál - příbeh - mainstreamově očividně hodně slabé místo. Ale jak bylo řešeno ve filmovém klubu - to, že žádné Oskarové nominace neproměnil mu budiž v našich končinách k dobru! ()

Torgal

Režisér, Phoenix a Hoffman si zaslúžia veľkú pochvalu, podali tu fakt brilantný výkon. Bohužiaľ film ako celok je tak nejak o ničom. Uberá sa odnikiaľ nikam, nemá dejový oblúk ani badateľný vývoj postáv. Po jeho skončení neviem definovať, čo som si mal z tohto filmu odniesť, lebo mimo skvelých hereckých výkonov mi nič nedal. Chvalabohu to aspoň (väčšinu času) nebolo nudné. 5/10 ()

Gabretta

137 minut, které mě nebavily. Film mě na začátku docela lákal tematicky. Očekávala jsem ale asi trochu něco jiného. Philip Seymour Hoffman je hnusnej slizoun a Joaquin Phoenix byl/je vždycky divnej. Sečteno a podtrženo - film mimo můj vkus, mimo mé chápání. Film mimo a o ničem. Slabota, Mistře. ()

mupimup

Lidé jsou zajímavé bytosti. Bez vyjímek. Nechte rozpovídat toho nejšedějšího, neviditelného kandidáta průměrnosti nebo trosku co vyhrabává véču z odpadkáče a pokud se vám podaří dostat pod povrch otevřete svět tužeb a zasutých pokladů duše, svaté Jiří s draky, andělská křídla či ušlechtilost a krásu Händelových sonát. Podobně Fredie Qell. Jeho utopené sny o svobodě a smyslu dokáže z labyrintu vědomí na vzácné okamžiky vzkřísit ani ne překvapivě jen cvok z opačného konce spektra. Zatímco totiž Fredie utápí frustraci a své běsi v ředidlových koktejlech, vitalita, laskavé charisma a reinkarnační naděje dotlačila Lancastera Dodda do role mesiáše pro podobně hledající. Jak vidno k založení nějaké více či méně roztomilé sekty není třeba mnoho. Stačí jeden neochvějný optimista ze zdáním smyslu a směru. Pro příznivce Joaqina Phoenixe další perla do sbírky. Pro badatele tajů podvědomí jedna vyřešená slepá cesta ke štěstí. ()

joker30

Film nie je nijak extra prevratný, ale Phoenix bol dľa môjho skromného názoru okradnutý o Oscara občas naozaj omylnou Akadémiou. 55 % ()

misbos

Freddie Quell to nakonec dal, zvládl to, přišel na to, jak žít "bez mistra" a vydržet to. V tý poslední postelový parafrázi na tu obskurní Doddovu metodu to všechno je. Všechno. Jinak k tomu není co dodat, tohle je prostě FILM. Phoenixův výkon je nadpozemskej, a všichni ostatní jsou soustředěný a přesný. A "poselství" - serte na mistry, ujeďte jim na vehiklech, který Vám daj, aby Vás u sebe udrželi. Smiřte se s tím, co už nezměníte, hodně se smějte a ... co nejvíc ho tam mějte! :-) ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)