Klukanda

• Česko Tomboy (festivalový název) (více)

Klukanda je označení pro děvče, které se chová jako chlapec a snaží se mít vlastnosti typické pro kluky, např. klukovské oblékání a hry spojované spíše s chlapci – fotbal a podobně. Desetiletá Laura se s rodiči a mladší sestrou přestěhovala do nového bytu v příjemném prostředí nedaleko Paříže. V šortkách, sportovním tričku a s nakrátko ostříhanými vlasy je k nerozeznání od kluka. Začínají letní prázdniny a Laura se pomalu seznamuje s novými kamarády... (Česká televize)

MaxForValue

(Videné v rámci Filmového festivalu Inakosti v Bratislave) Tomboy je zaujímavý pohľad do života chlapca/dievčaťa, ktorý je veľmi jemný, citlivý a dojemný. To, čo však tento film dramaticky degraduje je skutočnosť, že film poskytuje len to, čo je na plátne a nie to, čo je mimo neho, teda odpovede na mnohé otázky. Je Laura vlastne dievčaťom tváriacim sa ako chlapec preto, aby lepšie zapadla, alebo je to chlapec v tele dievčaťa? Je zamilované do Lisy alebo nie? Sú Lisine pocity istým spôsobom lesbické, alebo nie? Na všetky tieto otázky film odpovede neponúka a to by mal. ()

jonny

V podstate jako iamek. Film je sice zalozen na zajimavem nametu ale jako celek na me nepusobi tak zajimave, jak by asi mel. I presto se jedna o film, ktery bych doporucil. ()

Anteia

Po celý film se mi neskutečně líbil ten kamerový bokeh prostředí a jasné zaostření na detaili tváří. Poté se mi líbila v tomto snímku hlavně maličká Malonn Lévana, jelikož dětské herecké výkony jsou vždy nejčistější a v tomto snímku to takové opravdu bylo až neskutečně i u dalších postav. Konec byl pro mne malinkým zklamáním, protože mne to donutilo přemýšlet nad pokračováním příběhu, což bylo nemilé, jelikož jsem se snažila si poskládat celkový vývoj budoucnosti Laury. ()

samuelsson

Podla mňa veľmi náročný motív na nakrútenie filmu. Je to však zvládnuté aj vďaka hereckému výkonu mladej Zoé Héran. ()

route60

Citlivě a realistický natočený příběh o holce co se více cítí chlapcem, největší výhrou filmu jsou herecké výkony všech dětských herců v čele se Zoé Héran které uvěříte jakoukoli polohu její postavy a né jen jí, scény ať při fotbale nebo u večeře jsou krásně věrohodné bez zbytečného přikrášlováni. 100% ()

DonBraso

Scenéř určitě není žádné velké terno a byl to ten největší škraloup celého filmu.Neustále jsem si říkal proč?Proč řekla,že je kluk?Vysvětlení ani v závěru nedostanete a z toho jsem byl fakt hodně zklamán.JInak tenhle typ snímku mám rád a krásný vztah holek byl jedinečný.Vlastně všechny dětska byly suprový a režisérska asi jen točila přímo co udělají děti i mimo plac,což je hodně cítit z filmu.Nenásilný a uklidňující vztah rodiny,jedné holky co chce být klukem a tají to před skupinkou děcek,aby mohla zapadnout.Když Vám tohle bude stačit a nebude se ptát v duchu proč tomu tak musí být,tak je to parádní filmek. ()

beruskaska

Citlivě zpracované téma transsexuality, která se začíná projevovat u desetileté dívenky. Přirozené herecké výkony, zvláště u Zoé Héran je to velmi příjemné překvapení, jak se s rolí dovedla popasovat. ()

najby

Od filmu jsem čekala víc, než se mi nakonec dostalo. Těšila jsem se na zajímavý psychologický rozbor, ale místo hlubšího pochopení celé podstaty jsem se dočkala pouhého náhledu na celou záležitost - až na nepřiměřenou reakci prudérní matky a příjemné vzrušení z nové dočasné identity jsem nezaznamenala větší snahu vžít se do situace hlavní hrdin(k)y. Protože problematika transsexuality mi je poměrně vzdálená, dala bych přednost dlouhodobějšímu a hlubšímu pozorování vnitřních pocitů, prožívání apod. Nicméně herecké výkony byly přesvědčivé a aspoň v omezeném množství to ve mně probudilo sympatie a lítost k hlavní hrdince. ()

gezper

Pěkné a realisticky zpracované drama o jednom ne moc jednoduchém dětství-dospívaní. Ač podobná témata moc často nevyhledávám, tak zde je to pojato velice umně, dospěle, uvěřitelně, bez patosu a nějaké levné diváky ohromující ujetosti. Děti hrají hezky přirozeně, ale na druhou stranu v takto mladém věku je to většinou na hranici či za ní s obyčejnou (běžnou) dětskou bezprostředností. Až tedy na představitelkyni Laury, tam lze jasně bez debat rozponat na daný věk skvělý herecký výkon. Krátká stopáž je dobrá volba anebo to mělo být více do hloubky dotáhnuto, z pohledu matky, otce, závěr s okolím. Anebo raději ne, nechali to akorát 'dlouhé'. [70%] ()

Leník

Tak tato hra na psychologické drama mě zcela minula. Nevím, co nám tím chtěla paní režisérka a scénáristka říci, jediné, co vyvolala ve mně, byl pocit, že jsem pedofilní voyeur. Zřejmě jí při psaní scénáře nějak šílely hormony nebo co. Jsem schopna pochopit, že si holčičky hrají na chlapečky a obráceně, ale k tomu, abych porozuměla složitosti jejich situace nepotřebuji vidět, jak si modeluje z plastelíny pindíka (!) a návdavkem k tomu hordu polonahých dětí. Navíc se to celé odehrává v nějakém zvláštním světě, kde je sídliště téměř v lese a po ulicích se nepohybují žádná auta, natož dospělí lidé. Ti se zjevují jako deus ex machina jen v okamžiku, kdy je potřeba, aby pronesli nějakou repliku. Ve světě, kde tříleté až pětileté děti zůstávají samy doma, vítají návštěvy a chodí dle libosti ven. Jedinou hvězdičku dávám za výkony dětských herců, jen doufám, že je účast na této hrůze nějak psychicky nepoznamenala. ()

jirkahorn

Normálně mám tyhle festivalovky rád i s minimálním příběhem, prostě si jen užiju výbornou práci na režisérské stoličce, protože ta bývá jedním z nejdůležitějších prvků úspěchu výborných hereckých výkonů. A často mi to stačí k tomu, aby mě film bavil. V tomto případě je ale až tak přirozený, že by se celý scénář zřejmě musel vejít do jednoho delšího souvětí. Ani relativně krátká stopáž už to nezachraňuje a o existenci tohoto filmu nebudu vědět už asi tak za 5 minut. Škoda, potenciál byl rozhodně velký, režie super, výkony dětských herců super, není to úmělý, super... Ale ve výsledku nudné až otravné. ()

Masai

Taky jsem s klukama hrávala fotbal a lidi si mě často s klukem pletli, ale mě to tedy tenkrát děsně štvalo! Tohle děvče si to užívá a vůbec nemyslí na následky, dokud na všechno nepřijde její mamča a řekla bych, že až příliš rázně celou situaci vyřeší. Závěr mi nepřišel useknutý, nedořešený nebo otevřený, ale po vyřešení celé situace jako šance na úplně nový začátek pro Lauru. Velice příjemný film, na který se hodně dobře kouká, hlavní hrdinka je sympatická ať už jako kluk nebo jako holka :o) ()

Mates Hradecky

Sociální sonda do života prosté rodiny ze sídliště, která se stále stěhuje (patrně kvůli práci). Tatínek pracuje na počítači a vrací se domů večer, aby vyrobil dalšího potomka a maminka rodí. Tudíž si nikdo nevšímá potřeb prvorozené dcery pro její jinakost, která je velmi patrná. Laura je tak na svůj problém sama, pochopení hledá pouze u své malé sestry. Chová se a obléká jako chlapec, kterážto identita ji je přirozená a v které prožívá svou první lásku k dívce. Film graduje v okamžiku prozrazení pravé identity Laury. Matka reaguje hystericky, bez pochopení situace, vždyť jsou tu důležitější věci, neboť porod se blíží. Otec po příchodu z práce zaraženě mlčí a těší se na další sladké večery vyplněné výrobou dalšího fakáněte. Laura je nadále na vyrovnání se se svým problémem sama, jen to má zase o krapet těžší. Film stojí a padá s monumentáním hereckým výkonem hlavní představitelky. ()

finkie

Citlivě a vkusně natočený film na nelehké, k patosu svádějící téma. Tenhle nevtíravý humanistický realismus umějí Francouzi skvěle. V zemi svého původu vyvolal Tomboy svého času kontroverzi, protože na něj chodily děti v rámci školních představení, což v jistých bigotně-konzervativních kruzích vyvolávalo obavy z jejich možné indoktrinace v duchu genderové teorie. Jak je pro francouzské filmy typické, děti se zde chovají na svůj věk rozumně a vyspěle, nejsou přemoudřelé, drzé nebo křečovitě (dospělácky) vtipné jako je tomu pohříchu velmi často ve snímcích z jiných zemí. Absence vyloženě silných scén a výrazného dramatického oblouku mi narozdíl od některých uživatelů nevadí, tato uměřenost a střízlivost patří k realistickému výrazu tvůrců snímku. Lidi jsou holt často zblblí Hollywoodem a chtějí za každou cenu všechno pořádně pocukrované a opepřené. ()

01.01.2012

01.01.2011