Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vypráví příběh Jamese Deana počínaje jeho dětstvím, přes jeho bouřlivou a krátkou hollywoodskou kariéru, až k jeho předčasné smrti. Sledujeme Deanovu pozorohudně rychlou cestu vzhůru, od chudého prosazeníchtivého herce ke světově proslulé movie-star. Významnou část snímkuí je i rovina pojednávající o jeho vztazích, především pak o jeho složitém vztahu k otci. Celý svůj život se snažil otci zavděčit, ten ho ale ignoroval a v ničem jej nepodporoval. Ve filmu je jeho otec ukazován jako člověk, jemuž prostě jen nebyla otcovská role souzena. Otec ho nakonec zavrhl, a to i přes to, že se James stal jedním z nejvyhledávanějších herců v Hollywoodu. Osudnou se Deanovi stala jeho vášeň pro rychlá kola, když ve svých čtyřiadvaceti letech těžce havaroval a při převozu do nemocnice zemřel.

Tento biografický snímek z roku 2001 byl původně natočen pro kabelovou televizi. Dean je zde ukazován nejen jako tvrdě pracující a divoký muž, ale i jako citlivá ztracená duše, která svůj bouřlivý život odráží ve svých filmových rolích. Deana hraje James Franco, role Deanova otce se zhostil Michael Moriarty a režie se ujal hollywoodský veterán Mark Rydell, který se dokonce s Deanem za jeho života přátelil. (lineiy)

(více)

Recenze (35)

Morien 

všechny recenze uživatele
Chtěla jsem vidět tenhle film tak strašně moc, až jsem se ze zoufalství dívala na verzi s italským dabingem (neboť tu jedinou se mi podařilo sehnat). Ač italsky rozumím jenom "E perricoloso sporghersi" - "Nenahýbejte se z oken", dostalo se mi vcelku silného zážitku. Co bych jediného vytkla, je právě tragická závěrečná scéná, která mi svým vyzněním tak trochu nesedla, zpomalení obrazu působilo tak divně, možná by to chtělo udělat trochu jinak. V ostatním jsem byla nadmíru spokojená, James Franco opravdu hraje jako o život a ve mně jako fanynce vyvolává téměř totožné pocity jako Dean. Zajímavé mi přišlo pozorovat, jak si herci poradí s přehráním geniálních scén z originálu, třeba dechberoucí scéna na ruském kole z Na východ od ráje. ()

FilmFan24 

všechny recenze uživatele
Takhle pojaté biografické filmy mám moc rád a zvlášť když se jedná o moje idoly. James Dean k nim patří. Můj nejpblíbenější herec, který nikdy nezestárl. Legenda, která nikdy neumírá. James Franco, stejně jako Dean, byl v době natáčení začínající herec a díky této roli na sebe hodně upozornil Plným právem. ()

Reklama

andrii 

všechny recenze uživatele
Životní i profesní "klapky" Jamese Deana v náčrtech před a za filmovou i soukromou kamerou. James Franco se úctyhodně klene ve tváři legendárního J. D. Potkává se a roztančí každý identický střípek, gesto, mluvu, mimiku... Šlechetné sny múzické, neklidné srdce rozervance, mlžný lesk vitráží filmových hrdinů. Zklamán krví stvořitele, odepřeno mu jest sedět na klíně rodičovském. Spiritualita v terapii nadčasovosti. Cesta, která se nestala cílem. Brzká smrt zmařila osud talentu tak drahocenného, andělsky křehkého. Legenda, která nemůže být opuštěna. Stále je v nás, v albu nekonečného poznání. Poeta nevinnosti, žár svištících šepotů, kapek zamlklých tajemství, doprovází své výsostné já mimo svět a čas. Velký svět hrdinův, který mu klečel u nohou. Osud jest tragédem. Milníky přitažlivé a ikonické jako sama doba. Milníky života génia na vrcholu, který vložil lístek do památníku klasikům herectví. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele
Já ten kult osobnosti okolo herce, kterej natočil všeho všudy 3 filmy a pak se zabil v autě, dost dobře nechápu. A po zhlédnutí tohoto životopisnýho filmu ho chápu snad ještě míň. Mám z toho dojem, že James Dean vlastně vůbec žádnej frajer nebyl, ale to svoje frajírkovství jenom hrál, aby zakryl, že ve skutečnosti je to psychicky labilní homosexuál. Možná teda James Dean hrál nějakou postavu v civilním životě a před kamerou potom byl sám sebou. Ale fakt nevim. Z filmu na mě James Dean působil teda hlavně jako pěknej blbec, se kterym by člověk asi nechtěl mít nic společnýho. A co se týče jeho smrti, tak já jsem žil v domnění, že chudák nedostal přednost a v tý nehodě byl naprosto nevinně. Ale z filmu to vypadá, že hodně velkou část viny nese on sám. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (10)

  • 14. minúta, James (James Franco) leží v posteli a rodičia sa hádajú. Matka prichádza do izby, James sa tvári, že spí - záber kamery na Jamesa ukazuje, že leží na bruchu a ľavú ruku má nahor, vedľa hlavy. V nasledujúcej sekunde sa kamera mení a nastáva chyba - James leží úplne inak. Je na boku a obe ruky má spojené a položené na vankúši pred svojou tvárou. (baclajean)

Reklama

Reklama