Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vypráví příběh Jamese Deana počínaje jeho dětstvím, přes jeho bouřlivou a krátkou hollywoodskou kariéru, až k jeho předčasné smrti. Sledujeme Deanovu pozorohudně rychlou cestu vzhůru, od chudého prosazeníchtivého herce ke světově proslulé movie-star. Významnou část snímkuí je i rovina pojednávající o jeho vztazích, především pak o jeho složitém vztahu k otci. Celý svůj život se snažil otci zavděčit, ten ho ale ignoroval a v ničem jej nepodporoval. Ve filmu je jeho otec ukazován jako člověk, jemuž prostě jen nebyla otcovská role souzena. Otec ho nakonec zavrhl, a to i přes to, že se James stal jedním z nejvyhledávanějších herců v Hollywoodu. Osudnou se Deanovi stala jeho vášeň pro rychlá kola, když ve svých čtyřiadvaceti letech těžce havaroval a při převozu do nemocnice zemřel.

Tento biografický snímek z roku 2001 byl původně natočen pro kabelovou televizi. Dean je zde ukazován nejen jako tvrdě pracující a divoký muž, ale i jako citlivá ztracená duše, která svůj bouřlivý život odráží ve svých filmových rolích. Deana hraje James Franco, role Deanova otce se zhostil Michael Moriarty a režie se ujal hollywoodský veterán Mark Rydell, který se dokonce s Deanem za jeho života přátelil. (lineiy)

(více)

Recenze (34)

SeBig 

všechny recenze uživatele

James Dean je pro mě vzorem. Baví mě jeho styl a charakter. Hlavně uměl parádně hrát. Tento film jsem dlooouho sháněl a nakonec jsem na něj čirou náhodou narazil na Youtube. James Franco je můj další oblíbený herec, a když jsem ho viděl v kůži Deana strašně jsem si film oblíbil. Franco to zvládl na jedničku. Ted už vím víc o Deanovi, jaký byl jeho život atd. díky tomuto filmu. Skvěle natočeno a nechápu proč to není víc známý. Too fast to live, too young to die. ()

Němi 

všechny recenze uživatele

Vlazny zivotopisny film, jakych jsou desitky. Reziser Rydell nedokazal z tak vdecneho pribehu vydolovat jediny zapamatovanihodny moment; scenu, ktera by zasahla. Jen odtazite sleduje labilniho mladika, kteremu scenar predepisuje ty nejklisovitejsi motivace. Zkratkovitost je strasna -- a podivna, kdyz vezmu v uvahu, ze si film nenalozil prilis veci k prevypraveni, o spousty zasadnich se jen lehce "otre" jednou scenou. Deana sledujeme jako citove nevyrovnaneho cloveka, ktery touzi jen po prizni chladneho otce. Vse ostatni proste projde kolem jako souhra okolnosti. James Franco nastesti do tohodle povrchniho placani vnasi pojitko a dostatecnou hloubku. A prestoze se o skutecnem Deanovi nedozvite o moc vic, nez co se da vycitit z jeho filmu, Franco probouzi sympatie a pusobi uveritelne; a dava tusit, ze za vsim je vic, nez je film schopny odprezentovat. __ [Videna 95 min dlouha DVD verze, kde je ta puvodni dvouhodinova?!] ()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

V první řadě, tomuhle se říká perfektní casting, Franco ač možná až moc trdlo, má podobný zero-fucks-given charisma, snoubí se v něm ta frajerská drzost, samolibost, spontánnost, vykořenění. On je důvod proč dávám jasně palec nahoru. Dějově je tu kladen důraz na snahu zavděčit se otci, což je možná klíčem k Deanovu chování a osudu. Zásadní moment je tuším smyšlený (snad až příliš odvážné, nepodložené, tj. diskutabilní odhalení), ale zafunguje dobře a trošku ulehčí ten tragický konec. Stopáž je možná příliš krátká a mohla by víc do hloubky, ale je tu dětství, NY i konflikt s realitou L.A. a můj dojem dobrý - v rámci televizní biografie paráda a rozhodně se vyplatí si někde vyhrabat. Vážně, těžko si představím lepší obsazení... ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Chtěla jsem vidět tenhle film tak strašně moc, až jsem se ze zoufalství dívala na verzi s italským dabingem (neboť tu jedinou se mi podařilo sehnat). Ač italsky rozumím jenom "E perricoloso sporghersi" - "Nenahýbejte se z oken", dostalo se mi vcelku silného zážitku. Co bych jediného vytkla, je právě tragická závěrečná scéná, která mi svým vyzněním tak trochu nesedla, zpomalení obrazu působilo tak divně, možná by to chtělo udělat trochu jinak. V ostatním jsem byla nadmíru spokojená, James Franco opravdu hraje jako o život a ve mně jako fanynce vyvolává téměř totožné pocity jako Dean. Zajímavé mi přišlo pozorovat, jak si herci poradí s přehráním geniálních scén z originálu, třeba dechberoucí scéna na ruském kole z Na východ od ráje. ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Na TV film naozaj vydarené. Celý svet si dokázal podmaniť tromi filmami, a pritom jemu išlo iba o jedno. O svojho otca, o uznanie od neho. To, či Franco zahral Deana hodnoverne, ja posúdiť neviem, nevidela som s ním ani jeden film, a určite to ihneď napravím. V niektorých momentoch mi ho ale naozaj veľmi pripomínal, a podľa mňa to zahral výborne. Bavilo ma sledovať prácu Deana na jeho filmoch, o to viac sa na ne teším. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (10)

  • 14. minúta, James (James Franco) leží v posteli a rodičia sa hádajú. Matka prichádza do izby, James sa tvári, že spí - záber kamery na Jamesa ukazuje, že leží na bruchu a ľavú ruku má nahor, vedľa hlavy. V nasledujúcej sekunde sa kamera mení a nastáva chyba - James leží úplne inak. Je na boku a obe ruky má spojené a položené na vankúši pred svojou tvárou. (baclajean)
  • Herec James Franco sa natoľko ponoril do štúdia charakteru Jamesa Deana, že prepadol fajčiarskemu zlozvyku. [Zdroj: FilmMax] (ash99)

Reklama

Reklama