Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vypráví příběh Jamese Deana počínaje jeho dětstvím, přes jeho bouřlivou a krátkou hollywoodskou kariéru, až k jeho předčasné smrti. Sledujeme Deanovu pozorohudně rychlou cestu vzhůru, od chudého prosazeníchtivého herce ke světově proslulé movie-star. Významnou část snímkuí je i rovina pojednávající o jeho vztazích, především pak o jeho složitém vztahu k otci. Celý svůj život se snažil otci zavděčit, ten ho ale ignoroval a v ničem jej nepodporoval. Ve filmu je jeho otec ukazován jako člověk, jemuž prostě jen nebyla otcovská role souzena. Otec ho nakonec zavrhl, a to i přes to, že se James stal jedním z nejvyhledávanějších herců v Hollywoodu. Osudnou se Deanovi stala jeho vášeň pro rychlá kola, když ve svých čtyřiadvaceti letech těžce havaroval a při převozu do nemocnice zemřel.

Tento biografický snímek z roku 2001 byl původně natočen pro kabelovou televizi. Dean je zde ukazován nejen jako tvrdě pracující a divoký muž, ale i jako citlivá ztracená duše, která svůj bouřlivý život odráží ve svých filmových rolích. Deana hraje James Franco, role Deanova otce se zhostil Michael Moriarty a režie se ujal hollywoodský veterán Mark Rydell, který se dokonce s Deanem za jeho života přátelil. (lineiy)

(více)

Recenze (36)

Němi 

všechny recenze uživatele

Vlazny zivotopisny film, jakych jsou desitky. Reziser Rydell nedokazal z tak vdecneho pribehu vydolovat jediny zapamatovanihodny moment; scenu, ktera by zasahla. Jen odtazite sleduje labilniho mladika, kteremu scenar predepisuje ty nejklisovitejsi motivace. Zkratkovitost je strasna -- a podivna, kdyz vezmu v uvahu, ze si film nenalozil prilis veci k prevypraveni, o spousty zasadnich se jen lehce "otre" jednou scenou. Deana sledujeme jako citove nevyrovnaneho cloveka, ktery touzi jen po prizni chladneho otce. Vse ostatni proste projde kolem jako souhra okolnosti. James Franco nastesti do tohodle povrchniho placani vnasi pojitko a dostatecnou hloubku. A prestoze se o skutecnem Deanovi nedozvite o moc vic, nez co se da vycitit z jeho filmu, Franco probouzi sympatie a pusobi uveritelne; a dava tusit, ze za vsim je vic, nez je film schopny odprezentovat. __ [Videna 95 min dlouha DVD verze, kde je ta puvodni dvouhodinova?!] ()

SeBig 

všechny recenze uživatele

James Dean je pro mě vzorem. Baví mě jeho styl a charakter. Hlavně uměl parádně hrát. Tento film jsem dlooouho sháněl a nakonec jsem na něj čirou náhodou narazil na Youtube. James Franco je můj další oblíbený herec, a když jsem ho viděl v kůži Deana strašně jsem si film oblíbil. Franco to zvládl na jedničku. Ted už vím víc o Deanovi, jaký byl jeho život atd. díky tomuto filmu. Skvěle natočeno a nechápu proč to není víc známý. Too fast to live, too young to die. ()

Reklama

pankreminek 

všechny recenze uživatele

Kéž by byl takhle nějak natočen film "Norma Jean a Marilyn". Zatímco teda Marilyn Monroe se slušného životopisného snímku nedočkala ("Můj týden s Marilyn" nepovažuji za životopisný), tak James Dean rozhodně ano. Film krásně ukáže Deanovu genialitu a přiměje člověka pro něj cítit lítost, jelikož on byl jedním z těch dvou nejvýjimečnějších a nejvíc magických hvězd všech dob. Tehdy ještě neznámý James Franco, oživil legendu svým perfektním hereckým výkonem. Není se co divit, že Dean i Marilyn byli hvězdy padesátých let, v žádném jiném období, by tak výjimečné a tragické hvězdy vzniknout nemohli. ()

aluna 

všechny recenze uživatele

Franco byl skvělej a především v pasážích, jenž představují fingovaný dokumenty z natáčení a známý scény z jeho filmů, je úplně božskej. Bavila jsem se, ale hlavně jsem se chtěla o Deanově osobě něco přiučit, takže jsem byla nadšená jen do chvíle, co jsem zjistila, že některý pasáže prý vůbec nejsou fakticky přesný, což by člověk u projektu takovýho druhu čekal. Docela škoda ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Životní i profesní "klapky" Jamese Deana v náčrtech před a za filmovou i soukromou kamerou. James Franco se úctyhodně klene ve tváři legendárního J. D. Potkává se a roztančí každý identický střípek, gesto, mluvu, mimiku... Šlechetné sny múzické, neklidné srdce rozervance, mlžný lesk vitráží filmových hrdinů. Zklamán krví stvořitele, odepřeno mu jest sedět na klíně rodičovském. Spiritualita v terapii nadčasovosti. Cesta, která se nestala cílem. Brzká smrt zmařila osud talentu tak drahocenného, andělsky křehkého. Legenda, která nemůže být opuštěna. Stále je v nás, v albu nekonečného poznání. Poeta nevinnosti, žár svištících šepotů, kapek zamlklých tajemství, doprovází své výsostné já mimo svět a čas. Velký svět hrdinův, který mu klečel u nohou. Osud jest tragédem. Milníky přitažlivé a ikonické jako sama doba. Milníky života génia na vrcholu, který vložil lístek do památníku klasikům herectví. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (10)

  • James Dean patrí medzi málo hercov, ktorí boli na Oscara nominovaní po smrti. A to hneď dvakrát – za filmy Na východ od raja (1955) a Obor (1956). (toi-toi)
  • Herec James Franco si za rolu Jamesa Deana vyslúžil Zlatý glóbus. [Zdroj: FilmMax] (ash99)

Reklama

Reklama