Dlhych 13 rokov som cakal od Roberta Zemeckisa na hrany film so zivymi hercami a nie s hercami, ktore hrali animovane postavy vo filmoch POLARNY EXPRES (2004) s Tomom Hanksom, dalej BEOWULF (2007) s Angelinou Jolie alebo hororovu 3D rozpravku VIANOCNA KOLEDA (2009) s Jimom Carreyom, cim ale nechcem povedat, ze by som animaky nemal rad, naopak prave Vianocna koleda sa mi v 3D verzii pacila najviac. Pred tymito filmami natocil thriler POD POVRCHOM (2000) s Harrisonom Fordom a s Michele Pfeiffer a musim teda uznat, ze LET je prvym filmom od Zemeckisa, ktory sa uplne vymyka jeho klasickej sviznej rodinnej rezie, na aku som bol zvyknuty pri HONBE ZA DIAMANTOM (1984), trilogii NAVRATu DO BUDUCNOSTI (1985,1989,1990) alebo pri FORRESTovi GUMPovi (1994), avsak nevadilo mi to. Zaujimal ma osud pilota, ktory zachranil vela zivotov vdaka riskantnemu pristatiu, avsak mal jeden velky problem, ktory ale nechcem vyzradit, ak ste to este nevideli. Myslim si, ze Denzel Washington bol právom nominovany na Oscara za najlepsieho herca v hlavnej ulohe a taktiez musim pochvalit kvalitne natocenu havariu lietadla, ktora nenechala vydychnut, pretoze som si nazivo predstavoval, ake by to bolo strasne tu havariu zazit na vlastnej kozi. Takze aj ked sa tento film nezapise u mna, ako film, ktory chcem vidiet viac krat, bol som velmi spokojny a hlavne netreba ocakavat ziadny akcny svizny thriller len preto, ze ho natocil Zemeckis. ___________ Denzel Washington - (Whip Whitaker) +++ Don Cheadle - (Hugh Lang) +++ John Goodman - (Harling Mays) +++ Nadine Velazquez - (Katerina Marquez) +++ Bruce Greenwood - (Charlie Anderson) +++ Tamara Tunie - (Margaret Thomason) +++ Brian Geraghty - (Ken Evans) +++ Kelly Reilly - (Nicole) +++ Produkcia: Robert Zemeckis +++ (Videl v nemeckom kine 29.01.2013) +++(31.1.2013)

Zemekis, Washington, Silvestri to sú všetko známe mená, ale s výsledku som sklamaný. Námet nie je zlý, ale film je strašne natiahnutý a moc toho neponúkne. Washington je dobrý herec, ale tento krát jeho postava je fakt nezaujímavá a Zemeciks dopadol rovnako ako Washington - začiatok pekne natočený, ale potom príde už dlhá, málokedy zaujímavá rovinka do cieľa, ktorá ničím moc neprekvapí ani nezaujme. 60% - 3*(26.5.2013)

Zemeckis sa nikam neponáhľa, neviem, či tak dlho hľadal vhodnú tému na zfilmovanie. Každopádne vybral minimálne dobrú tému. Po výbornej adrenalínovej havárii lietadla, vlastne už i počas nej sa v duchu pýtate. "Tak a teraz je to hrdina alebo ožran zrelý za mreže?" Táto dilema drží celý film nad vodou, aj keď nejakých 20-30 minút po havárii film trochu stráca dych. D. Washington je tradične stávka na istotu. Samotný záver pred súdom, kde sa pri pohľade na mŕtvu kolegyňu v kapitánovi niečo zlomí, mi veľmi nesadol a zdalo sa mi, že iba "efektívne" naplnil ten typický poučný záver "ala hollywood". Neviem prečo režisér zvolil to najmenej zaujímavé ukončenie príbehu. Aj preto slabé štyri hviezdy. 70%.(5.7.2013)

• Šakal

Jeden by (po slibném úvodu), byť pravda, hned v kokpitu se dočkáme starého (jak Hollywood) klišé: zkušený mazák (pilot) versus naprostý zelenáč, čekal sugestivní katastrofický snímek. Chyba lávky. Dočká(me) se pouze laciné (klišovité, šablonovité, chce se napsat typicky americké) moralitky na téma: alkohol, drogy, víra, jejíž „vrcholem“ je (před)závěrečná scéna(y). Tak nějak ji (je) tušíte, přesto si říkáte, NE tohle Zemeckis neudělá. Bum a je to tam! Flight = scénáristické a režijní Waterloo, které nezachrání ani snažící se, (seč to síly resp. játra a ledviny stačí) D. Washington. Pokud (by) tohle měl být „nový“ Zemeckis, tak (jelikož jsem od přírody mírný člověk), napsal bych něco ve smyslu: „Roberte, vrať se raději k animákům“. Něco mi však říká, že méně tolerantní uživ. (v čele s verbalem, pravda, ten má v poslední době na mušce jiného pána, že Stevene) by tak smířlivý tón ne(z)volili a obdarovali ho láskyplným: „jdi už do prdele“. P.s. Jedno se musí Zemeckisovi nechat. (Víkendovou) náladu mi zkazil pořádně, na druhou stranu, chuť podívat se (soukromému) baru na zoubek, dlouho nebyla větší. Něco mi však říká, že to zcela jistě (prvotním) záměrem snímku nebylo?!(20.1.2013)

Božiíi drama a je mi úplně u prdele, že Denzel zachraňuje vlaky, male holčičky či letadla, nebo v jakém fyzickém rozpoložení pravě je, proste good Denzel je tady, chápeš to brácho?! Zemeckis se konečně vrátil k hranému filmu a to rázem ve velkém stylu. Nikdy jsem nebyl extra slušňák, abych tady jaksi moralizoval a dělal kázaní ohledem drog, či alkoholu, byl bych jeden z těch, co vodu kážou a vino, pijí a už vůbec si nedovolím někoho odsuzovat "ehm". V závěru bych jenom opět poukázal na fakt, že všichni šulini, který znova v rámci svého nevkusu plivají na daný snímek a poukazuji na jeho povrchnost, zvrácenost či nelogičnost… pfuj, taká ostuda náboženští "liberalisté", taky jsem pobouřen. 8/10(7.1.2013)

• - Kromě jiných je na otcově farmě na zdi i fotografie dvou černošských pilotů před druhoválečným stíhacím letounem P-51D Mustang. Byla pořízena v Ramitelli v Itálii v březnu 1945 fotografem Toni Frissellem a zachycuje letce plukovníka Benjamina O. Davise a Edwarda C. Gleeda. (p3tris)

• - V souvislosti s rozpočtem 31 milionů amerických dolarů Robert Zemeckis prohlásil, že je pravděpodobně jediným režisérem, který by jej za takovou sumu dokázal natočit. (Brousitch)

• - V nemocnici se objeví mladík s rakovinou. Nemá vlasy, ale je možné si všimnout, že má obočí, které by po chemoterapii mít neměl. (Timak)