Dlhych 13 rokov som cakal od Roberta Zemeckisa na hrany film so zivymi hercami a nie s hercami, ktore hrali animovane postavy vo filmoch POLARNY EXPRES (2004) s Tomom Hanksom, dalej BEOWULF (2007) s Angelinou Jolie alebo hororovu 3D rozpravku VIANOCNA KOLEDA (2009) s Jimom Carreyom, cim ale nechcem povedat, ze by som animaky nemal rad, naopak prave Vianocna koleda sa mi v 3D verzii pacila najviac. Pred tymito filmami natocil thriler POD POVRCHOM (2000) s Harrisonom Fordom a s Michele Pfeiffer a musim teda uznat, ze LET je prvym filmom od Zemeckisa, ktory sa uplne vymyka jeho klasickej sviznej rodinnej rezie, na aku som bol zvyknuty pri HONBE ZA DIAMANTOM (1984), trilogii NAVRATu DO BUDUCNOSTI (1985,1989,1990) alebo pri FORRESTovi GUMPovi (1994), avsak nevadilo mi to. Zaujimal ma osud pilota, ktory zachranil vela zivotov vdaka riskantnemu pristatiu, avsak mal jeden velky problem, ktory ale nechcem vyzradit, ak ste to este nevideli. Myslim si, ze Denzel Washington bol právom nominovany na Oscara za najlepsieho herca v hlavnej ulohe a taktiez musim pochvalit kvalitne natocenu havariu lietadla, ktora nenechala vydychnut, pretoze som si nazivo predstavoval, ake by to bolo strasne tu havariu zazit na vlastnej kozi. Takze aj ked sa tento film nezapise u mna, ako film, ktory chcem vidiet viac krat, bol som velmi spokojny a hlavne netreba ocakavat ziadny akcny svizny thriller len preto, ze ho natocil Zemeckis. ___________ Denzel Washington - (Whip Whitaker) +++ Don Cheadle - (Hugh Lang) +++ John Goodman - (Harling Mays) +++ Nadine Velazquez - (Katerina Marquez) +++ Bruce Greenwood - (Charlie Anderson) +++ Tamara Tunie - (Margaret Thomason) +++ Brian Geraghty - (Ken Evans) +++ Kelly Reilly - (Nicole) +++ Produkcia: Robert Zemeckis +++ (Videl v nemeckom kine 29.01.2013) +++(31.1.2013)

No takže dala som tri hviezdičky i keď viacej by mi sedelo niečo medzi dvomi a tromi... Ako povedal môj priateľ mňa filmy, ktoré si dej budujú postupne nebavia. Pre mňa sa tam dokopy nič nedialo. Ja sa pri takýchto drámach nudím, pre mňa je to len bla bla bla jejda teraz sa niečo stalo a potom zase dlho len bla bla bla. Ako okej koniec sa mi celkom páčil i keď dalo sa to čakať a bol aj trochu taký klišovitý áno som debil, posral som to, mrzí ma to, preklínam sa, ľudia vážte si čo máte a podobné kecy. Ale zas priznám sa, že bavilo ma pozerať sa na alkoholika, ktorý si povie dosť a aj tak sa vždy naslope jak polka zgerby u nás v krčme. Takže dávam také slabšie 3* sú aj horšie filmy, ktoré ma oveľa menej bavili.(30.3.2013)

Náš kapitán je zas jak kára, náš kapitán je zas jak kára, náš kapitán je zas jak kára, koukej, jak se klátí… Denzel Washington je bezpochyby bourák, který hravě zvládne mašinfíru, elitního zabijáka z hobbymarketu i opilého pilota, veselého vraha. Studie důsledků nepřiznání si vlastního stavu závislým člověkem sice dostává až moc prostoru na úkor vyšetřování (vzájemné působení objektu letadlo šrot a subjektu pilot našrot), ale není to nic, co by nešlo zkousnout, obzvláště když už v úvodu křídlo letadla bořící špičku kostelní věže naznačilo, že k Bohu na nebi to tentokrát bude o něco dál. Jenže, co s tím koncem? Kdyby hrdina odešel ze slyšení za blesků fotoaparátů a potlesku publika a své „procitnutí“ si eventuálně nechal až na spolek anonymních alkoholiků, byl bych ze sociálního realismu nadšen, jenže tklivost za každou cenu všechno pohřbila. Jak poté začaly navazovat další srdceryvné scény, už jsem jen čekal odhalení, že ve volném čase dealující Goodman je zaměstnán jako letecký mechanik a nekvalitní údržbou nese odpovědnost za zablokovanou výškovku. S ohledem na předchozí Zemeckisovu tvorbu mohu říct, že mě závěr zklamal, ale nepřekvapil..(25.11.2016)

V první půlhodině je Let dokonalou instruktáží toho, jak se má chovat elitní pilot v krizové situaci- kopnout do sebe půl litru džusu s vodkou, otočit střemhlavě padající letadlo vzhůru nohama a přistát s ním na poli plném pánbíčkářů. A tuhle drobnou exkurzi do katastrofického žánru zvládl Zemeckis natolik bravurně, že i James Cameron by mu měl z paluby Titanicu uznale zatleskat. Zbytek filmu pak představuje dost bolestivou zpověď zlomeného alkoholika, která sice není tak dynamická jako velkolepý úvod, ale emocionálně si hlavně zásluhou Washingtonova prvotřídního herectví a velmi naturalistické režie dál udržuje obdivuhodnou úroveň. Někdy bolí podívat se pravdě do očí, ale právě tohle je ten typ filmu, pro který stojí za to tu bolest přetrpět. 80%(2.9.2013)

Chlast je svině. Tyhle řádky píšu zrovna v době, kdy mě bolí hlava po včerejší oslavě. Jenže zatímco u mě bude další podobně laděná akce až třeba za několik měsíců, pilot Whip Whitaker je ožralej dennodenně. A flašku v ruce nedokáže pojmenovat jako flašku v ruce. Je moc fajn vidět u hraného filmu po dlouhých letech jméno Roberta Zemeckise, který poslední roky platit za technologického inovátora. U silných dramat (Trosečník, Forrest Gump) ho přesto vidím mnohem raději. Flight přesně takový je, to „divácky“ zásadní si navíc odehraje hned v úvodu. Zběsilým manévrem totiž zachrání v porouchaném letadle na devět desítek lidí, jenže hrdinou je jen částečně, protože v krvi měl známky chlastu a koksu. A to úřady přehlížet nebudou. Výsledek se velkým gestům a zásadním americkým poselstvím docela brání. Alespoň v první polovině určitě. Jenže scénář (mimochodem si ho všimli i filmoví kritici) nejprve namixoval solidní drámo, kdy pilotovo charisma a jistota v kokpitu jsou v protikladu s jeho mizerným charakterem a kdy narkomanka-pilotova nová láska ještě chce vidět světlo v tunelu, pak ovšem ubral na rytmu. Velká výzva před Whipem teprve visí, pro ostatní toho ale scénář moc nevymyslel. Boj narkomanky Nicole se závislostí tak prakticky „neexistuje“, Whipova rodina je v ději téměř zbytečná, kámoš John Goodman mi do příběhu navíc moc nesedl. Přesto tu máme sympaticky civilní film, který před kamerou jednoznačně táhne Denzel Washington a za ní spolehlivý Zemeckis. Sice to moc neustál s délkou a s několikerým poplácáváním po ramenou, a pevné místo v mé filmotéce mít zřejmě nebude, přesto tu máme nezpochybnitelně silný film, řemeslně a herecky precizní, kterému kvality nikdo neupře!!(15.9.2013)

• - Kameraman Don Burges a režisér Robert Zemeckis se dohodli, že použijí málo používané třicetivteřinové záběry. Trendem poslední dob je přitom použití 3 - 6vteřinových záběrů. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Kromě jiných je na otcově farmě na zdi i fotografie dvou černošských pilotů před druhoválečným stíhacím letounem P-51D Mustang. Byla pořízena v Ramitelli v Itálii v březnu 1945 fotografem Toni Frissellem a zachycuje letce plukovníka Benjamina O. Davise a Edwarda C. Gleeda. (p3tris)

• - Do role Nicole tvůrci zvažovali také obsazení Olivie Wilde a Dominique McElligott. (Listeroman)