Velké herecké sólo pro autenticky nadraného Denzela Washingtona. Zrežírované Robertem Zemeckisem tak, jako kdyby sám střízlivěl z (CGI) opojení. Nadčasový příběh o (ne)dobrovolných závislostech a nabývání ztraceného kontroly vypráví občas nesoustředěně a po celou dobu velmi pomalu, abychom pochopili každou sdělenou myšlenku, a téměř nedramaticky (napětí leteckého úvodu je například oslabováno druhou dějovou linií s Nicole). Zatímco první, akčnější polovina, slibující hrdinovu rychlou proměnu, je ještě slušně rytmizována střídáním scén tichých a scén podbarvených moderní hudbou, v té druhé vše splývá a naděje na změnu slábne. Poté, co ho nakopne letecká havárie, díky které doslova spadne nohama zpátky na zem, je Whip odhodlán udělat si v životě pořádek. Až nutnost čelit vlastním prohřeškům a vést bitvu, jejíž příčinu považuje za nesmyslnou, jeho odhodlání citelně oslabí. Whip sice udělal jeden hrdinský skutek, ale filmovým hrdinou hollywoodského střihu není. V detektivce by byl zároveň viníkem i vyšetřovatelem a tuto jeho vnitřní ambivalenci dokázal Washington bravurně vystihnout, ačkoli nedostal mnoho velkých dramatických momentů ani možnost odstínit postupnou proměnu postavy. Neprodělává kontinuální vývoj k lepšímu, a jako takový si ani nezaslouží soucit. Režisér se o něj zajímá bez patosu, bez empatie, jako kdyby šlo jen o objekt ke zkoumání, na jehož permanentní opilosti rozhodně není nic cool (takže žádné subjektivní záběry, žádné chlastací střihové sekvence s rockovou hudbou). SPOILER Pohledy zvenčí, kdy se svědkem vlastních činů stává také Whip samotný (televizní zpravodajství), si Zemeckis připravuje půdu pro závěrečné odhalení, komu (zřejmě) po celou dobu patřila vypravěčská perspektiva. Přesně jako upřímná zpověď napraveného hříšníka, pohrdajícího svým dřívějším já, film také působí. KONEC SPOILERU Let je ukázkovým „krizovým“ filmem. Trochu naivně, ale bez přehánění a nejlacinějších scenáristických kliček (ty přicházejí až na závěr) varuje před hledáním opory v drogách a alkoholu. Ač má snímek nakročeno k náboženskému poselství, vysvobozením nakonec není Bůh (nad jehož fanatickým následováním Let spíše pozvedává obočí), nýbrž celkem prostě a obyčejně rodina. Cynismus stranou, i takové filmy jsou dnes třeba. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, imf, eye candy(21.2.2013)

Dlhych 13 rokov som cakal od Roberta Zemeckisa na hrany film so zivymi hercami a nie s hercami, ktore hrali animovane postavy vo filmoch POLARNY EXPRES (2004) s Tomom Hanksom, dalej BEOWULF (2007) s Angelinou Jolie alebo hororovu 3D rozpravku VIANOCNA KOLEDA (2009) s Jimom Carreyom, cim ale nechcem povedat, ze by som animaky nemal rad, naopak prave Vianocna koleda sa mi v 3D verzii pacila najviac. Pred tymito filmami natocil thriler POD POVRCHOM (2000) s Harrisonom Fordom a s Michele Pfeiffer a musim teda uznat, ze LET je prvym filmom od Zemeckisa, ktory sa uplne vymyka jeho klasickej sviznej rodinnej rezie, na aku som bol zvyknuty pri HONBE ZA DIAMANTOM (1984), trilogii NAVRATu DO BUDUCNOSTI (1985,1989,1990) alebo pri FORRESTovi GUMPovi (1994), avsak nevadilo mi to. Zaujimal ma osud pilota, ktory zachranil vela zivotov vdaka riskantnemu pristatiu, avsak mal jeden velky problem, ktory ale nechcem vyzradit, ak ste to este nevideli. Myslim si, ze Denzel Washington bol právom nominovany na Oscara za najlepsieho herca v hlavnej ulohe a taktiez musim pochvalit kvalitne natocenu havariu lietadla, ktora nenechala vydychnut, pretoze som si nazivo predstavoval, ake by to bolo strasne tu havariu zazit na vlastnej kozi. Takze aj ked sa tento film nezapise u mna, ako film, ktory chcem vidiet viac krat, bol som velmi spokojny a hlavne netreba ocakavat ziadny akcny svizny thriller len preto, ze ho natocil Zemeckis. ___________ Denzel Washington - (Whip Whitaker) +++ Don Cheadle - (Hugh Lang) +++ John Goodman - (Harling Mays) +++ Nadine Velazquez - (Katerina Marquez) +++ Bruce Greenwood - (Charlie Anderson) +++ Tamara Tunie - (Margaret Thomason) +++ Brian Geraghty - (Ken Evans) +++ Kelly Reilly - (Nicole) +++ Produkcia: Robert Zemeckis +++ (Videl v nemeckom kine 29.01.2013) +++(31.1.2013)

• flanker.27

Havárie šla. Ale potom... už to moc nešlo. "Boží zásah jako jedna z možných příčin", to jsem fakt nevěděl, jestli si dělají srandu. K tomu je to strááášně zdlouhavé. Žádné postupné rozvíjení dramatu, vyšetřování, odpovědnost a tak. Jen nuda a nuda. Přitom nápad je tak slibný. Hrdina nikoli bez bázně a hany, ale závislák, to skutečně slibuje velké možnosti. Ale je z toho velké nic. Vlastně ani nevím, co konkrétního napsat, protože se není skoro čeho chytit.(2.4.2014)

• Wacoslav1

No co bylo toto za kokotinu? dalsi film kterej nema v cervenych cislech absolutne co pohledavat vychlastanej a vyfetovanej Denzel predvede zazracnej manevr skoro vsechny zachrani ale i tak ho ty svine chtej potopit on dela vsechno proto aby se tak nestalo a nakonec svedomi zahryze a potopi se sam jako sorry ale mame tu dalsi zplacaninu vyustenou do naprosto predvidatelnyho a za kazdou cenu nasilne nasroubovanyho patetickyho konce Washingtonovy coby prosedivelymu cernymu trpiteli tu nezeru ani dobrej den a jak to cely dopadne s tim sebepokanim mi bylo jasny uz nekde v pulce filmu navic ta scena kdy se borec pred tim zaverecnym slysenim vyleje jak hovado a aby byl ready tak jeho obhajci zavolaji jeho kamose se kterym vysnupe par lajn a oni mu pak za to jeste zaplati tak to bylo doslova WTF to ma bejt jako seriozni drama jo? no nevim ja cekal ze dostanu nejakej strhujici film z poradnymi technickymi detaily a serioznim zpracovanim a misto toho sem obdrzel priblblou moralitu na tema alkohol a drogy jsou svinstvo no tak to je teda sakra slaby ne ze by to vylozene neslo dokoukat to zase ne ta uvodni pasaz je slusna a mohli ji klidne zdramatizovat a protahnout na ukor ty nudy a zabijackych dialogu ktery vyplnujou zbytek filmu ale od Zemeckise bych teda cekal vic(7.2.2013)

Zemeckis sa nikam neponáhľa, neviem, či tak dlho hľadal vhodnú tému na zfilmovanie. Každopádne vybral minimálne dobrú tému. Po výbornej adrenalínovej havárii lietadla, vlastne už i počas nej sa v duchu pýtate. "Tak a teraz je to hrdina alebo ožran zrelý za mreže?" Táto dilema drží celý film nad vodou, aj keď nejakých 20-30 minút po havárii film trochu stráca dych. D. Washington je tradične stávka na istotu. Samotný záver pred súdom, kde sa pri pohľade na mŕtvu kolegyňu v kapitánovi niečo zlomí, mi veľmi nesadol a zdalo sa mi, že iba "efektívne" naplnil ten typický poučný záver "ala hollywood". Neviem prečo režisér zvolil to najmenej zaujímavé ukončenie príbehu. Aj preto slabé štyri hviezdy. 70%.(5.7.2013)

• - Velké dopravní letadlo skutečně může letět vzhůru nohama. Podobný incident se odehrál v Japonsku a letoun dokonce bez poškození přistál. (jenik71)

• - FIlmové číslo letu 227 není náhodné. Existuje totiž pověra, že při součtu kombinace čísel s výsledkem 11 vzniká předpoklad havárie letadla. K nehodě došlo například u letu AA 191. Letoun typu DC-10 tehdy odstartoval z letiště v Chicagu, ale jeho motor odpadl a letoun tragicky ztroskotal. Stejně tak let PSA 182, vypravený z letiště v San Diegu, který čelně narazil do země. (Linkyc)

• - Sám Robert Zemeckis je amatérskym pilotom. (Zdroj: Bonton)