Reklama

Reklama

Kapitán Whip Whitaker (Denzel Washington) je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (31)

Trailer 1

Recenze (970)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Abych pravdu řek, tak pilota, kterej si musí dát ráno lajnu koksu, aby byl vůbec schopnej dojít na letiště, a pak se přímo v pilotní kabině posilňuje vodkou, jsem v žádnym jinym filmu ještě neviděl. Proto mě začátek docela zaujal, protože jsem zase čekal nějakou postavu hrdinnýho pilota, kterej nemá jedinou špatnou vlastnost. Tady hlavní postava rozhodně neni žádná černobílá šablonka. Ale po docela efektnim pádu (nebo nouzovym přistání) letadla celej film jaksi uvázne na mrtvym bodě. Pořád jsem čekal, kdy teda Denzel Washington vystoupí někde na skupinový terapii a bude následovat něco jako: "Ahoj, já jsem Whip a jsem alkoholik." - "Ahoj Whipe" - "Alkohol mi způsobil tohle a tohle a blablablabla...." Jenže ono to pořád nepřichází a dokola sledujete, jak Denzel Washington pořád vylejvá obsah lahví do umyvadla, aby si druhej den šel koupit zase nový zásoby. K tomu ještě dokola nějaký kecy o bohu, kdy dokonce jedna z vyšetřovacích verzí pracuje s tim, že poruchu na letadle způsobila boží vůle. To jsem fakt nevěřil tomu, co slyšim. No nakonec k tomu přiznání po 2 hodinách teda dojde, akorát to neřekne nikde na skupinový terapii, ale nechá si to pro jakousi komisi, která vyšetřuje letecký havárie. Takže místo potlesku od ostatních alkoholiků si vyslouží pár let za mřížema. No možná by to bylo se zavřenejma očima i na 3 hvězdy, ale ten závěrečnej proslov v kriminále byl tak neskutečně sračkózní a patetickej, že dávám hvězdu dolu. Jinak jsem se těšil na Johna Goodmana, ale ten se ve filmu ukáže dohromady asi tak na 10 minut. 40% ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Pomalý, umírněný, konzervativní film s co možná největší dávkou humanismu, přičemž na závěr nemůže chybět patřičné poučení. Zemeckis je zručný režisér a výborně vede herce. Denzel předvádí velice nadstandartní výkon. Scéna havárie není tak vyšponovaná jak bych si představoval, ale celková dramaturgie ok. Hrdina se chová logicky, dialogové sekvence mne dost bavily a tah na bránu tu taky máme solidní. Postava Kelly Reilly mi tu přijde možná trochu zbytečná a naroubovaná násilím (jen aby tu byla milostná linie), ale to je jen drobnost. Asi ne úplně druhý Forrest Gump, ale určitě jsem čekal daleko mělčejší záležitost. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Další film o alkoholismu, člověk by si řekl, že se už nic originálního vymyslet nedá, ale přece. Trošku se mi zdálo, že malinko kulhá závěr, který částečně postrádá logiku, což zřejmě cítí i autoři a snaží se to dolepit umělým přílepkem, ale i tak výtečný film stojící zejména na Denzel Washingtonovi. ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Jsou drogy a alkohol špatné? Mohou ovlivnit pracovní výkon někoho, kdo bez nich už zřejmě nedokáže fungovat? To je hlavní problém, který tento film nastoluje. Hlavní hrdina pod vlivem alkoholu a kokainu totiž dokázal jako pilot dopravního letadla v tomto filmu zachránit 96 lidí, přičemž obětí bylo pouze šest. A divák se postupně dozvídá, že k nehodě by došlo ať už by řídil střízlivý či nadraný pilot, že téměř žádný pilot by nedokázal s tímto letadlem v takovém stavu přistát, atd. Kdyby byl tedy hlavní hrdina střízlivý a nebyl zdrogovaný, byl by hrdinou. Jenže logicky vyvstává další otázka. Dokázal by hlavní hrdina to, co dokázal, kdyby nebyl pod vlivem? Trochu mě mrzí, že touto otázkou se film nezabýval, ale film měl být asi především odstrašujícím případem pro všechny alkoholiky a drogově závislé lidi, a kdyby bylo, byť jen částečně, naznačeno, že hlavnímu hrdinovi jeho závislost paradoxně pomohla, asi by to nebyl moc dobrý příklad. Ale to jsem se nechal jen unést svými myšlenkami. Dějově to byl film zajímavý, inspirativní, a ani na maličký okamžik jsem se u něj nenudil. Denzel Washington předvádí obdivuhodný herecký výkon, film nemá jediný nedostatek a jako takový funguje naprosto perfektně. A ani závěrečná moralita mi příliš nevadila, i když k hlavní postavě mi zrovna toto příliš nesedělo. A ještě jednu věc mám na srdci. Snad nikdy jsem v žádném díle (film, kniha, seriál) nenarazil na postavu, které bych tak fandil a zároveň jí nenáviděl. I za to si jak scénárista, tak Denzel Washington zaslouží mou absolutní úctu. Jsem tedy rád, že jsem si k tomuto filmu našel cestu a uděluji mu maximální hodnocení v podobě pěti hvězd. ()

imf 

všechny recenze uživatele

V Denzelových permanentně vypitých očích, které korunují jednu z nejlepších leteckých havárií od dob United 93 (ano, je to bizarní pochvala), čujete už od začátku průšvihovou spirálu, která smrdí dvanáctiletou whisky. V ukázce jsme, jak už je u Zemeckise obvyklé, viděli úplně všechno, takže přes ten slalom očividností by jeden skoro přehlédnul, jak se nám tu Denzel snaží a místo procedurálního thrilleru pro milovníky Leteckých katastrof na čt2 servíruje studii pokročilého alkoholika, který promile gumuje kokainem. Na tenhle film musíte mít náladu (a tím nemyslím hladinku), protože jedině tehdy vám ta rána do černého v závěru nepřijde ani příliš předvídatelná, ani neférová. Prostě tam tak jemně sedne, jak když se Jim Beam rozvalí na kostky ledu. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (20)

  • Velké dopravní letadlo skutečně může letět vzhůru nohama. Podobný incident se odehrál v Japonsku a letoun dokonce bez poškození přistál. (jenik71)
  • Keď je publiku prvýkrát predstavená postava Harling Mays (John Goodman), počúva "Sympathy For The Devil". Táto pesnička sa tiež objavila vo filme Anjel smrti (1998), kde si Denzel Washington (Whip Whitaker) a John Goodman zahrali spolu po prvý krát. (Spilvo)

Související novinky

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Legendární Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Forrest Gump) se po Vánoční koledě konečně vrátil k hraným filmům. Jeho nová dramata Let, Muž na laně a Spojenci se (alespoň v Česku) dočkala velmi… (více)

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

22.02.2013

V Letu nám připomněl, že suverénně zvládá i ty nejnáročnější herecké polohy a zaslouženě získal nominaci na Oscara. Teď se ale vrátí k tomu, co mu jde v posledních letech nejlépe – drsné akci. Na… (více)

Kdo si zalétá s Denzelem?

Kdo si zalétá s Denzelem?

29.09.2011

Robert Zemeckis konečně učinil rozhodnutí. Věděli jsme, že se po rozpačitých reakcích na své animované pokusy nakonec vrátí k „živé akci“. Byl spojován se spoustou projektů, ale nakonec definitivně… (více)

Zemeckis na lovu mořských příšer?

Zemeckis na lovu mořských příšer?

29.07.2011

Po propadáku Máma mezi Marťany z jeho produkční dílny je víceméně jasné, že kariéru Roberta Zemeckise spasí už jen návrat k hranému filmu. Tedy, alespoň částečně hranému – nějaké ty digitální efekty… (více)

Reklama

Reklama