Poté, co byli Lořini (Saskia Rosendhalová) nacističtí rodiče (Hans-Jochen Wagner a Ursina Lardiová) uvězněni americkými a sovětskými vojsky a ona byla ponechána svému osudu, přebírá dívka zodpovědnost za své čtyři mladší sourozence a vede je z Bavorska přes zničenou zemi na sever do bezpečí babiččina domu vzdáleného asi 900 km. Na své pouti děti musejí překonávat mnohé těžkosti, které s sebou přinášejí nelehké poválečné podmínky. Lore začíná chápat realitu – hrůzu Hitlerovy války i důsledky jednání svých nacistických rodičů, kteří znali a schvalovali zvěrstva holocaustu. Jak se ze dnů stávají týdny, potkají sourozenci záhadného a fascinujícího Thomase (Kai Malina), vyčerpaného židovského uprchlíka, o jehož minulosti nikdo nic neví. Thomas se skupinkou putuje přes lesy a pole a postupně si díky vytrvalé houževnatosti a znepokojující dobrotivosti přece jen získá jejich důvěru. Má však Lore Thomasovi důvěřovat? A pokud nebude, co se stane s jejími sourozenci? Přežijí? Lore nás žádá, abychom znovu zauvažovali nad podstatou lásky, viny a odpuštění ve válkami zjizveném světě. (oficiální text distributora)

kedu odpad!

Nelze si pomoci, ale podsouvat dětským uprchlíkům setkání s židem, který jim pomáhá a přitom vědět, že jde o děti nacistů, to je prostě perverze jak řemen. Je mi jasné jak se shánějí peníze na filmy u nás nebo v Německu. Princip je stejný a u dobových filmů vztahujících se k válce naprosto totožný - prostě vražte do toho nesmyslu židovskou postavu a ideálně i holokaust a můžete natáčet ostošest, peněz je náhle velký dostatek. To by jeden zvracel. Židů v poválečném Německu bylo nesmírně málo, ono jich vůbec v Německu zase tak moc nebylo, když se podíváte na statistiku počtu obětí 2. světové války, zjistíte, že v samotném Německu došlo k úbytku 160 000 židů. Kde se v Německu po válce mohl ocitnout volně se potulující žid, ví asi jedině žadatel o tučný grant... Škoda, že němci nemají odvahu natočit rodinný příběh Hermanna Göringa. To by bylo něco. Jeho bratr pomáhal celou dobu druhé straně. Ví to někdo vůbec? To jen pro názornou ilustraci, že němci mají dobrých příběhů obrovské množství a jejich sebeponižování vůči židům je ubohé a hloupé ()

gicous

Když propaganda a sugesce zmizí z Lorina života, stejně tak jako její rodiče - zástupci jedné prokleté generace, pak až konečně Lora může rozhrnout závěs, vedoucí do nezkreslené a ryzí reality. Dívka, symbolizující novou německou generaci, poznává skutečnou minulost, plnou zločinu a zla. Na její cestě za pravdou, poznáním a smířením ji provází neustálý symbol židovství. Vznáší se nad ní, vstupuje do jejich myšlenek a nutí jí k zamyšlení nad činy jejich rodičů a prarodičů, od nichž se v samém závěru jednoznačně distancuje. Odmítá jejich autoritu, lásku a především zodpovědnost za jejich činy. Zpodobňuje novou naději, nevinnou, ale výčitkami ztiženou poválečnou generaci Němců, jež se snaží o zúčtování s minulostí. Lore je nesmírně zvláštní film, spíše než kontinuálně na mě působila roztříštěně a nesouvisle. Jednotlivé fragmenty dětské cesty jsou zbaveny typických příběhových znaků road movie, jež je primárně zaměřena na hrdiny a jejich sbližování, prostřednictvím prožitých příhod. Film usiluje mnohem více o hlubší pocitový zážitek, jež probouzí pomocí kombinace záběrů přírody a herců, vše dotvořeno působivou hudbou. Je to film plný symbolů, jemuž dominuje němá krása obrazu. 8/10 ()

Brano

Očakával som od tohto filmu trochu viac. Námet je zaujímavý, ale celé mi to prišlo také bez napätia a na to aký to malo dramatický príbeh, tak to u mňa nevyvolalo žiadne emócie. Podobných filmov je viac, nebolo to zlé, ale viac ako na jedno pozretie to nie je. Vo filme nebola ani jedná výraznejšia scéna, ktorá by sa mi usadila v hlave na dlhší čas, teda už na druhý deň si na tento film nespomeniem. Vyzdvihnem akurát presvedčivých mladých hercov. ()

XXXXXXXX

Když Hilterovi konečně přišel ůčet za plyn, bylo dobojováno. A nebyla to jediná kapitulace. Kdepak, to třeba takový Lořin tatík raděj zmizel neznámo kam, a když matku Lóry přestalo svrbět přirození, konečně na to kápla. Začne se koncentrovat! A kde jinde, než v koncentračním táboře! Do toho nechala Lořince na krku 4 fracky a bylo vymalováno. Při svém praputování si navíc Lóřinka nabrnkne i stoprocentního Juda a jdou a jdou, až dokud k babče nedojdou. K tomu po cestě odlehčí tlustému náckovi od loďky a života a v závěru také Judovi od identifikace. A dojdou a konec. Mé hodnocení se nevztahuje na chování postav, logickou návaznost ani na scénář. Jediné, co dokážu momentálně hodnotit je onen zkreslený pohled na poválečné poměry v Bavorsku. Ten se autorům totiž povedl. Alespoň něco... ()

pafka

Konecne nekdo! Konecne nekdo natocil film o tom, jak se nemcum tesne po valce mizerne zilo a jak meli problem kolikrat i prezit a kolik lidskeho utrpeni i na te druhe strane prinesl stycek fuhrer. Naprosto skvele je zde popsano presvedceni lidi, chovani lidi, do ktereho se obtiskl vudce s NSDAP a propagandou. Treba deti, ktere vyrustaly od roku 33 vlastne nikdy nic jineho nepoznali a bezmezne tomu verili - no to jsou veci, ktere jinde neuvidite. Ja jsem naprosto nadsen. Krome toho hlavni predstavitelka Saskia R. zahrala skvele, na to, jak je mlada. Ale totalni bomba je jeji filmova muther Ursina Lardi. Podobny namet, jak ziji nemci ve sve znicene zemi jsem videl snad jednou a bylo to Nemecko v roce nula. Sice z roku 1946, ale doporucuji. Bylo to skvele, skvele. ()

smith22

Hodně jednoduchý příběh ale výborně natočený – během filmu vám přijde, že se vlastně skoro nic neudálo ale na konci tato výpověď nabide na váze.Dobrá kamera.A zajímavý pohled tentokrát z druhé strany – na osud poválečné německé rodiny. ()

lulu37

Človek je schopný veľkých vecí, ak nemá na výber. Lora musela prejsť peklom, len či dostať sa k nacistickej babičke nebude ešte horšie ako samotná cesta k nej... ()

jack_scott

Nemam rád filmy o bláznech a zcela iracionálně jednajících individuích, takže se mi snímek moc nelíbil. Téma je to neotřelé, technicky zpracované dobře, ale scénář a režie tomu dost ubírají. Já dávám 45%, respekt všem, komu blázni nevadí. ()

Sticks

Naturalistické, surové a očarujúce. Možno až príliš. Ľadové ostrie, ktoré prenikne a zostáva v rane. 8/10 ()

DR.SZ

Poválečné drama a zároveň road movie, které se dívá 2. sv. válku pohledem náctileté dívenky z bohaté rodiny, která je nucena odejít s rodinou z pohodlí svého domova a postupně přestat věřit svým dosavadním přesvědčením. Nádherná režie i alternativní průběh i děj filmu. Ovšem nelíbilo se mně moc nenápadné zmizení "Žida" Thomase, jenž měl co vysvětlovati všem jeho svěřencům. Taktéž nestačí na lepší ocenění putování po válce, jen tak bez následků. Potkali jen dvě výpravy vojáků, a zastřelen byl jen jeden člen rodiny, a to se na konci filmu tvářili, jako by se nic nestalo. Pouze jednou běhal mráz po zádech, jinak jsem si atmosféru nevychutnal a nevžil jsem se do děje. Oceňuji ovšem práci režisérky, která umí točit snímky pro náročné. Herecké výkony obdivuhodné, bohužel dávám pouze 61%. ()

chrustie

Bohužel jsem se neskutečně nudil a do toho mi co 5 minut ve filmu o sobě pravidelně dávalo vědět neskutečně uřvané batole (jehož smysl v celém ději sem neodhalil). Jediné pro co stojí film vidět, je náhled do poválečného německa a menší lekce dějepisu. ()

Honzulik

Lore - Film, který vás nenechá jen tak vklidu, ani nevím jestli je to dobovým kontextem, nebo spíš zajímavým scenářem. Ale možná to ještě chtělo věnovat se více dílčím otázkám, jako povalečné rozdělení Německa do zón, nebo vyrovnání se němců s jejich nacistickou minulostí aj. Možná také chybí větší snaha o psychologické zachycení střetu Lore s reálnými důsledky fanatické ideologie. V tom vidím částečný nedostatek, ale z druhé strany by stopáž filmu musela být daleko delší...Film pojednává o překonávání těžkostí po válce a o německém probuzení z "fašistického snu", Přesto si během filmu musíte na spoustu otázek odpovědět sami, což je určutě škoda, neboť film nabízí obrovský potenciál. Jak už tady bylo v komentářích vícekrát zmíněno, jde o nový, zajímavý a neokoukaný pohled na druhou světovou válku a přes všechny mé rozpory s poněkud zavádějícím obsahem, ve mně film zanechal spoustu emocí a celkově se líbil...Dávám 4 hvězdičky. ()

DonBraso

Bezúčelné umění,kdy si Cate Shortland vzala na paškál 2. světovou válku.Kniha asi musí být silný paskvil.Na film jsem se těšil co si budu nalhávat.Trailer navnadil a Německých dramat není zrovna na škodu.Začátek vypadá slibně.Bohužel během pár chvil si musíte říct pár věcí.Buď to vezmete jako realistické pojetí z režisérské židle či to vypnete a o nic nepřijdete.Jste fanoušek artových filmů a kamera je to,co Vás vtáhne až do samého blaha?Milujete pomalé vyprávění příběhů?No bohužel můžu říct,že se všechno přejí během pár minut.Ukázat válku z jiného pohledu fajn,ale ne takhle.Nejhorší šlapací road movie,kterou jsem viděl.Vlastně bych i podotknul survival horor:) Proč šokovat vypíchnutým okem nechápu doteď.Stále jsem si říkal,jak vlastně tohle může dopadnout,když chtějí do Hamburku a jsou někde v Bavorsku.A hle,šlapací komando s dětma,kdy jednomu je snad ani né rok a přesto se dostane do cíle.Pak jakýsi Tomáš,jeden z mála postav,které šlapací komando pozná.Jedině doopravdy hlavní postava Lore vykazuje cosi,co diváka dostane až do závěrečných titulek.S ostatníma divák snad nemůže vůbec navázat soucit a utrpení.Hudba je vlastně ještě to poslední stéblo,který zahřeje nad fetišsmem kameramana,který dostal za úkol natočit i pětkrát nohy Lory,třicetkrát tváře hrdinů alá Sergio Leone a pár hovadin z říše kluka v lese,kde to jsem:)To už zavánělo kompasem,který hrdinové mají snad i s mapou pokladu napsanou na čele.Viděl jsem o mraky lepší ztvárnění naprosto stejného tématu,kdy jsem pomalu nedýchal,ale tady jsem si spíše připadal jak u špatnýho vtipu,kdy deset scének je naprosto stejných a nějaká rodina je někomu silně u zadku. ()

spotczek

Hodně drsná verze dospívání během konce druhé světové války, během nemilosrdné doby, která kradla dětství, rodiče a iluze. Bohužel se na to zapomíná a dnes si mnoho lidí zase koleduje o poučnou lekci, která zanechává jizvy na duši a znepřáteluje rodiny. Být naivní a tupě následovat něčí propagandistické lži lze odpustit dětem, ale dospělé to může stát jejich život, stejně jako i jejich blízké. Když teď slyším některé lidi uvažovat nad nevinou Kájínka, jen protože nedokážou pochopit maskovací manévry našeho vlasti?zrádného prezidenta, kolik z nich by pro něj vraždilo, třeba na obranu Benešových dekretů, jako kdysi hitlerjugend a všechny ty jednotky SS a SA pro Hitlera? Jaktože je tak jednoduché nás zmagořit, když vystřízlivění tolik bolí!? Rozhodně mnohem víc, než prvotní snaha udělat si svůj vlastní názor a jen neposlouchat krysařovu píšťalu. Při sledování tohohle filmu mě napadlo, jak tragikomické je to, že si nacisti vybrali za oběť Židy, kteří měli podle Bible navždy trpět za ukřižování Ježíše, ale v podstatě si tím na sebe přivolali stejný osud. Doby se sice mění, takže pochybuji, že ještě za tisíc let budeme Němce nenávidět za nacistické "konečné řešení", ale vsadím se, že se vždycky najde někdo, kdo si alespoň rýpne do bolavé rány. Tenhle film prostě připomíná, že provinit se můžeme VŠICHNI! ()

MT_Y

!!!!MŮŽE A PRAVDĚPODOBNĚ BUDE OBSAHOVAT SPOILERS!!!! Já fakt musím začít tou holkou, jednak mi přijde že její chování většina filmu byla absolutně nesnesitelná, k sourozencům se kolikrát chovala na pár facek i to by bylo málo, příkladně chovat se tak ke mě starší sestra (kdybych měl) tak ji fakt profackuju, například i jak se chovala k Thhomasovi (v tuto chvíli je jedno zda je hodný, zlí atd) prostě jim pomohl a ona mohla alespoň poděkovat. Nebudu se moc k ní dal vyjadřovat fakt mám na její postavu vztek. Jejich máma, je fakt že se taky ne chovala úplně nejlépe... Teď film jako takový, příběh je to zajímavý, obraz fakt pěkný čistý, střihy taky dobrý k těm není co dodat, postavy no (nebudu už raději nic říkat k nejstarší sestře) ale ostatní sourozenci, prostě děti a i přes to čím si tam procházeli dokázali si udržet to dětství. Z pohledu děti během (během války, po ukončení během ukončení) takové filmy jsou, ovšem tohle patří k dobrým (dle mě ne nejlepším) dílům, ale mělo to dost pěkný momenty (například s člověkem kterého zadala o převoz po vodě) atd... Závěr filmu, no nevím asi sem čekal víc.... 4 hvězdy 80% ()

Chase

Syrové a velmi lidské, povětšinou v tom špatném slova smyslu. Ukázka toho, že válka nekončí podpisem mírové smlouvy nebo kapitulace. Jinak krásně natočené. Spousta obrazů utkví v hlavě a přitom nepůsobí prvoplánově. Saskia Rosendahl je klenot a každej moment kdy do filmu vstoupí hudba má velkou sílu. ()

Fos4ity

Poválečeny the road kde devastované prostředí nahradily krasné německy lesy které přes svou krasu ukrývají temná zákoutí a naše křehká lore bohužel ne s celou rodinou musí putovat do bezpečného útočiště se všemi strastmi jako boj o jídlo ale i o udržení soužití cele skupiny.Vizuálně a Atmosfericky paralizíjuci snímek emočně vyždímaný tak akorát za mě *5 ()

Humphrey

Pěkně natočený film. Podobných pohledů ze strany poražených mnoho natočeno není, protože tenhle film nic nevysvětluje ani neomlouvá, jen ukazuje poválečné Německo jaké asi bylo. Na můj vkus trochu rozvláčné, proto jen 4 hvězdičky. ()

Black Widow se hýbe kupředu

Black Widow se hýbe kupředu

21.06.2018

Zdá se, že Marvel konečně vyslechne přání fanoušků, kteří roky prosili o samostatný film o Black Widow s tváří Scarlett Johansson (Ztraceno v překladu, Don Jon), a snímek přece jen vznikne.… (více)