Poté, co byli Lořini (Saskia Rosendhalová) nacističtí rodiče (Hans-Jochen Wagner a Ursina Lardiová) uvězněni americkými a sovětskými vojsky a ona byla ponechána svému osudu, přebírá dívka zodpovědnost za své čtyři mladší sourozence a vede je z Bavorska přes zničenou zemi na sever do bezpečí babiččina domu vzdáleného asi 900 km. Na své pouti děti musejí překonávat mnohé těžkosti, které s sebou přinášejí nelehké poválečné podmínky. Lore začíná chápat realitu – hrůzu Hitlerovy války i důsledky jednání svých nacistických rodičů, kteří znali a schvalovali zvěrstva holocaustu. Jak se ze dnů stávají týdny, potkají sourozenci záhadného a fascinujícího Thomase (Kai Malina), vyčerpaného židovského uprchlíka, o jehož minulosti nikdo nic neví. Thomas se skupinkou putuje přes lesy a pole a postupně si díky vytrvalé houževnatosti a znepokojující dobrotivosti přece jen získá jejich důvěru. Má však Lore Thomasovi důvěřovat? A pokud nebude, co se stane s jejími sourozenci? Přežijí? Lore nás žádá, abychom znovu zauvažovali nad podstatou lásky, viny a odpuštění ve válkami zjizveném světě. (oficiální text distributora)

Ontos

Někdy se snad může zdát, že nebýt druhé světové války, jen těžko by se nám přemýšlelo o lidství ve všech jeho aspektech. Právě Lore mnohem spíše zprostředkovává než dokumentuje, postavy nejsou nositeli informací, nýbrž emocí. Jejich prezentování divákovi je v dokonalém souladu s Malickovským vizuálním stylem - narativně je podstatně skromnější. Tak je čas a herectví impresionisticky deformováno jen v rámci záběrů/střihů/scén, jinak je syžet poměrně přímočarý, na rozdíl od Malickových košatých "sentimentálně-filosofických eposů". Lore si totiž klade trochu odlišné cíle, řekl bych. Je to minimalistický, intimní film, který "jen" prezentuje existenční rozpory, s nimiž se postavy v daném kontextu musí potýkat a jako takový se mi jeví velmi sugestivním. Takový sentiment z temných časů. ()

Nethar

Příběh z té druhé strany. Německá rodinka na konci druhé světové války přijde o rodiče a děti se vydávají na strastiplnou cestu přes Německo za svojí babičkou. Surový příběh dokrášluje surová práce kamery. V hlavních rolích německá Milla Jovovich a německý Tobey Maguire ;-) ()

bohemia_regent

Někdy dám plný počet hvězdiček po dlouhém rozmýšlení, jestli má moje subjektivní hodnocení blíž ke čtyřce, nebo k pětce. Tady trval důvod rozmýšlet se možná tak první půlhodinu, pak se to všechno s ubíhajícím časem stále víc a víc sunulo k pětce. Režisérka má výjimečné filmové vidění a obrovský cit pro atmosféru. Pro mě po dlouhé době absolutní filmový zážitek. -------- V titulcích filmu uvedeno: koprodukce Německo / Austrálie. ()

mira007

Poválečné rozbité Německo rozdělené na zóny vítězů a tady pochodují přes půlku Německa siroty v čele s Lore v podání skvělé Saskie Rosendahl. Cíl je dům babičky v Hamburku. Silné, atmosférické, depresivní. ()

LudeCZek

woow kamera super, woow zahrané super, woow konec 2. světové války a boj o přežití...ale, že se tam mladá pipka chová totálně ujetě a nelogicky, už moc woow není. Těšil jsem se na zajímavý film o putování mladé holky a jejích sourozenců na sklonku 2.WW, tato doba mě zajímá a odpustil bych tomu filmu cokoli, ale ne natažení na 2 hodiny, kdy se chová jak kráva a byl bych nejradši kdyby ji co nejdřív zabili a byl konec utrpení...1 hvězda za časové období básničku před Adolfovým portrétem. ()

Florfila

Velice poutavě natočený snímek. Chtělo se mi spát, ale Lore mě nenechala. Válečných a poválečných dramat už je tolik, že už mi vyloženě lezou krkem, ale tohle mělo zcela jiný, originální pohled na věc. Bylo až děsivé, jak mohla být některá mládež tak strašně slepá a fanaticky ovlivněná. A Lore byla neuvěřitelná nacistka. Až z toho jejího přesvědčení mrazilo. Nemůžu si pomoci, ale ať už to bylo jakkoliv, opravdu by mi režim dokázal vštípit, že někdo je podčlověk?! Že bych si sama neuvědomovala tu absurditu? Těžko říct, vždyť ona je každá válka tak absurdní, že se vlastně není čemu divit. ()

Vesecký

Přívlastek thriller bych tomuto filmu nedal. Je to prosté drama dětí rodičů, kteří byli aktivními nacisty a po skončení války musejí odejít do zajetí. Děti se vydávají na pouť přes celé Německo za svojí babičkou. Film, který klade těžko odpověditelné otázky, které jsou ovšem nadčasové. Jak se zbavit fanatismu, jak se zbavit odporu vůči některým skupinám lidí? Jak si přiznat zvěrstva, která dělali jejich otcové či bratři po celé Evropě? Lore byla nadšenou přívrženkyní a členkou HJ a nyní v nejtěžší zkoušce života se postupně hroutí její ideály a zároveň nenachází jiné. Ani ta babička, k níž děti kromě zabitého Günthera dojdou, není tak laskavá, jak se zdálo. Kde jsou hranice pravdy a lži? Ten film se možná po nějaké té minutě zdá být poněkud rozvláčný, stále se šlape po stezkách lesních, bažinatých, daleko od lidí.... Proto dávám o jednu hvězdičku méně. ()

RickyFitts

Ale tak jo... jen by na můj vkus neškodilo méně obilí a jehňátek a více děje. Téma se ale přesně strefuje do mýho vkusu, 4- ()

fNdEsIECLE

Příběh o lidské hlouposti a strachu, a to v nejširším slova smyslu, stejně tak jako láska a černá, co je i bílá a tak nějak naopak a tak nějak atd. Pravdu dí jeden komentář, neb Nele Trebs je famózní, Saskia Rosendahl se nedá zahanbiti, v hakenkreuzu svorni (nebrat jako propagaci fašismu-nacismu, neb to by znamenalo, že v Asii mají fašistické chrámy). Hvězda sem, hvězda tam, Lore is in the air! ()

Linki

Silný film. Veľmi dobre spracovaný. Tému spracovanú z tohto uhla pohľadu som na plátne zatiaľ nevidela. Veľmi obohacujúce a otvárajúce oči - predsa len stotožniť sa s Lorininmi pocitmi, predstaviť si, že to jednoducho nemohla - nevedela vnímať inak. To otvorenie očí bolo pre ňu bolestivé. Niektorí ich však stále neotvorili. ()

Richie24

Působivé, komorní a velmi silné (po)válečné drama, zajímavé a částečně odlišné (oproti mnoha dalším obecným válečným dramatům) svým unikátním "mikrohistorickým" zpracováním. Jinak je vše velmi dobře "okomentováno" již v obsahu! Určitě stojí za zhlédnutí - doporučuji! 4 ****. ()

allebra

Pohled na konec války z té druhé strany. Perfektní kamera, krásná hudba, skvělá volba při castingu - výborně zahráno. Váhala jsem mezi 4 a 5 *, ale konec filmu mi rozhodování hodně ulehčil. ()

latent_light

Vizuálně krásné zpracování nekonečně opakujícího se tématu 2. světové války. Sice z nové perspektivy, ale je už téma SS, Židé, Německo, 2. Sv. válka prostě nemohu... ()

Eluin

Téma druhé světové války je stále aktuální, zejména pak v těchto dnech, kdy slavíme výročí jejího konce. Australská režisérka Cate Shortland přispěla svým dílem k filmové mozaice událostí konce tohoto nejstrašnějšího konfliktu v dějinách lidstva v podobě filmu Lore. Ten se odehrává na sklonku války a v jeho centru se nachází čtveřice sourozenců, jejichž rodiče se dost vážně zapletli s končícím krutým režimem (film poté nepřímo, ale celkem jasně, naznačuje jak). Děti proto musí vykonat dlouhou pouť ke své babičce, nicméně cesta květnovým Německem roku 1945 rozhodně nepřipomíná pohodovou víkendovou jízdu... Film je natočen velmi působivě, může se opřít o přesvědčivé herecké výkony (Saskia Rosendhal v titulní úloze), a rovněž celkem minimalisticky. Vojáků tu uvidíte poskrovnu, za celou dobu padne tak jeden, možná dva výstřely, nicméně na každé postavě je snadno vidět velký strach a rovněž je možno i cítit tíživou atmosféru, která přebývá na každém filmovém políčku tohoto snímku. Hezky tu je ukázána poválečná deziluze Němců a první krůčky na těžké cestě k denacifikaci (scéna se starou dámou, která tvrdí, že fotografie z koncentračních táborů byly zinscenované a mrtvé tam hráli nějací najatí herci...). Lore je výborný film, který na minimalistické ploše řekne o Němcích a o druhé světové válce daleko více, než velkorozpočtové popkornové filmy plné fantastických výbuchů a heroických smrtí. ()

holistix

Nervní styl ruční kamery v příliš blízkých záběrech, kdy se atmosféra skládá montážně. Mě vytrhují švy, ze kterých je sekvence utkaná. Přemýšlím o úhlech, jestli byli správně. Také se jistý typ záběru neustále opakuje (nohy od lýtek dolů zezadu). A mně to přijde mechanické. V celcích potom třas kamery vyloženě ruší. Ve scéně, kdy se snaží získat loďku, jsem Lore nerozuměl, proč se svléká a vyčítavě u toho hledí na Thomase. (když jsi nechtěl ty..) Tam to byl jiný film. Katarze skrz porcelánové figurky mi přišla také dost vypočítaná. Od začátku víte, že to je ten důvod, proč tam ten motiv vůbec je. O hudbách v dramatických momentech škoda mluvit. ()

agassi68

Myslím, že toto je jediná cesta ako ešte urobiť film o židovskej problematike aby vám to neliezlo von krkom. Špičková práca kamery podfarbená nádhernou hudbou vás vtiahne prostredníctvom detí bývalých pohlavárov fašizmu do deja tak, že neodídete ani na toaletu.. ()

korok

Kulisově nenáročný (většinou odehrávající se v přírodě) ale o to lépe kamerově natočený snímek, zobrazující osud dětí válečného nacistického zločince po skončení války, putujících za novým životem. Vítám takovéto filmy, které zachycují i pohled té druhé poražené strany. Po trilogii Unsere mutter, unsere vater, další počin za poslední dobu, jenž takové téma zachycuje. Nevím sice do jaké míry je knižní předloha (či vůbec) opřena o skutečné události, nicméně mi přijde divné, aby američané sebrali rodiče a malé děti nechali napospas svému osudu. Na druhou stranu v poválečném chaosu bylo jistě všechno možné. ()

Black Widow se hýbe kupředu

Black Widow se hýbe kupředu

21.06.2018

Zdá se, že Marvel konečně vyslechne přání fanoušků, kteří roky prosili o samostatný film o Black Widow s tváří Scarlett Johansson (Ztraceno v překladu, Don Jon), a snímek přece jen vznikne.… (více)