Poté, co byli Lořini (Saskia Rosendhalová) nacističtí rodiče (Hans-Jochen Wagner a Ursina Lardiová) uvězněni americkými a sovětskými vojsky a ona byla ponechána svému osudu, přebírá dívka zodpovědnost za své čtyři mladší sourozence a vede je z Bavorska přes zničenou zemi na sever do bezpečí babiččina domu vzdáleného asi 900 km. Na své pouti děti musejí překonávat mnohé těžkosti, které s sebou přinášejí nelehké poválečné podmínky. Lore začíná chápat realitu – hrůzu Hitlerovy války i důsledky jednání svých nacistických rodičů, kteří znali a schvalovali zvěrstva holocaustu. Jak se ze dnů stávají týdny, potkají sourozenci záhadného a fascinujícího Thomase (Kai Malina), vyčerpaného židovského uprchlíka, o jehož minulosti nikdo nic neví. Thomas se skupinkou putuje přes lesy a pole a postupně si díky vytrvalé houževnatosti a znepokojující dobrotivosti přece jen získá jejich důvěru. Má však Lore Thomasovi důvěřovat? A pokud nebude, co se stane s jejími sourozenci? Přežijí? Lore nás žádá, abychom znovu zauvažovali nad podstatou lásky, viny a odpuštění ve válkami zjizveném světě. (oficiální text distributora)

caniferus

Perfektny pohlad z druhej strany, vyborna hudba a kamera, no a samozrejme strhujuci pribeh. Krasny nemecky pohlad na svoje vlastne dejiny a dobu post nacistickej histerie a pomale bolave triezvenie tohto naroda. Vzhladom na to, ze nieco take vyjadrit v tak kratkom case, akym je film, som pokladal za viac ako nemozne, som neuveritelne spkojny. Nemecky film ma v poslednej dobe stale viac a viac prekvapuje. Po trilogii "Nase matky, nasi otcove" - dalsia pecka. Super!!!!! ()

WikingVik

Válečných filmů o zlých Němcích a těch ostatních „hodných“ je hromada a je nutno dodat, že se není čemu divit. Nicméně Lore je film tak trochu jiný už tím, že se děj odehrává na pozadí poraženého Německa. Příběh dívky, která se ze dne na den musí smířit s tím, že je bez rodičů a bez domova, musí se postarat o své sourozence a to vše za situace, kdy pro mnohé neznamená jejich život nic, mě opravdu dostal. Lore tedy jednoznačně patří k tomu lepšímu co bylo o druhé světové válce natočeno a realisticky popisuje tehdejší dobu. ()

kocob

Film s velkým potenciálem, který do značné míry zklamal. Bezprostřední poválečná situace v Německu a cesta mladých dětí z důstojnické rodiny SS za svou babičkou na druhém konci země. Film má však velké množství hluchých míst a nezprostředkovává dostatečně velmi zajímavé téma. V mnoha ohledech a bez velkých úprav by film mohl být o dlouhém pěším výletu mladých lidí v jakékoliv době od 20. - 60. let a divák by to možná ani nepoznal. ()

LoArmistead

Bylo to fajn pokoukání, které ničím zásadním neurazí a v pár momentech velmi potěší. Krutá srážka s realitou náctileté Hannelore, která v posledních týdnech druhé světové války zjistí, že navzdory tomu, co jí vyprávěli vedoucí v Hitlerjugend či pro nacionální socialismus zapálení rodiče, se "konečné vítězství" konat nebude a jí čeká jen trmácení se napříč zničenou "Tisíciletou říší", žebrota o jídlo a strach o život. Herci hrají dobře, je vidět, že režisér/kameraman si s filmem hraje, dobová atmosféra je vystižena vcelku slušně. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že z takhle silného tématu se dalo prostě vytěžit o dost víc. ()

Thalin

Námět filmu je jednoduchý, ale přesto zajímavý a silný. Skupina sourozenců putující takovou dálku, ve snaze přežít a zůstat spolu. Ani se tam nemusí moc mluvit, až tak moc se toho stát a stejně to diváka udrží v napětí. Nebo alespoń mě a byla jsem zvědavá, kam až se dostanou a jak. Jen Thomas mi přišel jako zvláštní postavička a celou dobu jsem nevěděla, jestli mi tam sedí nebo ne. Stejně tak Lore byla valnou část času na facku a některé její činy mi přišly až nepochopitelné. Ale na stranu druhou, převzít najednou zodpovědnost za malé sourozence a dostat je naživu tak daleko, to ať je člověk klidně protivný. ()

maestrum

Škoda nedokončených osudů některých postav. Ovšem takový je život, kdo se kdy dozví jak a kde skončil ten, kdo vstoupil do našeho života ? ()

hujerita

Výborne natočené, ale... Neviem, jednoducho ma tie postavy detí nedokázali vtiahnuť do deja a v podstate my bolo jedno ako to s nimi skončí. A keď to skončilo, tak že : čo? ako? a to je koniec? Fakt neviem, ale na druhej strane to isto-iste za pozretie stojí. ()

alvi

Film se mi celý dnešní den nedaří dostat z hlavy a neustále se v myšlenkách vracím k jednotlivým sekvencím a v duchu přemítám nad situacemi a dobovým kontextem, ale spíše než jeho genialitou je to dáno faktem, že řadu otázek a témat odkryl a pak beze slova opustil. Bohužel musím souhlasit s uživatelem Fr. Film spíše než obsahem nastíněný děj, připomíná road movie. Osobně bych za vhodnější zpracování považovala formu několika málo dílného televizního filmu/seriálu, kde by dílčím otázkám (problematika rozdělení Německa do zón, vztah k opustivším rodičům a zejména pochopení a vyrovnání se s jejich nacistickou minulostí) bylo dopřáno více prostoru a vážnosti. Přemítání nad [i]"nad podstatou lásky, viny a odpuštění ve válkami zjizveném světě"[/i] mi film, na rozdíl např. od Předčítače, nenabídl. Stejně tak jsem nezaznamenala větší snahu o psychologické zachycení střetu Lore s reálnými důsledky toliko opěvované a glorifikované nacistické ideologie. V tom vidím velké zklamání, neboť právě zachycení "německého probouzení se ze sna", navrch perspektivou nevinného dítěte, bylo to, co mě ke shlédnutí filmu přivedlo. Z nastíněného obsahu tak mohu souhlasit jen s tím, že film pojednává o překonávání těžkostí, "které s sebou přinášejí nelehké poválečné podmínky". Na otázku, zda je to dost nebo málo, si musíte odpovědět sami. Pro mě bohužel málo, neboť film nabízí obrovský potenciál. Jak už bylo v komentářích nesčetněkrát zmíněno, jde o neokoukaný pohled na druhou světovou válku, škoda jen, že nakonec zas jen sklouzne k "pouhému" zobrazení těžkostí prostého poválečného života. Přesto se mi film, oprostím-li se od zavádějícího obsahu a tím, čím mohl být, líbil a dávám 4 hvězdičky. ()

goauld

Zajímavý pohled na téma "kterak pravá deutsche madchen masážovaná nacistickou doktrínou -nadřazené rasy- náhle o tři své sourozence starati se musela" když její rodiče hnáni k odpovědnosti byli... Celkem zajímavý pohled na cestu z místa A do místa B (něco jako Hobbit, ale podstatně kratší :-). Neodpustím si ale -rejp- v podobě flegmatického přístupu dítek k náhle zastřelenému bratrovi. No já teda nevim ale pokud by v třeba 5-6ti letech kdosi zastřelil bratra (stejně starého) tak bych to asi nepřešel tak uplně flegmaticky.... No - zřejmě asi pozůstatek s drilu u Hitlerjugend ;-). Mít to o 20min méně , bylo by to lepší....(absence některých scén by filmu také prospěla) ()

mufy001

Precizně natočený film se zajímavým příběhem. Je fajn že někdo natočil též film z 2. světovky z jiného úhlu pohledu. Kdyby byli Čechy zpustošené jako tenkrát Německo tak sbíráme cihly do dneška, nevim proč tu někteří kolegové nadávaj na scénu kdy se diví Němci nad vyvražďováním Židů, ne všichni byli o hlocaustu informováni. Nicméně konec filmu mi zkazil celkový dojem, byl takový... zvláštní. 8/10 ()

F_Sanchez

Velmi zajímavý film. Dlouho jsem jeho zhlédnutí odkládal a teď vím, že to byla chyba, protože se ukázalo, že jde o jeden z nejlepších filmů, co jsem letos viděl. Nejde ani tak o obsah, ale spíš o formu podání, protože filmů o těžkém životě lidí po konci druhé světové války jsem viděl několik (např. Růža, Žena v Berlíně), ale žádný mě tak nedostal. Ještě dlouho po skončení filmu jsem měl takový nepříjemný pocit v žaludku a ještě dlouho jsem nad tím přemýšlel. To se mně již neskutečně dlouhou dobu nestalo. Nejde jen o samotný popis hrůz po konci války, to už jsme viděli nesčetněkrát, jak ve filmech tak v dokumentech, zejména v dnešní době, kdy se z televize a tisku na člověka valí utrpení lidí ve všech možných podobách, tak to člověka samo o sobě na prdel neposadí. Tento film má "něco", co nejde slovy vyjádřit, ale odlišuje to vynikající film od průměru. Jde vidět, že téma druhé světové války ještě není úplně vytěženo. Sledování filmu jsem si velice užil, chválím a chtělo by to více podobných. P.S. Mám takový pocit, že tajemný Thomas je utíkající SS-man nebo dozorce. ()

makulka22

Ačkoli se svým názorem asi hodně liším od většiny, na mě prostě Lore neudělala žádný dojem. Ač měl příběh velký potenciál, tvůrci jej nezpracovali dobře. Postavy nejsou výrazné, k žádné si nevytvoříte vztah a postupně začnete nenávidět hlavní hrdinku. Alespoň tak to bylo u mě. Je pravda, že zde byla věrně zachycena německá ideologie o čisté rase, ale to je asi tak všechno. Škoda. Film měl mnohem na víc. ()

Hanecek

Díky bohu - už jsem myslel, že všechny příběhy jsou již vyčerpány a nám zůstali jen H. Potterové. Tento film má nádhernou kameru, detailní záběry nejsou samoúčelné, režisér neexhibuje, co všechno umí, vůbec není to hrdinné, jen docela obyčejný příběh, kterému jsme se naštěstí snad vyhli. ()

lineker

Silné zatraceně silné. Obraz i hudba stoprocentně nahrazují dialogy. A síla empatie dotvoří konečný zážitek. Stovky myšlenek a přitom nelze všechny vyslovit. Byla válka krutá ke všem stejně? Pro mně evropský film roku 2012. ()

k.rakonos

Zase trochu jiný pohled na 2.sv.válku. Skvělá kamera, vynikající herecké výkony pro nás neznámých herců, včetně dětských. ()

stuj

Nic zásadního. K mému velkému překvapení. Slabé 3 hvězdy. Chce-li někdo opravdové psychol. drama z 2. světové, ať jukne raději na Tohle. ()

Black Widow se hýbe kupředu

Black Widow se hýbe kupředu

21.06.2018

Zdá se, že Marvel konečně vyslechne přání fanoušků, kteří roky prosili o samostatný film o Black Widow s tváří Scarlett Johansson (Ztraceno v překladu, Don Jon), a snímek přece jen vznikne.… (více)