Království lesních strážců

Kráľovstvo lesných strážcov

Epic

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2013, 102 min

Čekal jsem od toho sice něco jiného a taky jsem tomu podle traileru nedůvěřoval, ale získalo si mě to. Je to takové dobrodružno romantické a krásně animované. Hudba se mi taky líbila, ale ne zase nějak moc. Hlavní písnička mi přišla slabá, to tvůrci krapet ponechali na vedlejší koleji. Příběh se mi líbil, svébytně pojato, přestože taková klasika. Rozhodně ve všem lepší než zde zmiňované jiné filmy s francouzskými pidižvíky. Taky to v něčem připomínalo i zvonilku, ale to je vše prostě tento styl světů, takže je to logické. Šneka ani slimáka jsem si moc neoblíbil, navíc jim dali fakt děsná jména, ale zase oni byli důležití pro něco z příběhu, takže proč ne. Padouch byl fajn, čekal jsem ale něco hrůzostrašnějšího, tohle ušlo na dětský film. Hlavní hrdinka se mi líbila hodně, lístkovský buřič moc ne a samurajský Ronin hodně i když on ne zrovna animačně. Možná škoda, že ve snaze splnit to, že ti drobní obyvatelé lesa jsou superrychlí, je veškerá akce prakticky zběsilá a nepřehledná, takže vlastně není nic vidět. Z tohohle vychází nejhůře finální bitva s netopýry, kde to hodně vyniká i díky splašenému střihu. Emočně to fungovalo dobře, vtípky byly slabší, ale pár jich vyšlo. Lepší než jsem čekal, příjemné překvápko a pro mě lepší než letošní Croodsovi. Pořád ale čekám, nějaký nabušenější animák :) Taky mě dostalo, že něco z traileru, nebylo ve filmu ani použito a nebo jsem to přehledl? 9/10(1.6.2013)

Hezky animované, leč až příliš dětské. Možná si řeknete, že od animáku ani nic jiného očekávat nemůžu, ale existuje velká spousta jiných filmů, které udrží pozornost jak diváka dětského, tak dospělého. Epic není špatná pohádka, ale na můj vkus zkrátka až příliš přímočará.(3.12.2013)

Animáky mám já ráda. A když jsou k tomu všemu ještě pěkně udělané, mají příběh s hlavou a patou a nejsou plné opakujících se rádoby vtipných scének, tak to jsem ještě radši. Epic (český název filmu výjimečně lépe vystihuje příběh – Království lesních strážců) je jedním z nich. Po boku prvního dílu Ice Age se staví mezi tu lepší polovinu animovaných filmů a dokonce i o pěkných pár stupínků navíc převyšuje nastavenou laťku průměrnosti. Příběh o lidské dívce, která se ocitne mezi záhadnými lesními skřítky, rozhodně nenudí a několika dějovými zvraty dokáže i dospělé obecenstvo pěkně překvapit. Ústřední postava mladých lidí, lidské M. K. (Amanda Seyfried) a skřítka Noda (Josh Hutcherson), dokazuje, že i přes rozdílné povahy je možné k sobě najít cestu a že je všeobecně důležité vědět, co je skutečně důležité. Zrod jejich přátelství je komplikovaný, ale o to víc úsměvný. Kontrastem je pragmatický Ronin (Colin Farrell), který za každé situace zachovává chladnou hlavu a nepřipouští si prohru. Na protipólu stojí černočerný kazisvět Mandrake (Christoph Waltz), jehož všudypřítomná temnota je postrachem všeho živého a zeleného. Kaleidoskop zajímavých postav uzavírá velmi vtipná dvojice slimáků Gruba a Muba (Chris O’Dowd a Aziz Ansari). Boj o záchranu lesního království a potažmo celé lesní vegetace je prezentován ve velmi propracované a dobře interpretova(tel)né formě. Zlo je vytrestáno, staré vztahy jsou urovnané, nové posilněné společným cílem. Mně se to líbilo. Moc.(25.8.2013)

Tak epické to zrovna dvakrát nebylo. A bohužel ani originální. A zábavné už vůbec a to v žádném ohledu. Slepenec motivů a klišé z desítek starších filmů, který nepřináší nic nového, nic objevného a bohužel nic, co by zaujalo nebo vtáhlo do děje. Tuctové nezajímavé postavy, k uzoufání předvídatelná a stokrát viděná historka. Bez napětí, bez humoru, bez energie, zato až po ten poslední lísteček narvaná otravnými stereoptypy. Tak nějak nám to prošumělo obrazovkou aniž by to zanechalo nějaký výraznější dojem. Mám pocit, že do týdne se z hlavy vykouří beze zbytku. A to jsem se zrovna na tenhle film docela těšil.(24.10.2013)

čistokrevná animovaná pohádka (byť to tak na první pohled úplně nevypadá), na které je moc dobře vidět, že ji dělal někdo, kdo má hodně rád klasické (dětské) animáky.. je to zábavné, napínavé, má to krásný vizuál a nakonec i spoustu dojemných scén, takže za mě jasný palec nahoru.. P.S.: český název se výjimečně hodně povedl a šnek s dabingem Chrise O'Dowda je boží :)(24.11.2013)

• - Fyzika lesních strážců je propracovaná a bere si příklad z přírodních zákonů. Jsou vysocí 5 cm, váží pouhé 2 g, uzdvihnou však 10 g a vyskočí do výšky až 15 cm. Jejich srdce udeří 2000krát za minutu a díky tomu mají 36krát rychlejší reakce než člověk. (charlie_ando)

• - Jedným z alternatívnych názvov snímky bolo aj označenie The Leaf Men and the Brave Good Bugs. (MikaelSVK)

• - Jedná se o první film studia Blue Sky Studios od snímku Doba Ledová (2002), ke kterému nesložil hudbu John Powell. (Dr Lizal)