Vinnetou: Poslední bitva (E03) (epizoda)

• Německo

Winnetou - Der letzte Kampf

Posledný boj

Dobrodružný / Western

Německo, 2016, 2 h 3 min

Komentáře uživatelů k epizodě (67)

• Rockerman

Ani třetí díl nevyčnívá nad ty druhé dva a jen potvrzuje to zoufalství. Náčelník Komančů jako punker, nerozhodný až slabošský Vinnetou a až Čech Rossman musí přijet z daleké Prahy, aby odrovnal zloducha Santera! Ale abych byl spravedlivý. Jsem rád, že tvůrci šli vlastní cestou a nekopírovali původní filmy z šedesátých let, aby se ukázalo, že dokonalost věrně zkopírovat ani nelze!(22.7.2018)

• Pink.Panther

Možná nebylo z marketingového hlediska jiné volby v kontextu současného filmového establishmentu než natočit pravý opak původních filmů z 60. let. Má to ale háček. Mayovky jsou takové westernové pohádky. Ušlechtilý duch a zidealizovaný v podstatě dětský svět knižní předlohy vzal za své._____S tím mám zásadní problém, kdo četl knihy, ví že je to pacifistická četba. Takže z toho pohledu je drsná realita a skalpující Vinnetou ignorace obsahu literární tvorby Karla Maye a zůstávají tak pouze slavná jména – programové parazitování na předloze? _____No nic, jako děcka jsme hrdiny těchto filmů hodně prožívaly a kde kdo měl doma nějakou tu henryovku či stříbrnou pušku. Jediné co mě na této novodobé reinkarnaci usmiřuje, je fakt, že dnešní děti si už na Vinnetoua a Shatterhanda nehrají - protože takový Franta Voráček ze třetí A skalpovaný blonďatým Vinnetouem ze čtvrté B, to by teda byl na naší základce pěknej průser…! Produkce: Aventin Film(15.1.2017)

Znáte to, že po letech je romantika pryč a přichází realita. Všichni jsme věděli, jak to dopadne, závěr mě tedy ani nedojal, navíc, ten nový náčelník je fakt divný. K Vinnetouovi jsem si nevytvořil vztah, takže smrt koně mě zasáhla rozhodně více. Naštval mě osud mladého padoucha. Potěšil mě naopak starý padouch a divoký Západ takový, jak si jej představuji. Francouz, Pražák, halda Poláků, prostě jako dnes.(21.1.2017)

• iXtr3m3

WTF? Že sa pôvodná séria vôbec nedržala kníh, na tú dobu a na to spracovanie to bola fakt že pecka. Ale toto bolo preboha ča? Old Shatterhand ako vysušený pobožný spiťálek, Winnetou ako tupý svalnatček, Nšoči WTF? Toto nemalo vôbec vzniknúť. To je preboha taký problém skúsiť nafilmovať skvelú trilógiu podľa knihy? Dosť slušnosti, kurvafix, toto ma extra nasralo. Debili, ktorí to povolili a debili, ktorí to stvorili. To si radšej tisíckrát pustím originál.(2.1.2017)

• Mikino00

Tento díl byl sice o trochu lepší než předchozí, ale ten konec tomu absolutně podrazil nohy. Jediné pozitivum byl záporák, který měl své smysluplné pohnutky a nebál se jít za svým. Pak už ale je třeba jen kritizovat: hrozný děj, otřesný scénář, mizerné herecké výkony, teatrálnost, naivnost a úplně pitomý Old Shatterhand...(21.1.2017)

Plati temer to same, co pro prvni dva dily. Nemci dokazali udelat slusny remake formou intimniho dramatu, ktery ale bohuzel nevynika jako dobrodruzny film. Trochu jsem cekal, źe do teto trilogie nasoli spoustu eur, digitalnich i jinych efektu, ze to bude velkolepe. Bohuzel neni. I zde se kamera soustredi hlavne na male sceny, at uz v Roswellu, tabore Komancu, veznici, jeskyni nebo na Shatterhandove farme. Chybi tu ten pocit prostoru. Velke prerie, projizdeni na konich aj. Herci jsou neustale "uzavreni" na prostoru maximalne jednoho hektaru. Toto "stisneni" bylo asi nejmensi ve dvojce, ale vpodstate je spolecne pro vsechny casti. Je to vazne skoda, protoze filmy o indianech si volnost vyzaduji. Na druhou stranu to dava vyniknout dialogum, hlavne mezi Vinnetouem a Shatterhandem. Takze i kdyz utocicich Apacu napocitate sotva tricet a zhruba tak stejne pistolniku belochu a bitka tedy neni nijak pametihodna, prece jen vas budou nektere momenty velmi dojimat. Kdyz clovek akceptuje, ze nekouka na americky velkorozpoctovy western, ale na pribeh dvou pratel odlisnych ras, funguje to. Mozna by to mohlo byt i delsi, nez jenom tri dily. Navic je zde opet maly odkaz na originalni serii formou role "puvodniho" Santera M. Adorfa. Akorat bych rad, kdyby mi nekdo vysvetlil dulezitost ropy v dobe parnich lokomotiv :) I stara serie mela napr. "Petrolejoveho prince", ale nenapada me, do ceho jineho nez do lampicek by se ta ropa tehdy mohla davat :-D(22.1.2017)

• Toclawer

WTF?(29.1.2017)

• Roman07

Oproti Tajomstvu strieborného jazera aspoň o málo lepší scenár, ale to bolo všetko. Opäť nekonečné minúty, kedy sa nič nedeje, či už v tábore Apačov alebo Komančov. Scény s Nšo-či ako šamanky sú tu preto, aby mal celý film aspoň dvojhodinovú stopáž. Záverečný boj, kde najskôr bojuje celý kmeň Apačov v počte asi 20 mužov a na konci prídu na pomoc všetky indiánske kmene Utahovia, Komančovia... v počte ďalších 30 mužov, už nemá zmysel ani komentovať. Zlatá bodka na záver, keď sa Old Shatterhand stane náčelníkom Apačov, už len dotvára obraz celej nevydarenej série.(2.1.2017)

Najlepšia časť. Santer sa vydaril a téma boja indiánov proti nenásytným belochom je klasika, ktorá nesklame. V záverečnej časti som si už na hrdinov zvykol a dej profituje aj zo zovretého deja naprieč epizódami. Škoda straty tempa pri indiánskych pytačkách a obmedzeného rozpočtu, kvôli ktorému finálna prestrelka vyzerala pomerne biedne. 7-/10(5.1.2017)

Třetí část je rozhodně lepší než druhá, skoro tak dobrá jako první, v něčem možná i lepší, ale v jiných ohledech zas horší. Opět nechybí spousta nelogičností a chyb ve střihu. Indiáni s polskýma tesařema stavějící Oldovi stodolu je taky dobrá masírka. Potěšila česká stopa, i když nevím, jestli to tak je i v originále a né jen v překladu. Závěr trochu dojemný, ale osud vinnetoua s nikým asi nezacloumal. Legenda z toho nebude, ale slušný western.(28.1.2017)

• bohemia_regent

Dát třem zavražděným a skalpovaným polským tesařům jména Tadeusz Rózewicz, Czeslaw Milosz a Zbigniew Herbert zavání pokusem o třeskutě intelektuálský humor. Pokusem, který se asi mine účinkem, protože jméno držitele Nobelovy ceny Czeslawa Milosze by sice mělo být všeobecně známé, ale vzhledem k upadající úrovni vzdělanosti se obávám, že ve skutečnosti tomu tak nebude. No a že i zbývající dvě jména jsou vypůjčená od významných polských spisovatelů 20. století, pochopí asi jen pár literárních fajnšmekrů. Ale je otázka, jestli aspoň jeden z nich pochopí styl "humoru" pana scenáristy.(2.2.2017)

• tančísvlky

Na novom diele s názvom "Winnetou" sa skutočne zabavíte. To je taká ubohosť až je to zábava !!! Mám pocit, že nemeckí mančaft to tak aj pojal. Skutočne nemecky overená kvalita. Hlášky majú hĺbku a polský tesári nemajú chybu aj keď pravdepodobne niečo ukradnú... Tak toto je fakt teda veľká neuveriteľnosť .(31.12.2016)

Kvalitní dobrodružný film, i podzimní a zimní prostředí dodává příběhu šmrnc. Ohradil bych se proti větší realističnosti příběhu, tedy argumentu řady komentářů. Historičtí Apači by proti asi 30 petrolejářům nepotřebovali pomoc jiných kmenů, problém by sami zlikvidovali (že by ve skutečnosti proti indiánům stálo více hrdlořezů, nechávám stranou). Jak dokázal Tokvi-Kava tak rychle svolat i velmi vzdálené kmeny? Apačů bylo circa 50 a žili na území velkém jako katastr dvou či tří českých průměrných obcí? Apači měli okolo roku 1870 zcela běžně moderní pušky, ve filmu jim je musí dodat Sam Hawkens (zase pominu, že je filmoví Apači ihned umí výborně ovládat). Apači v trilogii Vinnetou nebojují partyzánským způsobem, který zdobil historické Apače. Když tohle pominu, trvám na tom, že film splnil svůj účel (účel dobrodružného filmu - napětí, akce, hezké prostředí, k tomu kvalitní herecké výkony). Nebudu ale mluvit o realističnosti příběhu, když není realistický (stejně jako Vinnetou - poslední výstřel či Mayova knižní předloha, všechno jsou to svým způsobem pohádky, ale každá trochu jiná). Apropos Rossman (Karel, nikoliv František) je literární postavou v Kafkově románu Amerika. Autoři nového Vinnetoua hledali jména postav skutečně nejen v Mayových předlohách.(23.1.2017)

• Mamlas

Nedívatelná blbá kravina.(8.7.2017)

Důkazem toho, že je to skvělé zakončení série, jsou mé slzy při umírání Vinnetoua a Shatterhandův výraz vzteku a bolesti. Ze začátku jsem si musela zvykat na jeho dlouhé vlasy, ale po počátečním šoku se mi docela líbil. Rozhodně to nebyli vyhozené peníze za celé to dílo, velmi povedené. Krásné to bylo i díky tomu, že se to bohužel blížilo více realitě a skutečnému dobývání Ameriky. A ještě smutnější na tom bylo, že míru mezi bílými a rudými věřil Vinnetou i při umírání, zatímco Shatterhand poznal krutou pravdu. je to smutné a krásné zároveň, což se shoduje i se starými filmy a s tou pointou, že ať se snažíte sebevíce, krutou civilizaci sami nezastavíte. Proto klobouk dolů za skvělé dílo, skvělé herce, skvělý příběh a další skvělé věci, které mi tyto příběhy vždycky dají do života. Děkuji.(22.1.2017)

O něco lepší než Tajemství stříbrného jezera a o chlup horší než Nový svět. Plusem je zasazení děje do zimního období, což je u Mayovek poměrně nezvyklé, ale originální. S tím souvisí i změna oděvů ústředních postav. Santer Jr. (jehož otce hraje představitel původního Santera Mario Adorf) je jakožto záporák asi zatím největší hajzlík a mezi ostatními nevýraznými záporáky nového zpracování jednoznačně vyčnívá charismatem i prohnaností a schopností manipulace. Také se v plné nahotě ukazují nechutné mocenské nástroje jako falešná vlajka, úplatkářství, korupce atd. Old Shatterhand je docela slušně zarostlý, ale ani v Poslední bitvě jsme se nedočkali toho pravého Barkerovského hrdiny, čekal jsem větší vývoj postavy. Akce je sice více než v předchozím díle, ale jakoby se jí tvůrci báli pořádně ukázat - nejčastěji ji schovávají za nešikovný a agresivní střih, takže třeba Old Shatterhanda není při jízdě na koni pořádně vidět střílet z pušky (záběr je nepochopitelně brzy ustřihnut). Bylo fajn vidět i indiány ostatních kmenů. Vinnetou, kterému jeho vlastní smrt vyvěštila sestra Nšo-či, se naprosto nepochopitelně rouhá, chvástá a vysmívá se božstvu se slovy "vidíš sestro, spletla jsi se". A jako by ruka osudu (Santera) chtěla zasáhnout a bez nějakého hlubšího důvodu či potřeby sebeobrany zbaběle ze skrýše vystřelí zrovna a pouze na Vinnetoua (ačkoli si v hloučku mohl vybrat kohokoli jiného), který "překvapivě" umírá. Vše je korunováno scénou, v níž je Old Shatterhand jmenován náčelníkem kmene Apačů, který se prozřetelně pár hodin předtím s Vinnetouem pokrevně pobratříčkoval, takže námitka, že v sobě nemá apačskou krev, neobstojí - stejně jako tento film. 55% PS: Potěší zmíňka o Františkovi z Prahy.(22.1.2017)

Koukat se na to dalo, ale nelíbilo se. Nesrovnávám s předchozími filmy. Ale vadí mi místy naprostá debilita děje. A nechápu, proč je celý kmen Apačů reprezentován v poslední bitvě několika málo Indochy? Aby to působilo alespoň trochu uvěřitelně, bylo by potřeba dost přitlačit na kompars. Jinak Berger si svoji předělávku kompletně vycucal z prstu. S knižní předlohou od Karla Maye to má společné jenom hlavní postavy.(27.7.2018)

• Pitryx

PRVNÍ DOJEM:To už nemá s námětem (knihou) společného snad vůbec nic mimo jmen. No a protože jsem k postavám nazískal ten pravý vztah, bylo mi zastřelení Vinnetoua naprosto fuk. /////NA ZÁVĚR celé trilogie bych ještě rád prozatím podotknul, že kdyby autoři vyměnili jména, mohla to být obyčejná indiánka, a dostala by možná alespoň tu dvacítku. Celý tým, co tohle natočil, by měl být nejbližším šerifem zatčen, a pověšen na nejbližší větev.(4.1.2017)

• Fajt

Každé nové přepracování filmu, který již diváci znají je hazard, který málo kdy vyjde. Zrovna tak jako dotáčet další díly po úspěšném prvotním filmu, jsou to skutečné výjimky, které se vydaří, jako např. Rodina Homolkova, Anděl na horách a na dovolené, nebo Jak dostat tatínka do polepšovny včetně vytržené stoličky...(8.1.2017)

dokonalost tohle jde udělat těžko lépe.-)ale to si zdejší trogloditi neuvedomují!! bravurní hudebni doprovod ze ktereho naskočí husina scenar je velmi povedený a scenerie epicke .-) stejne jak postavy.-) plný pocet(21.1.2017)

• Pafnuc

Vinnetou pro novou generaci, tedy pro teplé hipsterské vegany.(29.1.2017)