Zneklidňující vidina smrtící záplavy pronásleduje Noema (
Russell Crowe) ve snách čím dál častěji. Tu i další podivná znamení mu pomůže rozluštit moudrý Metuzalém (
Anthony Hopkins). Země se ocitla na kraji propasti, kam ji zavlekla lidská rasa. Nejvyšší se rozhodl pro kompletní restart v podobě gigantické potopy a pro obnovu člověčího druhu si vybral právě Noema a jeho početnou rodinu. A protože Noe ví, že zkáza přijde s vodou, začne stavět archu, obří loď, na níž by se on i jeho rodina zachránili. Během stavby se musí potýkat nejen s nedostatkem času, vlastními pochybami, obavami svých blízkých, ale i s otevřenou nenávistí soukmenovců v čele s krutým potomkem slavného bratrovraha Kaina (
Ray Winstone). Kromě toho musí na plavbu přizvat i zástupce všech živočišných druhů, aby život na „nové" Zemi mohl být úplný. Největší katastrofa v dějinách planety v tu chvíli může začít.
(CinemArt)
Douglas
Noe je podivný film na pomezí nesourodých významových, vypravěčských i filmařských vzorců. To žel neznamená osvěžující pohled na klasické téma, nýbrž prostě jen galimatyáš. Noe je výsledkem práce relativně zkušených filmařů, takže zaráží naivita, s níž ignorují předpoklady pro funkčnost a účinnost volených postupů. Tak předně… příběh o potopě světa je sice potenciální podívaná, ale troufám si tvrdit, že působivost příběhů o zkáze se odvozuje od dvou elementů, které filmovému Noemu palčivě chybí: (a) ničí se něco, k čemu má divák nějaký vztah založený buď kulturní zkušeností, nebo vyprávěním příběhu; (b) nebezpečí hrozí někomu, na kom divákovi záleží. Více viz tady.(1.8.2014)
Kaka
Změť jakéhosi filozofična, zabalená v atraktivním, vizuálně vybroušeném hávu. Obrazově plné grácie a fenomenálních triků, akce tvrdá a kontaktní (skvělý Libatique), spousta zajímavých scén jak obrazovou estetikou, tak silou emocí. Celkově ale prapodivně uchopený biblický příběh, který střídá čistokrevou epičnost (panorama, hudba, bitvy) s ponurou melodramou (loď, vztahy, sociální problémy). Zvlášť to funguje ok, s prolnutím už je to horší. Navíc Aronofsky je i tentokrát v některých scénách příliš psychedelic a nechává se zbytečně unést svojí vlastní fantazií, která mne ve všech jeho filmech neskutečně irituje, neboť je z toho tak akorát bolehlav. Poselství, či nějakou message jsem z toho cítil pouze lokálně, nežli ikonicky.(29.3.2014)
DaViD´82
Tolkienovec ve mně se diví, kde se při zatopení Železného pasu flákali hobiti. Věřící ve mně kypí pohoršením nad neúctou k slovu božímu a nevěřící ve mně jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím jakože hrozně aktuálním „miluj(e)me Gaiu" poselstvím... Každopádně je to své a je to v nejlepším slova smyslu zajímavé; jakkoli nesourodé a tak trochu (hodně) splácané páté přes deváté. Dvě třetiny jde o postapo veganskou verzi Pána prstenů: Dvě věže, která nebezpečně často balancuje na hraně nechtěné směšnosti a nepřepadne přes ní především díky charismatu Russella Crowea. V závěrečné třetině je to však z rázu na ráz hutný existenciální komorní psychothriller s klasickými (jakkoli předloze nevěrnými) starozákonními dilematy. A je to naprosto výtečné. Jen to nevykazuje žádnou spojitost s předcházející katastrofickou epickou fantasy.(27.3.2014)
cheyene
Zpracovat biblický příběh není až tak snadný oříšek a Darren Aronofsky se s tím dle mého popral velmi dobře. Pro postavu Noeho vybral vynikajícího Russella Crowe, na jehož hereckém výkonu opravdu snímek stojí. Potěší také Anthony Hopkins a Emma Watson či Jennifer Connelly. Noe je krásnou ukázkou možností dnešních filmařských technologií, triky se to tu jen hemží, ale není to na škodu, protože k takovému příběhu to patří. Je jasné, že byl trochu upraven, aby diváky více bavil a zaujal, aby byl emotivnější a působivější, avšak opět bych to neviděl jako výtku. Kladně hodnotím hudbu, kameru, prostředí, vizuální zpracování a již zmíněné herecké výkony. Podle mého skromného názoru má takto nějak vypadat film, který si jako předlohu bere bibli a osobně bych Noeho chtěl vidět v červených číslech, do nichž prostě patří. [v kině 28.3. 2014; 19:30](30.3.2014)
viperblade
Přiznám se, že tohohle filmu jsem se bál. Neuměl jsem si představit, jak by se tohle dalo zfilmovat, aniž by se z filmu nestala jen náboženská slátanina. Nicméně po zhlédnutí musím říct, že Darrenovi se to zřejmě povedlo. Takhle, Noah není film, který bych si chtěl pustit znovu, nicméně při jeho sledování jsem nemusel převracet oči v sloup, teda alespoň ne tak často (obři?) Co mě vyloženě potěšilo, byl casting. Russell se pro tuhle roli neskutečně hodil, Emma Watson už po několikáté dokazuje, že si ji lidi nebudou pamatovat jen z filmů o Harrym Potterovi no a Ray Winstone byl parádní záporák. K tomu menší, ale pro příběh podstatná rolička Anthony Hopkinse, no jak říkám, casting povedený. Efekty taky musím pochválit, zvířata vypadala opravdu reálně a bylo vidět, že nad tím mnoho lidí strávilo hodiny a hodiny práce. Ale jinak zde není nic, co bych chtěl nějak vyzdvihnout. Doufám, že Darrenův příští film bude zajímavější a že se vrátí do temnějších vod, kde mu to svědčí o něco víc, než v těchto komerčních a náboženských. 55 %.(5.8.2014)