Burzovní makléř Jeffrey Desange, který po finanční krizi v roce 2008 přišel o veškerý majetek, zavraždí v záchvatu šílenství své kolegy i manželku, se kterou má dvě dcery, tříletou Victorii a roční Lily. Obě dívky odveze pryč z domova. Někde uprostřed lesů dostane na zasněžené vozovce smyk, auto sjede ze srázu a dole v rokli narazí do stromu. Při nárazu se Victorii rozbijí brýle, které musí nosit. Všichni přežijí a Jeffrey odvede dívky do nedaleké opuštěné chaty. Zde má v plánu obě dcery zabít a pak zastřelit sebe. Je ale napaden záhadnou černou postavou, která ho zabije. O pět let později Jeffreyho identické dvojče Lucas najímá záchranný tým, který obě dívky v lese našel. Dívky jsou odvezeny na kliniku dr. Dreyfusse. Hovoří o jakési „mámě“, která se o ně v lese starala. K Lucasovi jsou zpočátku nepřátelské, ale poté, co Lucas dá Victorii brýle, ta ho poznává a obejme ho. Lucas a jeho přítelkyně Annabel získají dívky do své péče… (TV Nova)

Makky

Predvídateľná žánrovka, ktorá je po všetkých stránkach skvele zvládnutá, bohužiaľ neposkytuje žiadny zvrat ani nenavodí husacinu. Určite ide o nadpriemer, ktorý rád odporúčim, no videl som len skupinku skvelých scén s príbehom prerozprávaným za 2 minúty. Navyše ten naťahovaný koniec, uff. Mamina bola však fajn, naťahovanie sa s deckami o deku mi zostane ešte chvíľku v hlave. ()

iolaos

Klasická hororová pohádka pod značkou del Torovy maštale: unikátní nápady a kouzelný vizuál - na to si člověk za tu dobu už zvykl. Co ale tento lejbl vyšperkoval do absolutna, a kde Mama parním válcem drtí jiné filmy s dětskými motivy, je fantastické dětské herectví. Malinká Lilly, nejmenší ze sester, byla naprosto k sežrání. Malá rozprostřela opravdu nevídaný koncert. Její grimasy, gesta a úsměvy s uhnilými zoubky kouzlily v každé scéně. Nevadilo mi ani časté používání CGI techniky pro dorýsování její pohybových anomálií, při kterých si rochnila v kinosále i zkušená fyzioterapeutka. V "deltorovinách" to s kompem vždy uměli, ale v poslední čtvrtce začli ajťáci na digitální pilu tlačit mírou neúnosnou a z grandiózní bajky se bohužel stalo pomatené fantasy. CGI skála, CGI větev, CGI všecko... CGI je zkrátka mor, který se doufám v co nejkratší době lidem přežere a podaří se tento prvek v horrorech vymýtit. Protentokrát zase zavírám oči a jdu na plný vůz; od uvedení Faunova labyrintu mám v této kindě pohádek jasno o tom, kdo tu velí, a španělský toreador tohle tvrzení znovu potvrdil. Takže pět * ! ()

movieband

Byl jsem zvědavý co z toho vyleze a nakonec jsem byl pěkně překvapený. Del Toro v roli producenta a Muschietti v roli režiséra diváka zaujmou, dojmou, postraší a rozhodně překvapí. Pro mě je to jeden z nejpodařenějších hororů už snad jenom z důvodu toho, že se mi líbí taková "rodinná" tématika filmu. Líbili se mi herci (Jessica Chastain je pěkná herečka a Waldau je sympaťák) i ty dvě malé holčičky to sakra dobře zahrály. Co se samotné atmosféry týče, tak k té snad nemám nic, co bych vytkl. Film nemá snad žádné slabé místo. Možná snad zpracování samotného přízraku je moc umělé. Dějově je to originální, dokáže to člověku nahnat mráz po zádech, ale zároveň ho film dokáže dojmout. A mother's love is forever. ()

Vampireman

Strašidlo "Mama" mohlo být celkem cool, ale to bych nemohl vidět nejlepší scény v GIFníku na Roumenovi. Oni to "naštěstí" tvůrci před podivně poetickým závěrem stejně pokazí tím, že z "Mamy" udělají jen soubor CGI mlhy a exponují tolikrát, že divák ztratí veškerý strach. Nudné řemeslo prosté jakéhokoli kouzla. A Jessice Chastain goth moc nesluší. ()

MATADOR

Chtělo to nějakou duchařinu, ne horor. Dostal jsem, co jsem potřeboval. Na horor je totiž příběh až moc ... "dobrý". Má myšlenku, dokáže nabídnout menší drama a navodit pocit nejistoty. Možná jsem čekal trošku větší nářez, nějaký ten masakr, ale jsem nakonec rád, že to bylo takové ... příjemné, tedy až na tu neuvěřitelně fantasmagorickou závěrečnou scénu. Ble! ()

Helo

Tak já už nevím, co byste chtěli. Slušnej horor je tu jednou za rok a když pak přijde něco víc než slušnýho, tak to má téměř průměrný hodnocení. Asi tam bylo málo krve, jak jinak si to vysvětlit. ()

stration

Hutná, temná atmosféra, sympatičtí herci a dobře načasované lekačky. Jenom to chování hlavních postav je žalostné. Moc tomu nepřidává ani natahovaný konec, který mohl být úplně jiný a podstatně údernější a překvapivější. Ale celkově určitě nadprůměr a pro fanoušky povinnost. ()

Hadža

Tak asi jsem se dost tesil,predevsim diky komentarum mych oblibenych uzivatelu,jsem nabyl pocitu,ze nemuzu slapnout vedle.Ale ejhle,vycichla,lechce predvidatelna ducharina, plna nehezkych digitalnich efektu(mama komicky nestrasidelna),ktera me v napeti nepodrzela ani minutu.Neni to vylozene spatna jednohubka na jedno zhlednuti a zapomenuti,ale pro mne velke zklamani.Sinistr byl jine kafe.... ()

Philcze

Solidní strašení, které drží nahoře bezproblémoví herci a Muschiettiho tvůrčí um. Líbilo se mi, jak Muschietti dokázal renovovat a originálně zakomponovat do filmu v podstatě celý původní kraťas, ale ten konec je tak neskonale debilní, že mi pohotově zhatil předchozích devadesát minut nepříjemného vrtění v sedačce. Kde jsou ti nechvalně známí diváci na testovačkách, když je člověk potřebuje? 70% ()

AlistairMir

Španěláci uměj to už každej hororovej fanda ví docela dlouhou dobu ale přece jen jsem nečekal že to bude až takhle dobrý. První půlka filmu je fajn a druhá je tak hustá že musím nakonec dát plnej počet protože mě tak mrazilo v zádech až jsem si namlouval že musím mít otevřený okno a nemůžu bejt přece takovej posera. No dobrá né že bych se přímo bál ale ta atmosféra....ta neměla chybu...scéna v chatě s foťákem, strašidlo pod postelí, strašidlo ve skříni ano všichni bubáci našeho dětství tu jsou v jedné osobě a děsí luxusně... ty dvě holčiny to hrály taky parádně a vůbec všichni předvedli fajn výkon. Máma občas nevypadala bu bu bu a občas z ní mrazilo zajímavé leč je to tak. Každopádně pro mě nejlepší scény kdy čekáte co bude, nic zlého nevidíte, ale víte že se sakra něco stane no a to tento film má a má toho požehnaně. Jinak mámu bych nechtěl naštvat stěn mám doma docela dost takže by měla hodně možností rozbít mi hubu a tomu bych se rád vyhnul takže bych se s ní domluvil na střídavé péči to je fér pro obě strany no ne? Zatím nejlepší horor letošního roku. PS : Jestli Vám nějaká podezřele vypadající ženská nabídne třešeň tak zdrhejte s řevem pryč ()

runner85

ešte som nezažil aby ma Horor donútil sa báť a zároveň plakať naraz. Skvelé ! neskutočný zážitok z kina ... zatiaľ to najlepšie za rok 2013 ()

JohnMiller

Na jednej strane som spokojný no na druhej strane ma film nahneval. Miesi sa tu genialita a klišé s hrubého zrna. Ani nie tak nápad ale samotná podstata že deti vidia bytosť a hrajú sa s ňou kým rodičia (v tomto prípade vychovávatelia ani len netušia čo sa za zatvorenými dverami deje divák to do určitej doby nevie a to je dobré. Bolo tu mnoho trápnych lakačiek zopár ich však bolo hrôzostrašných. Hlavne zvuky mami tie boli vyvrhnuté s toho najhlbšieho pekla :-). Nelogické uvažovanie postáv + koniec tento film veľmi znehodnocujú veľké plus za herecké výkony detí. ()

togaf

Mama mě opravdu překvapila. Teda ne mama jako postava filmu, ale jako film sám. Bohužel. Kdyby mě překvapila filmová postava mamy, asi by to bylo lepší. Strašidelnější, předpokládám. A co ten závěr? To si ze mě dělali legraci? No nic, horory zkrátka asi nentočí pro mě. ()

Hamaradža

Aj kvôli takýmto nie príliš vyspelým (Mal som to čakať, moja chyba) filmom je horor všeobecne braný ako žáner menejcenný. Mama je prírastkom síce vcelku dobrým, no (takmer) zbytočným, neoriginálnym a iba veľmi zriedka mrazivým. Na druhú stranu: Finále som kvôli miestnym ohlasom čakal omnoho horšie, pre mňa osobne mierny emocionálny zásah. ()

dom156

Zas po delší době horor který má všchny aspekty těch nej hororů. Bohužel, je těchto hororů jak šafránu. Příběh velmi solidní, ikdyž tu a tam mírně povadne, 'lekačky' solidní, a dokonce mi běhal mráz po zádech což už je známka u mě vysoké kvality. Jediné co bych vytknul je možná lehce horší animace ducha (mamy) a potom casting holek (určitě nevypadají na 1 a 3 roky nýbrž na 5-7), ale i přesto je to jeden z velmi kvalitních hororů, škoda že takových není víc. Dávám (97%). ()

Dont

V posledních dnech už můj druhý film na téma mateřství (po Pietě), ale musím říct, že tohle jsem strávil o něco lépe, navzdory tomu, že nejsem přílišný konzument hororů. Předně si myslím, že je velký rozdíl, jestli máte ve filmu obsazenou Jessicu Chastain, nebo nemáte. Její přítomnost snímku náramně prospěla, byť její charakter má zvláštní a poněkud překotný vývoj (od drsné a přisprostlé rockerky k hodné a milující "tetě"). Také její partner Nikolaj Coster-Waldau hrál velmi dobře a věštím mu slibnou budoucnost nejen díky jeho pohledné tváři. Snímek má výborný nástup, scéna před titulky rychle uvede následné dění, kdy se rozjede klasická duchařina s vcelku slušně vybudovanou atmosférou, ale zároveň se nevyhýbající některým provařeným klišé (kdo by proboha chodil s baterkou v noci sám do opuštěné chatrče uprostřed lesů, kdyby měl podezření, že se jedná o duchařské doupě…). Jinak souhlasím s názory, které tu již padly, totiž, že ve druhé půlce film trochu ztrácí dech a je to hlavně kvůli tomu, že Mama je na plátně víc než měla být a tak zákonitě trochu zevšední. Samotný závěr je kapitola sama pro sebe a snímek si dost koledoval o tři hvězdy. Celkově se nejedná o nic výjimečného, ale v rámci žánru bych to hodnotil rozhodně nadprůměrně, takže čtyři slabší hvězdy. ()

TominoLa

Nenudil jsem se ani vteřinu. Mama je rozhodně lepší než Insidious a podobně gut jako Sinister. Jessica opět boduje. 8/10 ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

17.06.2023

Druhé To nabírá obsazení

Druhé To nabírá obsazení

14.04.2018

Studio Warner Bros. se adaptace hororu To bálo do takové míry, že vyhnalo původního režiséra Caryho Fukunagu, který film nechtěl natočit za pouhých 35 milionů dolarů. Jeho náhradník Andy Muschietti… (více)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Horor To je zpátky ve hře

Horor To je zpátky ve hře

20.07.2015

Novou adaptaci románu To od Stephena Kinga měl natočit Cary Fukunaga (Temný případ). Kalifornský režisér se ale nedohodl s producenty na rozpočtu a projekt opustil, což většinu lidí vedlo k závěru,… (více)