Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

Sdoom

Paul Greengrass prostě umí. Chytne diváka během prvních 10 minut a pak už ho nepustí ze svého sevření realistické akce a neskutečně gradovaného napětí. Dokázal to ve vzduchu, dokazuje to i na moři. A pokud má navíc k ruce takové herecké eso jako je Tom Hanks, výsledek je nasnadě - 5hvězdičková pecka a jeden z kandidátů na film roku. Skvělá je i hudba, střih a práce kamery, za zmínku stojí i neznámí herci, kterým jsem ty piráty fakt věřil. Jeden z mála filmů, u kterého si absolutně nemůže být člověk jistý, jak to dopadne, pokud si to tedy nevygoogluje před filmem. (kino Cinestar, orig.) ()

upson

Paul Greengrass se narodil pro direkci realisticky nabitých snímků. Na jeho poměry relativně klidná a neroztěkaná kamera. Jako vždy vynikající Tom Hanks. V tomto roce jeden z nejlepších snímků, které jsme mohli vidět. Film je v těsném závěsu za užasnými Rivaly v čele s Danielem Brühlem. Hlavní záporák hrál opravdově a byl přesvědčivý (výborný). Při stopáži 134 minut film uteče jako nic a zanechá ve Vás dobrý dojem, který nezmizí po pár konkurenčních hitech. Stejně jako u Rivalů má své silné momenty, v tomto případě je to vysvobození Toma Hankse a jeho adrenalinem rozlícené gesta, která jsou opravdová a nezapomenutelná. Tak mám zase jednu pecku co se bude vyjímat v mé sbírce blue-ray hitovek :-) 95% ()

vitekpe

Dobre udelanej, napinavej film, kde muzeme nahlednou do problematiky somalskych rybaru, kteri obcas nelovi ryby, ale lode... Tom Hanks vynikajici, bez zavahani. Jedine co jsem si tak rikal, stejne jako cast kolegu v okolnich komentarich, co tomu rika asi americky danovy poplatnik. Ale asi to bere americky...jako ze to je jasny (ze prijede spousta krizniku a vrtulniku a sealsu a nejak to vyresi). Souhlasim s tim, ze dat na lod 5 maniku s automatama by asi americke poplatniky prislo prede jen o par kacek levneji... ale co, zabava to byla dobra. 4+ ()

pavcas

Stejně jako někteří další jsem postrádala větší napětí, protože jsem se prostě o život Hankse moc nebála, minimálně ne dřív jak ke konci. Film samotný ve mně vyvolal míň emocí, než bych čekala, na druhou stranu Hanks (ač není mým idolem a nikdy nebyl) to zahrál výborně a z těch somálskejch pirátů šel strach, ty hráli možná nejlíp ze všech, bůh ví jestli je nevybrali z těch pravejch:-)))) Každopádně celkem dost dobře jsem se většinu filmu bavila, takže si to ty 4* zaslouží. Ale nedělejme z toho víc než to je. ()

KR4T4S

Celou dobu poměrně kvalitní, vyrovnaná, řemeslně slušně natočená podívaná, která u mě ztratila body opětovným -dost laciným- použitím vynikající písně "The End" (z taktéž Greengrassova Letu č. 93) cca čtvrt hodiny před koncem (vsadím se, že to byl sice režisérův záměr a že si byl toho vědom - už jenom jako doslovného propojení právě s Letem a zároveň jako ukazatel jejich kontrastních vyznění třeba...; nebo jen opravdu laciné ždímání citů? třeba...) a následnou závěrečnou strhující Hanksovou 10minutovkou je zpět nabrala. Tudíž racionálně jednající Hanks ok a zbytek jeho výkonu je poměrně dechberoucí. A to jsem se původně bál, že to bude hrdinná opěvná óda na statečnost nějakého US kapitána. Díky bohu, že se tak nestalo, ale bohužel mi to nic extra nedalo. 60% ()

Maynard.

Ještě teď mi busší srdce!!! Takle mi u filmu už dlouho nebušilo, fakt mazec, neskutečnej. Už sem si myslel, že mám jasno v pořadí loňských filmů, ale prd. Tohle je jasná dvojka (hned, ale fakt hned po Rivalech a před Prisoners). V přechozím dilmu na mě Greengrass zrovna dojem neudělal, tam tý rozklepaný kamery bylo zbytečně moc. Ale tady? Celej film sem se v křesle houpal jako bych byl s nima na moři. Takle realistický ztvárnění prostě umí jen tenhle rejža, opravdový mistr!!! Co se týče oskarů, tak musí vyhrát Hanks, páč to co převedl, hlavně teda ke konci filmu, tak je prakticky nenapodobitelný. Hudba perfektně stylová. Super je, že je film po celou dobu, ale fakt po celou hrozně napínavej, nejsou tady žádný hluchý nebo klidný nebo nudný místa. Prostě nastoupíš na loď, a jedeš celý dvě hoďky. Ne, že bych byl rasista nebo něco podobnýho, jako každej průměrnej člověk. Ale od začátku jsem přál, aby ty piráti dostali na prdel, vlastně jsem jim od začátku všem přál to, co si nakonec i odnesli. To stejný jsem prožíval i v Black Hawk Down, asi mi tahle část Afriky moc nesedí :o). Fakt nadupanej film, kterej ti zvedne tep o 100%. Absolutní filmařskej skvost!!!! ()

Babous

Obdivuju, jak komorní to v podstatě je: vezměte jednu loď a nechte pár chlápků se po ní prohánět... No ale právě kvůli jednotvárnému prostředí to působí zdlouhavě. Zvlášť s dvouhodinovou stopáží. ()

Bazi

Vtáhnutí do děje, pocit, že jste s posádkou a hlavním hrdinou. Vydařený příběh, který se skutečně stal. ()

Zemi11

Skvělé prostředí a vynikající záběry. Drama do poslední vteřiny podkreslené basedonthetrueismem. O výkonu Hankse netřeba spekulovat - Oscar jistota! ()

Lenka_J

Mám slabost pro filmy založené na skutečné události a pro herecké koncerty Toma Hankse ve filmech, v kterých se objeví. Captain Phillips mi nabídl oboje. Příběh o kapitánu Phillipsovi si určitě zasloužil být zfilmován a jsem neskutečně ráda, že se toho ujal právě Paul Greengrass, který mě už filmem United 93 přesvědčil, že tyhle typy filmů umí. Je pravda, že v minulé větě zmíněný dřívější počin tohoto režiséra na mě měl větší dopad, nejspíše díky tomu, že byl natočen spíše stylem dokumentu než stylem velkofilmu. Ačkoli ani Phillips není typickým velkofilmem, tak záchranná akce na mě působila možná trošičku přehnaně. Ale zbytek filmu to vyrovnal, od skvělého začátku s únosem lodi, přes zajetí kapitána se skvělými skoro až klaustrofobními scénami až po závěrečnou scénu při ošetřování. A Tom Hanks? Zazářil jako vždy, scény v záchranné lodi byly intenzivní a závěrečných pár minut to jenom znásobilo. Ale musím říct, že mu skvěle sekundovali i další herci, mám na mysli tedy hlavně somálské piráty a především Barkhada Abdiho, kdy se naprosto vyplatil risk vzít do této role, potažmo do více rolí, neherce. Sice to ode mě není tak plnohodnotná pětka jako za United 93, ale za více jak dvě hodiny napětí, si ode mě i tentokrát plný počet zaslouží. ()

Firebug

Piráti na moderní způsob, takže bez knižní romantiky a rozjuchanosti z pouťových atrakcí. Dost se mi tohle, pro mě nepříliš známé, neprobádané prostředí, líbilo. Greengrass bravurně pracuje s napětím, které by se minimálně v první půli dalo krájet. Ke konci už to malinko ztrácí dech, ale sebejisté 4* to pořád jsou. Hlavní herecké duo je perfektní! ()

gutshoter

Zážitek to byl velmi dobrý. Moc se mi líbily akce, kdy začínají Somálci útočit a následně okupují loď. Scénář byl sepsán perfektně. Jen mě trochu mrzí příliš až "přefinděná" poslední třetina filmu, kdy zasahuje US army. Vše se ještě k tomu odehrává ve tmě, takže jsem měl určité problémy zachytit plný zlomek akcí. Ale beru to, nebyl jsem v kině, moje chyba. Konec filmu, kdy se prolíná hudba Jackmana, a my můžeme nahlídnout do roztřesené tváře Hankse je vrchol filmu a skutečná lahůdka. ()

LuciusWlk

Výborně zpracované, zahrané, napínavé. Každý, ať si s tohoto odnese co chce. Protože těch námětů k zamyšlení a vyvstávajících otázek, je zde mnoho. ()

sedm.1

Na to, jak přímočarým a obsahově málo objemným příběhem Kapitán Phillips je, zaslouží si Paul Greengrass ocenění přinejmenším za to, jak strhujícím způsobem se mu celý tohle story podařilo převést na filmové plátno a konkrétně, kolik se mu zde podařilo vytěžit vážně funkčního napětí, v tomto ohledu si dovolím dokonce i tvrdit, že jde o ukázkový příklad toho, jak lze z minima vytěžit maximum. Sázkou na jistotu pak bylo obsazení Toma Hankse do role kapitána Phlillipse, kdy své postavě opět propůjčil veškerý svůj um a právě jeho herecké mistroství a nedostižné charisma má na výsledné vysoké kvalitě snímku lví podíl. Bohužel, tomuto skvělému dramatu musím ale i pár věcí vytknout, a jedním z těch nejvýraznějších faktorů, které mi tak úplně nesedli, je celková odtažitost a chladnost emocí, kdy se mnou prakticky ani jeden, a to i z těch nejdramatičtějších momentů, nijak nepohl, či ve mně nezanechal živelnější dojem, celé se mi to po této stránce zdálo prostě poměrně dost povrchní a nedůrazné, v tomto případě to možná chtělo zkrátka jen párkrát přitlačit více na pilu. Dále mi tu scházelo i navození jakékoliv atmosféry, takže ikdyž jde v podstatě především „jen“ o polopaticky odvyprávěnou rekonstrukci jisté události, nemyslím si, že by musela působit tak chladně a nevzrušivě, zvlášť když je zpracována tak efektním a dynamickým stylem. Jinými slovy, vzhledem k zápletce z toho mohlo jít určitě vyždímat více dojemných a emočně výraznějších okamžiků, které by celý film pak udělali daleko více lidštějším, přístupnějším a emotivnějším. Kapitán Phillips je zkrátka opravdu zajímavá, nevšední a poutavá podívaná, která se ale především přes svou emoční prázdnotu nemá sice šanci zapsat mezi nezapomenutelné bijáky, ale o velmi působivý a atraktivní filmový zážitek jde určitě. P.S. to je mimo film, již ale v několika komentářích je to zde zmíněno, ovšem i já jsem se pozastavil nad tím, pokud je to tedy podle skutečných událostí, jak tak malý člun se čtyřmi „křováky“ může tak lehce „převzít vládu“ nad tak obrovským tankerem? To jsou vážně tak primitivně a nedůsledně nezabezpečený??? Nechápu, nerozumím, nevěřím. ()

Forsberg11

Tom Hanks v roli nie ušitej zrovna na jeho miery. Ale zvládol to bez výraznejšej ujmy. Musím sa priznať, že som sa na film asi až prehnane tešil a dostal som o niečo menej ako som čakal. Skôr dráma ako thriller so sociálnou tématikou a odkazom. Odkazom bipolárnosti nášho sveta. Kde sa na jednej strane prevážajú tisícky ton vzácnych surovín dôležitých pre prežitie a na strane druhej sa chudobní somálsky rybári dávajú na cestu pirátstva aby uživili seba a svoje rodiny. Tak kto je horší? Neviem a ani to asi vedieť nepotrebujem. Svet nie je nespravodlivý ani spravodlivý, svet jednoducho je aký je. So všetkými jeho kladmi aj zápormi. My v Európe len môžme každý deň ďakovať, že takéto existenčné problémy riešiť nemusíme. Samotný film je priemer, pár scén stálo za viac ale celkový dojem nad tri hviezdy jednoducho nedotlačím. Možno niekedy nabudúce... 60 %! ()

herr_carter

To, že se film má držet skutečných událostí,je jeho největší slabinou..autentičnost se vytratí v momentě, kdy člověk začne uvažovat o faktu, proč, když jsou tamní vody tak nebezpečné, jezdí nákladní lodi s absencí jakékoliv ochranné výzbroje, a na míle daleko není nikdo,kdo by byl schopen rychleji ozbrojeně reagovat..co pak taková loď, ,,vyzbrojena,, vodními děly o síle dětské stříkací pistolky a několika kusy světlic, může asi očekávat že....pak je na nic celkově dobře vybudovaná atmosféra a film bohužel končí v sekci průměrných a nedotažených...................moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

honzii

Skvělý film, který trpí tím, že nedosáhl nad laťku, kterou Paul Greengrass již dříve nastavil. Jenže ten příběh prostě není natolik silný. Nebezpečí je spíše teoretické a napětí často zbytečně vyhecované. Ale za stávajících okolností si myslím, že udělal Greengrass skoro nejlepší možnou práci. Chemie mezi Musem a Phillipsem funguje náramně, stejně jako drama. Téma je nahlodáváno citlivě, bez zbytečných patetických akcentů. Úvodní scéna nemá být patos alá amerika - loučení se s ženou, mluvení o dětech - ale ono nastolení tématu o životních šancích. Přikyvujeme a chápeme ten rozhovor, načež si tu samou skepsi aplikujeme na Somálsko, kde je samozřejmě měřítko problému naprosto někde jinde. Hlavní problém, který mi zabraňuje v plném hodnocení, je poněkud protahovaný konec, který navíc prachsprostě vykrádá emoce Letu č. 93 dokonce za použití stejné hudby, což považuji za trapas a to i přestože emocionálně to samozřejmě funguje. A pokud by vás neuspokojilo akční finále, Tom Hanks se vám v úplném konci naprosto vryje do paměti tak, jak ho neznáte. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí