Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

Kubeska

Typický Paul Greengrass, ještě pár takových filmů a můžeme směle mluvit o novém subžánru. Tom Hanks si sáhl na dno a podává mimořádný výkon. Barkhad Abdi využil svou příležitost naplno. Technická stránka je na špičkové úrovni (hlavně střih a zvuk). ()

emdvojka

Hanks ma svojim hereckým výkonom presvedčil až na konci filmu, keď predviedol dôveryhodný šok zo situácie, kedy mu išlo naozaj o život. Po celú stopáž filmu sa mi zdal až príliš pokojný na to, že vôbec netušil čo po uši ozbrojení chlapíci so Somálskym občianstvom spravia. No dobre, ale tak či onak, je to napínavý a akčný film, ktorý jasne odkazuje na skutočný príbeh, skutočného moreplavca, ktorý prežil besnenie obyčajných ľudí po neobyčajných peniazoch. ()

Joppo88

Aj na oceáne to môže byť slušné drama... Skutočný základ a neskutočný Hanks - vynikajúca kombinácia, presne podľa môjho gusta - neprehnané - ale ani nie nudné - také akurát :-D Neviem čo vytknúť, ale niečo mi hovorí, že k piatej hviezde čosi chýbalo - asi jeden kvalitný výkon nestačí... ()

Dimo

Jako! Dobrý, ale ne výborný. Čekal jsem trochu více akce, více nahánění a bojů o Alabamu! A ono se to sfoukne během pár desítek minut. Trošičku smutek, tady z tohoto. Jestli to ale bylo skutečně takhle, tak furt lepší, než zbytečně dramatizovat. Tom je dobrej herec, tlupa vyzáblých ozbrojenců taky a nepětí se místy ukáže též. Jde to. Tři až čtyři hvězďáky. ()

phoenixer

Tom Hanks opět excelentní! Na tom ale nemůžou bohužel stavět celej film. První půlhodina se neskutečně vleče (tady jsem měl chuť to dokonce vypnout), v té druhé se už teda konečně něco začíná dít, ale až teprve po hodině a půl dojde na ono vyjednávání a dobré drama. Jen si nedokážu představit, že Americká armáda takhle opravdu funguje a kvůli jednomu člověku by zformovali dvě obrovské lodě, včetně Seals odstřelovačů. Tady si zas Hollywood trochu uletěl... ()

candy_daze

Nemůžu si pomoct, ale Greengrass sám sobě nastavil výbornými dva díly Bourna laťku tak vysoko, že ho už asi napořád budu soudit na jejím základě. Z toho důvodu je pro mě Kapitán Phillips velkým zklamáním. Mimo jiné i díky naprosto zbytečně dlouhé stopáži tomu chybí napětí. Hudební podkres je oproti atmosferickým Powellovým peckám z Bournea taky těžce nedostačující. ()

Hpatrik

Oproti letu č.93 nemá Kapitán Phillips tolik silné téma, ale i přesto "málo" ze kterého Greengrass těží, dokáže udělat nervydrásající a vzrušující podívanou. Dobré obsazení se skvělým Hanksem, parádní kamera, která i když je stále v pohybu tak nepůsobí vůbec chaoticky a nemálo přispívá k autentičnosti, podobně jako povedený soundtrack dodává na dramatičnosti. Skvělé! ()

Mayers

To, co mě na tomhle filmu neskutečně štve, je naprostý překroucení a glorifikování hlavní postavy (i když je to takhle ve spoustě filmů, tady mi to vadí fakt extrémně). Pravej Phillips je totiž ve skutečnosti neskutečně arogantní vemeno, kterýmu byl zbytek posádky hluboko u koulí. Prej hrdina. Některým námořníkům, co s ním/mu sloužili, se musela při sledování filmu otvírat kudla v kapse. Jinak ale moc povedenej počin. Především opálení piráti jsou zahráni realisticky (jsem rád, že proti Tomovi nestál třeba Will Smith, Samuel Jackson a Wesley Snipes). Hanks opět šéfuje a musím (taky) pochválit tu závěrečnou "zmatenou" scénu se sestřičkou. Určitě přes 80% ()

RidleyCrowe

Ten film je napínavý, ešte raz napínavý, skvele zrežírovaný (Greengrass sa krotí a kamera nie je až tak rozklepaná) a hlavne úžasne zahrané, kde samozrejme exceluje Tom Hanks, ktorý mal bojovať o Oscara, ale to je na inú diskusiu. Ale to čo predvádza v posledných 5 minútach je niečo neuveriteľné. Captain sa ihneď zaraďuje do rebríčka najlepších filmov minulého roku. ()

DAPDO

Perfektní film, výborný Tom Hanks. I když jsem věděl, jak to celé dopadne, odtrhl jsem oči až po závěrečných titulkách. ()

Biopler

Túto drámu mohol štýlom jemu vlastným nakrútiť len Greengrass. Som rád, že práve on sa tohto známeho príbehu ujal. Tradične výborná kamera a skvostná réžia, ktorá ma prinútila nespustiť oči z plátna. A to je čo povedať! Chválim, že som na dve hodiny mohol prežiť nervydrásajúcu drámu, ku ktorej dopomohli svojimi výkonmi Hanks a neznámi herci v roliach pirátov. ()

Miki68

Kdyby do hlavní role byl namísto hollywoodské hvězdy obsazen neznámý herec, mohlo by se chvílemi zdát, ze sledujeme napínavý dokument. Dobrá prace kamery i střihače, účelně použitá hudba i ruchy ()

ludva10

Tak na tento film jsem šel do kina pln očekávání. A mohu říct - film nezklamal. Tak úžasnou atmosféru filmu snad nepamatuji. Celý film jsem ani nedutal a čekal, jak tohle vše dopadne. A závěr filmu - bomba. V hlavní roli kapitána Phillipse exceluje jako skoro vždy skvělý Tom Hanks. ()

tomik99

Další skvělý film podle příběhu, který se skutečně stal. Tom Hanks hraje kapitána Phillipse výborně. Režisér Greengrass dokázal po celé dvě hodiny udržet mé napětí, vybral do rolí opravdu autentické herce. U takového filmu s tak silným příběhem asi není co vytknout. Snad jen závěrečnou hudbu v posledních minutách. Byla samozřejmě skvělá, ale nevykrádá Jackman svou melodií soundtrack k Počátku od Hanse Zimmera? Vždyť to znělo úplně stejně, naprosto stejné tóny jsem slyšel. Film to byl ale jinak výborný. ()

Plechpetr

"Vypadám snad jako nějakej somrák IRE?" Absolutně fantastický film. První 10 minut je trošku propadák, ale zbytek filmu to plnohodnotně nahrazuje. Hanks v jedné z parádních rolí. Ale nechápu, proč není tenhle film víc znám. Opravdu super. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí