Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

Alfonso198

Herecký výkony OK, Celkový napětí žádnej zázrak. Na jedno podívání? Proč ne, ale není jeden jedinej důvod na to koukat dvakrát. Ačkoli Somálci zahraný supr, to jo. Hned zkraje všem přejete kulku v hlavě... Nebo kdekoli jinde v těle. ()

Skaliery

Přes pomalejší začátek se tempo a úroveň filmu neustále zvedalo k naprosto strhujícímu konci. Závěrečná scéna je famózní a Tom Hanks ukazuje, že je opravdový Herec s velkým H. 5 hvězdiček si film rozhodně zaslouží. ()

jackalsc

Musím se přiznat, že od tohoto filmu jsem to opravdu nečekal. Takovou napínavou atmosféru od začátku až do konce, kde se pořád něco děje. Tom Hanks a somálští piráti tento film doslova nadzvedli. Výborně zvolení záporáci, kde si každou chvíli myslíte že už to nervově neustojí a zmáčknou to. Koncová scéna naprosto legendární. Z tohoto jsem schopen přehlédnout pár těch blbostí a udělit plné hodnocení. ()

vitruvius

Tento film mě velice příjemně překvapil. Pro mne osobně slovo, které ho charakterizuje nejvíce, je adjektivum LIDSKÝ. V podstatě se s ničím přírodním a přirozeným v tomto filmu nesetkáte, vše co se děje nastolují pravidla společnosti. Dokonce i prostředí otevřeného moře je spíš kulisa, která podtrhuje nejen atmosféru, ale odráží se v ní i emoce, které tento film má a vyvolává. Máte mít pocit, že není kam utéct, že není kde se schovat, primárně máte mít strach. Strach, který vytvořil člověk, který člověk dal jinému člověku. A do takové inscenace je zasazeno jedno světélko - kapitán Phillips. Není superhrdina, což umožňuje do postavy se vžít, ale je plný klidu, naděje, empatie a spousty dalších krásných vlastností, na které občas v našich životech zapomínáme. Konečný nepopsatelný nával emocí hlavní postavy je sladkou tečkou tak zdařile zpracovaného reálně lidského filmu. ()

Kozlowski8

Osádce lodi a především jejímu kapitánovi Philipsovi jde o život, když je jejich obchodní loď přepadena somálskými piráty... V Greengrassově snímku však nevidíme třístěžňové koráby či vlajku s lebkou a zkříženými hnáty. Jsme ve 21. století a muškety a bambitky nahradily samopaly. Precizně natočené dílo, které nenudí, avšak pokud by tvůrci příběh vměstnali do kratší stopáže, napětí a emoce by se tolik neředily a zážitek mohl být ještě intenzivnější. 75%. ()

ZaFi.

Po prvním filmu Paula Greengrasse mám velkou chuť pustit si nějaký další jeho snímek. Kapitán Phillips je prostě parádní životopisné drama, které je napěchováno napětím od začátku až do konce a jen těžko se od něj odtrhnout (že já vůl na něj tehdá nešel do kina!). Když do toho navíc hraje parádní hudba Henryho Jackmana, naděje, že byste si třeba jen na chvíli odskočili, jednoduše padá. A je tu někdo, kdo by řekl, že to byla první filmová role Barkhada Abdiho...? ()

LencaN

Místy to bylo dost rozklepané. Zase nejspíš pro větší realističnost, jen chvíli trvalo, než jsem si zvykla natolik, aby mě to nerušilo. Ale jinak to bylo kvalitní ve všech ohledech. Hanks hrál úžasně. Celou dobu se kapitán snažil držet chladnou hlavu, až to hezky vygradovalo na konci. Vypadalo to civilně, ale záběry nenudily, všechno plynulo svým postupně zvyšujícím se tempem. Člověk je napjatý celou dobu. Přitom ten scénář měl jednoduchou základní linii - skupinka 4 somálských pirátů se zbraněmi v ruce si troufnou na nákladní loď. Celou dobu jsem nad tím usilovně přemýšlela, jak je vůbec možné, že se něco takového mohlo stát. Ve filmu všechno bylo celkem rozumně vysvětlené. Jen doufám, že v dnešní době už třeba na takových lodích, které projíždí teritoriem novodobých pirátů, je nějaká ozbrojená posila, mají lepší ochranné klece, z kterých nejdou jen tak odstřelit zámky atd. I konec s vojáky byl super natočený. Jen to prostě byla taková absurdní hrozná situace, že se těžko uvěří, když se to člověku nestane osobně. ()

belinko

Malo to svoje muchy a ako každý americký film to bola vlastne jedna a veľká reklama na ameriku (v niektorých filmoch sa jedná o "šťastnú" ameriku, v iných o "dokonalú", no a v tomto to bola "úžasne bezpečná a ochotná spraviť všetko pre záchranu jedného svojho obyvateľa" amerika). Čo je vlastne vtipné, koľko úsilia, ľudí a prostriedkov vedia američania vynaložiť na jedného svojho kapitána, zatiaľ čo také Slovensko ani nevyšle sanitku, lebo doktori, sestričky a aj pacienti štrajkujú. Ak si tak spomínam, ešte nikdy som nedal 5* (okrem letu 93) za film, rekonštrujúci nejakú skutočnú udalosť a nechcel som ten plný počet dať ani v tomto prípade, no posledných niekoľko minúť (posledný Hanksov herecký výstup) ma odrovnal. Bolo to to najlepšie spracovanie citov, emócií a vcítenia sa do postavy a situácie čo som v posledných rokoch videl. Týmto sa pán Hanks u mňa vyšplhal veľmi vysoko. Inak film plynie strašne pomaly a trošku môj osobný názor je, že príbeh nestál za zfilmovanie. Ak však pridáte pomalú hudbu, kameru, vrazíte do toho peniaze, ono by rovnako dramaticky vyzeral aj môj včerajší nákup v lídli. Hold, je to o umení.. bravo, kapitán Hanks. ()

Rian_witcher

Tom Hanks opět absolutně přesvědčivý. Konec je podle mě až zbytečně natahovaný a akce námořnictva už působí chaoticky, ale první třetina filmu je zajímavou studií moderního pirátství a druhá napínavým psychodramatem chování pirátů i posádky v extrémně vypjaté situaci. ()

Ace.A.T.L.

Kapitán Phillips je reálnej příběh, kterej neni plnej mega akce, efektů a čehokoliv přemrštěně Hollywoodksýho a přitom je to parádně koukatelný, zajímavý a silný. Sice Hankse nešlo brát úplně tak vážně, jako zajatce, protože je to prostě TOMÁŠ HANKSOJC, ale ani to neubírá filmu na síle. Za mě 4* a DOPORUČUJU ()

brasek

Celkom zaujímavý snímok, ale určite nie som z jeho vo vytržení. Na druhej strane ani nie je čo snímku vytknúť, hercom som veril všetko. ()

WUTEN

Napínavé až do konce. Velmi autenticky natočené, člověk se aspoň podívá jak se pracuje v takovém prostředí, jejich paluba, kajuta,režim atd.. Výborná byla i autentická prohlídka lékařky, opravdu se Tom Hanks vžil do role kapitána, velmi přesvědčivé. Režisér Paul Greengrass mě opět nezklamal. Mě se líbí že v tomhle jsou Američané profesionálové, prostě kde by nebyl jejich člověk tak lidi z něj dostanou bobky, prostě je to tak! Amerika je vojenská, ekonomická a politická velmoc, dominuje nade všemi a nikdo jim nemůže říct ani slovo, je to světoví četník. A dokážu si představit že i kdyby odkráglovali toho kapitána tak pro Amíky by stačila ta jejich jedna loď na rozdrcení celého Somálska. Co Somálec to reklama na hlad, a ty obřezanci pořád z Hollywoodu brečí jak to bylo strašné v koncentrákách, tyhle vopičáci nemají žrát co od narození!!! Oni ani nemůžou vybrat popelnice protože tam za 1. žádné nemají a za 2. v nich bydlí, žerou keře a klacky. A tady je vidět že negr vždy zůstane negrem a je jedno kde se narodil. Oni jim dají 30 000 dolarů a oni si vytáhnou s té černé prdele číslo 10 mega, tak bych pobral žrádlo nebo něco ještě cenného a nazdar, né oni si začnou hrát na bussinesmeny, pozór z větvemi za trencelmi si začnou dělat bárter! Škoda že takové akce nedělají ve Středozemním moři na ty vysoce vzdělané, vědce, programátory a inženýry :) ()

Franki69

Rozhodně doporučuju. Na to, jak v jak omezeném prostředí se celý film odehrává je to strhující podívaná. O to napínavější, že film vychází z událostí, které se u somálského prostředí v tomto století opravdu staly. Tom Hanks jednoznačně v jedné z nejlepších rolí své kariéry. A ostatní herci v mikropříbězích, odehrávajících se v zaoceánské nákladní lodi obsazené pologramotnými vychrtlíky, ozbrojenými AK 47 (ehm…dost dobře exportovanými z přebytků Československé armády) nezůstávají pozadu. Dávám 80%, míň opravdu dát nejde. ()

Danny Nolander

Říkám si, jestli vůbec existuje role, která by v podání Toma Hankse nebyla fajn! Ten chlápek se prostě hodí do všeho, co jsem s ním doposud viděl! Kapitán Phillips mě velmi mile překvapil, nečekal jsem takhle napínavý film. Konečně zase thriller, kde je hlavní postava taková více lidská. Má strach, snaží se nepříteli uniknout, než aby s ním bojoval, přesto stále přemýšlí, jak ze špatné situace vybruslit, apod. Konec snímku si se mnou fakt pohrával neuvěřitelně! Mé pocity vypadaly asi takhle: Napřed dobrý > dobrý > pak napětí > větší napětí > největší napětí > pak ........ > úleva > no, a pak už jsem jen z toho návalu emocí brečel! Co se týče hudby, příště bych se nebál do filmu pustit rovnou ''Time'' z Počátku. I když tahle verze se mi také velice líbila! ()

Karbos

Je fakt, že s Tomem se dá i ta stokrát ohřátá americká polívka sežrat zas a znova. Podle hesla s Tomem zachutná ti šmahem, kolika i kýbl hoven, musíme prostě uznale přiznat, že nikdo nedokáže Amíky předčit v tom, jak co nejepičteji opěvovat sám sebe a dokud se to někdo nenaučí budem prostě rádi za Toma co tuhle zachnaruje letadlo, támhle lodě (civilní i válečné, Tom rozdíly nedělá pokud je to Americké), sem tam americké vojíny, sebe sama (proč ne, je to Američan) nebo rovnou Afgánistán před sověty. Příště bude zachraňovat americké zápalky před mjr. Šebekem (Donutil) a já tvrdím, že to opět bude podívaná nominována na 3-4 Oscary, pojďme tedy znovu společně nasadit bryndáky strýčka Sama a popřejme si dobrou chuť ! Za mě poctivé 4* ()

casyy

Strhujici film o trech dejstvich. Fantasticky rytmizovane tempo, behem ktereho se hladce promeni perspektiva pribehu, vyusti v jediny takrka nesnesitelny moment, z nehoz neni cesta zpet. Execute! A ze se Hanks za svuj vykon nedockal alespon oscarove nominace, je normalni zlocin. Jen ta scena na osetrovne za to vydala. ()

Dvojirakri

Napínavý námořnicko/pirátský thriller, natočený na motivy skutečného případu, odehrávající se kdesi u Afrického rohu. Je fakt že nejsem fanda podobných snímků, to přiznávám, ale nemám nic proti, ač jsem byl mírně zklamaný když se děj začal rozjíždět a já zjistil co asi zhruba budu sledovat. Tom Hanks byl bezpochyby veliká hvězda, ale v mých očích trochu pohasínavá, jako kdyby ztrácel šťávu. A tady se to tak nějak potvrdilo. Jeho nejlepší hraní přijde vlastně až v samém závěru, na ošetřovně, to je opravdu silný part, ale předchozích 110 minut prakticky nemá možnost předvést to co v něm je, bez té závěrečné scény by z jeho strany šlo o průměr v jinak výborném filmu, který má čím zaujmout. Od režiséra toho zkusím víc, od Toma si ale asi dám zase na nějakou dobu pauzu, nebo se vrátím k jeho osvědčeným rolím... ()

PTuranyi

Výborná únoscovská dráma. Perfektná produkcia, napínavý príbeh a skvelé herecké výkony ako na strane posádky lode Alabama na čele s Tomom Hanksom ako kapitánom, tak aj na strane pirátov. 90% ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí