Dirch Hartvig Passer (18. května 1926 – 3. září 1980) byl uznávaný a oblíbený dánský herec. Proslavil se především svými improvizačními schopnostmi a díky filmografii čítající na 90 filmů byl jedním z nejvýraznějších herců Dánska. (oficiální text distributora)

Trailer 1

evulienka3

Herec celým menom Dirch Hartvig Passer sa narodil v roku 1926 v Dánsku. Preslávil sa ako zabávač, napriek tomu, že v súkromí bol veľmi hanblivý a uzavretý. Pôvodne mal byť námorníkom avšak kvôli morskej chorobe sa tejto kariéry vzdal. V roku 1950 vytvoril kabaretné duo s Kjeldom Petersenom. Po jeho smrti v roku 1962, ktorá ho veľmi hlboko zasiahla, sa na päť rokov stiahol do ústrania. Znova začal vystupovať v roku 1967. Preslávili ho hlavne jeho skeče, ako po rusky hovoriaceho klauna. Jeho kariéru predčasne ukončila jeho smrť. Skolaboval priamo na javisku. Zomrel v roku 1980 vo veku 54 rokov. Dáni ho milovali a dodnes milujú. Toľko som si vygooglila. Milujem filmy s príbehom, a tento ho má hneď v niekoľkých rovinách. Nie som si istá či by film na mňa pôsobil rovnako, ak by som nepatrila k ľuďom, čo si radi zapátrajú a zisťujú súvislosti. Tí ktorí si tú námahu dajú, budú v tomto filme odmenený dvojnásobne. Znalosť istých faktov je totiž pri tomto filme obzvlášť zaujímavá. Napríklad, keď sa vo filme spolu s Nikolajom objavuje postava jeho otca Prebena, ktorý spáchal samovraždu, keď mal Nikolaj 8 rokov, či keď si uvedomíte, že to dieťa, ktoré v postave Dircha hrá, je vlastne on sám a hovorí o svojom mladšom bratovi...Alebo tie prestrihy striedajúce reálny život zo skečmi z predstavení. Niekedy povedia viac, ako tisíc slov. ...Film Dirch veľmi citlivo, miestami aj veľmi intímne vykresľuje osudy tohto smutného dánskeho klauna. Úlohy samotného Dircha sa ujal už spomenutý Nikolaj Lie Kaas a ja musím povedať, že z jeho herectva v tomto filme som doslova padla na zadok. Majstrovský kúsok. Druhá poklona patrí režisérovi Martinovi Zandvlietovi, za to že zrežíroval životopisný film hodný tohto pomenovania. O Dirchovi som nemala ani potuchy, ale už mám a okrem Dánov ho milujem už aj ja, alebo jeho predstaviteľa? No, to nechajme tak... ()

angel74

Tento životopisný snímek zdobí především skvělá hudba a vrcholný herecký výkon Nikolaje Lie Kaase v roli populárního dánského komika Dircha Hartviga Passera, který ač se na jevišti prezentoval jako veselý klaun a získal si spoustu fanoušků, tak v soukromém životě se mu štěstí do značné míry vyhýbalo. Tvůrci se zaměřili kromě známých divadelních výstupů také na jeho přátelství s kolegou Kjeldem Petersenem a na velkou osamělost, danou překvapivě introvertní povahou. Nevím, jestli by mi Dirchův specifický styl humoru seděl, ale určitě bych se ráda podívala na nějaký film, v němž hrál. (70%) ()

eLeR

Ak to nebude smiešne, si mŕtvy Preben. Bude to fungovať. Ver mi. ... a fungovalo. Keď si pozriete všetky tie jeho známe scénky na nete, pochopíte prečo ho Dánsko milovalo. Film je kvalitne natočený, ale miestami pôsobí skratkovito, akoby vás nútil čítať medzi riadkami. Nikolaj je medzi mojimi obľúbenými hercami už nejakú tú dobu, a zostáva tam aj naďalej. Famózny výkon. Evulienke3 vďaka za titulky. ()

kaylin

Nikolaj Lie Kaas tu ukazuje, jak moc je všestranným hercem, a i přesto, že se jeho obličej neumí usmívat, a pokud už se o to pokusí, nějak mu o nevěříte, tak dovedl skvěle zahrát komika se všemi jeho nuancemi. Problém je v tom, že tohle je trochu tradiční příběh, který si s životopisem o komikovi představíte, ale právě Nikolaj mě dostal. ()

sochoking

Vynikajúco zahrané, perfektne nakrútené, avšak životopisné filmy nie sú mojou šálkou kávy. Výnimkou by azda bol o Bukowskom, alebo Hunter S. Thompsonovi. Bez toho, aby zanechal akékoľvek emocie vo mne, mi tento film o najväčšom dánskom komikovi Dirch Passerovi, preletel pred očami. Nebavil som sa, ale ani nenudil. Zajtra si zrejme nespomeniem. ()