• Dánsko

A Funny Man

Životopisný / Drama

Dánsko, 2011, 109 min

O herci Dirchu Passerovi jsem nikdy dřív neslyšela. Myslím, že ani jeho humor by mi příliš neseděl. To ovšem neznamená, že mě nemůže zasáhnout a nemohu ocenit film o tomto umělci. Je totiž vynikající a skvělý. A zajdu ještě dál a použiji klišé herecký koncert a mistrovské dílo. Tak.(28.12.2014)

to, co tam předvádí nikolaj lie kaas, člověka shodí ze židle a jeho charisma smete ze stolu. když navíc hraje sám sebe (http://www.youtube.com/watch?v=kBx8hewtGGI), když svou postavu v dětství znal a když se ve filmu mihne jeho otec (který v nikolajově osmi spáchal sebevraždu)... jde o dost silný zážitek s dost dobrou režií. // ok, mám pro nikolaje lie kaase "menší" slabost : http://www.youtube.com/watch?v=Z41ajhn0MpM http://www.youtube.com/watch?v=UATWC5jSjOo http://www.youtube.com/watch?v=23f3n89KzOo&playnext=1&list=PLAC383566C267C5C7&feature=results_video(18.8.2012)

Herec celým menom Dirch Hartvig Passer sa narodil v roku 1926 v Dánsku. Preslávil sa ako zabávač, napriek tomu, že v súkromí bol veľmi hanblivý a uzavretý. Pôvodne mal byť námorníkom avšak kvôli morskej chorobe sa tejto kariéry vzdal. V roku 1950 vytvoril kabaretné duo s Kjeldom Petersenom. Po jeho smrti v roku 1962, ktorá ho veľmi hlboko zasiahla, sa na päť rokov stiahol do ústrania. Znova začal vystupovať v roku 1967. Preslávili ho hlavne jeho skeče, ako po rusky hovoriaceho klauna. Jeho kariéru predčasne ukončila jeho smrť. Skolaboval priamo na javisku. Zomrel v roku 1980 vo veku 54 rokov. Dáni ho milovali a dodnes milujú. Toľko som si vygooglila. Milujem filmy s príbehom, a tento ho má hneď v niekoľkých rovinách. Nie som si istá či by film na mňa pôsobil rovnako, ak by som nepatrila k ľuďom, čo si radi zapátrajú a zisťujú súvislosti. Tí ktorí si tú námahu dajú, budú v tomto filme odmenený dvojnásobne. Znalosť istých faktov je totiž pri tomto filme obzvlášť zaujímavá. Napríklad, keď sa vo filme spolu s Nikolajom objavuje postava jeho otca Prebena, ktorý spáchal samovraždu, keď mal Nikolaj 8 rokov, či keď si uvedomíte, že to dieťa, ktoré v postave Dircha hrá, je vlastne on sám a hovorí o svojom mladšom bratovi...Alebo tie prestrihy striedajúce reálny život zo skečmi z predstavení. Niekedy povedia viac, ako tisíc slov. ...Film Dirch veľmi citlivo, miestami aj veľmi intímne vykresľuje osudy tohto smutného dánskeho klauna. Úlohy samotného Dircha sa ujal už spomenutý Nikolaj Lie Kaas a ja musím povedať, že z jeho herectva v tomto filme som doslova padla na zadok. Majstrovský kúsok. Druhá poklona patrí režisérovi Martinovi Zandvlietovi, za to že zrežíroval životopisný film hodný tohto pomenovania. O Dirchovi som nemala ani potuchy, ale už mám a okrem Dánov ho milujem už aj ja, alebo jeho predstaviteľa? No, to nechajme tak...(10.3.2017)

Vynikajúco zahrané, perfektne nakrútené, avšak životopisné filmy nie sú mojou šálkou kávy. Výnimkou by azda bol o Bukowskom, alebo Hunter S. Thompsonovi. Bez toho, aby zanechal akékoľvek emocie vo mne, mi tento film o najväčšom dánskom komikovi Dirch Passerovi, preletel pred očami. Nebavil som sa, ale ani nenudil. Zajtra si zrejme nespomeniem.(22.2.2012)

Za Nikolaje Lie Kaasiho a za Dirche. Rád bych viděl některý jeho film.(17.9.2012)