• Karlos80

Vtipná a chytrá komedie původně jako povídka od Vlasty Zemanové, jinak ale s docela zajímavým obsahem, ale bohužel se stále stejný scénářem. Znáte to-jedna emancipovaná dceruška s rodiny bohatých rodičů, která sní o velké kariéře tentokrát v právnické praxi, který tu ale naštěstí jakžtakž fungoval. Herci a jejich herecké výkony tu byli jednoznačně více než jen průměrně. Mladá Truda Grosslichtová (hlasem mi připomínala slavnější Lídu Baarovou), tu vytvořila jednu ze svých největších a nejzásadnějších rolí i co se týče změny své image, i když to už tehdy nebyla žádná začátečnice ale zkušená filmařka, která tu ale bohužel celkem důstojně kvůli okupaci a jejímu položidovskému původu ukončila svou bohatou hereckou kariéru narozdíl od jejího kolegy napraveného kriminálníka Oldřicha Nového (alias Tygra)-který tehdy teprve začínal a tak trochu se ještě hledal, nicméně už tehdy rychle stoupal k vrcholu budoucí slávy a k následovné superstar první velikosti. Kdo se mě tu ještě líbil a kdo stojí za připomenutí tak to byl hádavý obchodník Jaroslav Marvan, a hlavně nenapodobitelný solicitátor Václav Trégl se svými hláškami jak jinak:-)). Duo Šlemrova a Pištěk takový normál ničím podstatným mě nezaujali, i když odvedli určitě dobrý výkon. Hezky zpracovaný film, s nesmrtelným šlágrem ,,Na děvče mi nesahej" v podání Oldřicha Nového, ale jinak jen průměr v tehdejším předválečném československém filmu.(22.7.2007)

Nenáročná, lehká a trochu naivní komedie o razmazlené dcerušce z bohaté rodiny, která dětinsky tvrdohlavě touží prorazit v advokátní praxi. Dílem neschopnosti prorazit v mužském světě, vysokým finančním nárokům a určitému druhu spiklenectví, se ale nakonec podvolí přání svého otce a stává se manželkou. JUDr. Věra Donátová (Truda Grosslichtová) se marně snaží o kariéru, ale jediného koho nalezne je zločinec Petr Kučera zvaný Tygr (Oldřich Nový), ze kterého se nakonec vyklube připravovaný ženich. Z dalších rolí: Věřin svérázný solicitátor (Václav Trégl), Věřininy rodiče (Růžena Šlemrová a Theodor Pištěk), vzteklý majitel koloniálu (Jaroslav Marvan), a Petrovi kumpáni Eman Pálený (Bedřich Veverka), Dlouhý Gusta (Ladislav H. Struna) a Franta Štístko (Bohuš Záhorský). Nenáročné, ale zabaví.(16.11.2011)

Velmi mily film, kde herecky opet uraduje Novy, Pistek, Slemrova a pro me nove Grosslichtova. Na uvod filmu me prekvapil feministicky pohled na rovny udel muzu a zen. Aby se to pak na konci filmu stalo pointou, ze si zeny na sva " prava " jeste musi nekolik desitek let pockat:-)... Scenar sice neni nijak vytribeny, ale film me od zacatku do konce bavil. Sansonovy zpev v hospode z ust Noveho me nadchl a pisnicku " Na devce mi nesahej " jsem si po skonceni filmu musel nekolikrat pustit. O hvezdicku vice v mem hodnoceni muze Advokatka Vera vdecit Trude Grosslichtove. Muj prvni film, ktery jsem s touto hereckou videl a musim rict, ze jsem byl nadseny, at uz jejim hereckym projevem, tak i krasou. Ma me sympatie.(8.2.2010)

Truda Grosslichtová byla pro mě téměř neznámou herečkou, i když se objevila po boku Vlasty Buriana nebo Hugo Haase. Tady však strhla veškerou mou pozornost na sebe, protože zazářila jako první večerní hvězda na potemnělém nebi. Pěkně zahrála mladou, čerstvě dostudovanou advokátku Věru, která byla umanutá a rozmazlená dcerunka z lepší rodiny. Theodor Pištěk s Růženou Šlemrovou jako její rodiče nezklamali. U pana Pištěka to ani není možné, každá jeho postava je kouzelná a svým způsobem i nezapomenutelná.(27.5.2010)

Epilog vynikající kariéry jazykově nadané Trudy Grosslichtové. Její příběh až donedávna patřil mezi největší záhady českého filmu, dnes již ovšem víme, že se kariéry vzdala dobrovolně a do Holandska odešla až po válce, protože se zamilovala do vojáka. Ostatně její působení v českém filmu a v německých a francouzských filmech zanechalo po sobě tolik výrazných stop, že se jejím uměním můžeme bavit i nadále. Pouze ta rehabilitace v očích české veřejnosti zatím chybí. Stejně jako oznámení faktu, že byla pražačkou a nikoli vídeňačkou. "Z toho mohly být pěkné dvě vdovy!"(17.5.2011)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenné povídky Vlasty Zemanové. (hippyman)