Havala

Milý zábavný film s excelujícím Plachtou v hlavní roli a několika vedlejších rolích kde se mi líbí hlavně Pešek. Nestárnoucí komedie patří do zlatého fondu kinematografie. ()

anyonecek

Tak jsem jednou zabrousil i do té České historie. Krásný a vtipný film o tehdejší době. Hlášky a vtípky, které se drží i dnes. Scénka s tahákem na zádech mě prostě dostala a neskutečně pobavila. Krásný film, který hrdě reprezentuje Českou kinematografii. ()

adakraj

Jak tento typ filmů nemusim, tak todle se mi fakt velice líbilo. Jak herecké výkony, tak i děj a hlavně komika. Nejlepší scnéna, kterou jsem si oblíbil je básnický přednes, do kterého pak vstoupil pan profesor (pan Marvan) a upravoval žákův přednes. ()

Olafson

"Voříšku, jdeme na pružníky. " Naprosto skvělá komedie a nejstarší středoškolák v dějinách filmu v podání Ladislava Pecha (Peška) trumfne i Luka Perryho z Beverly Hills 90210. Dnes působí skoro nepochopitelně, že Jaroslav Žák byl ve své době kvůli břitké satiře téměř trezorovým autorem. ()

DjsVorel

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů vůbec a jedna z nejlepších českých komedií podle mě. A jak se říká, na věku nezáleží! Jednoduché prostředí, prostý námět a plejáda výborných herců. Krása jazyka českého a určitý klid a neuspěchanost mě přenáší do doby, kde ačkoliv na dveře klepala válka, tak čas do té doby plynul pomalu a lidé dokázali opravdu požívat radostí, které jim život nabízel. ,,Jak zní věta Kosinova?" ,,Věta Kozinová zní - Lomikare, Lomikare, zvu tě na boží sůd, hin sa hukáže...” „Aha, hukáže... já vám taky hukážu! Ale v konferenci!” Tohle mě vždycky položí! ()

pekas

Celkem laskavý film s mnoha slavnými herci. A proto že ho všichni viděli už milionkrát, je z něho klasika. Těžko hodnotit s nadhledem. Ale komedie? To sotva. Jasně, pár momentů tam je, jako celek to komedie rozhodně není. 81% ()

nK_!

Vlastně hodně podobné jako o rok starší Škola základ života! Minimálně první poloviny obou snímků jsou prakticky totožné, k čemuž přispívá i výběr hlavních gaunerů třídy (herci Ladislav Pešek a R. A. Strejka). I tak jsem se ale příjemně pobavil a zavzpomínal na svá léta ve školních škamnách. ()

offlineman

Mám tenhle film mnohem radši než Školu základ života! Tady sou všichni profesoři takoví lidštější a v celém filmu je i více humoru! Jen škoda, že Kulík, ačkoliv fotbalista, tu za celou dobu nekopne do míče! :-) ()

donnovann

Nejprve jsem shlédnul Školu základ života, která se mi moc líbila, tudíž jsem se těšil na nezávislé pokračování ze školních lavic. O to víc jsem zklamán. Opravdu nevím co vás zde tolik zaujalo. Škola základ života je minimálně o třídu lepším a zábavnějším snímkem pro pamětníky. ()

AgnesDee

Nádherně natočený film, ukázka toho, že se chování studentů do dnešní doby zas tak moc radikálně nezměnilo. Akorát by studenty mohli hrát trochu mladší herci. Ale co já vím, třeba zas tak staří nebyli. ()

lake-lake

ano, je třeba říci, že student má nejen duši, ale i srdce. pro mě spolu se Školou jediná dvě filmová dramata (ne komedie, protože to, co se odehrává ve škole, je vždycky drama), která sice s nadsázkou, ale velmi věrně popisují absurditu vzdělávání. moc dobře tomu rozumíme, cítíme to, ale nakonec má naše sympatie - bůhvíproč - Igor Hnízdo... ()

PAVLIS

V devětatřicátém bych tento film pochopil, jako pětatřicátý nejlepší na Csfd, ale nyní? Párkrát jsem se pousmál, ale jinak je to čistě dobová záležitost pro pamětníky. A ty půlminutové záběry píšících profesorů do knih si od teď budu večer pouštět namísto počítání oveček. ()

Pitryx

Skoro dokonalá komedie, stejně jako její dvojče "Škola základ života". Do smrti si budu tyto dva filmy plést. Přesto se budu bavit stále a stále dokola. A vůbec nevadí, jak krásně je to naivní. Tedy hlavně to s tou státnicí, kterou skládá pan profesor Matulka. A šejk Peterka? Naprosto skvělý! ****A PŮL ()

ostravak30

Zajímavé...i téměř po 80 letech jsou některé věci u studentů a profesorů pořád stejné. Na straně druhé, některé samozřejmě z dnešního pohledu působí směšně. Každopádně Nedbal či Marvan, Pešek či Strejka výborní. Nutno ale dodat, že jak miluju předváleční komedie, tak tahle není špatná, ale bylo natočeno plno lepších. ()

PlayEasy

Nadčasová klasická veselohra, jejíž poučky (i žerty na učitele ;) lze uplatnit dodnes. Doby, kdy se točili tak nádherně nevinné filmy s fantastickým hereckým ansáblem jsou již dávno pryč, tento majstrštyk je ovšem jejich vůbec nejlepší připomínkou! 100% ()

hrumsrt

Tak teď už vím, odkud učitelé berou ty svoje opakující se (ne)trefné kecy... Moc by mě zajímalo, zda bude o film zájem i mezi dnešním studentstvem, a pak taky pokud tomu tak bude ještě i u nadcházející generace. Ale obava z čistě hybridní doby, kdy i filmový mainstream je rychlá akce a typický humor, je těžký soupeř. S milým překvapením mi to sedlo daleko lépe než starší Škola základ života. Neubráním se paralel s klasickými situacemi ze svého života za lavicí (i přes rozdíl neuvěřitelných 75 letech!). Pohrát si s školským tématem a předat ho s takovou parádou, že zkrátka nestárne, to je úžasné! Nebylo by to ale nic bez onoho hvězdného obsazení, kde nikdo není na škodu, ba naopak všichni do toho pasují. Ale pozor třicetiletí herci jsou malinko nelogická hloupost, která mi to sráží. Vrcholem je dvojice Pešek-Hrušínský, oba jsou úplně jiní, ale krásně zobrazují ten svůj archetypický předobraz, že jsou ve finále ikonickými postavami filmové tvorby vůbec. Škoda, že si to celou dobu jen romanticky zobrazuje školské etudy a nemá to ambici ukázat poctivější příběh. 75% ()

Tominni

Skvělá školní komedie, s nezapomenutelným Ladislavem Peškem. Skvělé školní historky poctivě zaznamenané, které pokaždé pobaví. Jako bonus pak laskavý Jindřich Plachta, který se toho přeci musí tolik ještě naučit, aby mohl jít na zkoušku....... ()

DearS

K tomu není moc co dodat - klasika viděná snad stokrát. V poslední době ( pánové Pešek a spol. prominou) mám nejraději Jindřicha Plachtu alias profesora Matulku a obzvlášť závěrečnou scénu se státní zkouškou. To je výkon na Oscara:-) . ()