Noc přichází

(festivalový název)
  • USA Night Moves (více)

Josh (Jesse Eisenberg), Dena (Dakota Fanning) a Harmon (Peter Sarsgaard) sú traja mladí ľudia pracujúci na farme. Tajne však pracujú aj na niečom väčšom. Harmon zostrojuje bombu zo štvrť tony dusičnanu amónneho používaného ako hnojivo na farme, Dena poskytuje financie a Josh plán organizuje. Ich cieľom je vyhodiť do vzduchu priehradu. (whack)

MartinezZ

Rozvlášné, s atmosférou a zvučnými jmény. A to je všechno. Jestli chcete vidět film, koukněte na trailer, tam je všechno. V ccelku to totiž vyznívá jako film bez začátku a bez konce a to mezi tím má smysl až od chvíle činu samotného. Prostě festivalák, no. ~~~ 1,5* ()

golfoxovox1

Nemám většinou problém s pomalu ubíhajícím tempem filmu, zde to bylo místy, ale až příliš markantní. Samotný námět je velmi zajímavý a vzhledem k tomu, že jsem na film šel "naslepo," chvilku jsem potřeboval, než mi došlo, o co ve filmu vlastně půjde. Samotné přípravy na akt terorismu a jeho vykonání mě bavily, zde pomalé tempo vyprávění dodávalo napětí. Poté se rozehrála psychologická hra, která na mě patrně nefungovala tak, jak by si režisér představoval. Trochu jsem se ztratil v motivacích postav a celkově pro mě film začal být méně zajímavým :-) ()

italka63

Ani ve snu mně nenapadlo,že tenhle film bude mít tak slaboučký, naivní scénář, až to bylo k neuvěření. Ještě že si Dakota Fanning stačila střihnout herecky asi dvě slušné scénky, jenže to na celý film prostě nestačí. A film o třech totálně vykolejených pitomcích, co vyhodí do vzduchu hydroelektrárnu na přehradě a pak se rozklíží z toho,co způsobili, včetně smrti nevinného člověka a pokračují dalším násilím, tak tuhle slátaninu nikdy více! ()

Dont

Pomalý a ponurý film, kde za hlavní postavy mluví jejich činy. Zejména to platí o Joshovi v podání Jesse Eisenberga. The East se mi líbil víc, protože se více opíral o vztahy a více je rozvíjel. Noc přichází je v tomto ohledu vyloženě minimalistickým snímkem. Zaměřuje pozornost na vnitřní vypořádání se s následky neuváženého činu, strachem z odhalení, z vlastním špatným svědomím. ()

radektejkal

Kelly Reichardt je excelentní režisérkou i v tomto případě, byť film trpí určitou šablonovitostí; především v oblastech "zločinu a trestu" a radikalizace "ekologických aktivistů". V úvodu se promítá ekologická agitačka pro soustředění většího množství menších kontrakulturních činů do jednoho velkého cíle. Akce, kterou naše trojka připravuje však vypadá, jako by už byla naplánovaná už dlouho předtím. K.R. rozdělila svůj snímek do dvou polovin: v první zobrazuje pouze akci a s ní spojené technické problémy, ve druhé potíže s internalizací výsledku ve svědomí aktivistů. Zajímavé by bylo posoudit mez, která byla - alespoň u dvou z nich - překročena. Kdyby nikdo nebyl zabit, bylo by všechno v pořádku? Kdy je nezbytné přenést osobní protest na společenskou úroveň? Proč nestačí alternativně pěstovat zeleninu, které se zde neobyčejně daří, ale je třeba činu, který systému poslouží pro další utažení šroubu? To všechno jsou "noční pohyby", které se ozřejmí až za dne. ()

Aljak

Príliš zdĺhavé, najmä v začiatkoch celého filmu. Potom sa to už ako tak rozbehlo a výborný námet sa celkom dobre rozvinul. Len mi tam akosi chýbalo lepšie vykreslenie charakterov a psychológie postáv, aspoň tak ako to bolo u Deny po inkriminovanej sabotáži. Celkovo sa mi však celý dej po onom momente zdal akýsi neprecítený (teda až na Denu). Práve tento priestor poskytoval ohromné možnosti vo vykreslení pocitu viny z neuváženej akcie, ktorou sa v konečnom dôsledku nič nevyriešilo. No ak mám pravdu povedať, mnoho akcií týchto eko-aktivistov mi v konečnom dôsledku prídu skôr ako dielo terorizmu, a nie žiadneho praktického odbremenenia životného prostredia. ()

Tosi

Poselství filmu mě hodně nalákalo, nicméně pan režisér přede mnou myšlenku tří eko-sabotérů, co se chystají vyhodit přehradu do povětří, zamaskoval tak dokonale, že jsem ji hlupák zoufale hledal u jiné přehrady. Monotónní tempo filmu mě dvakrát uspalo, ale nakonec jsem se výbuchu dočkal. Bída, sotva byl slyšet, i když za celý film nikdo ani nezvedl hlas... Přeci jen se pak začalo něco dít, a to v hlavách těch tří aktivistů. Přesně tam to totiž rejža celý film pomaličku směřoval...Tíživé svědomí, toť poselství filmu! Ne nákup hnojiva či upevňování lodě, což jsme mohli předlouhé minuty sledovat...Příště bych tedy prosil k těmto filmům podávat silnou kávu nebo sirky do očí. ()

Ellimere

Pomalý, možná až příliš natahovaný film o tom, jak se vlastně skoro nic nestalo. Tvůrci si vybrali jen jednu část problému, který chtěli vyřešit, ale bez ostatních souvislostí celá kauza nedává smysl, a tak film působí trochu prázdně a povrchně, a hlavně je zde pak spoustu nesmyslností. Na druhou stranu ale film velice dobře buduje atmosféru a pocit, že nic jiného již nejde udělat. Také oceňuji herecký výkon Jesseho Eisenberga, který snad jako jediný dokázal vystihnout společenské pozici své postavy. Bio Oko naslepo, 1.10.2014 ()

VanTom

Trojice mladých "ekoteroristů" se chystá vyhodit do vzduchu vodní přehradu. To je v kostce celá první polovina snímku, která bez emocí, zdůvodňování či pochyb jen věcně zobrazuje přípravu, překonávání odchylek od plánu a provedení. Což mne i přes pomalé tempo docela bavilo. Po onom činu (ze kterého neuvidíme ani ň, žádný trikový záběr třeba ve zprávách) se naneštěstí ještě zvolní, když se postavy (do jejichž hlav se ale nedostaneme) vnitřně vyrovnávají s důsledky (respektive jedním vedlejším neočekávaným, o těch ostatních se zarytě mlčí). A to už zavání totálně nudnou a filmařsky nezvládnutou katastrofou, při níž se mi sotva dařilo držet oči otevřené. ()

Wbcko

No já teda nevím z čeho Fresh FIlm Fest vycucal text a charakteristiku jednotlivých postav, z děje filmu rozhodně ne ("Fanatika a bývalý mariňák Harmon" wtf? Nepostřehl jsem ani jméno, natož že byl mariňák. Nedával jsem pozor?) Ve zkratce by se dalo říct, že jsem skoro dvě hodiny sledoval film o třech lidech, o nichž vůbec nic nevím (pravděpodobně enviromentalisti), kteří se chystají vyhodit do povětří jakousi přehradu (Kde? Proč?), za pomoci hnojiva a člunu v ceně 10.000 dolarů (Proč??) . Následná exploze zabije rekreanta (Asi?!) a oni jsou z toho všichni smutní. Kdyby se nejednalo o projekci Naslepo a já v sobě neměl minimálně čtyři 12-ti stupňové ležáky, nevím zda bych to přežil do konce. ¨Na druhou stranu si myslím, že ta banda festivalových intoušů, co tomu dala 4* a víc, musela být pod vlivem mnohem těžších drog. Nudné, zdlouhavé, O NIČEM. ()

noby

Skvěle minimalisticky vystavěný film o jedné akci třech ekoteroristů. Rozjezd, přestože se nevěnuje motivacím a vůbec cestě k takovému aktu a začíná vlastně až v pozdní fázi přípravy, je pomalý, plný klidných, na oko prázdných momentů s nesmírnou vahou. A je skvělý až do samotného vrcholu útoku. Ve fází následků (zejména vnitřních) pořád zdaleka není špatný, ale už viditelně ztrácí dech a působivých, tíživých momentů je stejně jako prázdných a zbytečných, které silný dojem rozbíjejí. ()

Gore

Aspoň na jednu hvězdu to zachraňuje Dakota Fanning, jinak film aspiruje na nejpomalejší, nejnudnější a nejprázdnější film roku, který jsem musel dát dokonce i v práci na třikrát, abych ho byl vůbec schopen dokoukat. ()

ink flo

Sledujete pár eko aktivistů plánujících teroristický útok (v institutu Václava Klause by z toho museli zvlhnout), tíživé, chladné, pomalé, úsporné, tíživé, bezvýchodné....tíživé :-). Hudba mi připomněla neilyoungovského Howard Shora v "Crash", díky čemuž se tam pořád vracela bezděčná asociace i na ten film. ()

Heroine odpad!

Hrozně nezajímavý a nudný. Nevím k čemu takový film je, jako zastrašování proti fanatikům? Kteří nepoznají hranici mezi rebelií a vraždou? Já osobně taky nemám v lásce současný hospodářský systém. Ale takovýhle film nepomůže opravdu ničemu, ne-li naopak. ()

liberita

Vzhľadom na svoju ekologickú zápletku ma film spočiatku zaujal, tá však postupom času ustupuje do úzadia a nahrádza ju zdĺhavé vyrovnávanie sa s dôsledkami vlastných činov. Stopáž je zbytočne dlhá, dej filmu sa odvíja príliš pomaly a dialógy nie sú dostatočne intenzívne nato, aby dokázali zaujať širšie spektrum divákov. Po hereckej stránke ani napriek zvučným menám žiadny z výkonov nezostane v pamäti dlhšie, než Night Moves trvá. ()

curfew77

Dziga Vertov meets Dostojevskiy at Oregon, aneb ten typ filmů, kde i auta jezdí třicítkou, aby to bylo opravdu echt art. Dokud se ještě plánuje a na tom buduje napětí, dá se to přežít, jakmile se ale děj zlomí, začne to být místy k nepřežití. Dakota absolutně asexuální, Jesse hraje zásadně jen obličejem a Sarsgaarda jsem nepoznal. Pokud nejste milovníci Umění s velkým U, nenechte se zlákat známými jmény a vyhněte se NIGHT MOVES obloukem. 50 %. ()