Venkovský krejčí Florian Svíčička pro svou zálibu ve středověké historii zanedbává práci. Při přípravě ochotnického představení na hradě Zdislavice rád zastoupí pana exekutora a sehraje roli rytíře. Představení však pokazí a je s hanbou vyhnán. Cestou domů se v lese stane svědkem hrůzné scény: dva rytíři stínají mladou dívku. Později se ukáže, že šlo o filmování, a dívka Hana, dubl slavné divy Elvíry, přenocuje s Florianem na hradě, neboť jí filmaři omylem ujedou. Paní mistrová ztrácí trpělivost s Florianovými výstřelky a Florian je z krejčovství propuštěn. Vypraví se do Prahy za dívkou, s níž byl v noci na hradě. Nezná však její jméno a omylem přijde do Elvířiny vily. Diva není doma. Florian nachází ve vile milostný dopis a domnívá se, že je adresován jemu. Po svém návratu však Elvíra Floriana nemilosrdně vyhodí... (ČSFD)

Greg25

Skvost to není, ale díky Vlastovi Burianovi je to opravdu komedie a ne jen pokus o ni. Trochu mi ale vadilo, že to má hodně useknutý konec, ještě pět minut před koncem by vás nenapadlo, že to tvůrci vezmou takhle hopem. Konec má gradaci přímo nadzvukové rychlosti. 60% ()

Vesecký

Jeden z nejslabších Burianových filmů nevyniká ani silou humoru, snad aktuálně nejlepší vtip zazní hned na počátku: "Roli loupeživého rytíře bude hrát náš pan exekutor, tomu padne jako přišitá...", načež pak paní exekutorová (H. Monczáková) brání v hraní exekutorovi (Fiala): "Přece exekutor nemůže hrát roli loupeživého rytíře." Dvojrole T. Grosslichtové - Truda se poměrně zdařile vyrovnala s oběma charaktery... A vlastně to byl u nás jeden z první noire filmů, navíc o tom, jak se točil další noire film... Scénář byl, jak už jsem nastínil, ovšem velice slabý, snad v té době, kdy byla oblíbená podobná braková rytířská literatura, divákovi něco řekla, ale pro dnešek už moc nepobavil. ()

J R C Pecuchet

Asi nejslabší film Martina Friče, co se týče scénáře. V jedné z vedlejších rolí a to "kameramana" ve filmovém štábu, který na hradě natáčí film můžeme vidět Vladimíra "Mulínka" Novotného, který v druhé polovině 20. století spolupracoval jednak jako kameraman a také kako trikař na filmech Oldřicha Lipského a Václava Vorlíčka. ()

Rami

Nevím proč (asi kvůli všem těm hradům a rytířům), ale mám tento Burianův film moc rád. Dle mého, patří k tomu vůbec nejlepší mu, v čem kdy hrál. Hlavně kvůli tomu, že se jedná o trochu odlišný film (kde se chová i vcelku normálně). :-) ()

MickeyStuma

Venkovský krejčí Florian Svíčička v podání Vlasty Buriana se charakterem nijak nevymaňuje od jeho typických dřívějších rolí. Přesto se snímek považuje za méně zdařilý, ale to snad bylo způsobeno nějakými problémy během natáčení, což se ve výsledku vždy na filmu projeví, ale těžko říct. Každopádně Burian se, ostatně jako obvykle, snaží diváky pobavit svou prostořekostí a nejrůznějšími skopičinami, jenomže atmosféra je poněkud omšelá a mnohé scény vyznívají jakoby nedotaženě. Hlášek a vtipných narážek je tu však více než dost. Ta o exekutorovi, který je nejvhodnější pro roli loupeživého rytíře na slavnostním představení, je dokonce v podstatě nadčasová. Nápad na příběh to není špatný, jenomže jak vyprávění ubíhá, tak celé nadšení a humor zároveň skomírá. Úplně na konci k pobavení není takřka nic. Vlivem snahy o romanci? Snad. Pokud ano, v rámci veselohry to bylo šlápnutí vedle. V Burianově filmografii předválečných let je tento snímek, tedy poněkud nelichotivý, ale zase alespoň potvrzuje pravidlo, že ne vždy je posvícení. ()

tranquill

Jedna hvězda dolů za ten urychlený neromantický konec. Přece jen Burian natočil spoustu mnohem zajímavějších filmů, tento srazila režie... ()

Biopler

Problém tohto filmu tkvie v tom, že nie je vôbec vtipný aj keď sa Burian snaži čo to ide. Zaujme len jeho ďalšie fajn prevtelenie do role zažratého obdivovateľa všetkého stredovekého. ()

donkocicak

Slabší film s Vlastou Burianem. Král komiků ztělesňuje roli popleteného a poněkud lenivého krejčího, který vystřihuje z knih o hradech obrázky, sní o tom, že bude slavným rytířem a říká, že mu koluje v žilách modrá krev. Pak zkazí slavnost a uprchne do trosek hradu, kde si bláhově myslí, že zbrojnoši unášejí princeznu, přičemž ve skutečnosti jde o natáčení filmu. Inu, je to zvláštní zápletka, na první pohled není tak úplně nezajímavá. Když se ale podíváte na film, zjistíte, že jde o nudu. Najdou se zde samozřejmě světlé momenty, Burian to téměř vždy něčím zachrání. Jeho postava krejčího Svíčičky se tu zamiluje do půvabné mladé herečky, dělá jí návrhy a opije ji "kouzelným" lektvarem v domnění, že si ho pak vezme. Tyto scény byly úsměvné a vyvrcholily krejčího cestou do Prahy. Nicméně na dvě hvězdičky to pro mne není. ()

Rattlehead

Ano, na Buriana a Friče možná slabší, ale pořád je to zajímavý snímek. Oceňuji hororové pasáže na opuštěném hradě. Jedná se snad o jediný snímek, kde Burian svádí nějakou ženu, jeho role jsou většinou naprosto asexuální. S Trudou Grosslichtovou tvoří hezký pár, tradičně nechybí Marvan, Trégl, Šlégl. Nevím, jak vy, ale já jsem spokojený, a v televizi se na tento film rád podívám. ()

ostravak30

Hrdina jedné noci není úplně typický film Vlasty Buriana. Tentokrát poodhalíme roušku středověku a Burian v něm historii miluje. Shodou okolností se pak na chvíli ocitne stane jeho bydlením středověký hrad. Ten však interiérově zastupují kulisy. Je to však právě V. B. a trochu i Čeněk Šlégl, kteří film táhnou. Celkově je totiž scénář trochu bez nápadu a král komiků nedostává příliš šancí se úplně rozjet. Vždyť i takové hvězdy jako Jaroslav Marvan zastávají pouze menší role. Tím, že jsem viděl téměř všechny Burianovy filmy a znám dobře snímky i Martina Friče vím, že oba natočili rozhodně lepší díla. ()

paniColombova

To je tak MILÝ, JEMNÝ, NENÁROČNÝ film. Navíc já miluju tajuplné filmy z prostředí hradů a zámkŮ, nejlépe kde straší a když tam hraje Burian, o to lépe. ()

Mishelen

Jeden z vůbec nejhorších scénářů pro Vlastu Buriana! Horší snad už jen Slepice a kostelník a Muž v povětří. Nechápu jak mohl šéf Národního divadla napsat takovou zhovadilost! Burian se snaží zachraňovat co se dá, ale celkový dojem filmu je žalostný. Hvězdička za snahu VB a taky za větší a sympatickou roli V. Trégla. Za zmínku jistě stojí i Truda, který to prostě seklo. Přesto všechno kdo má rád Vlastu a bere to jako parodii na rytířské filmy se na to klidně podívá. ()