Divoká stvoření jižních krajin

• USA Beasts of the Southern Wild (více)

V zapomenuté, ale svérázné komunitě, která sídlí v bažinatém kraji u mrtvého ramene řeky, odděleném od zbytku světa rozsáhlou ochrannou hrází, žije šestiletá Hushpuppy. Maminku už dávno nemá a její milovaný otec Wink je divoch, který je neustále mimo domov, a tak je osamělá Hushpuppy odkázaná na společnost polodivé zvěře. Vnímá přírodu jako křehké spletivo živoucích, dýchajících věcí, v němž celý vesmír závisí na tom, aby do sebe všechno dokonale zapadalo. A když se po bouři zvedne stoletá voda a obklopí jejich město a tatínek naráz onemocní a divoká prehistorická zvířata obživnou a vylezou ze svých zamrzlých hrobů, Hushpuppy zjistí, že přirozený řád všeho, co jí bylo nadevše drahé, se začíná rozpadat. Malá hrdinka se zoufale snaží dát svůj svět zase do pořádku, aby zachránila svého nemocného otce i potápějící se vesnici, nejtěžším úkolem pro ni ovšem bude vůbec přežít nezastavitelnou katastrofu ohromných rozměrů. (oficiální text distributora)

petite fille

na začiatku sa moja pozornosť brodila v bahne a myseľ mi viac okupovala otázka, prečo mi v kine premietajú film v takej mizernej vizuálnej kvalite. postupne, keď som sa presekala džungľou, zazdalo sa mi, že tie útržky svetla v húštine niekam smerujú. až posledná štvrťhodinka ma priviedla domov, k akémusi porozumeniu a zážitku. tento film nie je jednoduchý, nie je divácky prístupný, treba sa pri ňom roztopiť z kocky ľadu, ktorou sú tie obvyklé predžuvané snímky, čo po nás hádže väčšina kín a prakticky každý televízny kanál. no napriek tomu, že na tomto diele si vážim bolestne autentické zobrazenie hľadania vnútornej sily v človeku (metaforicky originálne vyjadrenej v prehistorických divých zvieratách), nie som si istá, či tú hermetickú uzavretosť filmu do seba samého musíme vnímať ako umeleckú kvalitu. medzi divákmi sa to asi rozdelí na dva póly, ja sa skôr pridávam k tomu, že sa netreba za každú cenu snažiť ísť proti prúdu. ()

Pochtli

Až na zajímavou hudbu film silně o ničem a když se člověk dočte, že tohle bylo nominovaný snad na 4 oskary, marně přemýšlím, jestli tu někomu lehce nehráblo.. A náklady 1,2 mil. dolarů, wtf??? ()

Arcipes

Básnička o domově, místu člověka a jeho posledních věcech, o síle a statečnosti. Dokumentární kamera, božská Wallis, skvělá hudba a zručně a působivě zakomponovaná ekologická agitka (pardonzatoslovo). Co mě trošičku uvádí do rozpaků je ne úplně pochopitelná oslava primitivismu a (snad) společenskokritický záměr/poselství snímku. 4/5 ()

ondey

Až po filmu jsem zjistil, že se snímek inspiroval vyděděnci z okolí New Orleans před a během hurikánu Katrina. Do tý doby jsem myslel, že šlo o fantaskní pohled na společenství, který nikde na zemi neexistuje. A ono tam tý fantazie nakonec zas až tolik nebylo. Mrazivý :/ ()

iz67

Je to sentimentální a asi taky nic suprobjevného. Ale na konci se člověk ptá (což je vždycky po konci filmu dobře): Jsem sám s sebou? Patří sobě nebo systému? Žiju, v pospolitosti, která za to stojí a stojí o mě? .... ()

Miss.Evis

...and I am a lil piece of the big big Universe...vidět svět znova dětskýma očima, to je oč tu běží. Představitelka Hushpuppy jakoby nic nehrála, ale prostě jen byla. Tahle herečka má big big potential a budu se těšit na další filmy, ve kterých se objeví. Dalším mocným hybatelem emocí je bezpochyby překrásná hudba, která se celým filmem line jako vůně, vůně jižních krajin a krokodýlích řízků. A i když je vlastně každý aspekt života malé Hushpuppy děsně smutný a tragický, jakoby to bylo vedlejší a člověk ani nemůže být smutný, protože Hushpuppy to vždycky všechno zvládne - ona je tu šéfka, ona je přece král Lavoru. ()

yatan

Napisal by som, ze tento druh filmu mi pripomina pociny ako Fish Tank ci Winter's Bone, no ziaden nie je debut a preto sa nemozu posudzovat v rovnakom sate. S cim sa vsak bez pochyby porovnat Beasts of the Southern Wild mozu, je Following od Nolana, Pi od Aronofskeho ci Monsters of Edwardsa. Nolan a Aronofsky vieme kto je. Zeitlin a Edwards nie. Nikomu sa nepodarilo mat debut nominovany na Oskara hned v 4och z 5tich hlavnych kategorii.. Myslim, ze Beasts of the Southern Wild je originalna a velmi jemna praca mimoriadne talentovaneho a citliveho rezisera a scenaristu. Napriek vsetkym superlativom a neuveritelnym hereckym vykonom hlavne genialnej Que mi vo filme chybalo nieco co neviem zatial pomenovat a preto nedokazem dat plny pocet. 9/10 ()

x_ander

Chvílemi kouzelné, chvílemi nudné, chvílemi dojemné, chvílemi tak nějak... jiné. Upřímně nevím, co si o Beasts of the Southern Wild myslet, ale jsem rád, že jsem je viděl. Ale ta hudba! ()

Crybaby

Krásne zrežírovaný a spracovaný film ktorý vám ponúkne všetko načo si len pomyslíte. Fantasy je to ale len z časti, skôr sa k vám dostanú surové zábery zaostalých amerických kultúr. Ako žáner fantasy je výsledok pochybný, ale čo sa týka drámy je tento film na vrcholovej úrovni. Aj napriek všetkému si vás proste bude musieť udržať. Vďaka dobrému príbehu a prijateľnej dĺžke sa tento snímok stal ďalšou ukážkou toho že aj s relatívne nízkym rozpočtom sa dá natočiť kvalitný, plnohodnotný snímok. 9/10 ║KINO FAJN HUMENNÉ║ ()

CrazymanM

Velmi zvláštní,ovšem velmi příjemný a lidský příběh,lidstvo žijící v neurčité době,nejspíše po nějaké živelné katastrofě,ale v hlavní řadě skvělý výkon malé Quvenzhané(ani to nedokážu vyslovit)!!! ()

blondboss

Hmmm....síce zaujímavo natočené a so zaujímavou pointou, ale akonáhle sa pri filme nudím viac ako hodinu, tak jednoducho lepšie hodnotenie si nezaslúži. A naozaj ma to nebavilo, aj keď Hushpuppy bola podarená. To však nestačí. 45 % ()

lobo87

Určite zaujímavý film so skvelým výkonom dvojice otca a dcéry. Hlavne dievčatko bolo skvelé a uveriteľné. Inak ma film neoslovil až tak, ako som čakal... 60% ()

xzajox

Aké to je, narodiť sa na nesprávnu stranu katastrofy? Každý deň len prežívať a počúvať len to, že je všetko v poriadku. Príbeh malého dievčatka, ktoré žije na nesprávnej strane hrádze, keď hladina svetových vôd stúpa, sa snaží diváka presvedčiť, že je to fajn život. Zlyháva, no presne tak to aj tvorcovia chcú. Divák má pocítiť, že tvrdohlavosťou si môže len ublížiť. Aj keď si z filmu neodnášam takmer nič, stále mi to nedá, aby som ho nehodnotil dobre. Niečo na tom je, kopec detailov, ktoré sa mi vryli do podvedomia. Pekná práca, 71% - 4* ()

gezper

Poetická podívaná do nepříliš útěšných končin Lousiany a života - resp. přežívání - svérázné jižanské komunity s přiměřeným nádechem depresivní atmosféry. Naštěstí ne tak intezivní celková depka, jak jsem předpokládal. Ovšem i tak mě to docela vzalo. Krom hudby/zvuku a kamery (&režie), tedy audio-vizuální stránky, stojí za vyzdvihnutí výkon malé Hushpuppy. Kino je pro tento snímek jako stvořené, především kvůli audiu. PS: zabodovalo to velmi v Sundance, Cannes ale i Varech [80%] ()

Fosgo

Mytologické čarování nás zavádí do doby živelné potopy, ke skupině vyděděnců, sveřepě bránící svůj způsob žití v (sebe)destruktivní obraně, často i za pomoci hojně popíjené kořalky. Z temných stran světa vyvěrají bájná zvířata, rozpukaný a zavodněný svět je bojištěm mezi přirozeností…a dlouhými prsty k moci se deroucí moderní civilizací. Středobodem všeho konání je malá Hushpuppy (výborná Quvenzhané Wallis), která musí předčasně odhodit své dětství a…..Hutný a krásný film o svobodě a jejích omezeních, o touze po rodině a řádu. ….. ()

david666

nerozumím, nechápu. hodinu a půl hledím na film a kloudného závěru se stejně nedočkám. Přesně takové "intelektuality" považuju za přeceněný shit. Alespoň, že ta "beasts" vypadala dobře ()

Abalzo

Z filmařského hlediska to jisté kvality určitě má - dobré herecké výkony, pěkná kamera, povedená hudba, kvalitní režie. Ale nějak mě to nezaujalo, neporozuměl jsem tomu. Ta "fantasy" linka mi tam přišla zcela zbytečná, navíc. Jestli to měl být film hrající na city diváka, kde se člověk rozpláče, je mu těch lidí líto, tak podle mě moc dobře nefungoval - však oni sami tam chtěli takhle žít, tak proč bych jich měl litovat, když je pak zaplaví velká voda? Oni měli tu možnost odejít, věděli, že to přijde. Prostě to není typ filmu pro mě, omlouvám se. ()

tucnakova

".... Taťka se mohl proměnit ve strom, nebo brouka .... Bylo bez šance to poznat ...." - to vám "civilzované" šestileté dítě neřekne - a to je dobře, nebo špatně ? Hushpuppy skvělá ! V komentářích nejčastěji, hlavně pejorativně, zmiňovaná ekologie - nechápu ! - dle mého jde o to, že má každý právo o svém způsobu života rozhodnout a nikdo další nemá právo toto rozhodnutí nerespektovat, nebo kritizovat - někoho proti jeho vůli "zachraňovat" a ještě se cítit dotčeně, když neprojeví dost vděku ... A o tom to je, ne ? - žij a nech žít - věř v to, co žiješ - tak to má být ... ? ()

kokofek

Je to film o lásce ke svobodě, kterou člověk vyměnil za relativně pohodlnější život v civilizaci,kde už svoboda neexistuje.A o to jde obyvatelům Bathtubu dle mého názoru především.A jestli je dětství hlavní představitelky nešťastné toť otázka! Myslím, že v tzv. civilizované společnosti je mnohem víc osamělých dětí, které nemají to štěstí být milovány aspoň jedním z rodičů. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz