Divoká stvoření jižních krajin

• USA Beasts of the Southern Wild (více)

V zapomenuté, ale svérázné komunitě, která sídlí v bažinatém kraji u mrtvého ramene řeky, odděleném od zbytku světa rozsáhlou ochrannou hrází, žije šestiletá Hushpuppy. Maminku už dávno nemá a její milovaný otec Wink je divoch, který je neustále mimo domov, a tak je osamělá Hushpuppy odkázaná na společnost polodivé zvěře. Vnímá přírodu jako křehké spletivo živoucích, dýchajících věcí, v němž celý vesmír závisí na tom, aby do sebe všechno dokonale zapadalo. A když se po bouři zvedne stoletá voda a obklopí jejich město a tatínek naráz onemocní a divoká prehistorická zvířata obživnou a vylezou ze svých zamrzlých hrobů, Hushpuppy zjistí, že přirozený řád všeho, co jí bylo nadevše drahé, se začíná rozpadat. Malá hrdinka se zoufale snaží dát svůj svět zase do pořádku, aby zachránila svého nemocného otce i potápějící se vesnici, nejtěžším úkolem pro ni ovšem bude vůbec přežít nezastavitelnou katastrofu ohromných rozměrů. (oficiální text distributora)

Hanys_

Enšpígl mi celkem mluví z duše. Výkon malé Hushpuppy byl sice fenomenální, ale jinak tyhle Divoká stvoření už u závěrečných titulek vyšumí z hlavy. Nuda. 4/10 ()

eagle-eye

Chacha... Prý jedno z TOP post-apo poslední doby... Musím se smát, nuda, nuda, děs běs a otravná kvičící černoška k tomu navrch... ()

Gogo333

Dostal jsem se k televizi a samozřejmě nikde nic zajímavýho, naštěstí chytrá telka má i nějaké filmy v záloze a tak jsem se rozhodl pro tento. Původně jsem myslel, že jde o úplně jiný film, ale postupem času jsem si řekl, že koukám asi na něco jiného. Vůbec to nevadilo, film mě bavil a zaujal. Velmi netradiční příběh a natočení tomu velmi pomohly. Hushpuppy byla fajn a velká prasata taky. 70% ()

Adramelech

Magický realismus jak vyšitý. Vytýkat tomuto filmu, že jeho děj je nepravděpodobný nebo že má nějaký společensko-kritický, ekologický či snad rasový podtext, je stejně málo smysluplné, jako vytýkat totéž románům G. G. Márqueze nebo – abych jmenoval také africké autory – dílům Amose Tutuoly nebo Ahmadoua Kouroumy. Zvláště oceňuji dialogy, třeba pohled černé holčičky na městkou civilizaci západního typu mě pobavil: „Ryby strkaj do igeliťáku, děti do kočárku, slepice na klacky a tak.“ Parádní byla scéna, jak učitelka ve vesnické škole používá coby učební pomůcku své stehno, kde má vytetovaný obrázek pratura, a vysvětluje žákům, že pratuři žrali děti. Nebo toto: „Maminka by byla tak krásná, že když šla kolem sporáku, začal sám hořet.“ Ano, děj na sebe místy nenavazuje, ale po filmovém střihu v určitém smyslu pokračuje. Ve filmu tohoto typu je pro diváka snadné takové diskontinuity překlenout, pokud arci netrvá na tom, že chce vidět realistický příběh. ()

Alt.64

Snesu se ze zdejšího nebe trochu níž. Krásná hudba, skvělá malá herečka Quvenzhane Wallis, ale to je tak asi všechno. Nedojalo mě to, bylo to protivné, příliš hlasité a chudák Hushpuppy, chudák holka. 2** - 3***, bohužel. ()

DannyBoy80

MINIKINOKavárna, Ostrava, 21.8.2012: Film řadím do průměru. Vyzdvihnul bych malý herecký talent, výbornou kameru a výbornou hudbu, kterou mi ale ručili dva čuráci, kteří celý film do sebe tlačili bramburky z celofanového pytliku. Na přes držku takoví lidi. Jinak vyznění filmu je vcelku jasné, ale něco tomu chybělo. Film byl zajímavý i se zajímavým tématem, ale nějak to nemělo šmrnc a tah. Body navíc za pár neotřele ftipných situací. ()

TheDude

Napříč barvité, až animální formě nemohu plně ocenit poselství obsahu, který je sice nabízen nesmírně nápaditou režií, ale taky je uřvanější a mírně řečeno, není zrovna ve všem ztotožněn s mým osobním názorovým spektrem (viz. jednostranný pohled na střet rozlišných světů, kde ten euroatlantský ztělesňuje alfazlo, eko koncepce v pozadí za fantasktním výjevem nebo naopak). Hudba za výbornou. ()

iampatrik

50% Nevadí mi, že film cíleně útočí na city diváka, nevadí mi svým způsobem úžasná a kouzelná atmosféra a myšlenka filmu, vlastně film není špatným. Chybu vidím prostě v tom, že mi nesedl, pro mě nestravitelné podání problematiky, se stylem vyprávění a přehršle metafor a myšlenek o životě, které by mi za jiných okolností asi ani moc nevadily, ale tady prostě jo. Možná dám filmu v budoucnu ještě šanci. ()

Tristaver

Od Beasts jsem čekal hodně, nicméně jsem byl bohužel nakonec zklamán. Je fakt, že nemám cit pro ocenění snímků o smyslu života, existenciálních tématech apod. U filmu jsem se dost nudil, ačkoliv musím přiznat, že má kvalitní výpravu, kameru a malá Hushpuppy to hraje fakt dobře. Naproti tomu nominaci za scénář považuji za (momentální?) pomatení myslí akademiků. Za mě lepší jedna hvězda, ale možná prostě jen proto, že tenhle typ filmů není pro mě. ()

J*A*M*A*L

Jednou si takhle čtu noviny a tam jsou nominance na Oscary a tak se koukám a v kategorii nejlepší film: několik filmů a spolu s tímto, říkám dobrý. Kategorie herečka v hlavní roli a tam nějaká úplně cizí a bodejď by ne, osm let stará! Tak jsem si řekl, že to prostě musím vidět, no a výkon Quvenhané Wallis byl na její věk skutečně výborný. Moc jsem si tento dojemný a krásný snímek užil, až na pár hrubých chyb. Myslím si, že aspoň na tu nominanci se to dostalo bez problému, ale získat Oscara už bude velký problém, podle mě to na Oscara pořád nemá. ()

peetriss

Environmentálně mířený, místy však bohužel zmatený a především poměrně nezáživně vedený příběh, od kterého jsem čekal mnohem mnohem více. ()

valasek.m

Obrovské překvapení. Špičková atmosféra syrové, divoké komunity, úžasná dětská herečka v hlavní roli a obrovský režijní talent, který se jistě vyplatí dál sledovat. A kotel emocí. ()

dormouse

Podivná komunita lidí v blíže nespecifikované části zeměkoule přežívá z ruky do úst, o vzdělání se nestará, hnací sila jejich bytí zůstává divákovi utajena. S žádnou postavou jsem nemohla sympatizovat. ()

Mikino00

No sledovat jak se nepřizpůsobiví černoši vyrovnávají s potopou jejich ostrova, jak otec mdlého rozumu nemá příznivý vztah ke svém nesympatické holčičce (spratek je to pravé slovo), do toho s prvky fantasy, mě vůbec nebavilo, k tomu děje je tam velmi poskrovnu a vizuálně to žádná bomba není. Nepřišlo mi, že by byl rok až slabý, aby i tohle stačilo k nominaci na Oscara. ()

Tarako

Nepochopitelná hipsteřina s otravně roztřepanou kamerou a jedním uřvaným černochem. Dvě hvězdy za S K V Ě L E J soundtrack, ten zbytek už za moc nestojí a nezachrání to ani pár obřích prasat z pravěku (WTF?). ()

aLPaC

Jedna velké 90minutová nuda. Chápu o jaké poselství šlo, ale co je mi po tom. Sice naše společnost není ideální, ale to ani nikdy nebude ani nikdy nebyla. A já se radši přizpůsobím, než abych žil jako oni. Zkrátka to tak je, přiznám si to a nebásním tady o tom, jak máme všichni žít na stromech. Dvě hvězdy za vynikající výkon mladé dívčiny, to byl určitě jeden z nejlepších dětských výkonů, jaké jsem kdy viděl. Ale příběh mě zkrátka bohužel za srdce nevzal. Ta umělá dramatizace je z toho cítit na míle daleko. ()

serioga

Miestami mi to skôr pripomínalo dokument ale nebolo to na škodu veci.Quvenzhané Wallis ako Hushpuppy bola skvelá.Uvidíme či sa stane najmladšou držiteľkou Oskara.Držím jej palce. ()

LBsmoke

hodně cool.. možná až trochu moc.. ale chápu to.. chce to být současné.. překousl sem to a užíval sem si jak to bylo moc milé.. pěkné ()

Ollie235

Tak jo, tohle byl krok vedle. Divoká stvoření jižních krajin nejsou kromě hudby a možná tématu zajímaví vůbec ničím a upřímně nechápu ani jednu ze čtyř nominací na Oscary. Po celou stopáž jsem se nudil, herci mě spíš otravovali než bavili a absolutně nechápu, jakou úlohu měla ve filmu ta přerostlá prasata. Slabé, nudné, přeceněné. ()

Dman

Cely vesmir stoji na tom, jestli vsechno do sebe spravne zapada. Umite-li pospravit rozbitou soucast, vsechno bude zase jako driv. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz