Divoká stvoření jižních krajin

• USA Beasts of the Southern Wild (více)

V zapomenuté, ale svérázné komunitě, která sídlí v bažinatém kraji u mrtvého ramene řeky, odděleném od zbytku světa rozsáhlou ochrannou hrází, žije šestiletá Hushpuppy. Maminku už dávno nemá a její milovaný otec Wink je divoch, který je neustále mimo domov, a tak je osamělá Hushpuppy odkázaná na společnost polodivé zvěře. Vnímá přírodu jako křehké spletivo živoucích, dýchajících věcí, v němž celý vesmír závisí na tom, aby do sebe všechno dokonale zapadalo. A když se po bouři zvedne stoletá voda a obklopí jejich město a tatínek naráz onemocní a divoká prehistorická zvířata obživnou a vylezou ze svých zamrzlých hrobů, Hushpuppy zjistí, že přirozený řád všeho, co jí bylo nadevše drahé, se začíná rozpadat. Malá hrdinka se zoufale snaží dát svůj svět zase do pořádku, aby zachránila svého nemocného otce i potápějící se vesnici, nejtěžším úkolem pro ni ovšem bude vůbec přežít nezastavitelnou katastrofu ohromných rozměrů. (oficiální text distributora)

Brousitch

"Moje tvorba vlastně vychází z animace, ve které mě hodně inspiroval Jan Švankmajer. Z animace, kde můžete za pomoci malého rozpočtu, pár kusů dřeva, modelíny a lepidla vytvořit stejně velkolepá díla jako u hraného filmu. To jsem si přenesl i do Glory at Sea a Stvoření jižních krajin. Vzal jsem prostě malé kousky a poskládal z nich velký příběh." - Benh Zeitlin ()

agassi68

Žeby som bol preťažený rómskym problémom, ktorý mi evokovali títo domorodci na konci sveta? Syndróm bezdomovca, ktorý nechce prijať iný život? Premúdrelé dievčatko, ktoré vo filmoch nemusím? Trasľavá akože "live"kamera? Možno zo všetkého trošku. Hudba tomu hodne napomohla no alegórie na čokoľvek skrátka nemám rád.. ()

Wolvie

Obrovské překvapení a z nepochopitelně nominovaného se v mých očích stává oscarový favorit. Špičková atmosféra syrové, divoké komunity, úžasná dětská herečka v hlavní roli a obrovský režijní talent, který se jistě vyplatí dál sledovat. A kotel emocí. Lituji, že jsem nebyl v kině. ()

Colleague

Sice tento výtvor patří k filmům, kterým se dává maximální hodnocení nebo odpad, dal jsem průměrné 3 hvězdičky. Je to z toho důvodu, že se nemůžu rozhodnout, jestli se mi líbil nebo ne. Na jednu strnu skvělé herecké výkony v čele s mrňavou černoškou Quvenzhané Wallis a vynikající hudba, na druhé straně trochu krkolomný děj, ze kterého bych si asi měl vysosat nějaký filozofický podtext, ale s tím mám trochu problém. Za zhlédnutí rozhodně stojí, jen málokdy filmy made in USA vypadají takhle. ()

Wargoo

Zeitlina (ne)pochopí každý vlastnou cestou. Je viacero uhlou pohľadu, ako sa film dá vnímať. Či už ako poukazovanie na to, že deti by si mali vážiť svet a Zem už od malička, aby pochopili, že ich činy môžu ovplyvniť ich vlastnú budúcnosť, a rovnako aj budúcnosť ich detí... rovnako film môžme vnímať ako nepochopenie ľudí z "vonkajšieho" sveta, ktorí nechápu, že niektorí ľudia ešte stále dokážu žiť bez vymožeností techniky ! Narážanie na niektoré kmene na svete, ktoré ešte nikdy nevideli elektrický spotrebič, nevedia čo je to kúpiť si jedlo v obchode a takýto život im absolútne vyhovuje, pretože im nemôže chýbať to, čo v živote ani nepoznali - peniaze, závisť, bohatstvo... Ľudstvo už zabudlo, že kedysi sa naozaj o potravu bojovalo, že kedysi nebola elektrika a voda sa nemohla dovážať do púšte... Ja som si tento film vysvetlil po svojom. Nezasahujme druhým do ich spôsobu života, pokiaľ nenarúšajú ten náš, prečo by sme im mali zaberať ich priestor na život ? Brazílske pralesy vyrúbať na úkor ciest ? Ja vravím NIE rovnako ako tento film... A možno som to celé zle pochopil !!! V tomto smere zaujímavý film, malá bola podarená, ale nominácia ako najlepší ženský herecký výkon ? S Hailee Steinfeld sa to nedá porovnať... 4****, za nápaditý a originálny scenár... Ale privieram obe oči. 70,736% ()

Rokle

Zvláštní... někdy magické, jindy hodně divné. Těžko se o tomhle i píše. Potřeba vidět a udělat si obrázek sám. Já zůstal někde na poloviční cestě... ()

owwidius

Je to pekne a mile (najma hlavne kvoli malej Hushpuppy), ale aj chaoticke a ukricane (zo zaciatku kamera a otec Hushpuppy:D). To filozofovanie je ok, hlavne na pozadi skvelej hudby, ale inak ma ta story nejak minula a ani zaver ma extremne nedostal. [#47/2013] ()

Eluin

Existují filmy, které kdyby byly lidmi, tak jsou jasnými extroverty. Pak jsou také jiné, komorní, intimní - ostatně stejně jako lidé. Divoká stvoření patří určitě do té druhé skupiny. Hlavní hrdinkou je šestiletá holčička s komickým jménem Hushpuppy (Quvenzhané Wallis), která žije se svým otcem a několika dalšími lidmi v jakémsi slumu u řeky patrně v Louisianě. Kdepak, film není sociálním dramatem, které by popisovalo život na okraji společnosti a potíže s tím spojené, popřípadě by hledalo možné viníky. Ona to je tak trochu otázka, čím ten film vlastně je? Podle mě o mnoha věcech a zároveň prakticky o žádné. Vím, to zní docela divně, ale pokusím se to vysvětlit. Komunita ve které Hushpuppy žije není tak úplně nepodobná té z filmu Stále spolu. Alternativní způsob života ve slumu je silným protikladem života ve městě (které ve filmu ale prakticky neuvidíme), ovšem bez toho, že by se tvůrci téma pokoušeli nějak normativně zhodnotit. Podstatou je jednoduše to, jak svět kolem sebe (jehož středobodem je pro Hushpuppy vztah s otcem) vnímá malá holka (a té je celkem jedno, že žije ve špíně a nemá všechny ty "úžasné" hračky naší civilizace - na nic jiného není zvyklá). Rozumím tomu, že pro leckoho onen způsob filmového vyprávění může být dost málo, zejména v době, kdy jsme si možná trochu zvykli na to, že každý film musí dávat jasný smysl, musí v něm být zodpovězeny všechny otázky, apod. Divoká stvoření hodnotím pozitivně, obsahují fajn hudbu, přirozené herecké výkony a i když nezaujmou propracovaným příběhem a strhujícímy zvraty (ostatně to ani snímek nemá v úmyslu), tak za zhlédnutí podle mě určitě stojí. ()

Deratizer

Co to bylo? Film má označení fantasy. To sice nakonec vysvětluje ta v reálu neexistující přerostlá prasata, ale to je z toho fantasy vše? Do filmu jsem šel z důvodu fantasy žánru a v průběhu projekce jsem úplně zapoměl, že to má být fantasy, jelikož to žádné fantasy, až na ta nepochopená prasata není. Film je o reálném dění a životě pár lidí odlepených od společnosti, kteří přežívají ze dne na den v křováckých podmínkách mimo civilizaci, které se bůhví proč vyhýbají. Ale než jsem pak po dokoukání znovu zaregistroval, že se vlastně jednalo o fantasy, tak jsem čuměl jak jojo co ta obrovská prasata mají znamenat. Divnej film. ()

studo

When I die, the scientists of the future, they're going to find it all. They're going to know once, there was a Hushpuppy. ()

shereen

Na environmentalni agendu ve filmech mam pifku, ale tady me to nikterak netrklo. Spise mi to pripominalo mou oblibenou Skolu maleho stromu. Pekny film a rozhodne originalni. ()

Eki

Po dlouhé době mě zase nějaký film urazil. Ta ekologická poselství ještě nějak chápu, ale kritiku vyspělé společnosti ne. Tento film je plivnutím do tváře všem lékařům. A nejen jim. Je to i plivnutí do tváře netopýřího muže a agenta 007, kteří se kvůli této krávovině nevešli do Oscarové nominace na nejlepší film. ()

Kritiq

Začátek byl super, ale postupně se film začal utápět ve vlastní kaši. Hlavní hrdinka to zahrála pěkně, ale s tou nominací na Oscara to porota trochu přehnala.. 65% ()

siloalampa

Krásne obrázky bez ničoho. A keď napíšem bez ničoho, tak myslím bez ničoho. A nič, to je ešte menej ako hovienko v tráve. Tá kamera bola ozaj vydarená, ale bez dobrého scenára (tento film môže kandidovať za najhorší scenár roka) sa na film pozerá veľmi ťažkopádne. Hushpappy, či čo to bolo, mohla rozprávať o čomkoľvek, čo bolo, čo bude, čo príde, čo nepríde, čo navarí, čo zje, kde bude pršať a prečo, nič nebolo dobre. Dve hviezdičky sú akurát dosť. ()

Torgal

Celý film som si myslel, že sa to odohráva v Afrike a ona sa z toho nakoniec vykľula Luisiana :-D To je jediná vec, kvôli ktorej si tento film zapamätám, lebo som asi vôbec nepochopil čo chcel film povedať. Zaťatosť s akou sa postavy príbehu vzpierajú civilizácii a lpia na svojich vytopených rozpadnutých chatrčiach som vôbec nechápal. Ak bolo toto posolstvom filmu, tak som zásadne proti. Herecky fajn, hudobne výborné, ale tie Oskarové nominácie by ma ani vo sne nenapadli. 5+/10 ()

actor-SP

Benh Zeitlin s filmom Divoké stvorenia južných krajín zozbieral viacero významných ocenení. Nečudo, veď jeho debut celovečerného charakteru je nádhernou poetickou sondou do zmýšľania maličkej Hushpuppy- budúcej pomyseľnej kráľovnej jednej osamotenej komunity, ktorej ich domovy strháva silná rieka a sú tak odkázaní žiť spoločne ako jedna veľká rodina, či inak povedané, ako svorka polodivokých zvierat. Príbeh o vzdialenej komunite, o jej mentalite a o prelínaní reálneho trpkého života s tým rozprávkovým v očiach Hushpuppy je preto bez debaty silným emocionálnym, či až existencionálnym zážitkom, ktorý vybočuje z konvencií hollywoodskej kultúry, no o to výnimočnejším sa stáva. Aj preto Oscara za film zrejme nedostane, i keď lepší film sa v nominácii nenájdeme. 90% ()

Dimo

Hodně divné, divným způsobek krásné. Postavy s velkým otazníkem ale Hushuppy s vykřičníkem. Se třemi vykřičníky pak hudba. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz