Divoká stvoření jižních krajin

• USA Beasts of the Southern Wild (více)

V zapomenuté, ale svérázné komunitě, která sídlí v bažinatém kraji u mrtvého ramene řeky, odděleném od zbytku světa rozsáhlou ochrannou hrází, žije šestiletá Hushpuppy. Maminku už dávno nemá a její milovaný otec Wink je divoch, který je neustále mimo domov, a tak je osamělá Hushpuppy odkázaná na společnost polodivé zvěře. Vnímá přírodu jako křehké spletivo živoucích, dýchajících věcí, v němž celý vesmír závisí na tom, aby do sebe všechno dokonale zapadalo. A když se po bouři zvedne stoletá voda a obklopí jejich město a tatínek naráz onemocní a divoká prehistorická zvířata obživnou a vylezou ze svých zamrzlých hrobů, Hushpuppy zjistí, že přirozený řád všeho, co jí bylo nadevše drahé, se začíná rozpadat. Malá hrdinka se zoufale snaží dát svůj svět zase do pořádku, aby zachránila svého nemocného otce i potápějící se vesnici, nejtěžším úkolem pro ni ovšem bude vůbec přežít nezastavitelnou katastrofu ohromných rozměrů. (oficiální text distributora)

laepus

Silné. Ohromující. Živočišné. Fantastické. Uvěřitelné. Jsem rád, že právě můj stý komentář se týká tohoto skvostu, kvůli němuž přehodnocuji svůj seznam TOP 5 filmů. ()

janabel

Čekala jsem, že to bude o tom, jak si lidé krásně žijí v souladu s přírodou, ale místo toho jsem se dívala na lidi, jak přežívají v hrozných podmínkách ve slumech. A to stejně bezútěšně jako někde v Africe. Takže jako fantasy mi to moc nepřišlo, pokud tedy do toho nepočítám ta ,,prehistorická" prasátka. A ta poselství, která zaznívala od malé hrdinky mě až tak moc nezasáhla, i když něco do sebe to mělo. ()

Brylin

To jsem opravdu nečekal! Debutující Ben Zeitlin vypráví prostřednictvím dívenky Hushpuppy nádhernou pohádku, která se dotkne všech milovníků příběhů. Krásná kamera, jenž dokáže být poetická i dynamická, je-li třeba, perfektně padnoucí hudební doprovod a skvělý výkon Quvenzhané Wallis v roli Hushpuppy dotváří podmanivý a kouzelný zážitek. Divoká stvoření z jižních krajin dosáhla na ocenění v Sundance i v Cannes 2012 a u mě na pět hvězdiček. ()

Gore

Tohle má být magie? Pod pojmem magický nebo kouzelný svět si opravdu představuji něco zdaleka jiného. Hlavní hrdinkou je malá divoška, která mudruje celým filmem jako by měla doktoráty s ekologie a filosofie, což mi na nevzdělanou divošku moc nesedí. Emoce na mě nedýchly ani v jedné scéně a existence a smysl obřích prasat mi zůstala skryta. Nejsem vůbec zastáncem New Age a zde je jeho vliv více jak patrný. ()

Furmi

Nominácia na oscara ? Týmto filmom s kľudným svedomím poviem že končím s moderným "umením" vo filmoch. Dnešné filmy sú už len vykrádačky starých diel a nového do kinematografie prichádza len pramálo a každým rokom menej a menej. Tak som siahol po diele ktoré som myslel že ma konečne ohúri vlastným, osobitým umeleckým štýlom. No jo. Ten film ho mal. Ibaže tu prichádza druhý kameň úrazu modernej kinematografie. Už aj keď vznikne film ktorý ma osobitý druh umenia tak je to "umenie" maximálne prvoplánové a neumelecké. Celkovo je tento film prazvláštna imaginácia pretkaná realitou a dievčenskými fantasy predstavami. Symbolike rozumel hádam asi len autor a ja osobne som nič umelecké vo filme nepostrehol. Už to nieje umenie proste, to je len pokus o to ho napodobniť. A veľmi nepodarený zlý pokus. Nudný, pomerne bezvýznamný film ktorý mne osobne nepovedal dokopy nič, keby sa autor sústredil viac na vykreslenie života tejto komunity vzhľadom k životnému prostrediu tak by to možno dopadlo o niečo lepšie. 38% ()

jacksax

Nejde o to , o čem tento film je - záleží na vašem přístupu. O tom, jak jej budete chtít/snažit se vnímat. Je jen na vás, zda to bude rodinné drama, sociální sonda do života, fantaskní dokument, podobenství či sci-fi, Ano, ať už je to co chce, je to trochu podbízivé a v průběhu času nevyvážené. ale ta možnost vybrat si, je v přehršli dnešních vševysvětlujících (a hlavně sebe vysvětlujících) snímků nádhernou možností seberealizace, či sebepoznání,,, moc učený komentář? Nevím, podle mne film pro aktivního diváka. ()

Vendo86

velmi zvlastny film, naozaj urceny skor na festivaly, je to viac filozoficke dielo ako umelecke, mozno aj preto davam filmu nizke hodnotenie pretoze som nepochopil vyustenie filmu ()

kamil.i

Divoké stvorenia sú zrejme najinvenčnejšie post-apo aké som mal možnosť vidieť. V svojej hĺbke nepredstavujú len psychologickú pitvu dievčaťa, ktoré musí predčasne dospieť a jej vzťahu so svojráznym otcom, ale aj kritiku praktík "rozvojovej pomoci" a politiky globálneho systému budúcej/súčasnej spoločnosti. Napriek tomu, že film je charakterizovaný ako fantasy, je až nepríjemne reálny a súčasný. Koniec koncov putujúce a prežívajúce prehistorické stvorenia sú hlavne metaforou. Musím zdôrazniť, že pre potreby príbehu najdôležitejšia postava Hushpuppy je mimoriadne dobre a prirodzene zahraná. ()

petikacka

Páááni, to byla jízda....Pro mě byl film jako zjevení...Tak syrově realistický a zároveň fantaskní, ale při tom to nepůsobilo protichůdně, ale naprosto sqěle se to doplňovalo...Přitom si to uchovalo i jakýsi odstup takže to nebyla žádná ždímačka emocí...A malá hrdinka Hushpuppy ta byla naprosto geniální...Podobenství o dnešní Americe jak má být...Ještě dovětek k některým komentátorům tohoto filmu. Někdy úplně stačí na začátku naskočit na vlnu filmu a jenom prostě plout s ním. A na konci jsme buď šťastní nebo spokojení a nebo se prostě utopíme...Za mě 90% ()

ellegrey

Třetí hvězda za nádherný soundtrack, hudba byla v tomto snímku doopravdy krásná a umožnila tak většině diváků vydržet až do konce. ()

Saur.us

Pohled do myšlení lidí odtrhnutých od naší reality, spjatých s přírodou a to celé očima šestileté holčičky, plných představ a fantazií. Zvláštní věc, mnohdy nepochopitelná. Lepší 3* ()

frolish

Dve najvacsie pozitiva: Vynikajuca herecka v hlavnej ulohe a vynikajuca hudba. Pribeh ma bavil drvivu vacsinu casu, ale nebolo tam nieco, co by ma v urcitom bode uplne vtiahlo alebo ohromilo. A to "posolstvo" bolo podane miestami trocha diskutabilne a spochybnitelne, aj ked s podobnou filozofiou vlastne suhlasim. Za pozretie to ale, z velkej casti zasluhou spominanej hlavnej hrdinky, urcite stoji. 70% ()

Tred2

Velmi poutavě natočené "fantasy" o životě lidí z civilizací nezasaženého světa, které se až moc snaží hrát na city. Na mě to fungovalo. ()

arthur.22

Na Divoká stvoření je potřeba mít správnou náladu, jinak to člověka k smrti unudí. Mně to zrovna vyšlo, takže mě nakonec bavily i prakrávy, což by se za normálních okolností nestalo, vůbec mě na tyhle newagekdesicosi neužije. Subjektivně tedy dávám čtyři, objektivně by to bylo méně. Malá Quvenzhané je ale moc šikovné děvče tak i tak. ()

Majkak

Hushpuppy je skvělá, ale neutáhne prvoplánový příběh. I když je stopáž úměrná, v druhé polovině se začíná děj cyklit a nudit. Vizuální stránka se snaží přebít mírnou banalitu. Holčička musela předčasně dospět, a tolik potřebuje místo, kde by měla své kořeny. Ale tohle je sděláváno poněkud plytkou formou s nekritickou oslavou alternativního způsobu života, a tomu teda taky všichni nefandí (Folpa). ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz