Hamilton: Pokud jde o vaši dceru

• Česko Hamilton 2: Pokud jde o vaši dceru (více)

Tajný agent Carl Hamilton mal kedysi svoju rodinu, zničil ju však krutý akt pomsty. Keď unesú jeho sedemročnú krstnú dcéru Natalie, dcéru policajnej riaditeľky Evy Tanguy, všetky bolestivé spomienky v ňom opäť ožijú. Najvyššie vládne kruhy nejavia veľký záujem o vyriešenie prípadu, Hamilton sa tak rozhodne pátrať na vlastnú päsť. Zistí, že Natáliu dal uniesť saudský ropný magnát, presvedčený o vlastnej nedotknuteľnosti. Nepočítal však s agentom Hamiltonom. (RTVS)

Gemini

Hamilton číslo 2 dorazil k divákům velmi krátce po prvním dílu. "Osobní" zápletka slibovala pořádnou jízdu ve stylu 96 Hodin (těch prvních;)), ale pokud jste trochu podezíraví, tak vás avizovaná devadesátiminutová stopáž musí varovat - a ona je navíc v reálu 82minutová (pak přijdou titulky):P Takže tam, kde jsem čekal něco hlubšího než v jedničce, se paradoxně všechno zvrhlo jen ve zkratkovitou sekvenci špionážních machinací prokládaných bitkami jeden na jednoho a přestřelkami. Ty jsou, pravda, efektní, a po technické stránce opět není švédskému tvůrčímu týmu co vytknout, ale dalo se to celé rozpracovat podstatně zajímavěji. To, čemu se dalo v ohledu postav a jejich pocitů v prvním díle věřit, tady už nemůže fungovat. Jakž takž ještě obstojí matka, které mohamedánský pošuk nechal (nájemnými ex-SAS) unést dceru, ale ostatní včetně samotného Hamiltona to už nemají jak zachránit. Co na tom, že hrátky s motivací tajných služeb tu pustit to, a tam zase zamlčet (i aktivně podpořit) tamto, působí realisticky, když je jich tady tak strašlivě málo? V daném rozsahu se objektivně nedalo vymáčknout z toho něco víc - ale ten potenciál tu jednoznačně byl, chtělo to "jen" patnáct minut výsledného materiálu navíc. Scénárista se přitom nezměnil, takže kde nastal problém? S ohledem na kratičký odstup mezi prvním a druhým dílem, když třetí je v plánu až na rok 2014, se mi zdá, že tady někdo moc moc chtěl nahnat peníze do kasy ještě ne úplně hotovou prací, dokud měli nevděční diváci ještě ve své až příliš krátké paměti povedený úvod tohohle potenciálního zlatého dolu. Byl to tedy podraz na diváky, ale i tak si myslím, že druhá výprava s Carlem Hamiltonem po Evropě i exotičtějších končinách si zaslouží červený čtvereček - nakonec je to přece jen Coq Rouge, ne?;) 70% a doufám, že s trojkou si dají sakra větší práci. ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný thriller, ktorý je pokračovaním vydarenej jednotky. Má výborný príbeh o prvotriednom agentovi tajnej služby, ktorý je po dlhej dobe konečne spokojný aj vo svojom osobnom živote, keďže sa priatelí s príjemnou šéfkou bezpečnostnej služby a jej dcéra, ktorej je krstným otcom ho má veľmi rada, no po jednej ich vydarenej spoločnej akcii, behom ktorej došlo k usmrteniu atentátnika a navyše následnom vyjadrení médií, ktoré ju ukázalo vo veľmi zlom svetle sa chcú islamisti stojaci za atentátom pomstiť a preto jej unesú dcéru. Ale agent to len tak nenechá a spolu so svojimi kontaktmi urobí všetko preto, aby ju vypátral a oslobodil, ale uvedomuje si, že nepriatelia sú úplne všade. Spracovanie sa mi páči, na rozdiel od predchádzajúceho dielu si toto pokračovanie vybralo pomerne odlišnú cestu, keďže pribudol výrazný osobný motív, ktorý to celé ťahá a to mi rozhodne vyhovuje. Jedine ma mrzí, že film je až príliš krátky, kvôli čomu to miestami pôsobí podstatne priamočiarejšie, čo pri takomto medzinárodnom pojatí nie je až tak vhodné, ale aj tak ma to stále veľmi bavilo. Sadla mi dlhá úvodná fáza, vďaka ktorej si ma hlavné postavy získali a skutočne som im fandil, pátranie po únoscoch je dostatočne atraktívne a zaujalo ma aj toto celkom netradičné spojenie súčasného a bývalého priateľa, ktorí samozrejme aj tak majú rovnaký cieľ. Našťastie nesklame ani dlhé finále a opäť musím pochváliť to realistické záporné podanie Američanov, takže až na tú väčšiu priamočiarosť tu ani nemám čo vytknúť. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Síce ma mrzí, že výrazne ubudli moje obľúbené rýchle efektné likvidácie a navyše aj vizuálne mi tu akcia príde trochu slabšie zvládnutá, ale aj tak stále pôsobí celkom realisticky, nájde sa tu pár vydarených momentov, napríklad pretočenie brokovnice a celkovo ma stále dosť bavila. A najlepšie je na tom celé finále. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Mikael Persbrandt ma tu bavil ešte viac, než predtým, výborné ženské postavy, či už šéfka bezpečnosti, no hlavne agentka a opäť nesklamú ani zvyšné vedľajšie postavy a záporáci. Réžia a technická stránka mi až na pár detailov prišli opäť výborné, takže veľká spokojnosť. Jednotka síce bola o niečo kvalitnejšia, hlavne po stránke scenára a akcie, ale aj tak mi práve toto pokračovanie sadlo o trochu lepšie, osobný motív mi sedí viac, než ten chladný špionážny a aj postavy si ma už získali naplno. Trojke by som sa určite nebránil. 79% ()

Malarkey

Už čekaně slabší než první díl, který byl vysloveně překvapením. Kamera už se víc kejve, celý příběh už je spíš jak pěst na voko a tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že to tady tvůrci sfoukli čistě na ráz z jedný vody a přitom nehleděli na samotnou kvalitu vyprávění. Škoda. Hamilton se mi po prvním díle slušně zaryl pod kůži. ()

WinnJets

Jednička dle mne určitě lepší než tohle (ten rozhovor do novin byl až příliš naivní), ale za to, že švédové stále mají koule na to aby nelezli amíkům do prdele, prostě nemůžu jít níž. No a co se týče všech těch připitomělých bondů a to ať už měli název jakýkoli, tak mi nezbývá než konstatovat, že je Hamilton všechny s naprostým přehledem strčí do kapsy. ()

• Těsně před pokusem o vraždu palestinského politika je možné vidět, že jeden ze strážců v garáži nosí na krku visačku s logem společnosti Dice. Dice je švédská videoherní společnost, kde režisér Tobias Falk dříve pracoval. (Kritiq)
  • Natáčanie filmu prebiehalo okrem Štokholmu a Londýna aj v španielskych mestách Almeria a Granada. (MikaelSVK)

Časové pásmo bylo změněno