Stařec a moře

• USA The Old Man and the Sea (více)

Adaptace novely Ernesta Hemingwaye vypráví příběh starého kubánského rybáře Santiaga, který se vydává na svůj poslední velký lov. První filmové zpracování proslulé předlohy, které v roce 1957 za Freda Zinnemanna dokončil John Sturges. V hlavní roli exceluje Spencer Tracy. (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Spracovanie Hemingwayovej novely je mimoriadne náročné práve z toho, ako jednoducho prerozprávaný jednoduchý dej je popisovaný lyrizmom, poetikou a rôznymi odtieňmi melanchólie. Tie z príbehu činia niečo neokázalo podmanivé, s obrovskou hĺbkou zamyslenia sa a s nepísanými motivačnými radami medzi riadkami. S týmito scenáristickými komponentmi si Sturges s Tracym (jeho úsmev mi k starcovi prosto nesedel) nedokázali prílišne poradiť a ďalšími elementmi, ktoré ono ticho, pokoj a rozvahu narúšali, boli Tiomkinove výrazné melódie skrz častým voice-overom. Hej, bolo treba aj pekné, rytmizované tóny a istú rozprávačskú vycibrenosť, ale na miestach, ktoré tomu prináležia. Pekné prostredie tak v zmeske štúdiových záberov neohúri natoľko, vzhľadom k spomínaným nezreformovateľným mínusom. ()

gogos

Knihu jsem nečetl a film jsem shlédl jen kvůli čtenářskému deníku. Verdikt? Hodina a půl filmového materiálu, který vám defacto nic nedá. Starý muž povídající 3/4 filmu s mořem či rybou opravdu není můj šálek kávy. Spencer Tray se sice snažil, oč to jde, ale například chlapec mě neskutečně iritoval... Stařec a moře není žádný zázrak, ale i přesto dokáže svým způsobem celkem zaujmout... ()

Makky

Ako sa aj z mála dá upliesť, respektíve uloviť obrovitánska ryba. Zápas o korisť, o hrdosť, o život... Prapodivným spôsobom som sa dopracoval k tejto adaptácii Hemingwayovho diela a bol to pochopiteľne najmä Spencer Tracy, ktorý mi ponúkol nezameniteľný zážitok. ()

Skip

V podstatě stačilo držet se slavné Hemingwayovy novely a nemohlo to dopadnout špatně. A to se také stalo. Spencer Tracy zahrál starého rybáře Santiaga na výbornou. ()

kinderman

Tohle měl natočit František Vláčil. Vyhodil by vypravěče i většinu scén s chlapcem a soustředil by se na duchovní přesah téměř mlčenlivého souboje Rudolfa Hrušínského s merlinem a posléze žraloky. Doprovázeno maximálně tak hudebními ruchy Zdeňka Lišky. Moře by se točilo na Hostivařské přehradě, sny o Africe ve Dvoře Králové nad Labem. Makety merlina a žraloků by vyrobil a rozpohyboval Karel Zeman. ()

Lischai

Režijně bez nápadu. To, že nějakého strace táhne nějaká ryba je ta méně zajímavá část Hemingwayovy předlohy. Docela vyšel kontrapunkt studia a reálů (coby skutečný svět a fantazie, ve které žije Santiago), ale také jsem nepobral, že by se s ním nějak cíleně pracovalo, takže je to spíš předpokládám kouzlo nechtěného. ()

Martin741

Filmove Spracovanie knihy Hemingwaya, pricom hlavnu rolu si zahral Spencer Tracy. Nadherne sceny boja starca s rybou, ktoru chcel ulovit, zaistuju tomuto filmu vysokych 73 %. PS Kniha je lepsia. ()

/Pablo

Nechápu. Filmové zpracování se velmi věrně drží předlohy (jednotlivé scény, čtený text v podání vypravěče), ale přesto mě snímek tolik neoslovil. Zásadní problém bych viděl v technickém zpracování (zadní projekce, některé děsivé střihy) a v nekonečně vlezlé Tiomkinově hudbě. Třebaže atmosféru novely filmoví tvůrci vystihli skvěle a Spencer Tracy se opravdu snaží být Santiagem, zatím zůstávám u třech hvězdiček. ()

MarekT

Nevím, jak je na tom knižní předloha, ale tahle dramatizace je bohužel průměrná. Spencer Tracy se sice zhostil role starce solidně a technické zpracování filmu je i na dnešní dobu stále výborné (zadní projekce mě neiritovala tak jako ostatní), ovšem dění na plátně se neuvěřitelně táhne (nevěřil bych, že tohle napíši někdy o 87 minut trvajícím filmu), atmosféra Havany, která dodává Hemingwayovu dílu další, autobiografický rozměr, není zrovna dokonalá a výkon Spencerova malého pomocníka je příšerný, repliky odříkává, jako kdyby mu někdo stál za zády s pistolí. O vypravěči se nebudu ani zmiňovat, jelikož tak za mě už učinili jiní. ()

spygirl

Nádherný příběh... jen to umělé moře to kazí, jinak by to bylo za plný počet. Proč někdo nenatočí novější verzi? ()

zette

Film se temer do detailu drzi knizni predlohy. Vyborne Santiagovy monology k rybe a uctyhodna snaha nad mecounem zvitezit. Mozna mohly byt zabery ze souboju se zraloky a mecounem propracovanejsi. Spencer Tracy vyborny jako vzdy. Klasika, kterou zna temer kazdy. ()

majo25

Filmové spracovanie známeho románu. Nič menej, nič viac. Svojím prerozprávaním pripomína rodinný film s láskavým bielovlasým deduškom, ktorý je sám, sám proti prírode. Tracy je opäť skvelý a asi každý divák sa mu snaží pomôcť ťahať jeho rukami veľkú rybu, ale od plnohodnotného filmového zážitku mi tam čosi chýbalo. ()

StanislachKo

Zdalo sa to neuveriteľné, ale Spencer Tracy konečne hrá aj telom! (a zase si každého tou svojou charizmou získava). A to je asi aj ten jediný dôvod prečo sa mi to relatívne páčilo. Inak keby to nebolo tak staré a nevyzeralo to ako od Disneyho, bol by to veľký šmak. Jo a ešte zrovnanie s Hemingwayovou predlohou: V podstate nič nechýba, nič nie je navyše a hollywood spravil čo sa dalo, aby svojmu národu (lenivému čítať) priblížil túto klasiku. Ale tieto dva atribúty sú asi žiaľ všetko. ()

Mol

YOU SHOULD'VE BROUGHT MANY THINGS, BUT DID NOT. NOW IS NO TIME TO THINK OF WHAT YOU DO NOT HAVE. THINK WHAT YOU CAN DO WITH WHAT YOU HAVE!! Teda, když ten gigantickej mečoun vyskakoval nad hladinou, tak z toho šla hrůza a strach. Spencer si vedl skvěle, ale film je prostě moc přímej a stává se chvilkami zdlouhaví s pocitem vkrádající se nudy. Za to samo sebou Spencer nemůže, to ten příběh pana Hemingwaye, který ho určitě psal na ubrousek v nějakým tom zapadlým baru, po desátém panáku rumu. ()

eye candy

starnouci kubanec klabosici daleko na mori s prerostlym mecounem v podani s. tracyho (snad to nevyznelo jako ze tracy hraje mecouna). No at tak ci onak stejne si to zde asi moc neuzil kuli neustalemu "He said". "He thought"-ktere opravdu casem zacne lezt na nerv, mu k ztvarneni postavy stareho rybare bohate vystacily sede vlasy, dve grimasy a penerska kosile. Vetsina scen na mori pusobi hrozne umele, coz by zas tak moc nevadilo, jen ten vypravec ktery divakovi vsechny uvahy a myslenky muze zapoliciho s prirodou serviruje na stribrnem podnosu je neskutecnym zpusobem iritujici ()

filmmovier

Knižní předloha je naprosto perfektní, strhující a velmi silná. Film není tak skvělý jako kniha, ale má k tomu velmi, velmi blízko. Škoda, že všechny knižní adaptace nedopadají takhle. Spencer Tracy je v roli starce naprosto strhující, jeho herectví je skutečně perfektní a vypravěč mi do filmu taky perfektně zapadl. Adaptace je to věrná a stejně jako kniha, čím víc se blíží konci, tím je její výpověď silnější a intenzivnější. Perfektně natočené a zejména poslední půl hodina je naprosto fenomenální. Opravdu nádherný film. 90%. ()