Summit G8 se blíží ke konci. Ve škole Armando Diaze v Janově v Itálii, která byla ustanovena jako společenské fórum pro novináře, se dobře baví spousta mladých lidí – navzdory násilným střetům s policií, které se objevovaly předešlého dne. Tak jako v předchozích letech v jiných zemích narazily i zde protesty proti globalizaci na policejní těžkooděnce. Nic však dosud nevarovalo tyto „dočasné obyvatele“ školy Diaz před tím, co přijde. Krátce po půlnoci vtrhla do školy policie a brutálně napadla ty, kteří zde přenocovávali. Po dvou hodinách útoků skončila téměř většina z nich v nemocnici a později byla vzata do vazby. Aby policie omluvila své činy, umístila do školy několik výbušnin. Na konci summitu G8 jeden ze zatčených zemřel. Vyprávěno z různých úhlů pohledu, kamera popisuje události onoho dne, posouvá se blíže k oběma skupinám – pachatelů a „cílů“ – dokud není celá krvavá pravda vyjevena. (oficiální text distributora)

solisoli

Aké stanovisko tu zaujať. Na ktorú stranu sa prikloniť. Na jednej strane, z pozície moci, bezhraničná úradnícka brutalita. Neprípustné. A tí na tej druhej strane? V nočných hodinách, žiadny alkohol, ani tráva, ani koks. Prišli si len tak do cudziny podemonštrovať. Čiže úplné nevinné obete. A ešte náhodou sa medzi nimi, miesto hotela ubytovala novinárska inteligencia. A čo lekárske správy. Regresy. Škoda ďalej polemizovať. Keď systém dlhodobo zlyháva, do riti sa uberá svet v novom miléniu a to nezvratne. ()

Hunys

Krutá pravda dnešní doby. Hojně se s tímto můžeme setkat na různých sportovních utkáních a jak víme policie ne vždy zasahuje přiměřeně. Film moc dobře ukazuje co se děje a co lidé dokáží udělat sami sobě jen proto, že mají na sobě uniformu. ()

kokofek

Režie nemá objektivní nadhled k danému tématu trochu jako v ruských filmech socialistické éry.Dobro a zlo je určeno.Začátek filmu je dosti utahaný. ()

Kalda69

A co k tomu jeste rict? Snad jen ze muzeme byt radi za tu nasi sametovou revoluci a hodne prislusniky verejne bezpecnosti, kteri to nemlatili hlava nehlava jako v italii. A zde je original video po zasahu. ()

FandaF

Propaganda. Nic není černobílé. Bohužel film víc ukazuje "hodné" a "ublížené" demonstranty a "zlé" policajty. Hnus velebnosti :( Nevím jestli to byl účel, ale na mě ten film působí přesně opačně. Zasloužili si ten výprask a kdyby to policie dělala všude a častěji, tak by např. ve Francii tak často nehořely na ulicích auta, atd. Filmařina jinak dobrá. ()

Vendem

Snímek Diaz rekonstruuje události z noci 24. července 2001, kdy se v Janově během summitu zemí G8 odehrála policejní razie ve škole Armando Diaze, sídle organizačního štábu Genoa social forum. Policisté s obušky si prý během zásahu počínali neobyčejně brutálně, desítky lidí utrpěly vážná zranění a na devadesát jich bylo zatčeno, akce sklidila ostrou kritiku od různých lidsko-právních organizací. Zatčení byli ve vazbě vystaveni sexuálnímu obtěžování a bylo jim odpíráno lékařské ošetření. Nálezem Molotovových koktejlů měla být policejní razie ve škole ospravedlněna jako zátah proti členům radikální anarchistické skupiny Black Block; posléze vyšla zpráva, podle které zápalné lahve přinesl do školy jeden z policistů. Ve stínu událostí po jedenáctém září se na janovské excesy úspěšně pozapomnělo._______Filmová zpracování podobných témat stojí podle mých zkušeností téměř vždy před rizikem černobíle podaného příběhu a manipulace s divákem zobrazováním nespravedlivě použitého násilí. Režisér Daniele Vicari začíná okamžikem šíření zprávy o zabití demonstranta a zachycuje moment, kdy se různé skupiny aktivistů vydávají z Janova na cestu domů. Ačkoli i to by mohlo být začátkem důvtipně promyšleného příběhu o ztrátě ideálů, scénář je očividně základem pro přímočaře schematickou rekonstrukci a hlavními postavami Diazu jsou výhradně oběti a pachatelé násilí (nejen, leč především policejního). Násilí se tu stává jednotícím motivem a zkušenost s ním spojuje všechny (často i mimoděk zapletené) postavy. Vicari dobře ví, že úkolem tvůrce není jen bavit, ale především vést k diskusi, a že k diskusi nabádá jedině tehdy, je-li kontroverzní. Nejde o to, že je jeho výklad událostí jednostranný, ale že promlouvá k divákovi, který není pasivním konzumentem násilí, takže jej stimuluje k zaujetí postoje. No tedy! - když si odmyslíme několik efektních zpomalovaček a hlášek používaných spíš v druhořadých akčních thrillerech („Tohle byla tvoje poslední G8!“ prohlásí například těžkooděný policista a zpacifikuje aktivistu úderem obušku). ()

guruPechy

Silný snímek tím, co vyobrazuje. Asi nemá smysl něco dodávat, když ti, co jsou placeni z veřejných prostředků, jsou také lidé a dostanou moc poslechnout své vedení. Osobně se divím, že sanitky nebyly k dispozici dříve, ale jiný kraj... Nejdůležitější však je ovládat média a podpořit názor těch lidí, co si zanadávaj na mladé v hospodě. Přeji verbalovi nějaké to koření do těla. Třeba pendrek. ;-) ()

FauSSt

Pravá dedinská cepovačka...len stále neviem, kto tam bol za kladné postavy?....Good Night Left Side vs. A.C.A.B. ()

nogi

Velice silný snímek. Člověk si po tomhle filmu začal klást otázky: jak je možné udělat takovýhle bordel? Děsí mě (nikoli překvapuje) násilí davu, vydrážděných policistů -násilí ukázané v přímém přenosu. Každá rána na plátně byla jako bych jí utržila já sama, i když jsem se necítila spjatá s hrdiny filmu. Všechno velice dobře fungovalo, člověk viděl všechny chyby, všechny komploty.. Co mi u tohohle snímku chybělo byl pocit bezmoci, který má běžně naskočit - z nějakého důvodu jsem se necítila pohlcená filmem. ()

zlord23

G8 rok 2001 Aneb moderní masakr... STÁTNÍCI,POLICIE,ANARCHIE ... Ukázková manipulace veřejného mínění a bezmoc nevinných. Doporučuju, i když vám bude po filmu dost hořko! ()

cheprer

Problem tohohle filmu je v tom, ze se ze vsech sil snazi udelat z demonstrantu a novinaru trpici chudacky, bohuzel pokud mate pocit, ze pres drzku dostavaji opravnene, tak vas to obsahove bude dost srat. ()

Igwar

To, že činy policajtov v tomto filme sa Vám zdajú prehnané, alebo vykreslené príliš negatívne, nie je dôvod považovať film za neobjektívny. Kto si dal robotu zistiť zopár reálnych faktov vie, že tí policajti sa tam naozaj chovali ako prasce a film neprifarbuje udalosti. Dôkazom je, že mnoho s tých poliajtov bolo za tie činy súdených a aj odsúdených (aj keď nie potrestaných kvoli premlčaniu). A že prostestujúci neboli úplne svätí, ukazujer aj film. Veď na úvod bolo jasne povedané, že niektorí protestujúci byvakujúci v Diaze boli skutočne vandali. Ďalej pre zámienku na záťah sa stačilo policajtom previesť okolo tej školy, flaše hádzali samotní protestujúci. A nakoniec čo sa úlovku po záťahu týka, podstrčené boli iba tie dva molotovy, všetok ostatný dôkazový "materiál" sa naozaj našiel v Diaze. Taktiež cieľom filmu bolo dokumentovať nevhodný záťah polície, takže je predpoklad, že tvorcovia búdu jemne nadŕžať druhej strane. Negatívnom filmu je, že mu ku koncu chýba akási katarzia, ku ktorej to má nábeh (kamerovanie udalostí a následne nájdenie záznamov, návšteva súdu pre podanie žaloby na políciu a pod.), ale nič z toho sa ďalej nerieši, alebo rieši v chabých náznakoch. Od polovice do úplného konca je gro času venované vykresľovaniu týrania, mučenia, bitia...atď atďi. Následné udalosti sú na konci odbavené dvomi vysvetľujúcimi titulkami pred nástupom tých záverečných. Z nich sa divák síce dozvie, že za ten záťah za rôzne činy boli súdení a odsúdení mnohí policajti, no trest im zrušili pre premlčanie činu. Ale už sa nedozvie, že taliani sa nevzdali a po dlhých rokoch niektorých tých zmlátených "protestujúcich" odsúdili na 10,12,13 ročné tresty väzenia.... A pochybujem, že úplne neprávom. ()