Summit G8 se blíží ke konci. Ve škole Armando Diaze v Janově v Itálii, která byla ustanovena jako společenské fórum pro novináře, se dobře baví spousta mladých lidí – navzdory násilným střetům s policií, které se objevovaly předešlého dne. Tak jako v předchozích letech v jiných zemích narazily i zde protesty proti globalizaci na policejní těžkooděnce. Nic však dosud nevarovalo tyto „dočasné obyvatele“ školy Diaz před tím, co přijde. Krátce po půlnoci vtrhla do školy policie a brutálně napadla ty, kteří zde přenocovávali. Po dvou hodinách útoků skončila téměř většina z nich v nemocnici a později byla vzata do vazby. Aby policie omluvila své činy, umístila do školy několik výbušnin. Na konci summitu G8 jeden ze zatčených zemřel. Vyprávěno z různých úhlů pohledu, kamera popisuje události onoho dne, posouvá se blíže k oběma skupinám – pachatelů a „cílů“ – dokud není celá krvavá pravda vyjevena. (oficiální text distributora)

Vesecký

Ohromně jsem fandil těm mladým lidem, kteří přijeli do Janova protestovat proti vládcům nad celým lidstvem této planety. Samozřejmě, našli se mezi nimi provokatéři a nezodpovědní, ale protest proti této zločinné vládě nad světem ve formě happeningu a demonstrací je rozhodně na místě a asi bych byl stržen s nimi, kdybych v době svého mládí nežil ve šťastnější zemi. Jednoznačně silný film, který ukazuje, jak stojí vládnoucí moc nad řečičkami o demokracii a svobodě. Národní třída před 29 lety proti těmto krvavým lázním nebyla ničím. ()

warrenur

Po vzhliadnuti tohoto Vicari-ho kusu mam este stale v hrudi slusny dusevny masaker. Je skutocne hrozne, co sa moze v dnesnych casoch udiat. Takmer reportaznym stylom vykresleny priebeh udalosti pocas brutalneho policajneho zasahu ako dosledok viacerych faktorov, na pozadi demonstracii proti Summite G8 v talianskom Janove. Sledujeme usudy vsetkych zucastnenych stran. Anarchisti, provokateri, policajti, dobrovolnici, lekari, reporteri, nahodni zucastneni, ti vsetci tvoria svojimi pribehmi tento hutny celok. Postavy su autenticke a kamera i zvukovy doprovod su skvele. Toto rozhodne nie je film pre slabsie povahy. Nasilie je ozaj silnou kavou a bezmoc, strach, amok, beznadej, surovost a bezcitnost su priam hmatatelne. Mnohi z nevinnych, ktori sa toho v 2001 prvom ucastnili, museli byt po takych otrasnych zazitkoch psychicky zomleti na kasu. Priebeh celeho dna je vykresleny z viacerych stran a tak divak vnima dej z viacerych pohladov. V zavere sme svedkami, ako sa cela "neprijemnost" da mediam predostriet, co zatajit, akym sposobom zdeptat, ci umlcat. Proste vsetky tie veci, ktore musite urobit, aby vase "omyly", zlociny nevysli najavo, kedze "Svet sa na vas pozera!" Film ma mnoho emocne a vypovedne silnych momentov. Co mna osobne nenechava lahostajnym, ba priam znepokojuje a deje sa to prakticky na kazdej jednej demonstracii, ze takmer kazdy jeden policajny zasah je vyprovokovany vypatlanymi zmrdami. Cim vlastne policia ziskava plne pravo adekvatne zasiahnut. Inymi slovami, pokojne demonstrujuci clovek moze kvoli nim prist k urazu a i ten co je v teple domova a nicoho sa nezucastnuje, moze mat rozmlatene auto, zniceny obchod, ci zraneneho pribuzneho. V nasej uzasnej sucastnej "demokratickej" spolocnosti je to nepochopitelne, zvratene az chore. ()

chelsea17

Pro mě je to těžko hodnotitelné, jelikož bych klidně mohl napálit plné hodnocení, ale zároven si tím nejsem ani tak jistý, takže nechávám prozatimní 4. Jak si tohle státní složky vůbec mohou dovolit? Co má jejich osobní nenávist společného s ochranou ostatních obyvatel? Policejní brutalita je známá snad všude, ale tohle dost překračuje všechny meze. Vymyšlená záminka útoku, který je tak brutální, až to děsí. Podvržené důkazy médiím a celé veřejnosti asi moc nepřekvapí, to co mě překvapilo bylo, že obvinění z toho vyvázli takřka bez trestu a všichni zúčastnění jsou ve službě. Víc k tomu snad ani nemám co říct, na obhajobu systému určitě ne. Pokud někdo chce poukazovat na možné násilné demonstrace účastníků jakožto ospravedlnění útoku, tak musím říct, že právě radikálnější protesty mohou docílit nějakých změn. Jestliže několik tisíc lidí vyjde do ulic a budou si jen pískat na pišťalku, tak to moc vysoko postavených lidí nedonutí něco změnit. Díaz je natočen perfektně, hezky se to prolíná originálními záběry a opět musím zmínit akci v domě, která je taky dobře provedená. Hudba je ideální a vše skvěle doplňuje. Počet hodnocení: 532 ()

Luk Skywalker

Jak to, že jsem o tom nic neslyšel, když se stalo v roce 2001? Asi to o dva měsíce později zametlo pod koberec spadnutí dvou budov v USA. Neskutečné, že v nedávné době má italská policie následovníky Mussolinových fašistů, chápu, že je demonstranti srali, ale ti to pojali jako válku včetně vyslýchání zatčených. Natočeno je to drsně a výstižně, což není na škodu, více pohledů taky není na škodu aspoň se postupně dokresluje mozaika této události. Sice to vypadá natočeno jako zaujatě proti policii, ale když to ta strana, která nás má chránit a přežene to, tak logicky v naší "západní" společnosti sklidí kritiku, takže to není chyba filmu. ()

feral

Krvavá masakra, ktorá sa udiala v Janove, je len zrnkom v púšti krvavých epizód, ktoré sa diali a dejú každý deň. Práve filmy ako mrazivý DIAZ nám nielen, že otvárajú oči, ale autentické zábery nám nedovolia, aby vyhasli z pamäti. V tomto prípade je názov titulku „Don´t clean up this blood" vskutku trefný – film zaručuje silný zážitok, ktorý je znásobený vedomím, že sa jednalo o skutočnú udalosť. Výkriky a celkovo príbeh ma vtiahol hlboko do seba a nevypustila som ho z myšlienok ani po skončení filmu... ()

Al44...

Jednostranně natočené drama o bandě různých anarchistických existencí, které nejprve v ulicích Janova porozbíjí co mohou a pak po dost tvrdé policejní odvetě dostanou za vyučenou - již od začátku je jasné kam celý snímek povede a nejsou v něm žádné momenty překvapení - film zobrazuje manipulaci s veřejným míněním ze strany policie, nicméně celý tento snímek je v podstatě taktéž jistou manipulací - záběry drsného policejního zásahu jsou naturalisticky reálné. ()

Mitisko

Je v tom viac reality ako filmového umenia. Čo je smutné keď v "civilizovanej" civilizácii sa može páchať na luďoch to čo dorábali so študentami. Nikdo si nezaslúži takéto zaobchádzanie... ()

xmple

film, ktorý asi najviac vyzdvihujú autentické zábery, miestami mi prišlo vážne dosť zle. Keby tento film natáčali v hollywoode asi by to takto nedopadlo, Taliani majú cit pre krutosť. Slabšie povahy budú mať s týmto filmom problémy, mne teda určite stačilo vidieť tento film raz.. ()

Hisnuklusi

K tomuto filmu jen pár věcí. Chtěl jsem dát 4. Po uležení v hlavě dávám 3. Sadistické scény jsou silně autentické. Ale já nevím, co přesně se tam vlastně stalo. Mohu a nemusím věřit tomu, jak to tenhle film podal. Jedno vám ale řeknu s jistotou. Ten kdo tvrdí a že jich tady taky bylo dost, že je to vlastně v pořádku a že si to ty děti zasloužily, by si měl jít koupit bouchačku a jít se s ostudou zastřelit někam do špinavého kouta. Protože to není v pořádku ! To nebylo v pořádku. A ti lidi si rozhodně nezasloužili to, co se jim tam stalo a posléze ještě třeba dělo na policejních stanicích. I kdyby ukopli nějakým zmrdům pár zrcátek od aut, na které si stejně nakradli z daní, tak tohle si nezasloužili. Prostě ne ! Fakt, že vlastně nikdo nebyl za tenhle zásah nějak zvlášť potrestaný, mi úplně zhnusil náladu. A nakonec mi ten film krom zhnusené nálady vlastně nic nedal. Proto jen 3. Paradoxně kvůli faktům. A navíc ten film má spíš seriálovou stopáž 110 minut a já se občas i docela nudil, jak se někdo může nudit u 110 minutové stopáže? To je špatně. Syrová autentičnost toho, jak se ti poldové chovali k těm lidem, je tak dobrá, že z ní až běhá mráz po zádech, jenže nic jiného ten film už nabídnout nemůže. Takže tak. ()

BUBO26

Čo sa týka týchto protestov, nepoznám ich históriu ani politické pozadie. Každá minca má dve strany. Možno si to zaslúžili, možno boli obeťami. Pre mňa to bol ale mimoriadne krutý film. Natočený tak akosi poloamatérsky, popretkávaný autentickými zábermi. Réžia občas krívala, herci priemerný (hoci Jennifer Ulrich som si užil). Politické vyznenie filmu je z pohľadu demonštrantov, policajti sú vykreslený ako najväčšie zlo. Toto ale hodnotiť nemôžem, na politiku kašlem a naozaj nemám vedomosti o týchto protestoch. ()

Tormentor665

Jeden z nejvýznamnějších a nejkvalitnějších filmů poslední doby. Scény brutálního násilí jsou působivé a tak surové, že se vám zvedne žaludek. ()

DJ Kritik

Je mi jasné, že film je mierne tendenčný, ale to, že v radoch polície zásahových jednotiek budú aj "agresívnejšie" typy je jasné každému. Takisto ako medzi anarchistami budú podobné typy. Na tomto filme je pozoruhodné najmä to, že vieme, čo robí nami zvolená ozbrojená zložka, ale nedokážeme nastaviť kritéria tak, aby bola v prospech ľudí. Inak aké by boli sympatie pre takýto zákrok, keby namiesto mladých anarchistov z Nemecka, Talianska a pod. Prevážne bielych tam boli černoši alebo cigáni. To by im väčšina fandila. A to je na tom to smutné. Všetci si so sebou vláčime predsudky a nedokážeme niekedy triezvo uvažovať. ()

Solverino odpad!

Smažky dělající revoluci za kapesný svých rodičů! Pokouříme brčko a posvačíme houbičky, pak podpálíme sousedům auta, beztak nás už serou. A jdeme dělat revoluci. Koukám, že podle komunistického režiséra stačí praštit smažku jednou pendrekem a krev se z ní jen leje... gore větší než v céčkovým hororu :) Krásně ty smažky kvičely! Odpad jako prase! Tendenční levicová sračka! ()

joelly01

Me se to libilo a zadostiucinenim jsem si mnula ruce jak anarchisti dostali na budku! To by se jim hodilo, parazitum, rozbijet a nicit cizi veci, utocit na jine, ale kdyz jim nekdo vrati stejnou minci tak kvici jak podsvincata! Jen tak na ne! Ja sama znam dva, kteri vypadaji a chovaji se jakoby utekli z toho filmu. V zivote nemeli praci ktera by vytvarela nejake hodnote nebo byla OPRAVDU prospesna spolecnost (delaji "poradenstvi" v DROP INu). To je zajimave ze co se tyce extremni "pravice" (ktera je ve skutecnosti levice kdyz se podivame na jejich program & zazemi) tak se vsichni muzou zvencnout, ale co se tyce ANTIFA a jim podobnym zmetku tak ten jejich terorismus jsme udelali tak nejak "salonfähig"/prijatelny. Pro "mlade aktivisty" jsem necitila ANI SPETKU soucitu, naopak, pri kazdem prasteni pendreku jsem si radostne mnula ruce. A nadavejte mi do faschos jak chcete, me je to jedno. Na tyhle pokrytecke, rozmazlene a od reality odtrzene spratky nic jineho neplati. Nazdar. ()

tonton78 odpad!

parta naprosto bezkonfliktních, mladých, tančících a oslavujících lidí kteří víc než cokoliv jiného chtějí svět bez konzumu,bez násilí a žádají pouze rovnost mezi lidmi a národy, jsou ochotni pro to v davu udělat cokoliv(zapalovat auta, vybíjet výlohy, házet šutráky a nějaký ten molotov) dostává po tlamě od zlých, sadistických zástupců nenáviděné kapitalistické společnosti, kterým holt už došla trpělivost...velmi jednostranný pohled na věc, že ano...důležité je že "áčka" jsou opět v roli nevinných obětí. alespoň to dobře dopadlo, nikdo z čertů nebyl postaven mimo službu... ()

Blazis34

Těžko se mi hodnotí takovéto filmy, když si představím, že bych se ocitnul ve stejné situaci, ať už na straně policie či na straně anarchistů a dalších protestujících. Situace, kterou si nikdo z nás nedovede představit, jak strašlivá musí být. Nabízejí se otázky ze skutečnosti, zda si anarchisté i přes možnosti takovéhoto zásahu nešli tomu naproti (to neznamená, že zásah policie byl adekvátní) a na druhé straně, jak se zachovat v kůži policisty, když dostanete jasné rozkazy. Nicméně o tomto případu se nechci už moc zmiňovat, je to strašné. Spíše bych měl hodnotit film samotný a to musím říct, že se Danielemu Vicarimu podařilo skvěle. Ne že bych si Diaz vychutnal, ale prostě na mě padla ta stresující atmosféra, což je z pohledu scénáristů asi dobře. Násilí, teror či strach z více než hodinové tvrdé sekce byl cítit pořád a ve velkém měřítku. Stejně tak výkonu herců, kteří se museli do rolí postižených zčásti vcítit působili nesmírně důvěryhodně. Líbil se mi i zajímavě prostřihaný děj, kde jsme se něco dozvěděli a po chvíli zjistili ještě více. Za film Diaz dávám 80% - čtyři hvězdy. ()

mondavi

Chce se mi křičet, "wtf, tohle se ještě dneska děje v moderní společnosti?" Přesto, že už je to nějaký pátek, co jsem film shlédla, zaťatá pěst a hořkost v ústech stále nezmizela.V. ()