Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Naby

Vtipné to celkem bylo, ale jinak to byla taková slabší kopie Mrazíka. Nic originálního, takže celkem 2,6*. ()

numan

Tohle veledílo vdechlo slovu epigonství zcela nový level. Kdyby se aspoň jen vezlo na současné (a zdá se nekonečné) debilní módní vlně retro a revival, dalo by se to pochopit. Ostatně všechny pohádky jsou střižené podle několika základních a neustále se opakujících archetypů. Ovšem co je moc, je zu viel. Z vlastní hlavy tvůrců tady nenajdete snad vůbec nic a tzv. "inspirace" Mrazíkem a Třemi oříšky pro Popelnici v tomto případě není inspirací, ale bohapustou krádeží. Podobnost některých zasněžených scén s oběma jmenovanými klasikami je místy až groteskní. Bohužel, vzhledem k čím dál příšernějšímu masovému vkusu nám hrozí, že se nakonec klasika stane i z tohohle paskvilu - stejně jako se to už povedlo Troškovým Kameňákům a Senům. ()

gizi

Celkem příjemná pohádka, která se sice snaží trochu parodovat Mrazíka, což jí moc nejde, ale přesto se u ní člověěk pobaví. Určitě to není na nějaké opakované shlédnutí, přesto při vánočním rozpoložení při 70% jsem se přiklonil ke 4* (jindy by to asi byly jen 3*). 24.12.12. ()

iwee23

Žilková mě štvala od první chvíle, pak mi náladu trochu spravili měsíčci a sympatická Maruška, ale celkově jedna velká trapnost plná pubertálních dialogů...Bohužel v téhle zemi není momentálně nikdo, kdo by byl schopný natočit slušnou pohádku. Škoda. ()

Alvin

Rozhodně lepší než ty štědrovečerní skvosty z posledních pár let. Žilková měla dvě pohledné dcery a jedna byla dokonce i zábavná. ()

Vlkopec

Je neuvěřitelné, jak Janák dokáže kombinovat docela pěkně natočené scény se scénami, které jsou scénáristicky i režijně na úrovni Ordinace v růžové zahradě. Jako by ztratil všechnu soudnost. (Nebo ji nikdy neměl?) V každém případě je výsledkem velmi chabá filmová pohádka. Jednu hvězdičku přidávám za paruku Romana Vojtka, která mě chvílemi opravdu rozesmála. ()

teseth odpad!

To snad nemáme zapotřebí!!! To už u nás neumí nikdo natočit kloudnou pohádku, která by stála za více jak jedno shlédnutí!!! ()

Alchemilla

Překvapivě pohádka nebyla až takovým průšvihem. Přesto se nejedná o žádné svěží, zajímavé a nápadité dílko. Rutina a šeď. 50% ()

Axl.K

Po dlouhé době jsem zase měl možnost jako ostatně každé vánoce skouknout novou českou pohádku, na kterou se ale narozdíl od předchozích let dalo koukat. Názory na Karla Janáka jsou asi různé, ale podle mě je tohle na současné poměry fantasticky odvedená práce. Udělat z tak debilní pohádky, jako je 12 měsíčků koukatelný a přitom ještě celkem zábavný film je skutečně umění. První co mě překvapilo byl chytře vymyšlenej scénář, protože původní verze je šílená a vůbec jsem nechápal, proč zrovna tohle chtěl někdo filmovat. Další věc jsou překvapivě dobře vybraní herci, protože Veronika Žilková a hlavně Květulililinka byly prostě famozní. Smysl pro humor je asi individuelní věc, ale musím říct, že mě se ten Janákům docela zamlouval. ()

WilWallace

Pohádka to není špatná, ale strašně mi vadily ty ruské kostýmy v prostředí valašském. Proč nebyly použity valašské kostýmy, tomu nerozumím. ()

Kytiii1

Mě ta pohádka mile překvapila... upřímně jsem to čekala daleko daleko horší... Ale pro dlouhé zimní večery je to nenáročná podívaná, která mě neurazila a hrnek teplého kakaa mi u ní chutnal... ()

Pa.ja

Pohádka se mi líbila a podle mého patří mezi nejlepší, co byly v posledních letech natočeny (rozhodně ji nelze srovnávat s československou pohádkovou tvorbou). Musím ovšem uznat, že jí "něco" chybělo, něco, díky čemuž by se vyšplhala kvalitou ještě výše než mezi průměrné nové pohádky. Byla jsem ráda za výběr herců, a to jak Marušky a Karla, tak dvanácti měsíčků. Co se týče hereckých výkonů dvou hlavních záporných postav, myslím, že Veronika Žilková jako macecha mohla být přece jen trochu více zlá a mrcha a Ivana Korolová zase často přehrávala. Mírně mě zklamal způsob natočení jejich potrestání, podle mě by se to dalo určitě natočit lépe. Oproti tomu Marie Majkusová, která hrála Marušku, mi přišla, jako by jí role byla psána přímo na tělo. Velice mě potěšilo, že se děj odehrává v zimě, je zde k vidění krásná zimní krajina, sníh a kouzla. A to všechno patří k Vánocům. ()

ricky4

Od skromného televizního projektu víc nečekám. Příjemní herci, hudba, scénář, prostory i kostýmy. Nehraje si to na nic, jednoduchý známý příběh s kratší stopáží. Na vánoční svátky ideální film do pohody. 60% ()